Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA : 23.10.2019

CLASA : I

DISCIPLINA : COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

SUBIECT : ora 1 : Sunetul si litera “o” mic de tipar

ora 2 : Scrierea literei “o” mic de mana

TIPUL LECTIEI : predare –invatare

INVATATOR :

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1: - să răspundă în enunţuri logice, clare, corecte din punct de vedere gramatical întrebărilor adresate;

O2: - să desprindă dintr-un cuvânt silaba în care se află sunetul „o”;

O3: - să izoleze silaba în care se află sunetul nou învăţat;

O4: - să rostească corect sunetul „o”, folosind corect aparatul fonator;

O5: - să realizeze sinteza fonetică prin restrângerea silabei, a cuvântului;

O6: - să depisteze poziţia sunetului „o” într-un anumit cuvânt: la început, în interior sau la sfârşitul cuvântului;

O7: - să dea exemple de cuvinte care încep cu sunetul „o” sau conţin sunetul „o” ;
O8: - să participe cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei;

METODE SI PROCEDEE
-conversaţia dirijată, conversaţia euristică, metoda fonetică analitico-sintetică, explicaţia, demonstraţia, exemplificarea, exerciţiul, problematizarea, jocul
didactic,aprecierea, autoevaluarea

MATERIAL DIDACTIC
- Manual, fişă de lucru, instrumente de scris, caiet , planşă cu sunetul nou învăţat .

FORME DE ORGANIZARE
-frontală

-individuală

LOCUL DESFASURARII
- sala de clasa
DURATA
- 2 ore

Bibliografie : “Metodica predarii limbii romane” , E.D.P , Bucuresti , autori : Ion Berca , Maria Eliza ,”Metodica predarii limbii si literaturii romane
“ , Editura : Gheorghe Alexandrescu , 2001 , Autori : Marian Barbu , Alexandru Gheorghe , “,Indrumator pentru folosirea abecedarului “ , EDP , , Autori :
Maria Ioana , Georgescu Bostina
Ora I

Nr . ETAPELE LECTIEI Ob. ACTIVITATI DE INVATARE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


crt operat.
1. Momentul - se asigura linistea si ordinea in sala de clasa , necesara
oraganizatoric desfasusarii in bune conditii a lectiei ;
- se verifica daca toti elevii au pe banci materialele
necesare inceperii lectiei .
2. Reactualizarea Despre ce am vorbit în ora trecută de citire? -conversatia dirijata ;
cunostintelor -explicatia ;
Ne vom juca un joc. Eu vă voi spune mai multe cuvinte. Voi va
anterioare -exercitiul ;
trebui să bateti de doua ori din palme când auziţi sunetul „r”,
iar dacă cuvântul spus de mine nu conţine acest sunet, vă veţi
atinge năsucul. (ex. rata, mar , aluna , orar , ramura , ochelari ,
pasarele) .
Se prezinta elevilor mai multe jetoane pe care sunt
reprezentate literele invatate , iar acestia va trebui sa ridice
mana si sa raspunda .

3. Captarea atentiei -conversatia euristica ;


Le prezint elevilor următoarea strofă:
Ieri , la ora de romana
Toti copiii stateau smirna ,
Doar Monica si Ionel
Sareau sus , cand ea cand el.
Doamna lor le-a explicat
Si apoi i-a invatat ,
Le-a spus clar si nuantat
Nu este frumos ce fac.
Se fac scurte comentarii privind continutul strofei :
Despre cine este vorba in poezie ?
Ce faceau copii ?
Ce le-a spus doamna lor ?
Cum se numeau copii ?
Cine desparte in silabe cuvantul Monica ? dar Ionel ?
Care este cea de-a doua silaba a cuvantului Ionel ?
4. Anuntarea temei si Astazi , la ora de limba romana , o sa invatam despre -explictia ;
a unor obiective sunetul si litera “o” , vom desparti in silabe cuvinte care contin
litera “o” , vom depista pozitia sunetului “o” in cadrul
cuvintelor ,vom alcatui cuvinte cu aceasta litera , iar in cea
de-a doua ora vom scrie litera “o” mic de mana .
5. Dirijarea invatarii , Se prezinta elevilor pe o plansa litera “o” mic de tipar . -explicaţia
obtinerea Din ce este alcatuita aceasta litera ? -conversaţia euristică
performantelor si Se da elevilor sarcina de a cauta in alfabetare aceasta litera . -metoda fonetică
asigurarea feed- Se deschid abecedarele : analitico-sintetică
back-ului Unde vedeti voi litera “o”mic de tipar in carte ?
Imi dati si voi exemple de cuvinte care sa inceapa cu litera “o”
mic ? dar care sa contina litera “o”mic ?dati exemple de
cuvinte care sa se termine cu litera “o”mic .
Priviti imaginea din carte .
Ce observati ?
Cine este in imagine ?
Unde se afla ei ?
Ce fac elevii?
Ce au ei pe banca ?
Dar doamna invatatoare ce are pe catedra ?
Ce se vede pe perete ?
Cine este in picioare ?
Le dam cate un nume ?
Ce face Ionel ?
“Ionel raspune “ se analizeaza acesta propozitie . Se numeste
un copil sa bata din palme numarand cuvintele propozitiei .
Care este primul cuvant ? dar al doilea ?
Se desparte in silabe cuvantul Ionel ? Care este cea de-a doua
silaba a cuvantului ?
Am sa va dau exemple de cuvinte care contin litera “o” mic ,
iar voi cand auziti aceasta litera veti bate de doua ori din
palme . ( nor , om , morar , omida , cocor )
Se citeste exemplu lectia din manual , apoi si de catre elevi .
Invatatorul urmareste activitate elevilor ajutandu-I pe cei care
intampina greutati .
6. Asigurarea retentiei Cu ajutorul alfabetarelor si a literelor de la table magnetic ,
si a transferului invatatorul ajuta elevii pentru a alcatui cateva cuvinte cu litera
nou invatata .
ORA II
1. 2. 3. 4. 5. 6.
1. Momentul - se asigura linistea si ordinea in sala de clasa , necesara
organizatoric desfasusarii in bune conditii a lectiei ;
- se verifica daca toti elevii au pe banci materialele
necesare inceperii lectiei .
2. Captarea atentiei Daca veti participa si veti raspunde corect la lectie , la sfarsitul -explicatia ;
orei veti avea parte de o surpriza .
Elevii se mobilizează afectiv şi intelectual. Execută mişcări şi
vocalize ritmice:
1,2
Joacă-te cu noi!
3,4,5
Plici, plici, plici!
6,7,
Duci mâna la spate!
8, 9
Baţi din palme două!
Şi-apoi 10,
Nimeni nu ne-ntrece

3. Anuntarea temei si Asa cum v-am spus ora trecuta , astazi , vom scrie litera “o” -explicatia ;
a unor obiective mic de mana .
4. Dirijarea invatarii , Se prezinta elevilor pe o plansa litara “o”mic de mana . -explicaţia,
obtinerea Se analizeaza elementele componente ale literei . - demonstraţia,
performantelor si Din ce este ea alcatuita ? -exemplificarea,
asigurarea feed- Se va insista asupra scrierii ovalului (ca si la “a” se incepe putin -exerciţiul,
back-ului sub linia de sus a spatiului mic si se scrie cu o miscare inversa -aprecierea,
miscarii acelor de ceasornicului (de la dreapta spre stanga ) , -autoevaluarea
se uneste sus printr-un nodule care serveste si de element de
legatura a literei “o” cu literele care le precede , in aceasta
lectie legatura cu litera “r” in cuvintele:ora si ore . In acest
caz , linioara oblica , primul element al literei”r” dispare ,
noduletul lui “o” continunadu-se cu noduletul lui “r”.
La scrierea cuvintelor “Monica “ si “Norica “ li se va cere
elevilor sa observe cum se face legatura intre litera mare si “o”
(exact ca pentru litera “a”) .
- se fac cateva exercitii de incalzire a muschilor mainii :-
- deschidem si inchidem mainile ;
- morisaca inainte si inapoi ;
- masarea mainilor ;
Cantecele : “ploua “ si “cantam la pian “
- se executa cu elevii in acelasi timp mimarea scrierii in aer a
semnelor , apoi pe banca cu stiloul , apoi in palma , iar in
palma cu ochii inchisi si apoi se exemplifica la tabla scrierea
semnelor .
Se anunta faptul ca cei care vor scrie fara greseli vor fi scosi in
fata cu caietele .
Se scrie la table de catre invatator cateva litere , apoi elevii vor
scrie cate un semn pana cand invatatorul trece pe la fiecare sa
verifice .
Se scot elevii care au respectat cerintele .
Acum , inchdem caietele si deschidem abecedarele .Sa citim
inca o data ceea ce am invatat astazi . Se citeste pagina in
intregime , inclusive ceea ce este scris cu litere de mana .
5. Asigurarea retentiei Se deschde caietul special si se rezolva exercitii . -exeritiul ;
si a trasferului Pentru ca ati fost cuminti si ati participat la lectie acum veti
primi si surpriza . Se da elevilor cate o fisa care contine litera
“o” personalizata .
6. Incheiera activitatii Se da elevilor tema pentru acasa , sa scrie cel putin doua
randuri cu litera “o” si cuvinte care contin aceasta litera .

S-ar putea să vă placă și