Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:
GRUPA: MIJLOCIE
PROPUNATOR:
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Limba si Comunicare
TEMA ACTIVITATII : „Tablou de Primavara”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
MIJLOC DE REALIZARE: lectura dupa imagini
SCOPUL ACTIVITATII:
Cunoasterea unor elemente componente ale lumii înconjurătoare; Comunicarea unor impresii si idei pe baza
observărilor efectuate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 sa enumere cel putin doua elemente componente ale imaginii (copii,copaci, flori),
facand apel la tabloul prezentat;
 sa descrie in cuvinte proprii actiunile sugerate de imagine, sub forma unei povestiri
urmand modelul educatoarei;
 sa denumeasca tabloul lecturat,cu ajutorul educatorei;
 sa redea continutul tabloului prin metoda piramidei.

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicatia,problematizarea,exercitiul,povestirea,metoda


piramidei.
MIJLOACE DIDACTICE:plansa cu imagini reprezentand aspecte de primavara,scrisoare de la Zana
Primavara,cartoane colorate,jetoane cu elemente specifice primaverii:fata de masa verde,scrisoare de la
Zana Primavara,foi flipchart,piramida, jetoane.
DURATA: 25 min
BIBLIOGRAFIE:
„Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”
„Curriculum pentru invatamantul prescolar, editura DPH, Bucuresti, 2009”
„Piramida cunoasterii – repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar, editura Diamant”
SCENARIUL ACTIVITATII

Nr. Strategii
Evenimentul Evaluare
Crt. Conţinutul ştiinţific didactice
didactic
1. Organizarea Se asigura conditiile necesare desfasurarii Observarea
activitatii activitatii ; comporta-
-aerisirea salii de grupa ; mentului.
-asezarea scaunelelor in semicerc ; Corectarea
-pregatirea materialelor necesare ; tinutei.
-introducerea ordonata a copiilor in sala
de grupa

2. Introducerea in Se prezinta copiilor, sub forma unei Explicatia


activitate/Capt scrisori de la Zana Primavara. Frontal
area atenţiei Cine credeti ca ne-a scris? Tabloul
Dragii mei,eu imi doresc sa fiu cea mai
iubita dintre zane de aceea astazi mi-as
dori sa recunoasteti toti prietenii mei.
3. Anunţarea „Astazi impreuna vom „citi” un tablou pe Explicatia Observarea
temei şi care l a adus pentru a vedea cat de frumosi Frontal comporta-
enunţarea stiti sa vorbiti si daca recunoasteti toate Tablou mentului.
obiectivelor culorile specifice anotimpului primavara.”
Se prezinta copiilor Tabloul de Primavara.
4 Desfasurarea Stabilirea locului si a timpului actiunii din frontala
activitatii tablou.
„Ce vedeti in Problemtiza
tablou?”(copii,pomi,flori,pasari) area
„Care sunt culorile din
imagine?”(verde,albastru,rosu,alb, Conversatia
galben,maro)
„Ce reprezinta aceste culori?”( culoarea
verde este a ierbii,a frunzelor,culoarea
albastra este a cerului,culorile rosu,alb,
galben, sunt ale florilor si a
soerelui,culoarea maro este a pomilor)
„Haideti sa le dam cate un nume pentru a
ne fi mai usor sa vorbim despre ei!”(copiii
propun cate un nume pentru fiecare copil- Conversatia
Mihai, Elena, Claudia, Diana, Alexandra, Observatia
Madalin, Claudiu, Cristian)
Dupa stabilirea acestor aspecte se trece la
intuirea din planul central al imaginii.
„Ce face Elena?”(ingrijeste gradina)
„De ce credeti ca face acest
lucru?”(Plantele si florile au nevoie de Sinteza
soare si de apa)
„Ce culori au florile?”(rosu,
alb,albastru,galben) Analiza
„Dar barza ce face?”(bea apa) Conversatia
Sinteza partiala
Elena este o fetita care iubeste natura si
anotimpul primavara.Ea iubeste florile si Sinteza
le ingrijeste cu drag.In jurul ei culorile
primaverii sunt vesele-verde-
verde,galben,albastru.
Se trece apoi la intuirea planului al doilea
al tabloului.”Ce fac Claudia, Mihai si
catelul lor?”(se plimba prin padure)
”Cum este copacul?”(inflorit)
„Ce putem observa pe crengile
acestuia?”(un cuib de pasari)”Ce putem
vedea la tulpina copacului?”(ciuperci)
Dar care este vestitorul
primaverii?”(ghiocelul)
Sinteza partiala:Claudia si Mihai doresc sa
se plimbe in aer liber.Astfel ei au venit la
padure pentru pentru a se bucura de
ciripitul randunicilor si razele soarelui.
Se indeparteaza planul indepartat al
tabloului.
„Ce fac copiii?”(fac hora bucuriei pentru
ca sunt bucurosi pt ca natura s-a reintors
la viata)”Ce culori se vad in
departare?”(albastru,alb,galben,negru)”De
unde vine culoarea galbena?”(soare)”Cum
e soarele?”(luminos)”De unde vine
culoarea albastra?”(cerul e albastru)”De
unde vine culoarea neagra,petele de pe
cerul albatru?”(de la pasari)”Ce fac
pasarile?”(vin din tarile calde si
construiesc cuiburi)”
Sinteza partiala:
Primavara,soarele lumineaza cerul
albastru,iar pasarile calatoare,ca niste pete
negre aruncate pe cer,zboara spre locul
unde isi vor construi cuibul.
6. Evaluarea Se prezinta copiilor imagini cu aspecte de Imagini frontala
primavara si se poarta discutii pe baza Conversatia
acestora. Observatia
7. Încheierea Se vor face aprecieri generale si individuale Conversatia Frontal-
activităţii asupra modului de desfasurare a activitatii Explicatia individuala
si se vor acorda recompense. recompense

S-ar putea să vă placă și