Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Colegiul Tehnic „Unirea” Ştei


Profesor: Hosu Adina Ioana
Data: 29.11.2016
Disciplina: Consiliere psihopedagogică
Tema: Abilităţi de comunicare
Subiectul: Stiluri de comunicare
Tipul lecţiei: Transmitere de noi cunoştinţe
Clasa: a X-a A
Durata: 50 minute
Competenţă generală: Dezvoltarea abilităţilor de interrelaţionare în contexte variate.
Competenţe specifice: Dezvoltaea abilităţilor de comunicare asertivă.
Obiective operaţionale:
O1 – să distingă între limbajul asertiv, pasiv şi agresiv
O2 – să exerseze comunicarea asertivă prin formularea unor mesaje la situaţiilor date
O3 – să caracterizeze asertivitatea
O4 – să-şi identifice propriul stil de comunicare
Strategia didactică:
● Resurse procedurale: - metode şi procedee: expunerea, exerciţiul, conversaţia (euristică), problematizarea, completarea de fişe de
lucru şi chestionarul de evaluare a asertivităţii;
- forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

● Resurse materiale: laptop, videoproiector, fişe de lucru, prezentare power-point.


Bibliografie:
Băban, A. (2001). Consiliere educaţională. Editura Psinet, Cluj-Napoca
Ion Dumitru,(2008), Consiliere psihopedagogică, Editura Polirom, Bucureşti
Septimiu Chelcea,Adina Chelcea, Loredana Ivan,(2008),Comunicare nonverbală: gesturile şi postura. Editura Comunicare.ro,Bucureşti
Scenariu didactic:

Etapele Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică


Lecţiei Ob. Metode şi Forme de Resurse
op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee organizare materiale
Dozare
Moment Pregăteşte materiale necesare şi Răspund la întrebări. Conversaţia Frontal
organizatoric asigură climatul necesar desfăşurării
(2 minute) lecţiei.
Captarea Elevilor li se prezintă o imagine
atenţiei specifică canalului de comunicare. Se
(3 minute) discută cu elevii despre situaţia
prezentată: Ia să vedem ce este Răspund la întrebări. Conversaţia Frontal
emiţătorul? Dar receptorul ce este?
Dar canalul ce reprezintă? Ce este
mesajul? Dar factorii perturbatori ce
pot afecta?
Anunţarea Astăzi vom discuta despre Ascultă cu interes. Expunerea Frontal Laptop
temei şi a comunicare şi în special despre Videoproiectorul
obiectivelor stilurile de comunicare, vom Prezentare ppt
lecţiei caracteriza asertivitatea şi vom
(3 minute) exersa comunicarea asertivă prin
formularea unor mesaje iar la finalul
orei fiecare dintre voi îşi va identifica
propriul stil de comunicare.
Transmiterea Oamenii comunică unii cu alţii atât
de noi verbal cât şi nonverbal. Transmitem Expunerea Frontal
cunoştinţe. gândurile şi sentimentele noastre prin
(37 minute) O1 intermediul cuvintelor, adică verbal şi
prin intermediul limbajului corpului, Ascultă cu interes. Expunerea Frontal
prin tonul vocii, prin expresia feţei, Laptop
prin gesturi, adică limbajul Videoproiectorul
nonverbal. Prezentare ppt
O1
Plecând de la cele două forme
întâlnim trei stiluri de comunicare în
relaţiile interumane. Aceste stiluri
O1 sunt numite pasiv, agresiv şi asertiv.
Stilul pasiv de comunicare este
caracterizat de lipsa acţiunii. Oamenii
O2 care abordează acest stil se tem de
ofensele altora, doresc să fie plăcuţi Ascultă cu interes. Expunerea Frontal
de persoanele din jur şi cedează
foarte uşor. Sunt de acord cu ceea ce
li se propune chiar dacă în realitate
nu doresc acest lucru Acţionează ca
şi când doar ceilalţi ar avea dreptul
să-şi spună părerea şi ei nu. Ei cred
că sentimentele şi nevoile celorlalţi
sunt importante şi ale lor nu
O2 contează. Pe de altă parte oamenii
predispuşi la pasivitate trăiesc cu
teama de a se apropia de alţii. Ascultă cu interes. Expunerea Frontal
Pasivitatea în comunicare conduce la
o superficialitate în relaţii.
De exemplu un elev care are un stil Laptop
de comunicare pasiv nu vorbeşte în Ascultă cu interes. Expunerea Frontal Videoproiectorul
numele lui, nu îşi exprimă nevoile, îi Prezentare ppt
este frică să îşi susţină drepturile sau
opiniile, caută să evite conflictele şi
îşi interiorizează sentimentele.
Ia să vedem cum îi va răspunde Cred că nu am răspuns
elevul în mod pasiv profesorului care eu bine si de aceia am Conversatia Frontal
i-a subevaluat lucrarea? fost evaluat cu o nota Problematizarea
Da, acest elev priveşte în jos, mica.
vorbeşte încet şi se arată speriat.
Stilul agresiv este caracterizat de
tendinţa de a fi mereu în faţă, de a
avea ultimul cuvânt, de a se impune
cu orice preţ, chiar dacă supără
persoanele din jur. Acţionează astfel Laptop
crezând că ei au acest drept şi ceilalţi Videoproiectorul
nu. De altfel, pentru ei nu contează Prezentare ppt
drepturile celorlalţi. Nu sunt Ascultă cu interes. Expunerea Frontal
intimidaţi de ceilalţi, acţionează
uneori cu furie şi nu sunt interesaţi de
sfaturile celor din jur. Furia lor şi
stilul dominator urmăreşte să „pună
la punct” oamenii care încearcă să se
O2 opună intereselor lor. Ascultă cu interes. Expunerea Frontal Laptop
De exemplu un elev care are un stil Videoproiectorul
de comunicare agresiv îşi susţine Prezentare ppt
propriile păreri şi nu ia în considerare
sentimentele şi drepturile celorlalţi.
Cum îi va răspunde acest elev în mod M-aţi furat! Ştiu că Conversaţia Frontal
agresiv profesorului care îi lucrarea asta merită Problematizarea
subevaluează lucrarea? mai mult!
Elevul vorbeşte tare şi îi trânteşte
profesorului lucrarea pe masă.

Stilul asertiv de comunicare


O3 reprezintă o combinaţie între cele
două stiluri. Acest stil presupune în
egală măsură corectitudine şi putere.
Oamenii asertivi luptă pentru
drepturile lor dar rămân în acelaşi
timp sensibili şi la drepturile Ascultă cu interes. Expunerea Frontal Laptop
celorlalţi. Sunt persoane relaxate şi Videoproiectorul
vorbesc deschis despre sentimentele Prezentare ppt
lor. Stilul asertiv de comunicare
presupune un echilibru între ceea ce
doresc aceşti oameni şi ceea ce-şi
doresc ceilalţi.
Acest stil de comunicare este cel mai
potrivit pentru o bună relaţionare pe Ascultă cu interes. Expunerea Frontal Laptop
termen lung. El îi permite persoanei Videoproiectorul
să îşi susţină părerea fără a fi agresiv Prezentare ppt
şi fără a se simţi umilită.
Deci un elev care are un stil de
comunicare asertiv îşi comunică
sentimentele şi îşi satisface nevoile
fără să îi afecteze pe alţii.
Ia să vedem cum credeţi voi că Am urmat Conversaţia Frontal
răspunde elevul în mod asertiv instrucţiunile pe care Problematizarea
profesorului care îi subevaluează ni le-aţi dat în clasă şi
lucrarea? cred că am răspuns
corect. Aş aprecia
dacă a-ţi revedea
lucrarea.

Exact! Elevul vorbeşte clar având o


atitudine deschisă faţă de profesor.
Deci asertivitatea reprezintă
susţinerea propriilor drepturi fără a le
încălca pe ale altor persoane. Aceasta Ascultă cu interes. Expunerea Frontal
ia în calcul sentimentele celorlalte
persoane şi reprezintă o exprimare
potrivită a sentimentelor, Laptop
convingerilor şi opiniilor unei Videoproiectorul
persoane. O persoană asertivă Prezentare ppt
menţine întotdeauna o atitudine
încrezătoare şi un contact vizual
direct. Ascultă cu interes. Expunerea Frontal
Drepturile asertive:
 Am dreptul să accept ceea ce
îmi place
 Am dreptul să refuz ceea ce
nu-mi place, ce nu-mi
convine
 Am dreptul să critic când
cineva mă deranjează
 Am dreptul să refuz criticile
care nu mi se cuvin
 Am dreptul să obţin ceea ce
este mai bun pentru mine. Ascultă cu interes. Expunerea Frontal

Li se prezintă elevilor următoarea Laptop

situaţie: Videoproiectorul

„Maria se întoarce de la şcoală cu Prezentare ppt

autobuzul după o zi foarte încărcată


şi obositoare. O doare capul şi are
multe lucruri la ea, dificil de cărat.
Se bucură mult când găseşte un loc
să se aşeze. La aceeaşi staţie se
aşează în spatele ei alte două fete,
care discută gălăgios. Cea care are Ascultă cu interes. Expunerea Frontal
scaunul în spatele Mariei, prinsă de
conversaţie, gesticulând, o loveşte pe
O4 Maria de mai multe ori.”
Elevilor li se dau trei situaţii iar
sarcina lor este să identifice tipul de
comunicare pentru fiecare situaţie.
Varianta A: Termină odată. Vorbeşti Stilul de comunicare Conversaţia Frontal
aiurea şi dai din mâini ca o pasăre! agresiv. Problematizarea

Varianta B: Nu are rost să zic nimic,


îşi spune Maria. Doar o să se
enerveze şi o să facă scandal aici. Stilul de comunicare
Oricum.......mai sunt doar patru staţii. pasiv.

Varianta C: M-ai lovit de mai multe


ori cu mâna. Înţeleg că aveţi multe Stilul de comunicare
lucruri interesante de discutat, dar mă asertiv.
deranjează când mă loveşti.
Ia să vedem care stil de comunicare
credeţi că este mai eficient? Stilul de comunicare Conversaţia Frontal
Care sunt avantajele comunicării asertiv.
asertive? Stilul de comunicare
asertiv îi permite
persoanei să îşi
susţină părerea fără a Conversaţia Frontal
judeca sau blama
cealaltă persoană.
Acum ne împărţim în grupe de câte Elevii formulează
patru elevi iar sarcina fiecărei grupe răspunsuri de tip pasiv,
este de a răspunde pasiv, agresiv şi agresiv şi asertiv. Exerciţiul Pe grupe Fişă de lucru
asertiv la situaţia dată pe fişa de
lucru.
Se discută pe baza răspunsurilor date Elevii prezintă
de către elevi. mesajele formulate. Conversaţia Frontal

Acum fiecare dintre voi va primi un Elevii completează cu


chestionar de asertivitate . interes chestionarul. Exerciţiul Individual Chestionar de
asertivitate.

Fixarea Ia să vedem care sunt cele trei stiluri


cunoştinţelor de comunicare?
(5 minute) Care stil de comunicare credeţi voi că
este mai eficient? Răspund la întrebări Conversaţia Frontal
Care sunt avantajele comunicării
asertive?
Evaluarea Analizează critic, laudă, ierarhizează, - se raportează la
(2 minute) evaluările şi
motivează aprecierile oferite. aprecierile formulate.

S-ar putea să vă placă și