Sunteți pe pagina 1din 6

DISCIPLINA:EDUCATIE PLASTICĂ

CLASA: a VII-a
DATA :23.09.2019
AN SCOLAR : 2019 -2020
Unitatea de învăţământ: Scoala Gimnaziala ”Sfântul Nicolae”Vânători
PROFESOR: Mihai Cristina

PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATARE: COMPOZIŢIA DECORATIVĂ
SUBIECTUL LECTIEI: Alternanţă; Repetitie;Simetriei;
SUBIECTUL APLICATIV: Cană cu fantezie
TIPUL LECŢIEI: De formarea priceperilor si deprinderilor.
SCOPUL LECTIEI: Cunoasterea şi sintetizarea principiilor compozitiei decorative
TIMPUL: 50 minute

COMPETENŢE GENERALE
1. Receptarea cu sensibilitate si spirit critic a mesajelor artistic-vizuale in scopul formarii culturii artistice de baza;
2. Utilizarea de instrumente si tehnici variate specifice artelor plastice;
3. Exprimarea ideilor, sentimentelor si a mesajelor, utilizand limbajul artistic vizual in contexte variate;

COMPETENȚE SPECIFICE
1.1.Interpretarea de mesaje si semnificatii transmise prin limbaj artistic in cazul artelor decorative
-exercitii de analiza a expresivitatii limbajului vizual in lucrari de arta decorativa
2.2.Valorificarea valentelor expresive ale limbajului plastic in studiul dupa natura si /sau compozitie.
-obtinerea elementelor de limbaj prin tehnici grafice de pictura si de modelaj.
3.1 Explorarea unor modalitati noi de exprimare a ideilor,sentimentelor si mesajelor prin compozitii plastice.
-realizarea de motive decorative folosind tehnici diverse.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Pe parcursul orei elevii vor dobandi urmatoarele competente:
O.1 - sa cunoasca notiunea de simetrie, alternanta , repetitie;
O.2 - sa identifice şi sa utilizeze principiile de organizare compoziţională;
O.3 - sa foloseasca adecvat toate instrumentele de lucru ;
O.4 - sa aiba deprinderi in organizarea elementelor de limbaj plastic într-un spaţiu dat;
O.5 - sa'
METODE SI PROCEDEE:
1.exercitiu practic
2.explicatia
3.conversatia
4.demonstratia

FORME DE ORGANIZARE: frontal,individual

MATERIALE DIDACTICE: - pentru profesor: - manual de educatie plastica


- reproduceri si fotografii
- planse metodice,
- reproduceri de arta-album,

- pentru elevi: - manual de clasa a VII- a


– materiale de lucru: rigla, creion , radiera, pensula,tempera, bloc de desen,paletă, cană cu apă.

MODALITATILE DE EVALUARE:- Autoevaluare; apreciere verbala.

BIBLIOGRAFIE:
- „Educaţie plastica”, cls. A VII-a,
-Programa scolara pentru clasa a VII a
-Ghid metodologic pentru aplicarea programelor scolare din aria curiculara Arte-M.E.C si consiliu national pentru Curriculum,Bucuresti 2017
-Internet
SECVENȚE COMPETENȚE CONȚINUTUL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE
DIDACTICE OPERATIONALE
Etapele lecției Obiective Competențe METODE MIJLOACE
Activitatea profesorului Activitatea elevilor ȘI DE EVALUARE
PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT

1.Etapa de O.5 Asigur un climat Elevii așteaptă în Conversatia Imagini digitale Evaluarea
organizare favorabil pentru o bună liniște începerea euristică Album de artă produselor
desfășurare a lecției. lecției. activităţilor
2 min Salut elevii, verific Răspund la salut.
prezența și ținuta elevilor.
Îndrum elevii în activități
de pregătire a
materialelor necesare și
de stabilire a ordinii și
disciplinei.
Îmi pregătesc materialul
didactic.
2.Captarea Prezint materialul didactic Elevii urmăresc Conversația Imagini digitale Observarea
atenției O.1 pentru această lecție. imaginile din Explicația sistemică
O.5 imaginile digitale Observația
3 min dirijată

3. Anunțarea O.1 În cadrul acestei ore vom Elevii urmăresc Conversația Imagini digitale Observarea
obiectivelor O.5 realiza o compozitie cu trei imaginile din albume Expunerea- Album de artă sistemică
și a temei dintre principiile compozitiei de artă şi imaginile Dialogul
decorative: alternanta si digitale dirijat
repetitia si simetrie Vom avea discuții cu
rol clarificator.
4.Prezentarea O.1 Voi face o scurtă recapitulare Elevii participă activ Conversația Lucru cu Evaluare orală
situației de O.2 a cunoștințelor învațate în la oră, răspund la Expunerea mijloace
învațare O.5 clasa a-VI-a referitoare la ce întrebările (explicativă) didactice:
inseamna un element stilizat, profesorului; Dialogul reproduceri,
10 min si care sunt principiile artei -elevii urmăresc dirijat exemple
decorative. imaginile și modul de practice,
realizare; planșe,colecții de
Explic modalităţile prin care -elevii notează in imagini +
se poate obţine un motiv caiet noile cunostințe; digitale/PC
decorativ (stilizarea unui
element din natura )
-se discută cu ajutorul
imaginilor, schitelor realizate
la tabla, dar si a planselor
didactice.
5 . Dirijarea Pe parcursul activităţii liber- -elevii sunt atenți la Exercițiul Creion , Probă practică
activitatii O.2 aplicative urmăresc realizarea cerințele practic radiera
O.3 etapelor de lucru. profesorului; coli de desen,
25 min O.4 2.2. Urmăresc activitatea elevilor -ascultă explicatiile, tempera,
O.5 3.1. şi pun întrebări astfel încât să vizualizează imagini pensule,creioane
conducă la realizarea şi realizează lucrarea colorate, carioci
obiectivelor propuse şi aduc practică; vas pt. apa;
corecţii când situaţia o -lucrează individual;
impune;
6. Verificarea O.1 2.2. Urmăresc respectarea temei Elevii analizeaza Conversaţia Evaluarea
cunostintelor O.2 3.1. date şi a modalităţilor de propriile lucrari in Observaţia orală
insuşite O.3 realizare; originalitatea în comparatie cu Autoevaluare
O.4 compunerea spaţiului plastic, lucrarile cele mai
3 min respectarea principiilor reusite expuse pe
propuse si a temei date; tabla, cu scopul de a
si evalua lucrarea si
cunostintele.
Incheierea Evidenţiez raspunsurile Elevii vor strânge Conversaţia Apreciere
lecţiei; corecte şi fac aprecieri materialele, şi vor verbală
Aprecieri şi verbale dar aduc şi o ultimă face curat la locul de
recomandări lămurire acelor elevi care nu lucru.
2 min au înteles.

S-ar putea să vă placă și