Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.01.2018
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Chetriș
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Clasa : a VII – a
Profesor: Zaharia Gheorghe
Obiectul și clasa: Biologie
Unitatea de învățare: Funcțiile de relație – Sistemul locomotor
Subiectul lecției: Igiena sistemului locomotor
Scopul lecției:dezvoltarea competențelor cognitive și practice în acordarea primului ajutor
pentru probleme apărute la nivelul sistemului locomotor.
Competențe specifice:
1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale
corpului uman.
1.2 Stabilirea relaţiilor între funcţiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman
şi influenţa factorilor de mediu.
2.1 Utilizarea metodelor şi a mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
2.2 Realizarea activităţilor experimentale şi interpretarea rezultatelor.
3.2 Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare şi
rezolvare a unor situaţii problemă.
4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de
comunicare.
4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.
5.1 Interpretarea relaţiilor dintre propriul comportament şi starea de sănătate.
5.2 Rezolvarea situaţiilor problemă, acordarea primului ajutor în cazul unor urgenţe.
Competențe derivate: La sfârşitul lecției elevii trebuie să fie capabili să realizeze
următoarele:
 Să enumere măsurile/regulile ce trebuie adoptate pentru menținerea funcționării
normale a sistemului locomotor.
 Să descrie factorii de risc și efectele lor asupra sistemului locomotor.
 Să definească principalele accidente ale sistemului locomotor.
 Să acorde primul ajutor în caz de fracturi și luxații.
Tipul lecţiei: mixtă
Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, observaţia spontană şi dirijată, învățarea
prin descoperire, învățarea prin acțiune, simulările
Mijloace de învăţământ: manual, caiete, fișe de lucru, tabla, prezentare Power-Point,
calculator, mulaj cu scheletul uman.
Tipul de organizare a activităţii elevilor : frontal, pe grupe
Resurse : umane : clasa de elevi
: de timp : 50 de minute
Surse informaţionale şi referenţiale:
 Documente normative: planificarea calendaristică, orarul
 Documente suportive: manual şcolar
Evaluare: formativă prin chestionare orală şi activitate practică
Bibliografie:
Partin Z., Logofătu L., Niculescu C. Th., Manual de biologie, Clasa a VII-a, Ed. Corint, 2008
Ariniș I., Manual de Biologie, Clasa a XI - a, Ed. Sigma, 2006
Duca M., Dencicov-Cristea L., Biologie, Manual pentru clasa a XI-a, Ed. Prim, Chișinău,
2014
Societatea Natională de Cruce Rosie din România, Manual de prim ajutor
Viorel Lazar, Mariana Nicolae – Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-
învãţare-evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves.
MEN Programa Școlarã
Desfășurarea lecției
Metode şi Mijloace de
Etapele lecţiei Conţinutul ştiinţific al lecţiei Evaluare
procedee învăţământ
Moment Notarea absenţelor, stabilirea ordinii, asigurarea celor necesare lecţiei. Conversaţia
organizatoric
(2min)
Reactualizarea Verificarea unor noţiuni din lecţia precedentă pe baza unui joc ,, Găsește cuvintele”
Un număr de 10 cuvinte ce au legătură cu sistemul osos și sistemul muscular se Frontal
Cunoştinţelor Conversaţia Fişa de lucru :
(5 min) găsesc într-un tabel printre alte litere. Elevii sunt solicitați să le găsească și să le catehetică Găsește cuvintele
arate poziția lor în corpul uman folosind un mulaj cu scheletul uman.
Elevii sunt întrebaţi dacă au auzit de tendonul lui Ahile.
Ahile a fost fiul unei zeițe și al unui muritor. Pentru a-l face invulnerabil, mama sa
Captarea l-a scufundat în apele râului Styx ținându-l de un călcâi... legenda spune că pielea Fișa: Legenda lui
Conversaţia Frontal
atenţiei (2min) sa era imposibil de străpuns de către săgeți și săbii, mai puțin călcâiul care a Ahile
devenit punctul său slab. Tendonul care face legătura între călcâi și mușchii
gambei se numește tendonul lui Ahile...
Anunţarea Se notează titlul lecţiei pe tablă Igiena sistemului locomotor şi se anunţă
Conversaţia
temei (1min) competențele derivate ce vor fi atinse în lecția de astăzi.
Se realizează o prezentare Power-Point despre măsurile ce trebuie luate pentru o Explicația Manualul
bună funcționare a sistemului locomotor, se vor enumera factorii cu potențial
perturbator și efectele acțiunii lor, precum și principalele accidente ce pot apărea.
Igiena sistemului locomotor se referă la cunoașterea condițiilor în care cele două Prezentare Power-
sisteme- osos și muscular- se pot dezvolta și funcționa în mod corect. Point
Dirijarea Putem a asigura o bună funcționare a sistemului locomotor printr-o: Conversația
învăţării - alimentație suficientă și echilibrată euristică
(comunicarea - menținerea unei poziții corecte a corpului în picioare, șezând și culcat Informații suport Frontal
noilor - odihnă activă pentru
cunoştinţe - odihnă pasivă prezentarea
(15 min) Asupra sistemului locomotor pot acționa o serie de factori mecanici, fizici, Power – Point
biologici ce pot produce – răni/plăgi, entorse, luxații, fracturi, arsuri, degerături,
artroze și anchilozarea articulațiilor. Observaţia
Accidente ale sistemului locomotor spontană şi
 Rănirile mușchilor se pot produce datorită unor accidente și sunt însoțite de dirijată
hemoragii externe.
 Entorsele sunt răsuciri sau întinderi ale ligamentelor, fără ca oasele să iasă
din articulații. Învățarea prin Prezentare Power-
 Luxația reprezintă deplasarea oaselor din articulație. descoperire Point Frontal
 Fracturile sunt rupturi ale oaselor. Ele pot fi închise, când sunt rupte
numai oasele, sau deschise, când osul fracturat a rupt pielea și țesutul
muscular.
Se vor forma 2 grupe. Fiecare grupă va primi câte o fișă de lucru, o grupă fractura Învățarea prin Fişe de lucru Pe grupe
Fixarea noilor iar cealaltă grupă entorsa. Se va rezolva fișa de lucru folosind informațiile din acțiune Entorsa
cunoştinţe (20 manual și prezentarea Power-Point. Se va simula acordarea primului ajutor în caz Fractura
min) de entorsă și fractură. Un elev din grupă va fi victima, iar restul elevilor din grupa Simularea
respectivă va acorda primul ajutor. După ce pași au fost urmați, un reprezentat al
grupei va prezenta modalitatea de acordare a primului ajutor celeilalte grupe.
În cazul în care nu a trecut timpul destinat orei se mai poate rezolva Fișa de lucru –
plaga însoțită de hemoragie.
Tema pentru Realizați un rebus care să cuprindă informații despre sistemul locomotor, iar pe Manualul Individual
acasă verticală ( A-B) să se regăsească cuvântul sternocleidomastoidian.

Schița lecției
Igiena sistemului locomotor se referă la cunoașterea condițiilor în care cele două sisteme -osos și muscular- se pot dezvolta și funcționa în mod corect.
Alimentație suficientă și echilibrată Mecanici -Plăgi
-Entorse, luxații și fracturi
Menținerea poziției corecte a
Putem asigura o bună Asupra sistemului locomotor -Arsuri
corpului în picioare, șezând și culcat Fizici -Degerături
funcționare a sistemului pot acționa o serie de factori:
locomotor printr-o: Odihnă activă
- Artroze
Odihnă pasivă Biologici -Anchilozarea articulațiilor

Accidente ale sistemului locomotor


 Rănirile mușchilor se pot produce datorită unor accidente și sunt însoțite de hemoragii externe.
 Entorsele sunt răsuciri sau întinderi ale ligamentelor, fără ca oasele să iasă din articulații.
 Luxația reprezintă deplasarea oaselor din articulație.
 Fracturile sunt rupturi ale oaselor. Ele pot fi închise, când sunt rupte numai oasele, sau deschise, când osul fracturat a rupt pielea și țesutul muscular.
Fișa de lucru ,, Găsește cuvintele”

În acest tabel sunt scrise 10 cuvinte ce au legătură cu sistemul osos și sistemul muscular. Găsiți
cuvintele și localizați oasele sau mușchii folosindu-vă de mulajul scheletului uman.

K B H F D W E R Y U I B C
F S J R F E M U R K M I R
F A T C F B X V F W Q C O
Y S D E N M R T Q A T E I
H U M E R U S K A S R P T
Y S D S L N R W I U I S O
J S Y A A W H R F D C L R
A P E C T O R A L H E H C
E Q W R E R T D U O P S F
F R G A E D S I A E S A S
G H J L R G Y U T I B I E
C O A S T E V S B M M I T

Fișa de lucru ,, Găsește cuvintele”

În acest tabel sunt scrise 10 cuvinte ce au legătură cu sistemul osos și sistemul muscular. Găsiți
cuvintele și localizați oasele sau mușchii folosindu-vă de mulajul scheletului uman.

K B H F D W E R Y U I B C
F S J R F E M U R K M I R
F A T C F B X V F W Q C O
Y S D E N M R T Q A T E I
H U M E R U S K A S R P T
Y S D S L N R W I U I S O
J S Y A A W H R F D C L R
A P E C T O R A L H E H C
E Q W R E R T D U O P S F
F R G A E D S I A E S A S
G H J L R G Y U T I B I E
C O A S T E V S B M M I T
Anexă - Rezolvare - Fișa de lucru ,, Găsește cuvintele”

În acest tabel sunt scrise 10 cuvinte ce au legătură cu sistemul osos și sistemul muscular. Găsiți
cuvintele și localizați oasele sau mușchii folosindu-vă de mulajul scheletului uman.

K B H F D W E R Y U I B C
F S J R F E M U R K M I R
F A T C F B X V F W Q C O
Y S D E N M R T Q A T E I
H U M E R U S K A S R P T
Y S D S L N R W I U I S O
J S Y A A W H R F D C L R
A P E C T O R A L H E H C
E Q W R E R T D U O P S F
F R G A E D S I A E S A S
G H J L R G Y U T I B I E
C O A S T E V S B M M I T

Fișa de lucru ,, Găsește cuvintele”

În acest tabel sunt scrise 10 cuvinte ce au legătură cu sistemul osos și sistemul muscular. Găsiți
cuvintele și localizați oasele sau mușchii folosindu-vă de mulajul scheletului uman.

K B H F D W E R Y U I B C
F S J R F E M U R K M I R
F A T C F B X V F W Q C O
Y S D E N M R T Q A T E I
H U M E R U S K A S R P T
Y S D S L N R W I U I S O
J S Y A A W H R F D C L R
A P E C T O R A L H E H C
E Q W R E R T D U O P S F
F R G A E D S I A E S A S
G H J L R G Y U T I B I E
C O A S T E V S B M M I T
Anexa

Legenda lui Ahile

Ahile era fiul zeiței marine Thetis și al muritorului Peleus - regele mirmidonilor din Fthia și
nepotul lui Zeus. Se spune că Thetis fusese râvnită atât de Zeus cât și de Poseidon, însă cei doi au
renunțat la ea în favoarea lui Peleus atunci când titanul Prometeu a profețit că ea va aduce pe lume un
fiu mai puternic ca tatăl lui.

Când l-a născut pe Ahile, Thetis a vrut să îl facă nemuritor. Ahile a fost cufundat în întregime
de către mama sa în apele Styxului, însă i-a ramas afară călcâiul de care-l ținea Thetis. O altă
versiune spune că Thetis l-a uns pe băiat cu ambrozie și l-a așezat deasupra focului, pentru a-i arde
toate componentele de muritor ale corpului, pentru a-l purifica. Întreruptă însă de Peleus, Thetis s-a
înfuriat și a dat drumul copilului fără să fi terminat ritualul.

Ahile a fost crescut şi instruit (în meşteşugul cinegetic, în arta războiului, în morală) de
Centaurul Chiron, care l-a hrănit cu măduvă de leu iar la maturitate i-a dăruit o lance vrăjită. Thetis îl
ţinuse ascuns la curtea regelui Lykomedes, întrucât profetul Calhas îi prezisese moartea în războiul
troian.

Chemat de Odysseus, Ahile vine totuşi la Troia, comandant al mirmidonilor, iar Thetis îi
dăruieşte caii lui Poseidon şi armele sacre confecţionate de Hephaistos.

După 9 ani de campanie, o ceartă cu Agamemnon pentru sclava Briseis îl face să se retragă
din luptă; reintră însă, după moartea prietenului său Patrokles. A fost ucis de o săgeată otrăvită, cu
care Paris, fratele lui Hector, ajutat de zeul Apollon, îi ocheşte călcâiul vulnerabil (tendonul lui
Ahile).

Informații suport pentru prezentarea Power – point

Igiena sistemului locomotor se referă la cunoașterea condițiilor în care cele două sisteme-
osos și muscular- se pot dezvolta și functiona în mod corect.
Putem asigura o bună funcționare a sistemului locomotor printr-o:
Alimentație suficientă și echilibrată
Lipsa vitaminei D și a sărurilor de calciu și fosfor din alimentatie produce o boală a oaselor
numită rahitism, în care oasele rămân moi și se strâmba, producând deformări ale gambelor,
sternului, coastelor și ale oaselor de la încheietura mâinii. Rahitismul netratat la timp printr-o
alimentație corespunzătoare, băi de soare și administrarea vitaminei D, preparate de calciu și fosfor,
scoaterea copilului la aer poate lasă urme durabile manifestate prin deformările osoase amintite.
Menținerea poziției corecte a corpului în picioare, șezând și culcat
Ținuta corectă a corpului depinde, pe de o parte, de buna dezvoltare a musculaturii scheletice,
în special a mușchilor spatelui și pe de altă parte de obișnuința de a sta și de a merge drept.
Ținuta incorectă a corpului, timp îndelungat, poate duce la consolidarea unor poziții incorecte ale
coloanei vertebrale.
De exemplu, la persoanele care muncesc stând în poziția aplecat (mineri, grădinari, cicliști) se
poate accentua și fixa convexitatea dorsală, dând devierea coloanei vertebrale numită cifoză. Ținuta
incorectă poate favoriza și o deviere laterală a coloanei vertebrale, care poartă denumirea de scolioză.
Aceasta deviere este favorizată de poziția incorectă a școlarului în bancă, ținând un umăr mai ridicat
și unul mai aplecat spre mâna cu care scrie sau desenează. La scolioză pot ajunge și elevii mai mici
care obișnuiesc să-și poarte geanta cu cărti într-o singură mână. Corect este ca ei să-și schimbe
alternativ greutatea dintr-o mână în alta sau mai corect să îl poarte în spate.
Există și o deviere de coloană numită lordoză și în care pozițiile incorecte pot duce la
exagerarea concavității lombare a coloanei.
Odihna activă
Dezvoltarea sănătoasă a sistemului osos se desfășoară în paralel cu aceea a sistemului
muscular, fiind influențat de acesta. Contracțiile musculare exercită asupra oaselor o acțiune
binefăcătoare făcându-le să crească și să se întărească. În lipsa activității adecvate (munca fizică sau
sport), sistemul locomotor rămâne nedezvoltat, oasele și mușchii devin incapabili de efort și de
mișcări mai susținute. Sedentarismul favorizează îngrășarea, ce nu este deloc sănătoasă, obosind
inima, plămânii și scade rezistența organismului față de boli.
Factori cu potențial vătămator
Asupra sistemului locomotor pot acționa o serie de factori mecanici, fizici, biologici, cu efect
nociv asupra dezvoltării și funcționării sale. Factorii mecanici pot cauza striviri, tăieri, entorse,
luxații, fracturi etc.Factorii fizici ca, de exemplu temperaturile ridicate sau scăzute pot avea influențe
vătămătoare. Frigul poate produce degerături la extremitățile membrelor. Factorii biologici (virusuri
și diferiți germeni microbieni) pot cauza infecții acute, mai ales la nivelul articulațiilor (artrite).
Articulațiile pot fi deformate de o serie de infecții produse de agenții tuberculozei, reumatismului. Ca
urmare a acestor boli, chiar dacă ele s-au vindecat, articulațiile se pot anchiloza, bloca, împiedicând
executarea mișcărilor.
Deosebit de periculoasă este anchiloza degetelor mâinii în reumatismul cronic deformant ce îl
face incapabil pe om să muncească.
Rănile sunt rupturi ale pielii și țesuturilor, care duc la hemoragii, lăsând posibilitatea
pătrunderii microbilor și infectării rănii sau chiar a întregului organism.
Rănile pot apărea datorită unor accidentări cu corpuri tăioase sau ascuțite, prin căderi, arsuri etc.
Entorsele sunt răsuciri, îndoiri sau întinderi forțate ale ligamentelor, fără ca oasele să iasă din
articulația lor. Ele sunt foarte dureroase și duc la umflarea încheieturii, la mișcări dificile și chiar
imposibile. Cele mai frecvente sunt entorsele gleznei, care se produc prin alunecare sau călcare
greșită.
Luxațiile pot fi produse de un efort brusc, o lovitură sau o răsucire puternică și care provoacă
nu numai întinderea sau ruperea ligamentelor ci și deplasarea, ieșirea oaselor din articulație.
La locul unde se produce luxația, încheietura se umflă, devine dureroasă, iar membrul își modifică
aspectul normal.
Fracturile sunt rupturi ale oaselor cauzate de o lovitură puternică sau de o cădere. Fracturile
pot fi închise, când sunt rupte numai oasele, nu și pielea și teșutul muscular din apropiere, și deschise,
când unul sau ambele capete ale osului fracturat ies afara prin țesutul muscular și piele.
.
Fișă de lucru – Fractură

Iarna poate fi un sezon frumos: sărbători, zăpadă și mâncăruri


delicioase. Cu toate acestea, sezonul rece este deosebit de periculos datorită
alunecărilor pe gheață. Căderile sunt principala cauza a traumatismelor în
sezonul rece.

1. Specificați două măsuri pe care trebuie să le adoptăm ca să evităm astfel de


accidente:
a).
b).
2. O persoană a căzut pe gheață, și în urma acestui eveniment s-a ales cu o
fractură de cubitus.
a). Observați imaginea alăturată și precizați ce fel de fractură este?

b). Precizați ce segment al membrului superior a fost afectat?

3. Principalele manifestări/simptome ale unei fracturi sunt:


a). Locul fracturi este deosebit de sensibil, durere la
atingere sau mișcare
b). Zona fracturată se umflă, se deformează.
c) Zona fracturată capată o culoare vineție.
4. Un coleg prezintă aceste simptome, realizați următori pași
în acordarea primul ajutor.

Pasul 1: Stabilizați zona rănită.


Rugați victima să înlăture obiectele potențial
constrictive cum ar fi inele, brățări, ceas de mână.
Verificați existența circulației periferice (pulsul)
Pregătiți materialele necesare: suprafață dură, rigidă, dreaptă – atele material pentru fixare
(de ex. bandaje triunghiulare de pânză)
Fixați zona rănită având în vedere următoarele principii:
 actionați încet și cu grijă, evitând contactul cu /sau membrul rănit sau mișcarea acestuia,
mentineți membrul în pozitia în care a fost găsit,
 asigurați-vă că încheieturile de deasupra și de sub zona traumatizată sunt de asemenea
imobilizate
 fixați atelele (de ex. cu bandaj), fără a trece peste zonă rănită și nu prea strâns.
Pasul 2: Evaluați eficiența intervenției.
Asigurați-vă ca zona rănită este fixată.
Evaluați suferințele victimei, care ar trebui să înceteze sau să
se reducă semnificativ.
Asigurați-vă că circulația periferică este prezentă.

5. Numiți un reprezentant care să explice pași ce au fost


urmați în acordarea primului ajutor.
Fișă de lucru – entorsa

Sportul este o activitate sănătoasă și relaxantă, dar poate


prezenta și unele riscuri, în special atunci când este practicat
incorect. Lipsa echipamentului adecvat, a unei încălziri
riguroase sau necunoașterea regulilor de siguranță în sportul
respectiv pot duce la traumatisme. Cel mai frecvent
traumatism care are loc în timpul unei activități sportive este
entorsa.

1. Observați imaginea alăturată și specificați în ce regiune a membrului inferior a avut loc


traumatismul?

2. Ce este entorsa?

3. Simptomele unei entorse sunt:


- sensibilitate și durere la mișcare
- mobilitate redusă
- tumefacție (umflarea zonei)
4. Imaginați-vă că un coleg prezintă aceste simptome după ora de Educație fizică și sport. Realizați
pașii de acordare a primului ajutor.
Metoda aplicată ca și prim ajutor este
sintetizată sub acronimul RICE.
Metoda RICE însumează: Rest – odihnă, Ice –
gheață, Compression – compresiune și
Elevation – elevație.
Pași:
1. Puneti în repaus articulația
2. Dacă este posibil, răciți articulația
afectată (ex.: o pungă de gheață/zăpadă
învelită într-un prosop).
3. Ridicați zona traumatizată mai sus decât
corpul.
4. Sustineți articulația cu un pansament
elastic.

5. Numiți un reprezentant care să explice pași ce au fost urmați în acordarea primului ajutor.
Fișa de lucru – plagă cu hemoragie

Sangele numit si "lichidul vieții" este


indispensabil funcționării organismului. El se află
permanent în miscare, circulând printr-un sistem de
vase sanguine. Când unul sau mai multe vase de sânge
sunt lezate, sângele se scurge din sistemul vascular, fenomen
numit hemoragie.

Prin utilizarea neatentă a obiectelor ascuțite sau tăioase,


ne putem alege cu plăgi cu hemoragie, mai mult sau mai puțin
adânci.Pierderea de sânge continuăprezintă un risc imediat
asupra vieții și sănătății victimei. De aceea trebui să intervenim,
acordând primul ajutor.

Pasul 1: Așezați victima în poziție orizontală (dacă acest lucru nu


s-a făcut în mod spontan).

Pasul 2: Ridicați zona cu prezintă hemoragie.

Pasul 3: Asigurați presiune locală direct asupra punctului hemoragic. Evitați contactul cu sângele
victimei, protejându-vă mâna cu care se exercită presiunea.

Pasul 4: Verificați dacă hemoragia s-a oprit în aria unde s-a aplicat compresia.

1. Un elev din grupă va simula o plagă pe antebrat prin tăiere, restul elevilor sunt responsabili
cu acordarea primului ajutor. După realizarea pașilor numiți un reprezentant al grupei care va descrie
pași ce au fost urmați.

S-ar putea să vă placă și