Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Alexandru Perjeru


Disciplina: matematica
Grupa: 12IS
Subiectul lecţiei: Sisteme de ecuații de gradul I cu o necunoscută.
Tipul lecţiei: lecţie de formare a capacităţilor de aplicare a cunoştinţelor
Unități de competențe:

Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:


O1 - să aplice terminologia și notațiile aferente noțiunii de ecuații, sisteme de ecuații.
O2 – să rezolve ecuații de gradul I cu o necunoscută;
O3 – să rezolve sisteme de ecuații de gradul I cu două necunoscute prin diverse metode: metoda reducerii, metoda substituției, metoda grafică;
O4 – să transpună o problemă în limbajul ecuațiilor / sistemelor de ecuații, să rezolve problema obținută, să interpreteze rezultatul.
Tehnologii didactice:
a) Forme: frontal, individual, în perechi.
b) Metode: spargerea gheții, cubul, exerciţiul, problematizarea, sinteza integrată.
c) Mijloace de învăţămînt: tabla, fişe de lucru, posterul.
Bibliografie:

Evaluarea: evaluare orală și în scris.


Scenariul lecţiei:
Strategia Evalua
Activitatea Activitatea didactică rea

rezervat
Timpul
Nr. Secvenţele profesorului elevilor (metode,
crt. lecţiei procedee,
forme, mijloace
instrucț.)
1. Evocarea 1’  Se asigură condițile optime de desfășurare a lecției:verific Elevii se pregătesc pentru Vizual
prezența elevilor. lecție.
3’  Pentru a realiza un climat relaxant și pentru a dezinhiba Elevii răspund creativ, la Jocul, ce-aș fi Oral
elevii, se realizează exercițiul de spargere a gheții: întrebările propuse. dacă aș fi...
Jocul, ce-aș fi dacă aș fi... Elevii primesc fiecare cîte o fișă cu una
din întrebări:
 Dacă aș fi profesor de matematică, aș ...
 Se anunță subiectul lecției și obiectivele urmărite.
 Pentru reactualizarea cunoștințelor, se utilizează Cubul:
1’  Descrie, metodele de rezolvare a sistemelor de ecuații Elevii notează în caiete. Vizual
3’ de gradul I cu două necunoscute. Elevii își transmit cubul, Metoda cubului oral
 Compară, forma ecuației de gradul I cu o necunoscută verifica tema de acasă.
și forma inecuației de gradul I cu o necunoscută.
 Analizează, soluția ecuației de gradul I cu o
necunoscută.
 Asociază, graficul ecuației de gradul I cu două
necunoscute cu un element din viața cotidiană.
 Aplicînd, metoda intervalelor, explică soluția
inecuației de gradul I cu o necunoscută.
 Argumentează, soluția sistemului de inecuații de
𝑎𝑥 < 0
gradul I cu o necunoscută: { .
𝑥>0
2. Realizarea  Fiecare elev primește fișa de lucru. Se propune spre
sensului rezolvare fișa 1, cu exerciții:
1. Să se rezolve în R ecuațiile: Ascultă indicațiile Rezolvarea Oral și
a. 3x+5=2 profesorului și rezolvă la ecuațiilor de scris
b. 5x+3(x+6)=7x+13 tablă; notează în caiete. gradul I cu o
7𝑥−3 5𝑥+1 necunoscută
c. = .
6 2 Oral
2. Exprimați necunoscuta y prin necunoscuta x și aflați două Rezolvă ecuația, construiesc Rezolvarea
soluții a inecuației: 2x+y=5. graficul în caiete. Fac ecuației de
Construiți graficul în caiete. Ce observați? observații. gradul I cu două
3. Rezolvați în R inecuația: Ascultă indicațiile necunoscute. Oral și
a. 14x-3<11; profesorului și rezolvă la scris
b. x+4>2-3x; tablă; notează în caiete.
3+𝑥 2−𝑥
c. ≤ ;
4 3
𝑥−1 2𝑥−1
d. + ≥1.
2 6
Ascultă indicațiile Rezolvarea Oral și
4. Rezolvați în mulțimea numerelor reale sistemul de ecuații:
2𝑥 − 𝑦 = 1 profesorului și independent; sistemelor de scris
a. {
𝑥 + 2𝑦 = 8 ecuații.
3𝑥 + 𝑦 = 8 verifică rezultattul cu Oral și
b. {
𝑥 + 2𝑦 = 6
colegul de bancă. Metoda scris
5. Rezolvați prin două metode (reducerii și substituției) sistemul
Doi elevi la tablă, pentru reducerii
de ecuații și comparați soluțiile.
fiecare sistem, rezolvă prin Metoda
2𝑥 − 𝑦 = 3
a. {
𝑥 + 2𝑦 = 4 metode diferite, compară substituției

3𝑥 − 2𝑦 = 4 rezultatele.
b. {
2𝑥 + 4𝑦 = 8 Metoda Oral și
6. Rezolvați sistemul de inecuații: Ascultă indicațiile intervalelor scris
3𝑥 + 3 ≤ 2𝑥 + 1 profesorului și rezolvă la
a. {
3𝑥 − 2 ≤ 4𝑥 + 2
tablă; notează în caiete.
7𝑥 + 3 ≥ 5(𝑥 − 4) + 1
b. {
4𝑥 + 1 ≤ 43 − 3(7 + 𝑥)
3. Reflecția  Se propun spre rezolvare fișa 2, cu probleme: Problematizarea .oral și
a. Doi muncitarori au confecționat împreună 657 piese. Se dicută problema. Ascultă scris
Cîte piese a confecționat fiecare muncitor, dacă indicațiile profesorului și
primul a confecționat cu 63 piese mai mult decît al rezolvă la tablă; notează în
doilea? caiete.
b. Un elev are iepuri și porumbei. Întrebat cîți iepuri și Se dicută problema. Ascultă
cîți porumbei are, el a răspuns: „În total sunt 15 indicațiile profesorului și
capete și 34 picioare”. Cîți iepuri ți cîți porumbei are rezolvă la tablă; notează în
elevul? caiete.
4. Extindere 2’  “Un număr de magie” Elevii notează algoritmul în Jocul didactic oral
Luați un număr, îl adunați cu 14. Rezultatul îl dublați, apoi caiete și efectuează
scădeți 8, ce ați obținut împărțiți la 2, iar la final scădeți numărul calculele.
la care v-ați gîndit… Ați obținut 10!
 Cum a fost posibil să ghicesc? Datorită rezolvării unei
ecuații.
5. Bilanţul 4’  Se fac aprecieri asupra modului de desfășurare a lecției. orală
lecţiei.  Fiecare elev își face o autoapreciere. Elevii pe rînd își pune Autoevaluare
Concluzii. Pe tablă este afișat un poster cu următoarele inecuații: numele la nota care crede că
9<x<10 o merită pentru lecție.
7<x<8 Elevii răspund la întrebările
 Se va completa fișa de apreciere individuală (pentru elevi) formulate. Fișă de apreciere
și chestionarul de evaluare a lecției (pentru profesori). individuală
Vă mulțumesc pentru lecție.
6. Anunţarea 1’ a. De repetat noțiunile teoretice. Notează în agende sau în
temei pentru b. Compuneți un număr de magie. caiete.
acasă. c. De rezolvat din fișă exercițiile care nu s-au rezolvat.

S-ar putea să vă placă și