Sunteți pe pagina 1din 5

ŞCOALA : GRUP SCOLAR AGRICOL TOPOLOG

PROIECT DIDACTIC

DATA: 29.11.2010
CLASA: a IV-a
PROPUNĂTOR: TIHNEA ILEANA
OBIECTUL: GEOGRAFIE
SUBIECTUL: Limitele şi vecinii
TIPUL.: predare- învăţare-evaluare
POZIŢIA LECŢIEI ÎN MODUL: Elemente de geografie a României

a)Obiective de referinta:
1.1. sa se situeze corect în spatiul imediat, apropiat si local
1.3. sa utilizeze mijloace elementare de orientare (puncte cardinale, alte repere observabile) în spatiul
apropiat, al orizontului local si al tarii
1.5. sa localizeze corect elemente ale spatiului geografic (de la localitate la planeta), într-un context dat
2.2. sa înregistreze date specifice geografiei, observate sau deja prelucrate
3.2. sa descrie în enunturi simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice

b)Obiective operaţionale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
O1- să precizeze poziţia geografică a României;
O2-să localizeze vecinii României;
O3- să compare suprafaţa României cu a altor ţari;
O4 să argumenteze importanţa aşezării ţării pe continent;
O5 să lucreze corect cu harta.

FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: integratoare, interdisciplinară
b) a activităţii: frontală, pe echipe, pe perechi, individuală.

TIPURI DE INTERACŢIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;


TIPURI, FORME,
STRATEGII
ŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE : continuă (fişe de lucru, fişă de evaluare).
RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): Metode şi procedee: jocul, exerciţiul, conversaţia, problematizarea,
explicaţia, munca independentă, „Brainstorming”, „Ciorchinele”, „G.L.C.”, „Metoda cadranelor
b) materiale : planşă, hartă, Atlas geografic, fişă de lucru, fişă de evaluare.

specifice disciplinei : -manual cls.aIV.-a, Ed.Aramis 2000, autori- Emanoil Nicoară

c) bibliografice:

Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice


prin activitati de mentorat.
Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev;
Evaluarea continuă la clasă;
Cunoaşterea elevului;
Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare
Recuperarea rămânerii în urmă la limba română;
Recuperarea rămânerii în urmă la matematică;
Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală;
Management instituţional/de proiect
Colecţia gândire critică, „Aplicaţii ale metodelor de gândire critică la învăţământul primar,
Ed. Humanitas Educaţional, 2004.

d) temporale: 45 minute
ȚINTA DE PROGRES PROFESIONAL:Capacitatea de a folosi metode care ii stimuleaza pe elevi sa gandeasca in mod independent asupra
problemelor, solutiilor si modalitatilor de rezolvare a unor probleme.

D E S FĂŞ U RAREA LE C Ţ IE I

ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE


de conţinut de forme de metode şi mijloace (metode,
timp organizare procedee didactice instrumente,
indicatori)
1. Captarea atenţiei ☺Pe tabla se afla o harta oarba( harta 5min frontal Brainstormingul Jocul didactic Frontala
Romaniei).Se cere elevilor sa spuna tot ce Conversatia
stiu despre tara noastra. Explicatia
Toate informatiile se noteaza pe o plansa
si se discuta.
Se insista asupra informatiilor despre
vecini, granite ,
puncte cardinale, suprafata.
2. Anunţarea ☺ Se anunta titlul lectiei ,obiectivele 1min Conversatia
obiectivelor urmarite frontal Explicatia

3. Dirijarea invatarii ☺ Elevii sunt impartiti in trei grupe 20 Jocul didactic Joc didactic Frontala ,
.Fiecare grupa are cate o harta oarba min munca in grupuri Conversatia orala,
(harta Romaniei)Se observa pozitia mici Problematizarea Completare a
Romaniei pe glob (fiecare grupa are cate fisei
un glob pamantesc).Prin conversatie
elevii vor descoperii ca Romania este
O.O1 asezata in,, mijlocul jumatatii de nord a
O.O2 Pamantului,, . Se desprind consecintele
O.O3 acestei pozitii a Romaniei si se noteaza pe
harta oarba de pe masa lor.
Se cere elevilor sa parcurga granita tarii
de pe atlasul pe care-l au in fata , fiecare
grupa avand cate o masinuta, se urmaresc
formele de relief intalnite si impreuna se
descopera vecinii. Se trec pe harta oarba
din fata lor vecinii descoperiti, punctele
cardinale si limitele . Se realizeaza astfel
schema lectiei.
Urmărind harta Europei din atlas se va
purta o discuţie despre suprafaţa
României prin comparaţie cu alte ţări
despre care elevii au câteva informaţii .

4) Feedback prin O.O5 ☺ Joc didactic:,,Eu spun vecinul , tu spui 5min Forme de Conversatia, Jocul didactic Orala , prin
raportarea la punctul cardinal, eu trec vecinul pe harta organizare: Problematizarea intrebari
obiectivele propuse oarba de pe tabla. frontal Lucrul cu harta, Analiza
iniţial, cu solicitarea problematizarea produselor
elevilor Mijloace: harta
fizica a
Romaniei, Atlas
geografic
5) Obtinerea O.O5 ☺ Fiecare elev primeste cate o fisa cu 5min frontal Problematizarea Exercitiul Completarea
performantelor O.O2 harta Romaniei completata. Vecinii si fiselor
punctele cardinale sunt trecute gresit, ei
vor trebui sa corecteze greselile, prin
taierea cu o linie a greselilor si
completarea cu raspunsul corect.
6)Asigurarea O.O2 ☺ Joc de rol : ,,Imaginati-va ca eu sunt 8min frontal Problematizarea Joc de rol Observarea
retenţiei şi transferul O.O4 din Canada si doresc sa vizitez Romania , Conversatia sistematica
de cunoştinţe dar nu stiu nimic despre aceasta tara.
Ajutati-ma sa ajung in Romania.

7) Încheierea lecţiei ☺ Se fac aprecieri individuale si globale . 1min frontal Conversatia


Se acorda ecusoane cu harta Romaniei
celor care au fost activi pe tot parcursul
orei si cu steagul tricolor celorlalti.

S-ar putea să vă placă și