Sunteți pe pagina 1din 5

Andrișan Dariana Svetlana

PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a V-a
Unitatea de învățământ: Școala Generală Nr.
Profesor: Andrișan Dariana Svetlana
Disciplina: Informatică și TIC
Unitatea de învățare: EDITOARE GRAFICE
Subiectul lecţiei: Aplicația Paint.Creare, deschidere, salvare fișiere. Comenzi pentru selectare,
copiere, ștergere,mutare
Tipul lecţiei: Predare-învățare
Timpul acordat: 50 minute
Competenţe specifice :
1.2 Utilizarea eficientă a unor componente software.
1.3 Utilizarea eficientă şi în siguranță a Internetului ca sursă de documentare.
3.1. Aplicarea operațiilor specifice editoarelor grafice în vederea realizării unor material digitale.
Obiective operaţionale:
O1 - să creeze fișiere în editorul grafic Paint;
O2 - să modifice imagini care se potrivesc cerințelor și nevoilor lor;
O3 - să caute informații despre alte editoare grafice;
O4 - să aplice în realizarea desenelor, elementele de interfață ale editorului grafic.

Strategii didactice folosite:


Metode și procedee: conversația frontală, observația, explicația, exercițiul
Mijloace de învățământ: calculator, videoproiector, ecran, soft educațional, Internet, manual
Forme de organizare: frontal, individual

Evaluare: observare sistematică, aplicații practice

Bibliografie:
R.Pintea, F.Bălașa. „ Informatică și TIC, Manual pentru cls. a V-a”, Editura Didactică și
Pedagogică, 2017
http://informaticainscoli.ro/doku.php
https://www.manuale.edu.ro

Județul Satu Mare, Seria II, Grupa 1


Andrișan Dariana Svetlana

Desfășurarea lecției
Obie
ctive
Evenimentul Strategii
oper Conținuturi Evaluarea
instrucțional didactice
ațio
nale
Profesorul trece în catalog elevii absenți,
Moment
stabilește atmosfera
organizatoric (1 - Conversația -
adecvată activității didactice.
min)
Elevii pornesc calculatoarele .
Profesorul verifică efectuarea temei și
oferă explicațiile necesare
Verificarea temei elevilor care au întâmpinat dificultăți;
pentru acasă și pune întrebări din lecția
O1, Conversația
reactualizarea precendentă Orală
O4 Explicația
cunoștințelor (5 Elevii participă activ la verificarea temei,
min) sunt atenți la explicațiile
oferite de profesor și răspund la întrebări
când le vine rândul.
Profesorul anunță tema lecției și
Anunțarea temei și
obiectivele urmărite.
obiectivelor - Explicația Orală
Elevii notează în caiete titlul lecției și
urmărite (1 min)
obiectivele urmărite
Profesorul prezintă, cu ajutorul
Conversația
videoproiectorului, lecția- vezi
O1, Explicația Practică
Comunicarea Dirijarea învățării
O2, Aplicații Observarea
noilor cunoștințe Elevii urmăresc lecția, răspund și notează
O3, practice sistematică
(30 min) în caiete elementele noi,
O4 Problemati- a elevilor
lucrează la calculator împreună cu
zarea
profesorul.
Profesorul le va prezenta, la
Fixarea videoproiector, un desen făcut cu ajutorul
O1, Orală
cunoștințelor și editorului grafic Paint și le va cere elevilor
O2, Activ Observarea
realizarea să aplice noțiunile învățate.
O3, participative sistematică
feedback-ului (10 Elevii deschid documentul cu desenul
O4 a elevilor
min) respectiv și lucrează, pe desenul prezentat
în document
Profesorul apreciază elevii care au fost
activi la lecție și propune tema
pentru acasă.
Notarea elevilor și
Diagramele realizate de către elevi pe
tema pentru - Conversația Orală
parcursul orei vor fi adăugate
acasă (3 min)
la portofoliul personal al fiecărui elev.
Elevii își vor nota în caiete tema pentru
acasă.

Județul Satu Mare, Seria II, Grupa 1


Andrișan Dariana Svetlana

Desfăşurarea lecţiei
 Moment organizatoric:
pregătirea lecţiei:
 întocmirea proiectului didactic;
 pregătirea setului de întrebări;
 pregătirea setului de aplicaţii;
 pregătirea temei;

organizarea şi pregătirea clasei:


 verificarea frecvenţei;
 verificarea temei pentru acasă;
 verificarea nivelului de realizare a obiectivelor lecţiei precedente – profesorul
adresează întrebări despre editorul grafic, le cere elevilor să deschidă editorul grafic
Paint și să numească elementele de interfață ale ferestrei.

captarea atenţiei clasei:


 se asociază activitatea cu desenele animate

Titlu lecției de astăzi este:


APLICAȚIA PAINT.CREARE, DESCHIDERE, SALVARE FIȘIERE. COMENZI
PENTRU SELECTARE, COPIERE, ȘTERGERE, MUTARE
 anunţarea obiectivelor urmărite
La sfârșitul acestei ore veți putea să realizați fișiere în editorul grafic Paint; să modificați
imagini care se potrivesc cerințelor și nevoilor voastre; să căutați informații despre alte
editoare grafice; să aplicați în realizarea desenelor, elementele de interfață ale editorului
grafic.
 anunţarea modului de desfăşurare a activităţii
Activitatea se va desfășura așa cum ne-am obișnuit: eu voi prezenta la videoproiector, pașii
pe care trebuie să-i urmați, voi veți face aceeași pași la calculatoarele voastre. Veți nota în
caiete noțiunile principale. Vom folosi manualul pentru aplicațiile practice.

DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII

Începem așadar lucrarea pe care o vom enunța mai jos și învățăm să utilizăm grupul de
instrumente “File” sau “Fișier”.Folderul (cu numele nostru) este pentru ca să păstrați lucrările
pe care le faceți în timpul orelor.
Acum deschideți programul Paint, spațiul de lucru este gol, fereastra respectivă are în
partea de sus o bandă cu multe butoane, incluse în fila Pornire. Tot în partea de sus, în stânga,
există meniul Fișer și bara de acces rapid cu opțiunile: salvare, anulare și refacere. Sus, în partea
dreaptă, există trei opțiuni pentru fereastra Paint: minimizare, restabilire și închidere. Meniul
Fișier are multe opțiuni, cu diferite acțiuni, pentru care există și scurtături utile .

Județul Satu Mare, Seria II, Grupa 1


Andrișan Dariana Svetlana

Pentru a crea un nou fișier grafic se alege opțiunea Nou (New);


Pentru a deschide un desen existent(fișier grafic care se află pe disc) se alege opțiunea
Deschidere (Open) din același meniu.
Aplicație practică: Deschideți fișerul existent cu numele .”flori”

Grupul Clipboard(Clipboard o zonă de memorie temporară ce poate fi


folosită pentru copierea și mutarea obiectelor dintr-un loc în altul, dintr-o
aplicație în alta.).

Observăm butoanele pentru operarea cu obiectele selectate: Copy (Copiere) , Cut (Decupare),
Paste (Lipire).

Județul Satu Mare, Seria II, Grupa 1


Andrișan Dariana Svetlana
Aplicație practică: Deschideți manualul de informatică, pe care îl aveți salvat pe desktop, la
pagina 45. Copiați imaginea copilului. Reveniți în Paint. Deschideți un document nou. Ce s-a
întâmplat cu butonul Paste? Apăsați acest buton.

Grupul Image
Select – realizează selectarea unei zone din
imagine. Selectarea poate fi sub formă
de dreptunghi (predefinită) sau sub
forma unei zone libere. Pentru selecţie
există şi opţiunea de transparenţă,
poate fi inversată sau ştearsă.
Crop – (Ctrl+Shift+X) realizează decuparea
şi păstrarea doar a zonei selectate
Resize – realizează redimensionarea (Resize) sau deformarea (Skew)
imaginii sau a zonei selectate. Pot fi aplicate şi ambele transformări
Rotate- permite : - rotirea cu 90o stânga sau dreapta,
- rotirea cu 180o
- transformarea prin oglindire (Flip) orizontal sau vertical

Fixarea cunoștințelor

Aplicație practică:
 În documentul „flori ” apăsați fiecare buton prezentat și
observați ce se întâmplă cu desenul, stabiliți dimeniunile pentru desenul realizat
astfel: lățime 20 cm și înălțime 15 cm. Selectați opțiunea corespunzătoare pentru
realizarea unui desen alb-negru.
Tema pentru acasă
 Veți primi pe adresa de mail
fisierul „casa”.

a. Modificați dimensiunile astfel:


lățime 25cm și înălțime 20 cm.
b. Schimbați locul copacilor.
c. Decupați soarele.
d. Salvați cu denumirea „casa
mea ” și extensia JPEG.

Județul Satu Mare, Seria II, Grupa 1

S-ar putea să vă placă și