Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL I

OBICEIURI ŞI TRADIŢII DE IARNĂ

PROF. ÎNV. PREŞCOLAR:


DICĂ HRISTU ELENA
GPN.Vlădeşti-Argeş

1
Proiect de activitate integrată

DATA: 19.12.2013
PROF. ÎNV. PREŞC: Dică Hristu Elena
G.P.N. 3 VLADESTI
TEMA ZILEI: „ Obiceiuri şi tradiţii de iarnă”

Activitate integrată (DLC, DOS)


Tema: „Cum este, a fost şi va fi,aici pe Pământ ?”
Subtema: „Magia sărbătorilor de iarnă”
Nivelul. I - mijlocie
Forma de realizare- activitate integrata
Domeniul Limbă şi Comunicare: - obiceiuri si tradiţii de iarnă –lectura după imagini
Domeniul Om şi Societate - activitate practică ”Împodobim bradul de Crăciun”
Tipul activităţii: consolidare
Forma de organizare: frontal si pe echipe
Locul de desfăşurare: sala de grupă;
Durata: 30 min

Obiective operaţionale:
1. sa se exprime coerent pentru a se face înţeles;
2. sa redea conţinutul imaginilor corect;
3. sa recunoască doua obiceiuri tradiţionale romaneşti prezente in imagini;
4. să folosească corect tehnicile de lucru însuşite anterior: lipire, asamblare.
2
5. să manifeste spirit de echipă si sa colaboreze la realizarea bradului în comun.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, munca în echipa, analiza, explozia stelara, demonstraţia, observarea
Mijloace de realizare: imagini reprezentative pentru tema zilei,, steluţe, brăduţi confecţionaţi cu şnur verde, ornamente de brad, lipici, sacul lui Moş
Crăciun, ecusoane, CD, calculator, recompense

Material bibliografic:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”,M.Ed.C.T., 2008
2. E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activităţi bazate pe inteligenţe multiple”.
3. Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves
4. „Loredana Sofia Tudor -Elemente de teoria instruirii”

Demersul didactic
Nr. Evenimentele Conţinuturile esenţializate ale activităţii Obiective Strategii didactice
Crt didactice Operaţionale
1. Momentul  Sala de grupă va fi aerisită şi
organizatoric mobilierul aranjat sub forma de semicerc, adecvat modului de
desfăşurare a activităţii.
 Materialele didactice vor fi
pregătite, unele la vedere altele sub formă de surpriză.
 Copiii vor intra organizat în
sala de grupă şi vor ocupa locurile.

2. Captarea atenţiei La uşa se aud strigând colindători pe care-i poftim în sala de grupa, sunt O3 elementul
fete si băieţi în costume populare cu sorcova şi capra. surpriza
Un băiat de la grupa pregătitoare va cânta „Capra” conversaţia

3
3. Reactualizarea Copiii vor recunoaşte costumele populare şi cele doua obiceiuri O3 conversaţia
cunoştinţelor prezentate de copii .

4. Enunţarea temei Astăzi vom vorbi despre obiceiuri si tradiţii de iarnă cu ajutorul
şi a obiectivelor imaginilor pe care vi le-am pregătit si vom împodobi un brad de Crăciun

5. Dirijarea învăţării Copiii sunt aşezaţi pe scăunele în formă de semicerc. O1 explozia stelara
Vom purta discuţii pe baza imaginilor pe care le voi prezenta în ordine
succesiva asfel:
1.Ce anotimp este in imagine?(iarna)
Ce fac copiii?
(se joaca prin zăpada,strâng zăpada)
Ce se întâmpla in acest anotimp ?
Ce sarbatori asteptam?
(Mos Nicolae)
Cine este in aceasta imagine la fereastra?
Cine este fericit, de ce?
Cand vine Mosul Nicolae ?
Unde vine Mosul ?
De ce vine Mos Nicolae la copii ?
O3
2.Ce reprezinta imaginea ?
Cine primeste colindatorii ?
Cand mergem cu steaua?
Unde canta,?
De ce mergem cu steaua?

3.Ce se poate observa in imagine?


( copii cu plugusorul)
De ce merg copii cu plugusorul ?
Ce primesc de la gazde ?
Cu ce ocazie ?
Cum astepta copiii Craciunul ?
(cuminti, impodobesc bradul, invata poezii si colinde)

4
In sala de clasa nu avem bradut, nu vreţi sa împodobim si noi un bradut
sa-l aşteptam pe Moşul la serbare?
Copiii vor face un cerc si vom cânta un cântecel cu mişcare
Bat din palme : clap, clap clap!
Din picioare trap, trap, trap!
Ne-nvartm ne răsucim
Si la mese noi pornim

6. Obţinerea Pe mese Moş Crăciun ne-a lăsat trei saci fiecare având un simbol pe el O4 mana oarba
performanţei şi (Moş Crăciun, omul de zăpadă şi un brăduţ)
transferul Copiii vor extrage din sacul lui Moş Crăciun ecusoane cu simbolurile de
cunoştinţelor pe saci, fiecare merge la masa care indică ecusonul.
Copiii vor găsi în sacul moşului elementul
- un brăduţ confecţionat din coif de hârtie,îmbrăcat surpriză
în şnur verde; lucrul în echipă
- coşuleţe cu podoabe pentru brad pentru fiecare
copil; mana oarbă
- lipici;

Copiii vor împodobi bradul cu materiale la alegere. O5 explicaţia


Le voi explica şi demonstra cum se împodobeşte bradul
Vor lucra in echipe de cate 5 copii demonstraţia
1.echipa „Oamenilor de Zăpadă”
2.echipa lui „Moş Crăciun”
3.echipa „ Brăduţilor”

5
7. Asigurarea Vom merge împreuna pe scaunele si voi întreba copiii daca recunoaşte O2 conversaţia
Conexiunii următorul obicei din imagine (pluguşorul si steaua)
inverse Voi formula un set de întrebări pe baza imaginilor O3
Ce au copiii in mâini: toba, bici, clopoţei
Cu ce ocazie colinda capra si pluguşorul?
Recapitulam si copiii vor pune un titlu tabloului realizat
„Tradiţii si obiceiuri de iarna”iar la abilitaţi practice am împodobit
bradul de Crăciun

8 Evaluarea Copiii vor trece pe rând la fiecare echipa si vor face aprecieri asupra O1 turul galeriei
activităţii brăduţilor împodobiţi analiza produselor
Voi face aprecieri asupra modului de lucru şi asupra participării copiilor echipelor
la întreaga activitate. aprecieri verbale
Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare a activităţii cu recompense
globuleţe de ciocolată de la Mos Crăciun care a avut grija sa le lase în
sacul doamnei educatoare.
9. Încheierea Copiii ies din sala de grupă cântând „ Bradul nostru este gata”
activităţii

S-ar putea să vă placă și