Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Data: 9.IV.2009
Clasa: a VIa B
Disciplina: Matematică
Unitatea de invăţare: Mulţimea numerelor întregi
Subiectul: Înmulţirea numerelor întregi. Proprietăţi
Tipul lecţiei: Mixtă
Durata: 50 minute

Obiective de referinţă:

1.2 să efectueze calcule cu numere naturale, întregi şi raţionale pozitive utilizând reguli de calcul şi
proprietăţi ale operaţiilor în contexte variate;
2.2 să investigheze valoarea de adevăr a unei afirmaţii utilizând metode diferite, inclusiv prin construirea
unor exemple sau contraexemple

Obiective operaţionale:

La sfarşitul orei, elevii vor fi capabili:


O1) să aplice corect regula semnelor la operaţiile de adunare, scădere si inmulţire;
O2) să efectuze operaţii cu numere întregi;
O3) să utilizeze proprietăţile inmulţirii numerelor întregi in calcule;
O4) să identifice rezultatul plauzibil dintr-o listă de răspunsuri posibile.

Strategia didactică:

a) Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exercitiul;

b) Forme de organizare: frontal; pe grupe.

c) Resurse materiale: fişă de lucru, fişă de sistematizare.

d) Metode de evaluare: analiza răspunsurilor date.


Bibliografia:

1) Negrilă A, Negrilă M.- “Culegere Mate 2000+8/9”, Ed. Paralela 45,Piteşti 2008
2) Sascău G, Popa M.- “ Matematică- fişe de lucru pentru clasa aVIa”, Rădăuţi,2008
3) Ardelean L., Secelean N.- “Didactica Matematicii”, Ed. Universităţii “Lucian Blaga”

Anexe:

 Fişă de lucru
 Fişă de sistematizare
Nr. Etapele lecţiei Ob. Activitatea Mijloace Forme Metod
crt. op. profesorului elevului procedurale materiale de de
organizare evalua
Moment conversaţia frontal
1. organizatoric - verifică prezenţa şi se asigură de - răspund la intebări.
(3min) existenţa materialelor necesare.

2. Reactualizarea - verifică noţiunilor predate anterior conversaţia pe grupe


cunoştinţelor - împarte elevii in gupe explicaţia
(12min) -oferă câte o fişă de lucru pentru fiecare - extrag câte un bileţel, apoi se formează 4
grupă(anexa 1) grupe in funcţie de acestea

-matematicienii

-studioşii

-înţelepţii

-împarte sarcinile si urmăreşte cu -jucătorii


atentie activitatea elevilor
-rezolvă aplicaţiile din fişă, fiecare elev din exerciţiul fişe de pe grupe analiz
grupă indeplineşte câte o sarcină lucru răspuns
- după ce au rezolvat aplicaţile din fişă, rilor
fiecare grupă numeşte un reprezentant ce
- anunţă elevii că notarea se va realiza prezintă la tablă rezultatele obţinute; fiecare
pe durata intregii activităţi, şi echipa cu răpsuns corect primeşte 1 punct
cel mai mare punctaj va ieşi - ascultă cu atentie explicaţiile profesorului
invingatoare

3. Anunţarea - anunţă obiectivele ce vor fi urmărite - sunt atenţi la explicaţiile profesorului conversaţia, frontal
obiectivelor pe parcursul desfaşurării activităţii explicaţia,
(2min) expunerea

4. Desfaşurarea - scrie la tablă titlul noii lecţii şi


activităţii noţiunile teoretice:
(15 min) “ Înmulţirea numerelor întregi.
Proprietăţi”
Produsul a două numere întregi a şi b
este un număr întreg notat a·b obţinut
astfel:
 Dacă a=0 sau b=0, atunci a·b =0
 Dacă a>0 si b>0 sau a<0 si b<0, conversaţia
atunci a·b =|a|·|b| explicaţia frontal
 Dacă a>0 si b<0 sau a<0 si b>0,
atunci a·b = - |a|·|b|
Numerele a si b se numesc factorii - sunt atenţi la explicaţiile profesorului şi
produsului, iar operaţia prin care se notează in caiete lecţia
obţine produsul a două numere întregi
se numeşte inmulţtire.
Reguli de calcul:
1) a·0=0
2) a·(-1)=(-1) ·a=-a
3) (–a)·b=a·(-b)=-ab
(-a) ·(-b)=a·b
Proprietăţile înmulţirii:
- comutativitate: oricare a,b
b = b�
��, a � a
-asociativitate: oricare
a, b, c ��, ( a � c = a�
b) � (b �
c)
- distributivitate faţă de adunare:
(b + c) = a �
a� b+ a�
c
(b - c) = a �
a� b-a�c
a = a�
- element neutru: 1 � 1= a
- propune spre rezolvare următoarele
aplicaţii:
1) Efectuaţi:
a) (-3)∙(+4)= a) -repetă regulile de calcul: dacă numerele
au semne diferite, atunci rezultatul va avea
semnul (-) conversaţia frontal
(-3)∙(+4)= -12 explicaţia
exerciţiul
b) (+5)∙(+7)= b) - dacă numerele au acelaşi semn, atunci
rezultatul va avea semnul (+)
(+5)∙(+7)= +35

c) (-12)∙(-6)= c) (-12)∙(-6)= +72

d) (-2)∙(+6)∙(-4)= d) (-2)∙(+6)∙(-4)=
(-12)∙(-4)= +48
2) Calculaţi: 2) – se observă că 7 poate fi dat factor
7∙(-5)+ (-3)∙7= comun, astfel:
7∙(-5)+ (-3)∙7= 7∙ [(-5) +(-3)]= 7∙(-8)= -56

5. Asigurarea - pentru a se asigura că notiunile au fost - primesc fişele si incep să rezolve


feedbackului inţelese, fiecare grupă primeşte câte o aplicaţiile
(15 min) fişă de sistematizare(anexa 2) - fiecare elev are obligaţia de a rezolva câte
un exerciţiu

- supraveghează activitatea elevilor, - dupa ce au rezolvat aplicaţiile din fişă, conversaţia fişe de pe grupe analiz
ajutându-i când întâmpină dificultăţi. sunt prezentate la tablă rezultatele sistemati- raspuns
-se asigură că toti elevii din grupă se obţinute(fiecare elev din grupă câte o exerciţiul zare rilor
implică in realizarea sarcinilor aplicaţie)

- punctează răspunsurile corecte la - calculează punctajul la fiecare echipă in


fiecare echipă; echipa care acumulează parte şi anunţă câştigatorii
cele mai multe puncte va fi câştigătoare
(-anexa 1: fiecare răspuns corect are 1
punct
-anexa 2: 1-1p; 2-2p;3-1p; 4-1p)
Încheierea - face aprecieri asupra modului in care - sunt atenţi la explicaţiile profesorului conversaţia frontal
6. activităţii s-a desfăşurat activitatea si notează - notează tema
(3min) membrii echipei câştigătoare
-anunţă tema pentru acasă: exercitiile 2,
3, 7pagina 22 din culegerea Mate
2000+8/9.
Anexa 1

FIŞĂ DE LUCRU
-Adunarea şi scăderea numerelor întregi-
-1-

1. Suma a două numere întregi pozitive este.............................................

2. Realizaţi legăturile corecte:


a.) (+5)+(+3) 1. -10
b) (-15)+(+5) 2. 8
c) (-6)-0 3. 0
d) (+2)-(-2) 4. -6
5. 4

FIŞĂ DE LUCRU
-Adunarea şi scăderea numerelor întregi-
-2-

1. Suma a două numere întregi negative este.............................................

2. Realizaţi legăturile corecte:


a.) (+7)+(-7) 1. +1
b) (-10)+(-30) 2. 3
c) (+2)-(+1) 3. 0
d) (-24)-(-22) 4. -40
5. -2
FIŞĂ DE LUCRU
-Adunarea şi scăderea numerelor întregi-
-3-

1. Dacă suma a două numere întregi este pozitivă, atunci numerele au semnul...........................sau
sunt de semne contrare, cu modulul mai mare al numărului întreg.......................

2. Realizaţi legăturile corecte:


a.) (+17)+(-10) 1. +1
b) (-15)+(-4) 2. -19
c) (+3)-(+2) 3. +7
d) 6-(-6) 4. 12
5. -7

FIŞĂ DE LUCRU
-Adunarea şi scăderea numerelor întregi-
-4-

1. Dacă suma a două numere întregi este negativă, atunci numerele au semnul...........................sau
sunt de semne contrare, cu modulul mai mare al numărului întreg.......................

2. Realizaţi legăturile corecte:


a.) (+7)+(-4) 1. +6
b) (-5)+(-2) 2. +3
c) (+8)-(+2) 3. 10
d) -(-5)+5 4. -3
5. -7
Anexa 2

Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-1-

1. Produsul a două numere întregi pozitive este un număr întreg......................................


2. Produsul a două numere întregi este 0 dacă cel putin....................................................
3. Efectuaţi:
a) (-5)·(+8)=
b) (-9) ·(-7)=
c) (-7) ·(-10) ·(+7)=
d) 8·(-64)+ 8·4=
4. Ştiind că a+b= -15, calculaţi -5a-5b.

Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-2-

1. Produsul a două numere întregi negative este un număr întreg......................................


2. Produsul a două numere întregi.........................................este un număr întreg negativ.
3. Efectuaţi:
a) (-4)·(+3)=
b) (-50) ·(-50)=
c) (-5) ·(2) ·(-5)=
d) (-37)·11+ 11·(-4)=
4. Ştiind că x+y= -10 şi z= 43, calculaţi xz-yz.
Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-3-

1. Produsul a două numere întregi de semne contrare este un număr întreg......................................


2. Produsul unui număr întreg cu zero este.........................................
3. Efectuaţi:
a) (+4)·(-6)=
b) (-3) ·(-2)=
c) (-2) ·(-9) ·(-2)=
d) 15·6+ (-94) ·15=
4. Ştiind că x-y= -4, calculaţi 2x-2y.

Fişă de sistematizare
-Înmulţirea numerelor întregi-
-4-

1. Elementul neutru la înmulţire este......................................


2. Produsul a două numere întregi.........................................este un număr întreg pozitiv.
3. Efectuaţi:
a) (-4)·(-5)=
b) (+7) ·(-9)=
c) (+9) ·0 ·(-7)=
d) 4·(-10)+ 4·(+7)=
4. Ştiind că x-y= -2 şi z= 5, calculaţi xz-yz.

S-ar putea să vă placă și