Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data :05.06.2014

Durata : 30-35 min.


DENUMIREA ACTIVITĂŢII :Recital de poezii
TEMA : Poezia Zdreanta de Tudor Arghezi
FORMA DE REALIZARE : Memorizare
TIPUL : Predare-învăţare
OBIECTIV FUNDAMENTAL : Îmbogăţirea vocabularului copiilor şi cultivarea unei
vorbiri expresive prin asimilarea unei poezii ; exersarea memoriei ; educarea în spiritul
cinstei, adevărului şi dragostei pentru vieţuitoare;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive :
 Să reţină conţinutul de idei al poeziei îmbogăţindu-şi sfera de reprezentări despre
„portretul fizic şi moral ”al unei necuvântătoare din curtea omului;
 Să memoreze logic textul şi să-l recite expresiv, respectând pauzele , folosind un
ton şi un ritm potrivit;
 Să reţină cuvinte şi expresii noi ( „ferfeniţe”, „zdrenţuros”, „flocos”, „scos din
câlţi pe furcă”, ,,pungaş”, ,,lăieţ”, ,,târâş-grăpiş” ), şi să le integreze în contexte
noi;
Psiho-motorii :
 Să exerseze mişcările aparatului fono- articular;
 Să-şi dirijeze efortul oculo-motor către centrul de interes vizat de educatoare;
 Să-şi reprime tendinţa de a practica mişcări inutile în timpul activităţii didactice;
Afective :
 Să înţeleagă şi să accepte de ce Zdreanţă a fost pedepsit ;
 Să-şi exprime trăirile afective sugerate de textul poeziei;
STRATEGIA DIDACTICĂ :
a) Metode şi procedee : povestirea,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,
brainstormingul;
b)Mijloace didactice : planşe cu principalele momente ale poeziei, miniexpoziţie de
carte ilustrată, tipuri variate de căţei jucărie;
c)Material bibliografic: -Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de
copii;
- Metodica dezvoltării vorbirii, de I. Damşa; M. Damşa;
Zoe Ivănuş, E.D.P. Bucureşti;
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA
DIDACTIC Activitatea educatoarei Activitatea copiilor DIDACTICĂ
I. -aranjarea materialelor în -participă alături de ed.
MOMENTUL câmpul vizual al copiilor ; la crearea condiţiilor -explicaţia
ORGANIZATORIC -aerisirea sălii, aranjarea oportune începerii
mobilierului; activităţii ;
-controlul ţinutei copiilor ;
II.
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII Exerciţii Execută:
1. Pregătirea aparatu- - aplecarea capului înainte şi „Bing-bang”
lui fono-articular înapoi , -exerciţiul
- mişcarea capului stânga - „Tic-tac”
dreapta ;
-umflatul şi pocnitul obrajilor ; „Poc-poc”
2. Introducerea în - Prin prezentarea portretului lui - privesc imaginea şi-şi - intuiţia
activitate „Zdreanţă” de pe coperta cărţii exprimă părerile despre -conversaţia
cu acelaşi nume şi intuirea lui; aspectul „eroului” ;

3.Anunţarea -Astăzi vom învăţa o poezie - ascultă precizările ed. -explicaţia


activităţii şi despre acest căţel . Poezia se şi află tipul activităţii;
enunţarea numeşte „Zdreanţ㔺i este -îşi însuşesc numele
obiectivelor scrisă de Tudor Arghezi. autorului;
Este o poezie mai lungă, dar
hazlie, cu multe cuvinte noi , pe
care le veţi învăţa şi veţi
construi propoziţii cu ele;
4. Dirijarea învăţării
a)Familiarizarea -Se face cunoscut textul printr-o - urmăresc explicaţiile şi - povestirea
copiilor cu conţinutul povestire , concomitent cu află despre obiceiurile
prezentarea planşelor; sunt eroului ; asimilează
explicate cuvintele şi expresiile cuvintele noi ; iau act de
noi prin raportare la aspectul pedeapsa aplicată de
jucăriilor din miniexpoziţie; gospodină;

b) Recitarea model -Clar, expresiv, cu un ton şi ritm


adecvat se derulează - ascultă recitarea şi -demonstraţia
înregistrarea făcută de educ. pe trăiesc afectiv
casetă, fiindu-i mai uşor astfel conţinutul;
să observe reacţiile copiilor;
- apoi, educ. recită încă o dată
poezia model;
Zdreanţă
de Tudor Arghezi
L-aţi văzut cumva pe Zdreanţă
Cel cu ochii de faianţă?
E un câine zdrenţuros
De flocos , dar e frumos.
Parcă-i strâns din petice
Ca să-l tot împiedice,
Ferfeniţele-i atârnă,
Şi pe ochi, pe nara cârnă,
Şi se-ncurcă şi descurcă
Parcă-i scos din câlţi pe furcă…..
Are, însă, o ureche
De pungaş ,fără pereche.
Dă târcoale la coteţ,
Ciufulit şi-aşa lăieţ
Aşteptând un ceas şi două,
O găină să se ouă,
Care cântă cotcodace,
Proaspăt oul când şi-l face.
De când e-n gospodărie,
Multe a-nvăţat şi ştie
Şi pe brânci, târâş-grăpiş,
Se strecoară pe furiş.
Pune laba, ia cu botul
Şi-nghite oul cu totul.
-Unde-i oul?A-ntrebat
Gospodina: L-ai mâncat!
Stai niţel , că te dezvăţ
Fără mătură şi băţ.
Te învaţă mama minte !
Şi i-a dat un ou fierbinte.
Dar, de cum l-a îmbucat,
Zdreanţă l-a şi lepădat
Şi-a-njurat cu un lătrat.
Când se uită la găină,
Cu culcuşul lui , vecină,
Zice Zdreanţă-n gândul lui :
„S-a făcut a dracului!”
c) Discuţii de - Printr-un brainstorming ,
orientare în text copiii fac referiri la perceperea - copiii îşi exprimă
părerile despre -brainstorming
textului :
-Ce se spune despre Zdreanţă la conţinutul textului ;
începutul poeziei?
-Ce „obiceiuri” are el ?
-Cum este pedepsit ?
-Ce crede el despre pedeapsă?
d) Memorarea -Poezia se învaţă pe fragmente
poeziei -participă activ la
logice ;
memorarea textului, atât -exerciţiul
-fragmentele sunt reproduse
prin implicare directă ,
individual, în grupuri mici şi
cât şi prin urmărirea
frontal;
atentă a colegilor;
-sunt antrenaţi toţi copiii grupei;
-în final, poezia este recitată
integral de unul-doi copii;
e)Fixarea conţinutului - se realizează prin povestirea
poeziei - povestesc conţinutul -povestirea
de către copii a conţinutului ,
sau urmăresc atent
folosind cât mai multe cuvinte
creaţiile colegilor;
şi expresii din text ;
-se fixează titlul poeziei şi se
-explică dacă au înţeles -problematizarea
scoate în evidenţă motivul
fapta incorectă a eroului
pentru care Zdreanţă a fost
pedepsit ;
5.EVALUAREA - se construiesc propoziţii cu
-construiesc propoziţii -exerciţiul
cuvintele noi;
corecte gramatical ;
-se desfăşoară jocul „Continuă -completează versurile
versul !” ; eliptice cu cuvintele -problematizarea
potrivite din textul literar
- se realizează un mini-concurs -îşi exprimă disponibili-
de recitare a poeziei pe tatea de a participa la -întrecerea
fragmente; concurs ;

6.ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri asupra -urmăresc aprecierile -explicaţia


ACTIVITĂŢII implicării copiilor în activitate; educ. şi le însuşesc ;

S-ar putea să vă placă și