Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
DR S C MAITI
Ex-Joint Director
National Council for Cement &
Building Materials
• CEMENT
• WATER
• SAND
• COARSE AGGREGATE
CHEMICAL ADMIXTURES
X X/ X-X/ ( X-X/)2
1. 20 -1 1
2. 21 0 0
3. 22 21 1 1
4. 24 3 9
5. 18 -3 9
---------------
20
S.D=[20/(5-1)]1/2
=2.27N/mm2
SUGGESTED STANDARD DEVIATION VALUES
(IRC 44-2008)
1 M 25 0.50
2 M 30 0.45
3 M 35 0.42
4 M 40 0.38
5 M50 0.34
6 M60 0.28
Minimum cement content, maximum W/C and minimum
grade of concrete for different exposures with 20 mmMSA
( IS 456 )
Exposure Plain concrete RCC Minimum grade
of concrete
Min. Max. Min. Max. Plain RCC
cement W/C cement W/C concrete
(kg/m3) (kg/m3)
Mild 220 0.60 300 0.55 - M 20
20 0
40 - 30
75 %
Water Content /Cum of Concrete for Nominal Maximum Size
of Aggregate (without Superplasticiser,for angular aggregate
and for a slump of 25-50mm)
* Water content
corresponding to
saturated surface dry
aggregate
Slump can be increased:
For every 25mm increase in slump,
3% extra water will be required.
20 0 .66 0. 64 0 .62 0. 60
40 0 .75 0. 73 0 .71 0. 69
1. Where grading falls outside the limits of any particular grading zone other than 600
micron by a total amount not exceeding 5%, it shall be considered as falling
within that grading zone.
3. This tolerance shall not be applied to percentage passing any other sieve size on
the coarse limit of grading zone I or the final limit of grading zone IV.
4. Crushed stone sands, the permissible limit on 150 micron is increased to 20%
IS: 383 REQUIREMENT FOR COMBINED
GRADING(combination of coarse
aggregate fractions)
IS sieve 40 mm 20 mm 16 mm 12.5 mm
Size MSA MSA MSA MSA
40 mm 95-100
20 mm 30-70 95-100
16 mm 90-100
12.5 mm 90-100
Vol. of FA=
3.8 Quantity of superplasticizer=3.92 kg/m3
(1% by wt of cement)
3.9 Vol. of coarse aggregate(for W/C=0.50&for
zone II sand ) (from Table 4) = 0.62m3/ m3 of
total aggregate
Superplasticizer=3.92Kg
CA(dry)=1269/1.005=1263Kg
Total = 0.3014 m3
Absolute vol of (CA+FA) = 0.698 m3
W/ C+F = 0.34
CA(after correction for w/c+F ratio) =0.62+0.03=0.65m 3
[1% by wt of (cement+Flyash)]
(For a W/C=0.50)
So, for the W/(C+F) of (170/492) i.e 0.34, C.A Vol,=0.62+0.03m 3
reduction)=0.65x0.90=0.585m3
Volume of superplasticizer=4.92/1100=0.00447m 3
--------------------------
Total= 0.34m3
4.1Coarse and fine aggregate contents:
of concrete=1-0.34=0.66m3
Mass of coarse
aggregate=0.66x0.585x2740=1058kg/m 3
Fine Aggregate(dry)=834.7/1.01=826.4
Water absorption of C.A=1024.7-1019.6=5.1
Water absorption of F.A= 834.7-826.4= 8.3
Total=0.33m3
Vol.of(C.A+F.A)=1-0.33=0.67m3/m3 of
Concrete.
Mass C.A=0.67X0.55X2740=1009kg(S.S.D)
Mass ofF.A=0.67X0.45X2620=790kg(S.S.D)
Mass of dry C.A=1009/1.005=1003.9kg
Fraction I(10-20mm)(60%)= 602.4kg
Fraction II(10-4.75mm)(40%)=401.5kg
Mass of dry F.A= 790/1.01= 782.2 kg
Quantity of wet F.A=782.2X1.06=829kg
Extra water in F.A= 829-790= 39kg. This
water is to be deducted from the mixing
water.
So,finally,quantity of mixing water
=186+5.1-39=152.1kg