Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Desen tehnic Gr : EG21 Data :13.10.2017


Subiectul: Executarea schiţelor a ansamblurilor sudate
Tipul lecției:
Durata: 90 min
Competența specifică: Aplicarea.construcţiilor geometrice pentru realizarea desenelor tehnice
Obiective operaționale:
O1 - Identificarea simbolurilor şi regulilor de utilizare la elaborarea desenelor tehnice.
O2 - Aplicarea elementelor de standardizare în reprezentărilor grafice
O3- Utilizarea regulilor de reprezentarea grafică a tipurilor de sudură.
Metode și procedee: exercițiu, explicația, lucrul cu fișele,

Mijloace didactice: fișe, calculator, postere,pise sudate-modele din metal

Forme de activitate: frontală, individual, în grup.

Scenariul didactic

Ob. Timp Strategii


Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluarea
Oper. alocat didactice
Evocare
1,Salutul elevilor
Asigură condiţii optime pentru buna Pregatesc caietele, 2 min -conversatia Frontal
desfăşurare a lecţiei. manualele si instrumentele - tabla
Verifica prezenta necesare - creta
-cere elevilor sa aiba pe mese caietele si - caiete de
instrumentele necesare notite

Realizarea 2.Captarea atentiei : - asculta explicatiile 5min - explicatia - frontal


sensului -anuntă si scrie pe tablă titlul noii lectii: profesorului -conversatia
Executarea schiţelor a ansamblurilor sudate - observarea
-importanţa subiectului - noteaza in caiete dirijata
-prezinta obiectivele lectiei - descopera problema ce
- anunta planul de lucru trebuie rezolvata

Dirijarea invatarii O1 - defineste schiţa - asculta explicatiile 25min.


- prezinta etapele de desenare a unei schţe. profesorului
O2 - defineste traseul de schiţare si prezintă - adreseaza intrebari de Explicatia
modul de evidentiere pe desene a sudurii lamurire
O3 - prezinta modalitatea de punere in evidenta noteaza in caiete - creta
pe desene a suprafetelor sectionate - tabla
-prezinta regulile de notare a simbolurilor
elementare de sudură
-aplică reprezentarea simplificată a sudurii şi
forma suprafeţei cordonului
-prezinta indicarea procedeului de sudură

Reflecții Solicită elevilor să formeze grupuri câte 4 Elevii în grup realizează -problematiz
O1 elevi.Distribuie fiecărui grup câte un sarcina: reprezintă 23min area
model(ansamblului sudat ),fişe,marchere,coli schiţa;efectuiază măsurările,
Recapitularea O2 de format A3. studiază forma suprafeţei - caiete de
cunoştinţelor Solicită elevilor ca prin cooperare să execute cordonului,notează notite -
teoretice. O3 schiţa ansamblului sudat ,să indice tipul de simbolurile de sudură frontal
sudură,să noteze cotele. -individual
Urmăreşte activitatea elevilor,intervine cu
explicaţii suplimentare. Fiecare grup îşi expune pe
Solicită elevilor să expună pe tablă tablă - invatarea prin
materialele realizate.Face aprecieri asupra posterul.Reprezentantul descoperire
Asigurarea O1 corectitudinii informaţiilor,a conexiunii grupului descrie elevilor
conexiunii realizate, a modului în care fiecare grup a harta conceptuală realizată.
O2 realizat sarcina şi asupra modului de Răspund la întrebările
cooperare în grup.Evidenţiază creativitatea în colegilor.Reţin explicaţiile Evaluarea
O3 elaborarea hărţii conceptuale. profesorului.Fac aprecieri reciprocă
Solicita din fiecare grup cîte 2 elevi pentru asupra rezultatelor
apreciereareciprocă a rezultatelor activităţii. activităţii în grup

Extindere
Rezolvarea de O3 Distribuie fișele de lucru. Face precizări Rețin indicațiile 15min -exercitiul
probleme pe baza asupra modului de lucru. Urmărește profesorului. Rezolvă Lucrul cu În grup
cunoștințelor activitatea elevilor. Intervine cu explicații sarcinile din fișa de lucru. fișele
recapitulate suplimentare, dacă este cazul. Observarea
-folosesc fisele de sistematică
Asigurarea conexiunii inverse 5 min.Solicită documentare si de lucru
câtorva elevi să prezintă grupei rezultatele - fişe de lucru
obţinute şi să explice modul de -Rezolva sarcinile primite. -învăţarea prin
lucru.Corectează greşelile elevilor şi intervine cooperare
cu explicaţii
Distribuie fişele de lucru. Individual
Face precizări asupra moduluide lucru. -Rezolva sarcinile din fişa 10min
O3 Urmăreşte activitateaelevilor. de lucru.
Intervine cu explicaţii suplimentare la caz. Individual

Postere
Solicită cîtorva elevi să prezinte grupei Prezintă rezultatele 8min
rezultatela obţinute şi să explice modul de colaborării în grupuri şi
O5 lucru. explică modul de
Corectează greşelile elevilor şi intervine cu obţinere.Reţin explicaţiile Frontal
explicaţii dacă este cazul. profesorului .Corectează -fise de Individual
Prezintă elevilor pe calculator rezolvarea fişei greşelile. documentare
de lucru -fise de lucru
Frontal
calculator
Noteză elevii pentru activitate la Răspund solicitărilor 2min -videoproiector
lecţie,argumentea-ză. Dictează tema pentru profesorului
acasă. Împreună cu elevii,face o analizăa
modului în care s-a desfăşuratlecţia.Face Notează tema pentru Frontal
recomandări pentruîmbunătăţirea rezultatelor. acasă.Prezintă agendele
Anunţă activitatea lecţiei următoare. pentru notare -agenda
elevilor

S-ar putea să vă placă și