Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA I
DATA:
OBIECTUL: Matematică
SUBIECTUL: Numărul şi cifra 9
OBIECTIVE CADRU: cunoaşterea şi utilizarea conceptelor specifice matematicii; formarea şi dezvoltarea capacităţii de a comunica, utilizând
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
OC1-să identifice mulţimea cu 9 elemente pe baza mulţimii cu 8 elemente;
OC2-să reprezinte prin obiecte sau desene mulţimea cu 9 elemente;
OC3-să scrie corect numărul/ cifra 9 pe liniatura caietului;
-PSIHOMOTORII: pe parcursul lecţiei elevii vor fi capabili:
OPm1-să execute mişcări adecvate conform cerintelor disciplinei
OPm2-să scrie corect şi estetic pe caiete;
OPm3-să adopte o conduită optimă desfăşurării lecţiei;
-AFECTIVE:
OA1-vor participa cu interes la lecţie, prin cooperare;
OA2-se vor mobiliza pentru realizarea fiecărei sarcini primite;
OA3-vor aprecia participarea lor la buna desfăşurare a activităţii.
Criterii de succes
P 1 Scrierea numerelor naturale
1. Număr obiectele.
2. Scriu numerele folosind cifrele.
3. Respect cerinţele de scriere corectă.

RESURSE:
A.Metodologice:
a.)Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, analiza şi sinteza, munca independentă, algoritmul;
b.)Resurse materiale: manualul, caietul special, planşe didactice;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVENIMENTELE LECŢIEI/CONŢINUTURI/STRATEGIE METODE ŞI FORME DE


ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR PROCEDEE EVALUARE
1. CAPTAREA ATENŢIEI
Poezia cifra 9 Ascultă cu atenţie. conversaţia chestionarea
orală
Maimuțica cea vioaie
Coada ușor își îndoaie, Prezintă foarte mare interes pentru
noua lecţie. observarea
De seamănă amândouă
sistematică
Chiar leit cu cifră nouă.
exerciţiul aprecierea
2. ANUNŢAREA OBIECTIVELOR analiza şi verbală
Astăzi la matematică vom număra mai departe, şi sinteza
anume vom repeta numărul şi cifra 9, vom scrie Identifică mulţimi de obiecte pe baza observarea
această cifră şi vom rezolva exerciţii. imaginii prezentate în manual. sistematică
Numără, totalizează şi asociază aprecierea
3. ACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR obiectele din imagine cu numerele conversaţia verbală
Un copil va număra numerele studiate, crescător şi studiate. exerciţiul chestionarea
descrescător. analiza şi orală
sinteza
4.DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII Observă, grupează şi stabileşte
Formulez sarcinile de învăţare: corespondenţe între mulţimi, element observarea
-observarea şi gruparea obiectelor câte 8 şi câte 9; cu element. sistematică
-stabilirea corespondenţei între mulţimi, element cu conversaţia aprecierea
element. Relatează aspecte legate de activitatea exerciţiul verbală
Precizez şi demonstrez scrierea corectă a cifrei 9, voi elevului de acasă, de activitatea demonstraţia,
scrie model în caietele elevilor, dirijez scrierea corectă, elevilor la şcoală, mai ales în cabinetul
apoi urmăresc şi corectez poziţia corectă a caietului şi de informatică. analiza şi
a corpului în timpul scrierii. Apreciez elevii care scriu Se mobilizează pentru scriere: îşi sinteza aprecierea
corect. Copiii care au un scris rapid şi corect sunt puşi încălzesc muşchii, scriu pe bancă, în verbală
să scrie pe caietele speciale de matematică. aer. Apoi lucrează independent, scriind algoritmul
Realizarea sarcinilor din manual . câte trei rânduri cu cifra 9.
5.OBŢINEREA PERFORMANŢEI
Cer elevilor să taie cu creionul obiectele care sunt în Cooperează cu vecinul de bancă munca
plus, pe pagina din manual, obţinând astfel grupe care pentru aprecierea scrierii. independentă
au un număr de obiecte specificat de numărul din
căsuţe. -completează casetele cu numere
potrivite
-colorează, analizând cu atenţie.
6.FEED BACK analiza şi
Voi solicita citirea axei numerelor. sinteza
Ascultă cu mare atenţie şi promit să
pună în practică tot ceea ce au învăţat. conversaţia
7. EVALUAREA exerciţiul
Completează casetele cu numere potrivite (compunerea
numărului 9).

8.RETENŢIA
-Copii, coloraţi, în manual, caseta cu cifra care arată
numărul degetelor ridicate de fiecare copil!

10.TRANSFERUL
-Lecţia de astăzi vă va ajuta, copii, să scrieţi
numere, să calculaţi rapid, să cumpăraţi, să vindeţi, să
vă descurcaţi în viaţa de zi cu zi.

S-ar putea să vă placă și