Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
BAREM
CLASA A II-A
SUBIECTUL I
a) 15 puncte
nr.,, a,, este mai mare ca 20 și mai mic sau egal decât 25;
a= nr impar; a=21,23, 25;
a+4 mai mare 28
21+4 mai mare decât 28, fals
23+4 mai mare decât 28, fals
25+4 mai mare decât 28, adevarat
a=25
b) 15 puncte
SUBIECTUL AL II – LEA
a) 15 puncte
D – S = dif.
D=S+dif.
D + S+dif.=48
D + D= 48
24 + 24 =48
D=24
b) 15 puncte
a)15 puncte
luni 4 alune
marți 4+3=7
miercuri 7+3=10
joi 10+3=13
vineri 13+3=16
sâmbătă 16+3=19
duminică 19+3=22
Total 4+7+10+13+16+19+22=91
b)15 puncte
b+f=24
1.Câți copii au plecat?
3+1=4(copii)
2. Câți copii au rămas?
24-4=20(copii)
3.Câte fete au rămas?
f+f=20
10+10=20
Fete=10
4.Câte fete au fost la început pe teren?
10+1=11(fete)
5. Câți băieți au fost la început pe teren?
24-11=13(băieți)
Sau 10+3=13(băieți)
Răspuns:13 băieți
CONCURSUL DE MATEMATICĂ “MEMORIAL NICOLIȚĂ SANDA”
EDIȚIA A XXIII-A, 22 NOIEMBRIE 2019
a) 10 puncte
Marți = 99 x 2 = 198 (1 punct)
Miercuri = 198 x 2 = 396 (1 punct)
Joi = 396 x 2 = 792 (1 punct)
Vineri = 792 x 2 = 1584 (1 punct)
Sâmbătă = 1584 x 2 = 3168 (1 punct)
Duminică = 3168 x 2 = 6336 (1 punct)
b) 5 puncte
c) 10 puncte
a) 10 puncte
1 lalea – 3 trandafiri
2 lalele – 6 trandafiri - 1 frezie (2 puncte)
O grupare de flori conține 2+6+1 = 9 fire (3 puncte)
6 x [96 : (2 x a)] = 36 5 p.
96 : (2 x a) = 6 5 p. 5 puncte
(2 x a) = 96 : 6 5 puncte
2 x a = 16 5 p. 5 puncte
a = 16 : 2 TOTAL 20 puncte
a=8 5 p.
R: 8
b) a = b : 2 => b = 2 x a 2 p. 2 puncte
5 a + 3 b = 66 2 puncte
=> 5 a + 3 x 2 a = 66 2 p. 3 puncte
=> a = 6 3 p. 3 puncte
a) 2 l + 2 L = 480 2p
=> l + L = 480 : 2 1p
=> l + L = 240
1
l=3xL => l = L : 3 2p
l
2 puncte
L 240 3p 1 punct
2 puncte
l = 240 : 4 3 puncte
2 puncte
=> l = 60 2p 2 puncte
1 punct
=> L = 60 x 3 2 puncte
=> L = 180 2p 1 punct
TOTAL 16 puncte
P =4l 1p
1
l= x L => l = L : 6 => l = 180 : 6 => l = 30 2p
6
P = 30 x 4 => P = 120 1p
b) a + b + c = 538 1 p.
a : b = 3 rest 34 => a = 3 b + 34
b : 2 = c => b = 2 c 1 p.
b 538 5 p.
538 – 34 = 504 1p
1 punct
c = 504 : 9 => c = 56 2 p. 1 punct
5 puncte
b = 2 c => b = 56 x 2 => b = 112 2p 1 punct
2 puncte
a = 3 b + 34 => a = 112 x 3 + 34 => a = 336 + 34 => a = 370 2 p. 2 puncte
2 puncte
TOTAL 14 puncte
R: a = 370
b = 112
c = 56
SUBIECTUL III (30 puncte)
252 – 216 = 36 2p
36 : 2 = 18 (porci + oi) 2p
108 – 18 = 90 (păsări) 2p
a)
gâște
2 puncte
4
2 puncte
rațe .⏞. . 108 6p
2 puncte
4 18 2 puncte
găini .⏞. . ⏞
........ 2 puncte
6 puncte
108 : 3 = 36 (gâște+rate) 2p 2 puncte
2 puncte
36-4 = 32 2p
2 puncte
TOTAL 22 puncte
32:2 = 16 (gaste) 2p
16+4=20( rate)
36x2=72
72-18=54 (gaini)
b)
1
porci = 3 din 9 => porci = 9 : 3 2p
=> porci = 3 2p
2 puncte
oi = 18 – 3 2p 2 puncte
2 puncte
=> oi = 15 2p
2 puncte
TOTAL 8 puncte