Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
EU ŞI APA
CUPRINS
1. Introducere
2. Curriculum la decizia şcolii
2.1. Rolul CDŞ în definirea personalităţii şcolii
2.2. Acte normative care reglementează CDŞ
2.3. Tipuri de CDŞ în învăţământ
2.4. Etapele în realizarea unui CDŞ
2.5. Schema de proiectare a unui opţional
2.6. Curriculum la decizia şcolii – monitorizare
2.7. Descriptori
3. Evoluţii cantitative: multiplicarea şi diversificarea instrumentarului
metodologic
4. Trecerea de la metodele clasice la metodele moderne
5. Opţionalul EU ŞI APA
5.1. Argument
5.2. Obiective de referinţă şi exemple de activităţi de învăţare
5.3. Modalităţi de evaluare
5.4. Fişa de evaluare a unei activităţi
5.5. Fişă de evaluare portofoliu
5.6. Fişă de autoevaluare a capacităţilor de lucru în echipă
5.7. Planificare calendaristică
5.8. Proiectare didactică
5.8.1. Proiect didactic – Morile de apă
5.8.2. Proiect didactic – Povestiri despre apă
6. Portofoliul – modalitate alternativă de învăţare şi evaluare
6.1. Operaţionalizarea strategiilor alternative de predare-învăţare
7. Învăţarea bazată pe proiect
7.1. Importanţa legii lui Arhimede
7.2. Aplicaţiile legii lui Pascal
8. Referatul ştiinţific
8.1. Energia mareelor
8.2. Energia apei – hidrocentrala
9. Eseul literar/sceneta
9.1. Norul – eseu literar
9.2. Povestea oamenilor de zăpadă – scenetă
10. Modalităţi de evaluare prin joc
10.1. Evaporarea – aritmogrif
10.2. Surse de energie – aritmogrif
10.3. Poezii şi ghicitori
11. Învăţarea prin descoperire/cercetare
11.1. Comparaţi/descrieţi/aplicaţi/asociaţi
12. Construirea/confecţionarea de aparate şi dispozitive
12.1. Morile de apă
12.2. Racheta cu apă
12.4. Barca cu pedale elastice
12.4. Submarinul
12.5. De ce trebuie să ţinem seama în amenajarea unui acvariu
12.6. Fulgi sau flori
13. Tehnici de dezvoltare a gândirii critice
13.1. Ştiu/vreau să ştiu/am învăţat
13.2. Eu depistez apa – predicţie
13.3. Transformări de stare – cubul
13.4. Investigaţia comună şi reţeaua de discuţii
13.4.1. Transpiraţia plantelor
13.4.2. Apa în hrana noastră
13.4.3. Ce apă pot să folosesc?
13.4.4. Câtă apă beau zilnic?
13.4.5. Ce importanţă are apa pentru plante?
13.4.6. Ce înseamnă ...?
13.4.7. Noi economisim apa
13.4.8.Aparate şi recipiente în lucrul cu apa
13.4.9. Gheaţa ce se topeşte
13.5. Gândiţi/lucraţi în perechi/comunicaţi
13.5.1. Cum influenţează lipsa apei viaţa oamenilor
13.5.2. Meseria: negustor de apă
13.5.3. Fără apă nu se poate
13.5.4. Circuitul apei
14. Desene/colaje
14.1. Desene/ colaje
14.2. La ce îmi foloseşte apa?
15. Învăţarea prin experiment
15.1. Apa în alimente
15.2. Plutirea corpurilor
15.3. Diferite jeturi de apă
16. Raport de evaluare
17. Concluzii
1. INTRODUCERE
Există (sau se pot crea) diferenţe în ceea ce priveşte ethos-ul şcolii (ceea
ce unii numesc „curriculum-ul ascuns”), - toate valorile, convingerile,
atitudinile şi prejudecăţile care sunt însuşite şi funcţionează în modul de
organizare şi în viaţa şcolii. Există diferenţe în gradul de implicare a cadrelor
didactice în viaţa şcolii. Există diferenţe între stilurile manageriale practicate în
şcoală. Şi cu toate acestea – date calitative – nu reprezintă probabil mai mult de
5% din ceea ce este – fundamental – o şcoală, şi îi definesc într-o bună măsură
personalitatea!
O altă oportunitate pentru fiecare şcoală de a-şi contura o personalitate
proprie este creată de noul Curriculum Naţional care, prin Planul-cadru de
învăţământ, oferă şcolilor libertatea de a decide asupra unei părţi destul de mari
a programului şcolar al elevilor – prin aprofundări, extinderi, opţionale,
curriculum la decizia şcolii şi curriculum de dezvoltare locală.
Proiectul de dezvoltare instituţională, elaborat în funcţie de parametrii
şcolii şi ai contextului în care ea îşi desfăşoară activitatea, dă posibilitatea
diferenţierii parcursurilor de învăţare, ţinând cont de interesele şi motivaţiile
elevilor şi permiţând acestora o mai bună orientare şcolară şi profesională.
Oferta şcolii, parte integrată a proiectului de dezvoltare instituţională al
şcolii, trebuie să conţină o ofertă de opţionale egală cu cel puţin dublul
numărului de ore C.D.Ş. prevăzute în planul cadru. Pentru construirea unui
profil de personalitate specific, diferit de al celorlalte, şcoala poate să opteze
între mai multe variante:specializare pe un domeniu/arie curriculară;
specializare pe două domenii convergente; specializare pe două domenii
divergente; specializare mozaic – pe o diversitate de domenii, în funcţie de
nevoile şi interesele elevilor. Fiecare dintre aceste variante are avantajele şi
dezavantajele sale, decizia va trebui luată de şcoli în urma unei analize atente a
factorilor interni şi externi. Şi, la fel ca şi în economie, fiecare va trebui să
identifice acea „nişă” de pe „piaţa cererii de educaţie” care este mai liberă şi pe
care o poate „umple” cel mai bine, ţinând seama de resursele pe care le are.
Obiective cadru
Obiectiv Obiective de Activităţi de
ale disciplinelor Evaluare
transdisciplinar referinţă învăţare
implicate
Obiectivele monitorizării:
Înregistrarea eficacităţii, a eficienţei şi a efectivităţii acţiunilor întreprinse
în cadrul proiectului
Urmărirea impactului disciplinei opţionale asupra elevilor şi asupra
organizaţiei şcolare, în scopul determinării schimbării induse de acestea
Identificarea rezultatelor pozitive, în scopul diseminării acestora
Identificarea rezultatelor negative, în scopul desfăşurării proiectului sau
al adaptării obiectivelor acestuia la posibilităţile concrete de realizare
Identificarea de cadre didactice resursă, necesare în procesul de formare
pentru dezvoltarea proiectelor de curriculum la decizia şcolii
Asigurarea asistenţei tehnice/consultanţei în desfăşurarea/implementarea
proiectului
2.7. Descriptori
5. OPŢIONALUL EU ŞI APA
Denumirea opţionalului:
EU ŞI APA
Tip:integrat
Clasa: aVI - a
Număr de ore/săptămână: 1 oră
Durata: 1 an şcolar
5.1. Argument
FIŞĂ DE EVALUARE
a elevului
.................................................................................
Notă – Notă –
Criterii de evaluare Tipul produsului
sem. I sem. II
Perspicacitate, originalitate,
Jocuri
ilustrare grafică
Numele ...................................................
Încercuieşte răspunsurile care reprezintă cel mai bine modul tău de a lucra
într-un grup:
1 – foarte rar 3 – de cele mai multe ori
2 – uneori 4 – tot timpul
5.7. Planificare
Planificarea este orientativă şi cuprinde majoritatea temelor pe care le-am
dezvoltat ulterior. Lăsăm la aprecierea profesorului alegerea , selectarea şi
modificarea temelor abordate.
ŞCOALA
Disciplina: FIZICĂ
Anul şcolar
Clasa:a VI-a (1 ore / săptămână)
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ
Eu şi apa
Competenţe specifice Conţinuturi Săptămâna
Povestiri despre apă. S1
CS1: să distingă între diferite Pentru ce îmi este necesară apa? S2
fenomene fizice , instrumente, Câtă apă beau zilnic? S3
efecte şi mărimi fizice; Ce apă pot să folosesc? S4
Apa din alimente (hrana noastră). S5
CS2: să recunoască în
Două puncte deosebite. S6
activitatea practică Gheaţa ce se topeşte S7
fenomenele studiate; Sticla cu apă din congelator. S8
CS 3: să observe fenomenele, Fulgul de nea. S9
să culeagă şi să înregistreze Curgerea apei (jeturi de apă). S10
observaţiile referitoare la Animale ce păşesc pe apă. S11
acestea; Plutirea corpurilor. S12
CS 4: să realizeze aplicaţii Aburul. S13
experimentale pe baza Separarea dintr-un amestec. S14
Circuitul apei din natură. S15
instrucţiunilor;
Ce importanţă are apa pentru S16
CS 5: să-şi însuşească plante?
deprinderi de lucru cu diferite Transpiraţia la plante. S17
instrumente în vederea Fără apă nu se poate! S18
efectuării unor determinări Ce trebuie să avem în vedere la S19
cantitative; amenajarea unui acvariu?
CS 6: să organizeze, utileze şi De ce apă au nevoie peştii. S20
să interpreteze datele Cum amenajăm un acvariu? S21
De ce fel de îngrijire au nevoie S22
experimentale culese.
peştii din acvariu?
CS 7: să compare, să clasifice Cum se oxigenează apa? S23
şi să interpreteze fenomenele Ce importanţă prezentau în trecut, S24
fizice; pentru oameni, sursele de apă?
CS 8: să rezolve probleme cu Cum îşi procurau oamenii, în S25
trecut apa potabilă.
caracter teoretic sau aplicativ; Instrumente şi vase legate de apă. S26
CS 9: să realizeze transferuri Mori de apă. S27
intra - şi interdisciplinare şi să Noi economisim apa. S28
aplice în studiul unor Surse de poluare a apei. S29
Efectele poluării asupra mediului. S30
fenomene.
Apa – combustibil alternativ? S31
CS 10: să stabilească legături
Ore la dispoziţia profesorului S32 - S36
între domeniile fizicii şi
pentru prezentare proiecte,
celelalte discipline; vizionări filme documentare
CS 11: să argumenteze rolul
unor tehnologii în diferite
ramuri de activitate.
CS 12: să utilizeze metode
adecvate de înregistrare a
datelor experimentale;
CS 13: să formuleze corect
observaţiile asupra
fenomenelor studiate.
5.8.Proiectare didactică
Educatorii ştiu că toate componentele activităţii lor trebuie elaborate în
funcţie de obiectivele de atins, obiectivele vor fi convertite în criterii de
evaluare şi activitatea lor didactică trebuie să reprezinte un sistem coerent,
flexibil şi adaptat situaţiilor şcolare. O consecinţă directă a abordării sistemice a
procesului educaţional o constituie sporirea timpului afectat de către educatori
proiectării şi autoevaluării propriei activităţi.
Proiectarea lecţiei propriu-zise presupune elaborarea scenariului
desfăşurării acesteia. Acesta implică patru etape:
a. evocarea
b. realizarea sensului
c. reflecţia
d. extensia
Evocarea are drept scop să-i determine pe elevi şi să-i ajute să-şi amintească
ceea ce ştiu sau cred că ştiu deja despre tema ce va fi discutată; să le trezească
curiozitatea şi interesul pentru investigarea şi cercetarea evenimentelor,
angajându-i şi implicându-i motivaţional în activitatea de învăţare; să-şi
stabilească scopuri pentru învăţare.
Realizarea sensului este etapa în care elevii explorează, investighează,
cercetează, discută, dezbat, etc., pentru a înţelege cât mai profund conţinutul
informal al lecţiei. Se are în vedere conţinutul care va fi explorat şi modalităţile
de investigaţie; activităţile efective realizate de elevi pentru a înţelege şi a
atribui sensuri personale unor conţinuturi.
Reflecţia. În această etapă elevii folosesc ceea ce au învăţat, îşi exprimă
anumite atitudini, raportează cele învăţate la propria experienţă de viaţă, extind
cunoştinţele şi le îmbogăţesc.
Încheierea lecţiei este şi ea proiectată. Profesorul trebuie să decidă dinainte
care modalitate de încheiere a unei lecţii este cea mai potrivită, găsind
răspunsul la întrebarea: Ce concluzii ar trebui desprinse din această lecţie? După
terminarea lecţiei urmează activităţi de extindere şi consolidare a cunoştinţelor
şi abilităţilor însuşite. Se au în vedere următoarele aspecte: aplicarea
cunoştinţelor însuşite şi a proceselor exersate în altă investigaţie realizată cu
scop de învăţare; adâncirea cercetărilor pentru a găsi răspunsuri cât mai
concludente la întrebările ridicate în cadrul lecţiei; extinderea şi consolidarea
capacităţilor dobândite.
Proiectarea activităţii didactice constituie premisa unei activităţi reuşite,
condiţia necesară pentru realizarea unui demers didactic izbutit. Succesul
activităţii didactice rezultă din temeinicia şi corectitudinea pregătirii ei.
Nu ne propunem să elaborăm proiectele didactice pentru toate temele
abordate în acest opţional, dar vă prezentăm două modele, care pot fi folosite de
cadrele didactice.
1. Scopul:
În plan cognitiv: dezvoltarea gândirii logico-matematice.
În plan afectiv: formarea unor noi atitudini în studiul fizicii.
Educativ: asimilarea cunoştinţelor necesare următoarelor activităţi .
2. Competenţe - cheie:
Cunoaşterea şi înţelegerea fenomenelor fizice, a terminologiei , a
conceptelor şi metodelor specifice domeniului;
Dezvoltarea capacităţii de comunicare folosind limbajul specific
fizicii;
Formarea unor atitudini critice faţă de efectele ştiinţei asupra
dezvoltării tehnologice şi sociale precum şi a interesului faţă de
mediul înconjurător.
3. Competenţe de referinţă:
Să identifice modurile în care oamenii foloseau apa, vântul pentru
punerea în mişcare a unor mecanisme;
Să identifice modul de alcătuire a morii de apă;
Să construiască , să pună în funcţiune şi să perfecţioneze o moară de
apă;
4. Strategii didactice:
Metode didactice: conversaţia euristică, problematizarea, observaţia,
explicaţia.
Organizarea activităţii: activitate frontală.
Evaluarea performanţelor: orală.
5. Resurse didactice:
Timp disponibil: 50 minute.
Spaţiu: sala de clasă.
Materiale şi mijloace didactice: fişe de lucru, materialele necesare în
construcţia morii de apă (nasturi, scobitori, material plastic, pet).
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE
Şcoala
Disciplina: Fizică opţional „ Eu şi apa”
Nivelul de studii: clasa a VI-a
Titlul lecţiei: Povestiri despre apă
Demers didactic
I. PREGĂTIREA LECŢIEI:
I.1. Motivaţia:
De ce este valoroasă această lecţie ?
Elevii au posibilitatea de a conştientiza, completa şi sistematiza
informaţiile despre apă.
Pe baza experienţei personale elevii vor putea stabili caracteristicile
apei, formele sub care se găseşte în natură, explicarea stărilor de
agregare
Informaţiile obţinute le vor utiliza la lecţiile despre apă, din manualul de
clasa a IV a
Elevii îşi vor exprima opiniile personale şi îşi vor dezvolta
comportamente noi
Cum dezvoltă această lecţie gândirea critică ?
Elevii pot, în momentul evocării, prin cadrul de organizare realizat, să-şi
creeze un fundal care să trezească curiozitatea în legătură cu subiectul în
discuţie.
În lecţie sunt incluse experimente astfel încât elevul să poată vizualiza
pentru a putea emite predicţii în legătură cu apa.
Problemele pe care le ridică tema şi care pot fi interpretate divers,
solicitând implicarea activă şi gândirea critică, ar fi: poluarea apei,
importanţa apei pentru om, formele sub care se găseşte apa în natură.
Din perspectivă inter- şi transdisciplinară tema face apel la:
Cunoştinţe din domeniul ştiinţelor naturii
Limba română: povestirea
Desen: reprezentarea formelor sub care se găseşte apa în natură
Educaţie civică: importanţa apei pentru om, poluarea apei
Lecţia, prin discuţiile ce le-ar putea antrena, prin controversele iscate,
dezvoltă abilităţi de analiză, investigaţie, sinteză, raportare şi dezbatere
Finalul deschis invită la continuarea investigaţiei, la realizarea unui
jurnal de observaţii şi învăţare, un nou prilej de exersare a gândirii
critice.
I.2. Obiective:
a.specifice: elevii trebuie să argumenteze de ce apa este importantă pentru om
şi să găsească modalităţi de prevenire a poluării apei.
b.Demonstrabile:
O1: elevii vor comunica informaţiile deţinute despre apă în cuvinte proprii şi în
contexte noi
O2: noile informaţii vor conduce la scheme mentale noi reflectate în limbajul
oral şi scris
O3: fiecare elev va alege subiectul pe care este în stare să-l trateze într-un eseu
literar
O4: noile informaţii obţinute prin propriile investigaţii se preconizează a
genera comportamente noi concretizate prin participarea şi implicarea elevilor
în rezolvarea unor probleme simple.
I.3. Condiţii prealabile:
Să posede un minimum de informaţii, păreri, gânduri şi idei cât mai
diverse despre apă
Să fie capabili să conştientizeze, exprime, selecteze şi ordoneze toate
aceste informaţii
Să fie capabili de analiză, sinteză şi evaluarea datelor
I.4. Evaluare:
Elevii vor utiliza informaţiile în dialoguri, în observarea experimentelor,
în formularea de întrebări şi răspunsuri, produse personale/grup
Utilizarea corectă a termenilor, aparaturii
Pe parcursul lecţiei vor fi îndrumaţi să fie autoreflexivi şi să se
autoevalueze
I.5. Resurse:
Psihologice: motivaţia învăţării şi capacităţile de învăţare ale elevilor
De timp: o oră
Materiale: caiete de notiţe, portofolii, manual, cretă colorată, fişe de
lucru, fişe de evaluare, foi A3, carioci, markere, foi de flipchart, planşă,
un ghiveci, clopot de sticlă, 2 flori albe, cerneală roşie, cerneală
albastră, frunze, alcool
I.6. Strategii didactice: povestirea, dialogul, explicaţia, experimentul,
observarea dirijată, demonstraţia prin desen, ştiu/vreau să ştiu/am învăţat,
rebus, munca independentă şi în echipă
I.7. Modalităţi de organizare a învăţării: frontal, individual, pe grupe
Cadrul de
învăţare Conţinut Timp Strategii
Evocare - Cadrul didactic citeşte eseul literar cu titlul 5 min. Povestire
„Povestiri despre apă”
- Folosind metoda acumulării elevii îşi vor reaminti 5 min. Dialog
informaţiile, opiniile, gândurile şi ideile despre apă.
Acumularea o vor face individual.
- Toate elementele „acumulării” vor fi trecute aşa
cum au fost prezentate. La rubrica „ştiu” se vor trece 5 min. Ştiu/
informaţiile, chiar dacă anterior nu s-a făcut Vreau să
„acumularea” – aceasta nefiind obligatorie. ştiu/Am
- La coloana „vreau să ştiu” se vor consemna învăţat
întrebările elevilor, întrebări ce apar în această fază,
sau care apar pe parcursul lecţiei. 5 min.
Realizare - Se anunţă titlul şi obiectivele lecţiei. Fiecare elev 15 min Experi -
a primeşte o fişă de lucru în care este notat un ment
Sensului experiment. Individual, elevii completează observaţiile
şi explicaţiile personale. Apoi, prin consultare cu
membrii echipei, se vor nota observaţiile şi
explicaţiile grupei, iar raportorul le va prezenta.
- Pe grupe, se cere elevilor să realizeze un desen care 10 min. desen
să reprezinte forme ale apei care se găsesc în natură.
La final, raportorul fiecărei grupe enumeră
fenomenele reprezentate.
Reflecţia - Se completează un rebus „Ştiinţe” 5 min. Rebus
Extensia - Elevii primesc ca temă realizarea unui eseu literar Eseu
cu tema „Povestiri despre apă” literar
Fişa nr. 1
Ş-am încălecat pe o şa
Şi v-am spus povestea aşa.
6. PORTOFOLIUL - MODALITATE ALTERNATIVĂ DE
ÎNVĂŢARE ŞI EVALUARE
Fişele din portofoliu fac parte din opţionalul „EU ŞI APA” care este
structurat pe următoarele conţinuturi:
Apa pentru mine,
Natura apei,
Circuitul apei,
Calitatea apei,
Apa în cultura popoarelor,
Poluarea apei.
În fiecare fişă este prezentată o scurtă prezentare care de obicei stârneşte
curiozitatea elevilor, care este în acelaşi timp şi o argumentare pentru ceea ce
trebuie realizat, precum şi necesarul de materiale pentru efectuarea unui
experiment care evidenţiază o anumită proprietate a corpurilor sau un fenomen.
De multe ori relaţiile matematice ce descriu cantitativ o lege fizică se
reţin mai uşor dacă este efectuat un experiment (cu materiale uzuale).
S-a urmărit formarea deprinderilor elevilor, dar şi desfăşurarea
activităţilor specifice în scopul descoperirii factorilor care influenţează un
fenomen anume. Dincolo de aceste obiective s-a urmărit şi dezvoltarea unui
comportament social, de exemplu în ceea ce priveşte modalităţile de
economisire a apei, dar şi evidenţierea principalelor surse de poluare a apei. Din
fişele anexate se observă o abordare diversă a problemelor din fizica şcolară,
precum şi legătura cu alte discipline şcolare (biologia, literatura).
Axiomele pârghiei:
greutăţi egale, aflate la distante egale de punctul de sprijin, sunt în
echilibru; greutăţi egale, aflate la distanţe neegale de punctul de sprijin,
nu sunt în echilibru şi înclinarea are loc spre greutatea aflată la distanţa
mai mare;
dacă două greutăţi aflate la distanţe determinate se echilibrează şi dacă
uneia din ele i se adaugă o alta greutate, echilibrul va înceta, iar sistemul
se va înclina spre greutatea care a fost mărită;
dacă în condiţiile de mai sus una din greutăţi se micşorează, echilibrul va
înceta, iar sistemul se va înclina spre greutatea neschimbată.
Forţa arhimedică
Rezultanta forţelor de presiune exercitate de către un fluid în echilibru
asupra unui corp cufundat în acel fluid se numeşte forţa arhimedică.
Enunţul legii lui Arhimede
Asupra unui corp cufundat într-un lichid se exercită o forţă verticală,
orientată de jos în sus, al cărei modul este egal cu greutatea fluidului dezlocuit.
Se poate da o explicaţie a legii lui
FA Arhimede bazată pe echilibrul mecanic al
corpurilor. Fie un vas care conţine un lichid în
echilibru. Considerăm o porţiune din lichid.
Această porţiune are o anumită greutate G
(figura 1) . Deoarece această porţiune de lichid
se află în echilibru, rezultă că asupra ei mai
acţionează şi o altă forţă egală şi de sens contrar
cu greutatea G. Această forţă este tocmai forţa
arhimedică şi este determinată de forţele de
apăsare produse de presiunea hidrostatică. Dacă
G
în locul porţiunii de lichid considerate
introducem un corp de aceeaşi formă şi de
acelaşi volum, forţa arhimedică va avea aceeaşi
Figura 1
valoare. Prin urmare, forţa arhimedică este egală
cu greutatea lichidului dezlocuit de acel corp (figura 2).
Dacă densitatea medie a corpului cufundat nu este aceeaşi cu a fluidului,
greutatea acestuia şi forţa arhimedică nu vor avea acelaşi modul; în cazul în care
corpul cufundat este şi neomogen, cele două forţe nu vor avea neapărat aceeaşi
dreaptă suport. Ca urmare, corpul poate să se deplaseze pe verticală şi să se
rotească până va ajunge în echilibru.
Cazuri particulare FA
a) f c , deci greutatea corpului
cufundat este mai mică decât forţa
arhimedică. Lăsat liber, corpul cufundat se G
ridică spre suprafaţa liberă a lichidului şi,
eventual, se roteşte. Pe măsură ce iese
parţial din lichid, scade forţa arhimedică
până când modulul său devine egal cu al
greutăţii, iar corpul ajunge în echilibru Figura 2
(Figura 3). În final, corpul pluteşte la
suprafaţa lichidului. Astfel de situaţii se
întâlnesc în cazul unui buştean introdus în
apă, la plutirea vaselor etc.
b) f c , deci greutatea corpului FA
Figura 6
A. Materiale necesare:
1. Cilindrii gradaţi 3 buc.
2. Densimetru
3. Lapte (cu diferite concentraţii ale grăsimii)
B. Mod de lucru:
În fiecare din cei trei cilindri gradaţi am turnat câte un tip de lapte.
Folosind densimetrul pentru lapte am măsurat densitatea fiecărui tip de lapte.
Pentru fiecare proba în parte am efectuat câte trei măsurători pentru o precizie
cât mai bună şi pentru a putea efectua calculul erorilor.
C. Rezultate obţinute:
Lapte natural
D. Concluzii
Observăm ca am obţinut densităţi diferite pentru cele trei tipuri de lapte.
Laptele cu o concentraţie de grăsimi mai mare are şi densitate mai mare. În
urma determinărilor experimentale am constatat că laptele natural are cea mai
mare concentraţie de grăsimi.
Bibliografie:
1. Manual de fizică pentru clasa a VIII-a; C. Corega, D. Haralamb, S.
Talpalaru; Ed. Teora, 2000;
2. Manual de fizică pentru clasa a VII-a; M. Petrescu-Prahova, I. Buzu, I.
Iorga Simăn; E.D.P, Bucureşti 1995.
3. Fizică. Probleme şi experimente pentru gimnaziu; Mariana Ivan; Ed.
Teora.
7.2. Aplicaţiile legii lui Pascal
Figura 2
Observaţii:
Cele două variaţii de presiune sunt egale dacă densitatea lichidului
rămâne aceeaşi, adică lichidul nu suferă, de exemplu, un proces de
comprimare. În cazul gazelor, variaţiile de presiune nu se transmit
integral deoarece gazele sunt uşor compresibile.
Legea lui Pascal nu este un principiu independent, ci o consecinţă a
legilor mecanicii.
f
S
Figura 4
2. Frâna hidraulică
O altă aplicaţie a legii lui Pascal este frâna hidraulică (Figura 5). Apăsând
pe pedală cu o forţă f , se comprimă lichidul de frână din întregul sistem.
Figura 5
3. Pompe
Pentru comprimarea gazelor şi asigurarea circulaţiei lichidelor sunt
utilizate pompe. În acestea, principiul de funcţionare se bazează pe un volum
variabil şi un aranjament de supape care asigură o curgere într-un singur sens a
fluidului pompat. Compresoarele de la frigidere şi instalaţiile de aer comprimat
folosesc astfel de pompe.
Fântâna arteziană
A. Consideraţii teoretice
Fântâna arteziană funcţionează pe baza legii lui Pascal.
Trecerea unui corp din stare lichidă în stare de vapori se numeşte
vaporizare. Vaporizarea se poate realiza prin două procedee: evaporare şi
fierbere. Vaporizarea ce are loc la suprafaţa lichidului se numeşte evaporare.
Factorii de care depinde evaporarea sunt: temperatura, natura lichidului,
suprafaţa lichidului şi curenţii de aer. Acetona este o substanţă volatilă. Două
corpuri cu stări de încălzire diferite sunt în contact termic dacă, atunci când se
află în contact unul cu celălalt, îşi modifică starea de încălzire, fără să se fi
efectuat lucru mecanic. Două corpuri care au stări de încălzire diferite şi sunt
puse în contact termic, adică interacţionează termic, ajung după un anumit timp
să aibă aceeaşi stare de încălzire. Vom spune că între cele două corpuri s-a
realizat echilibrul termic.
B.Materiale necesare
1. Eprubetă 1 buc.
2. Vas de sticlă 1 buc.
3. Dop cu orificii 1 buc.
4. Tub capilar 1 buc.
5. Apă caldă
6. Acetonă
Figura 6
C. Mod de lucru
O mică eprubetă cu acetonă se alipeşte tubului de sticlă într-un recipient
şi se introduce o dată cu aceasta într-un recipient înainte de fixarea dopului. În
prealabil în recipient se introduce apă caldă.
D. Concluzii
Apa ţâşneşte prin tubul de sticlă datorită presiunii exercitate de vaporii de
acetonă asupra apei.
Bibliografie:
1. Manual de fizică pentru clasa a VIII-a; C. Corega, D. Haralamb, S.
Talpalaru; Ed. Teora, 2000;
2. Manual de fizică pentru clasa a VII-a; M. Petrescu-Prahova, I. Buzu, I.
Iorga Simăn; E.D.P, Bucureşti 1995.
3. Fizică. Probleme şi experimente pentru gimnaziu; Mariana Ivan; Ed.
Teora.
8. REFERATUL ŞTIINŢIFIC
Funcţionare:
Printr-un baraj de acumulare a apei pe cursul unui râu unde poate fi prezentă
şi o cascadă, se realizează acumularea unei energii potenţiale, transformată în
energie cinetică prin rotirea turbinei hidrocentralei.
Această mişcare de rotaţie va fi transmisă mai departe printr-un angrenaj
de roţi dinţate generatorului de curent electric, care prin rotirea rotorului
generatorului într-un câmp magnetic, va transforma energia mecanică în energie
electrică.
Amenajarea hidroenergetica Raul Mare Retezat cuprinde barajul Gura
Apelor şi hidrocentralele Retezat şi Clopotiva, cu o putere instalată de 349 MW
şi o energie medie multianuală de 629,50 GWh.
Barajul Gura Apelor este un baraj din anrocamente cu nucleu central de
argilă, cu înălţimea de 168 m. Acesta este amplasat la confluenţa râurilor
Lăpuşnicul Mare, Lăpuşnicul Mic şi râul Şes, în locul numit Gura Apelor, situat
la 45 km de oraşul Haţeg. Lacul de acumulare Gura Apelor are o suprafaţă de
390 ha şi un volum total de 210 milioane mc, asigurat prin captarea debitelor
Râului Mare şi a debitelor cursurilor de apă captate prin intermediul aducţiunii
secundare şi aducţiunii principale Retezat.
Hidrocentrala Retezat, construcţie subterană realizată între anii 1977-1986,
este a doua centrală de vârf de pe râurile interioare din ţară. Aceasta este
echipată cu doua turbine de tip Francis, cu o putere instalată de 335 MW şi
o energie medie multianuală de 605 GWh.
Hidrocentrala Clopotiva, situată în aval de hidrocentrala Retezat, este
echipata cu doua turbine de tip Kaplan cu o putere instalată de 14 MW. Este o
centrală pe derivaţie cu rol de centrală de restituție.
Forme de energie primara Forme intermediare de energie Forme finale de energie
Energia chimica Energie mecanica
a combustibililor
Energia apei
Eseul literar / sceneta, preluat din literatură (unde este folosit pentru a
exprima liber şi cât mai incitant, anumite opinii, sentimente şi atitudini,
referitoare la diverse aspecte ale vieţii oamenilor, într-un număr de pagini cât
mai mic), poate fi folosit şi ca metodă de evaluare. Rostul eseului, ca metodă de
evaluare, este acela de a-i da elevului sau studentului posibilitatea de a se
exprima liber, de a-şi formula nestingherit opiniile faţă de un anumit subiect,
neîncorsetat de anumite scheme livreşti sau de prejudecăţi. Oferă evaluatorilor
informaţii foarte interesante, cel puţin în ceea ce priveşte capacitatea de gândire
a elevilor (studenţilor), imaginaţia lor, spiritul critic, puterea de argumentare a
unor idei personale şi altele asemenea, ce nu pot fi „măsurate”, la fel de precis,
cu alte metode de evaluare.
9.1. Norul
Baxter este de când se ştie el, un nor liniştit. Nu prea are duşmani, ba poate
spune că îşi face imediat prietenii cu norişorii mai mici sau mai mari, mai groşi
sau mai subţiri, după ocazie. Acum însă nu ştie ce se întâmplă cu el. E ceva în
atmosferă care îl nelinişteşte. Chiar în interiorul fiinţei sale simte ceva, o
energie necunoscută până acum. Curenţi ascendenţi şi descendenţi îi divizează
picăturile de apă în particule mici, având sarcină pozitivă, altele sarcină
negativă. Ba mai schimbă şi culoarea, devenind izolator, împiedicând unirea
acestora şi revenirea la forma iniţială. Cât ar vrea să nu se întâmple ceea ce se
întâmplă ! Să fie din nou ca până acum vreo oră… Fusese prevenit de către
Fayx, un nor mai bătrân, ce călătorise în jurul Pământului şi văzuse, credea el,
tot ce se putea vedea, că va veni un moment al înfruntării, chiar şi cu cei mai
apropiaţi prieteni. Dar Baxter era prea tânăr ca să înţeleagă atunci ce îl
aşteaptă, poate ar fi putut fugi la timp rugând Vântul să-l ajute. Acum însă era
prea târziu…
În jur – schimburi de sarcină fel de fel: între nori-artificii sau între nori şi
Pământ – trăsnete distrugătoare, toate într-un vacarm general, dau furtunii un
aspect apocaliptic.
9.2. Povestea oamenilor de zăpadă (scenetă)
PERSONAJE:
1. MIHAI
2. BIANCA
3. MAMA
4. FROSTY
5. FROSTYNA – Sara
6. VÂNTUL 1 –Alex
7. VÂNTUL 2 – Găbiţa
8. COPILAŞUL – Iusti
9. CRĂIASA ZĂPEZII
a
1. F I E R B E R E
2. V A P O R I
3. A P A
P
4. C O N D E N S A R E
5. U S C A R E
6. V A N T
7. N O R I
E
b
10.2. Aritmogrif – Surse de energie
a
1. S O A R E
2. N A T U R A
3. V A P O R I Z A R E
4. S O L I D Ă
5. F I E R B E R E
6. S O L I D I F I C A R E
7. N I N S O A R E
8. T O P I R E
9. I N E P U I Z A B I L Ă
10. E N E R G I E
11. P A T R U N D E
12. P A G U B E
13. C I R C U I T
14. G H E A T A
b
Sunt pe val
Ghicitoare 1
Se găseşte – n alimente,
Are două elemente:
Unul arde foarte bine,
Unul viaţa întreţine.
Dacă nu o foloseşti
În cantitate normală,
Uşor te şi – mbolnăveşti
Nu uitaţi, este vitală.(Andreea Aniţa)
Ghicitoare 2
Dai un preţ ca să trăieşti
În deşert dac-o găseşti,
Faci în grabă chiar o groapă
Ca să dai de ceva …(David Gavrilovici)
Ghicitoare 3
Sunt un lichid folosit,
Şi de lume îndrăgit,
În fântâni mă poţi găsi,
Fără mine nu poţi trăi.(Eduard
Marcu)
Ghicitoare 4
Dacă nu ar fi ea
Lumea ar dispărea
Dacă multă este
Lumea… o sfârşeşte.(Iuliana
Avram)
11.1. Comparaţi/descrieţi/aplicaţi/asociaţi
Interacţiuni Distanţe
Tipul mişcării Structura internă
Caracteristici Inter- inter-
moleculelor a corpului
moleculare moleculare
Starea de
agregare
Forţe
Oscilaţie în De ordinul
(atracţie/ Ordonată şi
Solidă jurul poziţiei diametrului
respingere) periodică în spaţiu
de echilibru atomic
mari
Oscilaţie şi Ordine locală
Lichidă Forţe mici
translaţie instabilă în timp
Gazoasă Forţe translaţie Nu există aşezare Oricât de
neglijabile ordonată mari
Materiale:
1. Sfoară
2. Disc de tablă
3. O greutate
4. Apă
Mod de lucru:
1. Pe sfoară se fac noduri la distanţă de 25 cm.
2. Discul cu diametrul de 30 cm se confecţionează din tablă şi se vopseşte în
alb.
3. La baza discului se montează o greutate (central)
4. Discul se scufundă în apă şi când abia se mai zăreşte, se citeşte adâncimea
pe sfoară.
Desfăşurare:
12.4. Submarinul
Peştii aparţin de acele tipuri de animale pe care le putem întâlni foarte rar
în medii naturale precum lacul, marea, râul. Dacă dorim totuşi să aflăm câte
ceva despre modul lor de viaţă ni se oferă posibilitatea de a amenaja un acvariu.
Pe de altă parte acvariul este un loc de viaţă artificial în care peştii şi
celelalte animale acvatice îşi păstrează modul de viaţă natural dacă li se creează
condiţii de viaţă mult asemănătoare celor naturale.
Înainte de a porni la amenajarea unui acvariu gândeşte-te ce trebuie să
ştii şi ce trebuie să clarifici pentru a putea decide dacă poţi şi vrei să-ţi
asumi responsabilitatea pentru peşti.
1. Desenează în figură cum îţi închipui amenajarea unui acvariu al tău.
2. Amenajarea acvariului înseamnă că îţi asumi pentru o anumită perioadă
responsabilitatea faţă de alte vieţuitoare. Din această cauză este important
ca interesul tău pentru animale să dureze. Motivează mai întâi de ce
doreşti să-ţi aranjezi acest acvariu.
3. În vederea pregătirii acvariului e necesară clarificarea multor lucruri.
Listează toate întrebările care ţi se par importante.
______________________________________________________
________
______________________________________________________
__________
______________________________________________________
___________
______________________________________________________
__________
______________________________________________________
___________
______________________________________________________
___________
Materiale necesare:
necesare hârtie,
forfecuţă lipici, creion
Mod de realizare:
TRANSFORMĂRI DE STARE
1. Descrie fenomenul de solidificare
2. Compară fenomenul de condensare cu cel de vaporizare
3. Asociază mărimile fizice ce caracterizează fierberea şi topirea.
4. Analizează factorii care influenţează evaporarea
5. Argumentează pro influenţa structurii substanţei asupra transformărilor de
stare
6. Argumentează contra influenţa interacţiunilor moleculare asupra stării de
agregare
1. Descrie
5. Argumentează
pro
6. Argumentează
contra
Rezultatul măsurătorilor:
Temă:
Pe pagina următoare este un meniu. Calculează apa consumată în urma
respectării meniului.
Conţinutul de apă (g)
Mic dejun: 1 pâiniţă (40g) ……………..
30 g unt ……………..
20 g miere .……………
Cârnaţi(10g)
i(10g) …………….
Camembert(20g) …………….
1 mărr (150g) …………….
Masa de prânz:: Cartofi cu salată
5 cartofi medii (300g) ……………
1 lingură brânză dulce(40g) ……………
1 castravete (50g) ……………
1 ardei(50g) …………
…………….
1 porţie salată verde(50g) …………
…………….
1 pahar iaurt (150g) …………
……………
Masa de seară:: 1 pâiniţă (40g) ………
……………
1 felie brânză (30g) ………
…………….
unt (20g) ………
…………..
1 banană (150g) ………
……………
Probe de apă
Locul de Proprietăţi pentru
Posibile utilizări Aşa le-am
a putea fi
provenienţă pentru mine descoperit
utilizată
Că plantele din apartament trebuiesc udate mai mult sau mai puţin des,
ştii deja. Probabil că ştii şi de ce trebuie să faci acest lucru. Plantele care nu au
suficientă apă se ofilesc cu timpul şi mor.
O importanţă a apei pentru plante o poţi afla, dacă un timp nu le uzi,
dar cu puţin timp, dar suficient, înainte de a muri le asiguri suficientă apă.
Înainte de a începe să pui în aplicaţie experimentul, mai citeşte o dată
cu atenţie indicaţiile. Gândeşte-te
Gândeşt dacă vrei într-adevăr
adevăr să desfăşori acest
experiment.
Ai nevoie de:: o plantă de apartament ca de exemplu primula , urzica.
Desfăşurarea experimentului:
experimentului
1. Observă planta câteva zile, fără să o uzi!
Desenează / notează-ţiţi observaţiile.
2. Ud-oo la timp înainte de a muri.
Dacă lucrezi cu planta, aşeaz-o
aş acuma
în apă.
Observă planta în următoarele două ore.
Ce observi? Notează.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
______________________________________________________
Apreciere:
1. Încearcă să explici observaţiile.
2. Compară rezultatele tale cu cele ale colegilor.Încercaţi să găsiţi
împreună o explicaţie.
3. Discutaţi şi despre urmările pe care le-ar putea avea experimentul tău
asupra plantei. Ce reprezintă aceasta pentru îngrijirea plantelor de
apartament ?
Ţiganul, după ce şi-a dat căciula pe apă, a zis: să fie de sufletul tatii!
Ulciorul nu merge de multe ori la apă, ori se sparge, ori se crapă.
Toată apa stinge focul.
Toate apele în mare se varsă şi marea nu se mai umple.
Toţi sapă, da el duce câinii la apă.
Va veni apa şi la moara mea.
Setosul bea apa din orice lac.
Şi apa se gată, câteodată.
Scoate apa cât găleata este la puţ.
Râul lin are apa afundă.
Să nu te faci viteaz la apă mare.
Sângele apă nu se face.
Pot opri vântul, apa şi gurile oamenilor?
Precum apa inima ţi-o răcoreşte, aşa şi învăţătura mintea ţi-o limpezeşte.
Printr-o crăpătură mică răzbate apa în corabia mare.
Peştele cu apă nu se prăjeşte.
Pe măgar la nuntă când îl pofteşte, acolo ori lemne, ori apa lipseşte.
Pe porc nu-l faci să bea apă din fedeleş.
Pentru corabie mare trebuie apă multă.
Omul seamănă cu apa, dacă stă mult se strică.
Ori ploaia să-şi verse apa în mare, ori să-i dai bogatului mâncare.
Oricâtă apă bea un peşte, toată o scoate pe urechi.
Apa trece, pietrele rămân
Mâncat şi gătit
Fiertul cafelei (8 ceşti) 1, 2 litri
Fiertul cartofilor pentru 4 persoane 1 litru
Spălatul legumelor 3 – 5 litri
Spălatul fructelor 2 -4 litri
Baie – duş – îngrijirea corpului
O baie serioasă 140 – 180 litri
Duş 60 - 90 litri
Spălarea pe dinţi 0,5 litri
Spălarea pe mâini 2 – 3 litri
Spălarea de dimineaţă 3 – 5 litri
Toaleta
Un rezervor normal 9 – 14 litri
Rezervor cu întrerupător 6 litri
Rezervor cu presiune 6 – 14 litri
Spălatul rufelor
Program normal cca. 60 litri
Spălarea vaselor
Maşina de spălat vase cca. 20 litri
Spălatul cu mâna 25 litri
Maşina de spălat cu program 25 litri
economicos
Teme:
Animalele au prioritate
O nomadă din Mauritania povesteşte despre munca ei – de Jean Thual
14.DESENE/COLAJE
Problema 1.
Desfăşurarea experimentului:
Notează în tabel care obiecte plutesc şi care nu
(notează întâi presupunerea ta şi abia apoi ceea ce ai observat).
Problema 2.
Desfăşurarea experimentului:
Umple paharul pe jumătate cu apă şi
marchează nivelul apei.(A)
Aşează bucata de plastilină în apă şi
marchează din nou nivelul apei. (B)
Ia bucata de plastilină din apă(tamponează
bine cu cârpa) şi modelează un corp care pluteşte
(o bărcuţă).Marchează din nou nivelul apei.(C)
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Efectuarea experimentului:
Aşează vasul sub robinet;
reglează curgerea apei astfel încât nivelul
apei din vas să rămână acelaşi.
Explicaţiamea:______________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
17. CONCLUZII
BIBLIOGRAFIE