Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecţie

Profesor : Baciu Eugenia Data : 19.XI.2015 Clasa : a VI-a


Obiectul : Lb. şi lit rom. Subiectul lecţiei : Verbul – Modurile personale ale verbului
Tipul lecţiei : recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Timp: 50 min
Obiectiv fundamental : Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor putea să:
1. să indice modurile personale
Dezvoltarea capacitǎţii de exprimare
2. să recunoasca modurile si timpurile verbului în diverse texte date
scrisǎ şi oralǎ
3. să identifice conjugările verbului
4. să construiascǎ enunţuri cu verbe la diverse moduri şi timpuri
5. să rezolve cerinţe legate de analiza morfo-sintactivă a unor verbe
Strategia didactică :
Metode şi procedee Forme de Resurse Mijloace de Bibliografie
o Comunicarea organizare învăţământ
o Capacităţile
o Conversaţia euristică a învăţării o Liste  Manualul de lb. si lit. rom.
o Conversaţia catihetică normale de o Tabele
învăţare ale
 C. Parfene, Metodica studierii
o Învăţarea prin descoperire o Activitatea o Scheme
elevilor lb. si lit. rom. în şcoală
o Problematizarea independentă o Fişe de
individuală o Cunoştinţele  V. Goia, Didactica lb. şi lit.
o Demonstraţia lectură rom. pt. gimnaziu şi liceu
o Activitatea anterioare ale
o Expunerea o Fişe de lucru
independentă elevilor  Culegerile de la editura
o Comentariul literar o Test pt.
pe grupe o Altele: Diversitas
o Analiza lingvistică evaluarea
o Activitatea formativă
o Învăţarea prin exerciţii
frontală o Manualul
o Lucrul cu manualul
o Studiul de caz o Altele:
Desfăşurarea activităţii :
Evenimentele
Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
lecţiei
Se stabileşte ordinea în clasă. Elevii pregătesc
Organizarea
clasei
Se notează absenţele. cele necesare 2
Se asigură cele necesare desfăşurării lecţiei desfăşurării lecţiei
Actualizarea Profesorul ca începe o conversaţie cu elevii în vederea reactualizării Elevii răspund
celor învăţate cunoştintelor despre moduri si timpuri verbale. Se discutǎ tipurile de întrebarilor 3
anterior cerinţe întalnite în tema de acasă
Captarea Elevii vor avea de rezolvat diverse cerinţe legate de modurile şi Elevii notează titlul
atenţiei
5
timpurile verbale (Vezi manual şi auxiliar didactic Editura Diversitas) lecţiei
Anunţarea
temei şi a Se citesc textele literare şi nonliterare propuse spre analiză 2
obiectivelor
Profesorul verificǎ prin activitatea frontalǎ înţelegerea cerinţelor şi a Fiecare elev
rǎspunsurilor date. noteazǎ
Fiecare elev rezolvă exerciţiile pe caietul-suport. raspunsurile
Conducerea Partea a II-a a orei: consolidarea cunoştinţelor despre verb predicative si corecte
25
învăţării nepredicative, între verbe la moduri personale şi verbe la moduri
nepersonale
Pe tablǎ se vor nota răspunsurile corecte.

Asigurarea Se va realiza pe tot parcursul lecţiei prin aprecieri verbale. La sârşitul


feedback-ului
3
orei, elevii vor fi notaţi
Pentru acasǎ, elevii vor avea de lucru exerciţii din caietul Editurii
Evaluarea
formativă
Diversitas şi o compunere cu titlul „ Flori de gheaţǎ” în care să 8
folosească verbe la modurile şi timpurile învăţate.
Asigurarea Formulaţi oral câteva noţiunile pe care le-aţi considerat mai dificile şi pe
retenţiei şi a care le-aţi aprofundat. 2
transferului

S-ar putea să vă placă și