Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
TEMA SĂPTĂMÂNII:
„Iepuraşul va veni, ouă roşii vom ciocni”
TEMA ZILEI:
„ Călătoria misterioasa ”
GRUPA MICĂ
PROF. INV. PREŞCOLAR: CODINĂ ŞTEFANIA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor privind aspecte şi caracteristici ale anotimpului primăvara;
Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor despre poveşti şi personajele acestora („Cei trei purceluşi”
„Scufiţa Roşie” și ,,Turtița’);
Dezvoltarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numere şi cifre, întrebuinţând un vocabular matematic adecvat.
Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi, de a comunica şi coopera;
Dezvoltarea simţului practic şi estetic.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
I) ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
ADP- Întâlnirea de dimineață: ,,Prietenii Primăverii’’
Activitatea de grup: ,,Bună dimineaţa!’’ - metoda ,,Amestecă- îngheață-formează perechi’’
Rutine: servirea mesei, ,,Mâini curate, copii sănătoși’’(deprinderi igienice)
Tranziţii: „Bat din palme” - joc muzical, exerciţii de înviorare, ,, Ca să cresc tanăr voinic” ; ,,Cate unul pe cărare”-
joc cu text și cânt” ,, Înfloresc grădinile”
Obiective operaţionale:
Sarcina didactică:
- recunoaşterea poveştilor şi personajelor, formarea de grupe de obiecte după criterii date, numărarea obiectelor din
grupă, raportarea numărului la cantitatea, asocierea numărului cu cifra corespunzătoare.
Regulile jocului:
Varianta I: „ Ghiceşte personajul”
Copiii vor fi împărţiţi în trei echipe (echipa „Fluturilor”, echipa „ Buburuzelor și echipa ,,Albinuţelor”).
Pornind de la câteva ghicitori ei trebuie să recunoască cele trei poveşti şi personajele acestora. După ce găsesc
răspunsurile la ghicitori caută jetonul cu personajul respectiv şi îl plasează la locul corespunzator.
Pentru fiecare poveste copiii vor cânta cate un cântec.
Varianta II: „Metoda cubul”
Copiii vor rostogolii un cub cu fetele colorate.Fiecare fata a cubului reprezinta cate o cerinţă ce se află in
plicul de aceeaşi culoare.
Complicarea jocului
VARIANTA a IV a
Copiii vor număra, vor forma mulțimi după criteriile date și vor completa scara numerică.
Elemente de joc: ghicitori, siluete, aruncarea zarului (cubului), aplauze, stimulente pentru fiecare răspuns corect
(buline colorate).
Resurse procedurale:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, metoda „Cubul”, problematizarea, surpriza.
Forme de organizare :
- participarea copiilor: dirijată şi independentă;
- activitatea copiilor: colectivă, grupuri mici, individual;
- sarcini de lucru: frontale, diferenţiate.
OBIECTIV DE REFERINȚĂ:
Să fie apt să utilizeze deprinderi însușite în diferite contexte.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Să respecte regulile jocului folosindu-se de mișcare și cânt;
Să participe cu interes și plăcere la joc;
Să răspundă motric la o comandă dată.
RESURSE:
Procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
Materiale: pălărie.
Organizatorice: frontal, individual, pe echipe.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
SCENARIUL ZILEI
Ziua debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.
Pentru a constitui un model de comportament, educatoarea zâmbeşte, transmite căldură şi încurajare prin toate
formele de comunicare - verbală şi nonverbală.
Salutul - Educatoarea rosteşte următoarele versuri:
„Ne-am trezit de dimineaţă
Şi-am venit la grădiniţă.
A început o noua zi,
Insecte azi vom fi.
Pe scăunele ne-aşezăm
Şi frumos ne salutăm!”
„Bună dimineaţa, insecte dragălaşe!”
În timp ce rosteşte versurile, educatoarea împarte copiilor ecusoane cu insecte
(buburuze, albinuţe, fluturaşi).Se foloseşte „tehnica comunicării rotative” (Ex. „Bună dimineaţa, buburuza
Daria-,,Buna dimineata, fluturaș Ionuț”).Fiecare salut este însoţit de o strângere de mână.
Prezenţa se realizează cu ajutorul simbolurilor pe care copii le au în piept.
Această etapă este un prilej în care copiii conştientizează componenţa grupului, eventualii absenţi; ei pot discuta
motivele pentru care unii colegi lipsesc, aceasta fiind încă o modalitate prin care se consolidează relaţiile în cadrul
grupului.
După ce ne-am salutat frumos şi am făcut prezenţa le îndrept atenţia copiilor spre Calendarul naturii :
,,A-nceput o nouă zi / Cum e vremea, dragi copii?’’
Anunţ tema zilei şi obiectivele propuse, pe înţelesul copiilor, iar cu ajutorul tranziţiei ,,Cate unul pe cărare ” ne
îndreptăm spre centrele de interes.
Joc de rol - Pe iepuraşul - musafir îl vom primi aşa cum se cuvine: cu dulciuri pregătite de noi, că de
morcoveii s-o fi săturat. Le prezint compoziţia din care copiii cofetari vor modela bomboane, sub forma
unor biluțe, pe care le vor rostogoli prin praf de nucă de cocos. Le arăt şi biscuiţii din care vom face
prăjituri.
Joc de masă - Propun copiilor să sorteze cu atenție imaginile și jetoanele specifice anotimpului în care ne aflîm,
pe care le vor așeza în tabloul Primăverii.
Ştiinţă - Copiii vor planta florile cu bulbi în pămant. Se vor folosi de găletuşă, lopatică şi stropitoare.
Îndemn copiii să se grupeze după ecuson şi să meargă pe centre.
Gâzele cofetari vor fi îndrumaţi să meargă întâi la izvorul de la marginea poieniţei pentru a se spăla pe mâini.
Explic sarcinile de lucru de la fiecare sector şi îi ajut pe cei care au nevoie.
Copiii vor executa câteva exerciţii de pregătire a mușchilor mâinii ,,Hai copii ne pregătim’’.
Până vine Iepurașul, le propun copiilor să fim harnici ca insectele și să pregătim și noi surprize iepurașului, ca să-l
întâmpinăm cum se cuvine.
Mesajul zilei: Să fim harnici precum gâzele pământului şi prieteni cu cei care zburdă prin poieniţă!
Lucrările realizate la centre vor fi expuse, astfel ca toți copiii să le poată vedea și analiza.
Gâzele vor merge cu toate la izvor pentru a se spăla pe mâini, dar şi pentru a se uita în zare să vadă dacă
vine iepuraşul (rutine).
TRANZIŢIE : Înainte de a trece la desfășurarea activităţilor pe domenii experienţiale, copiii vor cânta
cântecul ,,Înfloresc grădinile”.
Câte un reprezentant al fiecărei echipe va veni, va alege jetonul care semnifică răspunsul la ghicitoare şi îl va
aşeza pe panoul corespunzator poveștii din care face parte.
Executarea jocului de probă
Vom desfășura jocul de probă.
Un copil va răspunde la ghicitoare, va căuta personajul în coșul iepurașului și îl va așeza pe panoul corespunzător
poveștii din care face parte.
Desfăşurarea jocului propriu-zis:
VARIANTA 1
E un personaj vestit
Dintr-o poveste a venit
Şi-a pedepsit fără de veste
Tot un lup dintr-o poveste!
Ghici, ghici cine este?
(Vânătorul)
Un copil din grupa buburuzelor va căuta personajul în coșul cu siluete și îl va așeza pe panoul lângă povestea
corespunzatoare. (Scufița Roșie).
Un copil din grupa albinuțelor va căuta siluetele corespunzatoare și le va așeza pe panou la povestea ,,Turtița”.
VARIANTA a II a
Continuăm jocul nostru și vom încerca împreună să descoperim misterele acestui cub.
Pe fiecare față a cubului există o culoare. Fiecare culoare reprezintă o sarcină pentru noi.
Un copil din fiecare grupă va veni și va rostogoli cubul.Vom deschide plicul de aceeași culoare cu latura cubului
rostogolit.
Ex: Dacă cubul nostru ne arată culoarea roșie vom deschide plicul de culoarea roșie. Fiecare culoare are câte o
cerință:
-culoarea roșie - descrie (un personaj)
-culoarea galbenă - compară (un personaj negativ cu unul pozitiv)
-culoarea verde - asociază (comportamentul tău cu comportamentul unui personaj din poveste)
-culoarea albastră - analizează (faptele bune și faptele rele ale unui personaj)
-culoarea portocalie – aplică (interpretează rolul unui personaj)
-culoarea roz – argumentează (De ce avem nevoie și de personaje negative?)
Le voi arăta copiilor modul în care vom arunca cubul și vom răspunde la cerința dată.
Câte un copil din fiecare grupă va rostogoli pe rând cubul, va alege plicul în funcție de culoarea de pe cub și va
răspunde la cerința citită de educatoare. Fiecare grupă poate veni în ajutorul copilului reprezentant pentru a da
răspunsul corect.
Complicarea jocului
VARIANTA a IV a
Iepurașul nostru a reusit să strângă din calea vântului furios mai multe floricele pe care din păcate le-a amestecat.
Vom avea câte o cerință pentru fiecare grupă.
Un reprezentant sau doi din grupa buburuzelor va așeza în grădinița cu gard roșu toate florile roșii.
Ceilalți copii sunt atenți și vin în ajutor dacă este cazul.
Un copil din grupa fluturașilor va așeza în grădina cu gard verde toate florile mari.
Grupa albinuțelor va avea de așezat în copăcelul mic toate florile mici rotunde.
VARIANTA a V a
Împreună vom completa scara numerică în ordine crescătoare și descrescătoare.
Pentru început copiii vor număra în limitele 1-3.
Câte un reprezentant din fiecare grupă va așeza tot atâtea elemente(buburuze, fluturi, albine) cât indică cifra de pe
jeton.
Iepurașul nostru este fericit și speră că îl putem ajuta în continuare să ajungă la casuța lui deoarece are de pregătit
multe cadouri pentru copiii cuminți.
TRANZIȚIE : ,, Câte unul pe cărare “ - joc cu text şi cânt.
Iepurașul le mulțumeşte că au fost alături de el în aventura de a-și găsi casa și prietenii și îi invită pe copiii să descopere
surprizele dulci aflate în căsuța lui.
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2)