Sunteți pe pagina 1din 1

Tombola pentru cresterea vanzarilor.

Impozit
Adriana Simion, valabil la 11-Iul-2010

Tags: Codul fiscal, impozit pe venituri

Intrebare: Firma noastra a organizat o tombola pentru a crestea vanzarile, s-a


inregistrat regulamentul la un notar. Am dat premii in suma de 600 lei (bunuri)
dar nu depasesc suma mentionata. Conform art. 77 cod fiscal nu "sunt impozabile
veniturile obtinute din premii si din jocuri de noroc, in bani si/sau in natura, sub
valoarea sumei neimpozabile stabilita in suma de 600 lei..." Mai este valabil acest
articol sau se impoziteaza orice castig, venit?

Raspuns:

A ramas in vigoare art. 77 alin. (4) din Codul fiscal care prevedea neimpozitarea sumei de 600
pentru veniturile din premii si din jocuri de noroc, in bani si/sau in natura pentru:
a) fiecare premiu;
b) castigurile din jocuri de noroc, de la acelasi organizator sau platitor intr-o singura zi.

S-a modificat insa impozitul pe veniturile din jocurile de noroc. Astfel, pana la data de 1 iulie 2010,
veniturile din jocuri de noroc se impuneau, prin retinerea la sursa astfel:
• cu o cotă de 20% aplicata asupra venitului net care nu depasea cuantumul de 10.000 lei; si
• cu o cota de 25% aplicata asupra venitului net care depasea cuantumul de 10.000 lei inclusiv.
Dupa data de 1 iulie 2010, impozitul pe veniturile din jocurile de noroc s-a majorat la 25% şi nu se
mai face delimitarea in functie de cuantumul venitului obtinut, respectiv pragul de 10.000 lei. Insa, s-a
mentinut neimpozabila suma de 600 lei.