Sunteți pe pagina 1din 1

Compensare datorii reciproce intre o

persoana juridica romana si una nerezidenta


valabil la 10 Sep 2019

Intrebare: Am achizitie de bunuri de la o persoana juridical straina (membra UE sau nu),


dar am si livrare de bunuri catre aceasta. Valoarea facturilor este uneori egala, alteori
trebuie sa se achite diferenta. Se poate efectua compensarea valorica conform contractului,
fara alte documente, sau avem nevoie de ordin de compensare validat de BNR?

Raspuns:
Conform prevederilor Codului civil, datoriile reciproce se sting prin compensatie pana la
concurenta celei mai mici dintre ele, iar procedura se numeste “Dare in plata” .

Compensatia opereaza deplin drept de indata ce exista doua datorii certe, lichide si exigibile,
oricare ar fi izvorul lor, si care au ca obiect o suma de bani sau o anumita cantitate de bunuri
fungibile de aceeasi natura.

Potrivit reglementarilor in vigoare, compensarea creantelor/datoriilor reciproce intre o societate


comerciala romana si o societate comerciala nerezidenta nu este supusa niciunei restrictii
specifice, fiind aplicabile prevederilor cu caracter general din Codul civil -art. 1615 si
urmatoarele, in masura in care cele doua societati au convenit ca raporturile juridice dintre ele sa
fie guvernate de legea romana.

Pentru compensarea creantelor/datoriilor reciproce ale unei societati comerciale romane si ale
unei societati comerciale nerezidente nu este necesara utilizarea vreunui model anume de proces-
verbal (ordin) de compensare ci, pentru ca operatiunea de compensare sa poate fi inregistrata in
contabilitate, este nevoie sa se intocmeasca un inscris bilateral (Proces verbal de compensare) in
care sa se mentioneze facturile, contractele, etc. care au generat creantele/datoriile reciproce si
modul in care se face stingerea sumelor in urma compensarii (se poate merge inclusiv pe
modelul ordinelor de compensare folosite intre persoanele juridice romane).

Monografia contabila:
401 = 4111