Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA

CLASA VIII

PROFESOR – Isar Constantin

OBIECTUL - GEOGRAFIA ROMANIEI

EDITURA - Didactica si pedagogica Bucuresti

SUBIECTUL LECTIEI – Nuante climatice

TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi


COMPETENTE GENERALE
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă

COMPETENTE SPECIFICE

1.5 Descrierea elementelor, fenomenelor, proceselor sau sistemelor geografic utilizând termeni
geografici
3.2 Explicarea fenomenelor şi proceselor specifice mediului înconjurător din ţara noastră
4.2. Citirea hărţii şi utilizarea semnelor convenţionale
4.4. Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări cartografice
7.1. Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :

O1 – sa demonstreze ca romania are o clima temperat –continentala- moderata cu nuante de


tranzitie
O2 - sa numeasca principalele etaje de clima din tara noastra folosind hartile tematice din manual
O3 - sa caracterizeze cu ajutorul schitei da harta din manual fiecare etaj climatic

O4 - sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica

METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu


harta si manualul

MATERIALUL DIDACTIC - Harta fizica a Romaniei, reprezentari grafice, atlasul


geografic, manualul

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - manualul “ Geografia Romaniei ” cls. VIII,


autor Gr. Posea
DESFASURAREA LECTIEI

Ob. Dozare Momentele Activ. de predare - invatare Strategii Evaluare


Opert. lectiei Actv. prof. Actv. elevilor didactice
1’ Organiz. - verif. prezentei Pregatirea Observarea Atentionar
clasei elevilor caietelor si a e
- aranj. docum. scolare Aprecieri
materialului
necesar lectiei

10’ Verif. orala a Adreseaza Asculta, Dialogul Analiza


cunostint. din interogatii de analizeaza, raspunsuril
lectia anter. control privitoare la gandesc si or,
cu titlul continuturile formuleaza stimularea
“ELEMENTE predade si invatate raspunsurile elevilor si
CLIMATICE anterior asteptate, fiind evaluarea
” prin intreb. indrumati de prof. rezultatelo
scurte r invatarii

1’ – 2’ Pregatirea Cere elevilor sa se Gandesc si Conversatia Observare


aperceptiva gandeacsca daca formuleaza euristica a
clima tarii noastre raspunsuri sub comporta
este uniforma pe indrumarea mentului
toata suprafata sa . profesorului . elevilor,
stimularea
participarii
elevilor la
formularea
raspunsulu
i
20’ – 25‘ Dirijarea Cere elevilor sa Elevii gandesc si Demonstratia Provoaca
O1 predarii - demonstreze ca tara formuleaza participare
invatarii noastra are o clima raspunsul sub a tuturor
temperat – indrumarea prof. Dialogul elevilor si
continentala – ii
moderata de determina
tranzitie , pe baza sa
cunostintelor dialogheze
dobandite anterior
Folosind harta din Analizeaza harta Conversatia
O2 manual identificati din manual,
principalele etaje indentifica etajele
climatice ale tarii climatice
noastre Idem

Descoperirea
Lucru cu
manualul si
harta
- Sa citim harta - Citesc harta. Provoaca
O3 etajelor de clima sau din manual participare
din manual . - caracterizeaza a tuturor
- Sa caracterizam dupa algoritmul Idem elevilor si
fiecare etaj climatic dat fiecare etaj ii
dupa urmatorul climatic . determina
algoritm: sa
- temperaturi medii dialogheze
anuale , sa se
- temperaturile autoevalue
lunilor extreme ze sau sa
- precipitatii evalueze
- vanturi raspunsuril
e date de
alti colegi.
3’ - 4‘ Atingerea Explicati Reanalizeaza, Exercitii Stimularea
feed- diversitatea sintetizeaza si geografice participarii
backului elementelor explica varietatea elevilor,
(etajelor ) climatice acestor elemente analiza
ale tarii noastre. climatice ale raspunsuril
Romaniei or si
evaluarea
prin note.
10’ Asigurarea si Completati fisa de Selecteaza Interogatiile Evaluarea
O4 intensificarea evaluare cu informatiile pentru de control si finala
retentiei si informatiile completarea dialogul.
transferului corespunzatoare. schitei si
cunostintelor formularea corecta
a raspunsurilor.
1’ - 2‘ Precizarea Comunica
activitatilor sugestiile si Asculta si noteza. Explicarea
pe care elevii continuturile ce vor
le vor fi parcurse spre
desfasura studiu.
acasa
SCHEMA LECTIEI
Schema lectiei se va intocmi la tabla
NUANŢELE CLIMATICE
Clima României este TEMPERAT – CONTINENTALĂ – MODERATĂ cu nuanţe de TRANZIŢIE.
 Temperată pt. că ne aflăm în Zona de climă temperată, fapt indicat de paralela de 45°lat. N, care trece pe
teritoriul României;
 Continentală pt. că ne aflăm în interiorul Europei, la mare distanţă de Oc. Atlantic;
 Moderată pt. că nu este aridă ca în părţile interioare ale continentului euroasiatic;
 De tranziţie între climatul oceanic al Europei Vestice şi climatul excesiv al Europei Estice.
Datorită mulţimii de factori care determină clima României, aceasta nu este omogenă (la fel) pe întreaga sa întindere.
Rezultă astfel o serie de nuanţe:
A. ETAJELE DE CLIMĂ:
Climatul litoral şi din Delta Dunării:
– aici cad puţine precipitaţii;
- temperaturi mai ridicate în timpul iernii;
- temperatura medie anuală > 11°C.
Climatul de câmpie în Câmpia Română, sudul Dobrogei, Câmpia de Vest:
- temperaturi ridicate – temperatura medie anuală 10-11°C;
- precipitaţii reduse 400 – 600 mm/an, mai mari în vestul ţării si mai mici Bărăgan şi sudul Dobrogei;
Climatul de dealuri joase – regiunile de podiş şi deal între 200 – 500 m înălţime:
- temperaturi medii anuale între 8-10°C;
- precipitaţii între 600 –700 mm/an;
Aceste valori diferă în funcţie de poziţia dealurilor, în vestul sau estul ţării.
Climatul de dealuri înalte – regiunile cu înălţimi între 500 – 800 m:
- temperaturi medii anuale 6-8°C;
- precipitaţii medii anuale 700 – 800 mm/an.
Climatul montan specific munţilor cu înălţimi între 800 – 1 800 m înălţime:
- temperatura scade cu înălţimea, temperaturile medii anuale între 6-0°C;
- precipitaţiile cresc cu înălţimea, precipitaţiile medii anuale fiind între 800-1 200 mm/an.
Climatul alpin specifi munţilor la peste 1 800 m înălţime;
- temperaturi medii anuale cca. 0°C;
- ierni geroase, temperatura medie în luna ianuarie fiind - 10°C;
- precipitaţii medii anuale mai mari de 1 200 mm/an, predominant sub formă de zăpadă;
- vânturi puternice.
B. SECTOARELE DE INFLUENŢĂ CLIMATICĂ:
1. Influenţe oceanice (vestice), în vestul şi centrul ţării;
2. Influenţe submediteraneene, în sud-vestul ţării: Pod. Mehedinţi, sudul Masivului Retezat-Godeanu;
3. Influenţe de ariditate (estice), în estul ţării;
4. Influenţe scandinavo-baltice, în nordul ţării;
5. Influenţe pontice, pe o porţiune redusă de cca. 30km. pe litoralul Mării Negre;
6. Influenţe de tranziţie, în centrul Câmpiei Române

S-ar putea să vă placă și