Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 19.01.2019
SCOALA: LICEUL TEORETIC EMIL RACOVITA
CLASA: a-V- a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
PROFESOR: Valentina Bucur Budurca
OBIECT:Biologie
FILIERA : Stiinte ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Diversitatea lumii vii
TEMA LECŢIEI: Apa in corpul uman
TIPUL LECŢIEI:Lecţie mixtă
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare în scopul asimilării de cunoştinţe despre apa
2.Utilizarea investigaţiei pentru evidenţierea repartitiei apei
3.Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor
4. Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare şi de rezolvare de probleme
5.Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de
comunicare
6. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare
7. Aplicarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor referitoare la apa

OBIECTIVE OPERATIONALE:
Elevii trebuie:
- să identifice repartitia apei in organism
- să enumere functiile apei in corpul uman
- să enumere beneficiile consumului de apa
- să cunoasca aportul de apa minim
- să defineasca deshidratarea
- să defineasca ph apei
- să exerseze abilităti de comunicare si cooperare
RESURSE:
- procedurale: explicaţia, conversaţia, problematizarea, observaţia, demonstraţia
- materiale: tabla, creta, manual, fise de activitate, retroproiector, CD, calculator
- forma de organizare: activitate frontală
BIBLIOGRAFIE:

• OA Jones, JN Lester and N Voulvoulis, Pharmaceuticals: a threat to drinking water TRENDS in Biotechnology 23(4): 163,
2005
• Franks, F (Ed), Water, A comprehensive treatise, Plenum Press, New York, 1972-1982
• Property of Water and Water Steam w Thermodynamic Surface
• Eight Glasses of Water a Day Myth
• PH Gleick and associates, The World's Water: The Biennial Report on Freshwaer Resources. Island Press, Washington, D.C.
(published every two years, beginning in 1998
Desfăşurarea lecţiei
Obiectivele Evenimentele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia
operaţionale lecţiei didactica
Organizarea 2 min Notează absenţii - Elevul de serviciu
colectivului de elevi prezintă absenţii.
- Solicită pregătirea celor necesare lecţiei - Pregătesc caietul de
biologie, manualul,
creioanele colorate.
Verificarea 5 min Adresează elevilor întrebări Răspund la întrebările Conversatia de
cunoştinţelor din lecţia adresate de profesor: reactualizare
anterioară

Captarea atenţiei 5 min Prezentarea organismelor care au cel mai Prezentare


scazut continut de apa dar si cel mai bogat Powerpoint
continut de apa
Anunţarea temei şi a 5 min Anunţă elevii că vor studia Apa in corpul uman Notează titlul lecţiei în
competenţelor caiete şi urmăresc
competenţele.

Dirijarea învăţării 20 1. Introducere - Sunt atenţi. Observatia directa


min 2. Repartitia apei in organismul uman
3. Functiile apei in corpul uman
4. Beneficile consumului de apa - Notează în
5. Aportul zilnic de apa caiete informaţiile
6. Deshidratarea furnizate de profesor.
7. Calitatea apei
8. Ph-ul apei
9. Determinarea ph-ului apei - Sunt antrenaţi în
discuţie

- Reprezintă prin desen


scara PH
La sfarsitul Fixarea cunostintelor 10 min Intrebari si raspunsuri Răspund la întrebările Metoda RAI
activitatii toti elevii adresate de către
vor fi capabili : profesor sau colegi si
- să identifice formuleaza noi intrebari.
repartitia apei in
organism
- să enumere
functiile apei in
corpul uman
- să enumere
beneficiile
consumului de
apa
- să cunoasca
aportul de apa
minim
- să defineasca
deshidratarea
- să defineasca
ph apei
- să exerseze
abilităti de
comunicare si
cooperare

Evaluarea 3 min Notează în catalog elevii activi la oră

Tema 2 min Determina Ph-ulapei tale de la robinet si


noteaza observatiile

S-ar putea să vă placă și