Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

DATA: 17.XI.2015
ŞCOALA: Liceul Teoretic Nicolae Cartojan, Giurgiu
CLASA: a IX-a SO1
PROFESOR: Răsuceanu Mădălina
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Școala
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Romanul adolescentului miop, Mircea Eliade
TIPUL LECŢIEI: mixtă
COMPETENŢE SPECIFICE:
- analizarea componentelor structurale și expresive ale textului literar;
- exprimarea orală sau în scris a propriilor reacții și opinii față de textul literar;
- identificarea temei textului;
- redactarea de texte diverse;
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea:
1) Să încadreze opera Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade în perioada interbelică;
2) Să explice semnificația titlului;
3) Să identifice tema textului;
4) Să caracterizeze protagonistul fragmentului;
5) Să identifice perspectiva narativă din fragmentul propus;

1
Strategia didactică
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, dezbaterea, lucrul cu manualul, învăţarea prin descoperire, activitatea în echipe, analiza pe
text, problematizarea, cubul, cvintetul.
FORME DE ORGANIZARE a activităţii elevilor : activitatea frontale, în echipe şi
individuală
RESURSE : - conţinuturi conform programei,
- capactăţile de învăţare ale elevilor
- timp: 50 minute
MIJLOACE : manual (clasa a IX-a), fişe de lucru, tabla, ppt, înregistrări video și audio.
BIBLIOGRAFIE: Dicționar esențial de scriitori români, Zaciu, Papahagi, Sasu;
Istoria literaturii române, D. Micu
Auxiliar Limba și literatura română, clasa a IX-A, Adrian Romonți
Manualul de limba și literatura română, Ed. Humanitas

2
Scenariu didactic

Forme de
Situaţia de
organizare, Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
comunicare
metode , procedee
1. Captarea frontal Profesorul pregătește cognitiv, afectiv Elevii se pregătesc pentru prima situaţie
atenţiei conversaţie colectivul de elevi. de comunicare.
Numeşte o elevă să facă o prezentare de O elevă prezintă o colecţie de carte a
3’ carte autorului M. Eliade.

2. Evaluarea frontal
temei conversaţia ”O filă de jurnal” Elevii citesc tema;

2’ -date biografice, semnificația titlului,


3. Enunţarea frontal tema, stări și atitudini Elevii sunt conduşi la idei – concluzii :
sarcinilor de Profesorul propune operarea în contexte opera “ Romanul unui adolescent miop”
predare- noi cu ajutorul conceptelor: gen literar, Este un roman –jurnal cu trăsături epice
învăţare roman modern, roman jurnal, metaroman, şi lirice, cu discurs epic,scris la persoana
bildugsroman, roman despre scrierea unui I.
frontal roman, utilizarea ppt-ului.
5’ conversaţie Elevii notează sarcinile.
Tema: prezentarea veridică, autentică a
tinerei generații din vremea scriitorului și a
problemelor specifice vârstei, din
perspectiva unui adolescent.
O elevă citeşte, ceilalţi urmăresc.

3
4. Dirijarea
învăţării Elevii sunt împărțiți în 3 grupe a câte patru
elevi și primesc exerciții diferite folosind Sarcini de lucru:
25’ texte suport din Romanul adolescentului 1. Precizează tema fragmentului;
miop 2. Identifică două motive literare;
Audierea și vizionarea unei adaptări a 3. Menționează tipul de perspectivă
fragmentului din Romanul adolescentului narativă;
miop. 4. Explică două figuri de stil
Sarcini comunicate: identificarea temei și a diferite;
motivelor literare, precizarea perspectivei 5. Identifică două mărci ale
narative și a mărcilor subiectivității subiectivității naratorului;
naratorului 6. Caracterizează personajul,
caracterizarea personajului; radiografia indicând modalitățile de
psihologică a personajului; caracterizare.
Pentru a evidenţia relaţia adevăr- ficţiune 7. Rezumă fragmentul dat.
profesorul propune spre receptate şi
înţelegere citatul “… orice se întâmplă în
viaţă poate constitui un roman”

Evenimentele Forme de Organizare


Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
instruirii Metode , procedee
Profesorul propune un demers didactic Elevii sunt conduşi la ideea cu caracter de Orală
inductiv, deductiv prin analogie pentru sinteză că romanul a fost supranumit
întocmirea fişei de caracterizare a “Manual de sinceritate”
personajului central. Sarcini de lucru:
Profesorul propune o altă situaţie de 1. la ce persoană este scris discursul epic ?
comunicare prin citatul: „Pentru ... demult” 2. numeşte o trăsătură a personajului
Frontal / descoperire (manual pag.40) elevii alcătuiesc / fişa de identitate:
- vârsta adolescenţei, acţiune hotărâtă,
urmărirea unui scop, perseverenţă
Frontal, independent, Profesorul creează o altă situaţie de Sarcini de lucru

4
investigaţia învățare"Orice criza trebuie solutionata prin 1. numeşte modul de expunere folosit Oral
munca. Nu rezista nici un obstacol muncii 2. numeşte modul de caracterizare Performanţă
încruntate, nesfârsite, calme. Cei care au minimă
cazut, au fost slabi. Eu trebuie sa ajung la 3. identifică tema citatului Scris
tinta. Fara urale, fara glorie, fara daruri, voi 4. explică, într-un enunţ dezvoltat Performanţă
birui. Nebunia si moartea sunt gânduri care sintagma ”muncii încruntate, maximă
înspaimânta pe cei mediocri.” (volum nesfârsite, calme. ”
pag.39)
Profesorul sintetizează nevoia de
Frontal, individual, comunicare a personajului, cenzurarea
conversaţie euristică acestei porniri dintr-un spirit de Elevii citesc înţeleg, interpretează,
autoexigenţă. Mircea e un cerebral, un completează
luptător animat de nevoia de integrare în Sarcini de lucru: Performanţă
comunitatea de liceeni. 1. identificaţi personajul fragmentului minimă/oral
Profesorul provoacă conduce inductiv şi 2. numeşte figura de stil folosită Performanţă
deductiv învăţare porind de la citatul: „Mi- 3. Explicați sintagma “nelinişte maximă/ de
am întocmit un program si, nestiut de cerebrală”. interpretare
nimeni, ascuns în orasul cu fabrici, mi- l
împlineam zi de zi. Am învatat geometria,
elementele lui Euclid din versiunea italiana
a lui Enriques. Ma înfiorau desfatari
descifrând gândirea proaspata de-a dreptul
din izvor. Mi-am Muscat buzele, pentru ca
nu întelegeam tratatul lui Theon din
Smirna.
” (volum pag.46)
Profesorul conduce elevii la o altă trăsătură
a personajului: pasiunea pt. știință, lectura o
necesitate, fiecare fiinţă umană este unică.
Evenimentele Forme de Organizare
Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
instruirii Metode , procedee
Profesorul propune următorul fragment 1. Perosnajul este antrenat în conflicte/ orală

5
Elevii vor opera cu alte două concepte crize sufleteşti
Competenţa literară, conflictul sufletesc Sarcini date elevilor:
În cap „Taine” personajul - narator 1. Motivaţi pasiunea lui Mircea
Frontal consemnează : „Munceam în mansarda, 2. Explicaţi sintagma „câmpuri de
5. Obţinerea descoperirea înfrigurat nu de ceea ce îmi vor cere întuneric’.
performanţei profesorii sa stiu, ci de câmpurile de
întuneric pe care le descopeream înaintea si
7’ în jurul meu.(pag 40, în carte)
Elevii sunt conduşi de profesor la
următoarele concluzii:
6. Asigurarea - Personajul este un spirit critic cu el şi cu
feed-back-ului alţii Elevii vor redacta un cvintet în care să
- cultul muncii intelectuale folosească un subst și un adjectiv,/ 2
5’ - inhibat din cauza înfăţişării sale adjective, care să desemneze trăsături ale
- devorat de adevăr pers./ 3 verbe ce redau acțiunii ale
- pasionat de lectura cărților de știință tânărului/ un vb la prezent ce redă
dorința, un vb la conjunctiv ce implică
pasiunea eroului, un substantiv, prin care
7. Asigurarea să evidențiezi o specie literară preferată de
retenţiei și personaj, un adjectiv, un subst. și un adj
transferului care să redea latura erudită;
3’
Elevii vor avea de redactat o compunere în
care să relateze o experiență personală
dificilă din viața de școlar.

6
Anexa 1

Romanul adolescentului miop – Mircea Eliade (clasa a IX­a)
-Metoda cubului-

1.Argumentează că Romanul adolescentului miop este un jurnal.
2. Compară un episod din adolescența ta cu un episod din adolescența personajului. 
3. Explică relația dintre personaj  și cărțile citite. 

4. Descrie stările sufletești ale personajului pe tot parcursul fragmentului. 
5. Analizează atitudinea adolescentului miop față de  școală, colegi  și profesori. 
6. Aplică trăsăturile specifice jurnalului intim într­un text intitulat O filă din jurnalul meu. 

7
Anexa 2

-Cvintetul-

Adolescentul
  miop

singuratic orgolios

Citește scrie meditează.

Vrea să scrie un roman autentic.

Spirit enciclopedic

S-ar putea să vă placă și