Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC-CONCENTRAŢIA PROCENTUALĂ

Data: 14.XI.2014
Clasa: a VII - a A
Disciplina: CHIMIE
Propunător: prof. Alec Ileana
Şcoala Gimnazială Ogra
Tema : Concentraţia procentuală
Scopul lecţiei : prepararea unor soluţii şi calculul concentraţiei procentuale
Tipul lecţiei : Mixtă(Transmitere şi dobândire de cunoştinţe şi lucrare de laborator)

Competenţe specifice:

C1 – să determine experimental concentraţia unor soluţii


C2– să deducă formula concentraţiei procentuale;
C3-să definească concentraţia procentuală
C4 – să aplice formula concentraţiei în rezolvări de probleme;
C5 – să precizeze cum se poate dilua sau cum se poate concentra o soluţie

Metode şi procedee didactice: conversaţia, descoperirea dirijată, experimentul de laborator .


Mijloace şi materiale didactice: aparatură şi ustensile de laborator: pahare Berzelius şi Erlenmeyer, spatulă, baghete de sticlă,
cilindru gradat, substanţe: apă, sare de bucătărie, fişe de lucru, caiete de notiţe, tabla, cretă.
Nivelul grupului: mediu
Evaluare: Fixare prin întrebări adresate întregii clase
Bibliografie: Programa şcolară, manualul şcolar, Metodica predării chimiei, culegere de probleme
Fătu, S., Stroe, F., Stroe, C. – Chimie. Manual pentru clasa a VII – a, Editura Corint, Bucureşti, 2000
Gheorghiu, Cornelia – Chimie. Manual pentru clasa a 7 – a,
Editura All Educational, Bucureşti, 2000
Golisteanu, Elena – Chimie anorganică pentru gimnaziu – exerciţii, probleme, teste, Editura Niculescu, Bucureşti, 1999

1
Fătu, Sanda , Stroe, Felicia, Stroe, Constantin – Ghidul profesorului. Chimie pentru clasa a VII – a, Editura Corint, Bucureşti, 2000
Etapele lecţiei:
1. Moment organizatoric: salutul, verificarea prezenţei, notarea absenţelor în catalog, pregătirea mijloacelor de învăţământ
2. Legătura cu lecţia anterioară: verificarea cunoştinţelor anterioare, discutarea obiectivelor, descrierea sarcinilor de
învăţare
3. Comunicarea desfăşurării lecţiei: formularea situaţiei problemă, rezolvarea situaţiei problemă, dirijarea învăţării,
evaluarea cunoştinţelor şi competenţelor noi
4. Fixarea cunoştinţelor: consolidarea cunoştinţelor, corectarea greşelilor, îmbogăţirea cunoştinţelor prin rezolvări de
probleme din manual şi dintr-o culegere
Desfăşurarea lecţiei
Etapa Com Activitatea depusă de Strategia didactică
peten
ţe
1 2 3Profesor 4Elev 5metode 6mijloace 7Forme de
organizare
Moment Salutul, notarea absenţelor în
organizatoric catalog, pregătirea mijloacelor
pentru lecţie
Verificarea temei Verificarea caietelor de teme, Corectarea temei sub Explicaţia Manual Frontal
pentru acasă descoperirea problemelor îndrumarea Caiet de Individual
nerezolvate profesorului teme
Tablă
Cretă
Verificarea Sugerează elevilor să definească Răspunde la ăntrebări Conversaţia Caiet Individual
cunoştinţelor şi să clasifice soluţiile după Explică euristică Tablă Frontal
anterioare concentraţie şi după cantitatea de Exemplifică Explicaţia Cretă
solvat
Comunicarea C1 Formularea situaţiei problemă Elevii cântăresc masa Explicaţia Cilindru Frontal
modulului de C2 Furnizează elevilor informaţiile de solvat cu ajutorul Experimentul gradat Pe grupe de
desfăşurare a necesare balanţei. frontal Balanţă elevi

2
lecţiei Sugerează elevilor formula: Elevii măsoară Descoperirea Pahar
Prezentarea ρ=m/V volumul de apă cu dirijată Berzelius
materialului m= ρ·V cilindrul gradat Munca cu Sare de
didactic Profesorul rezolvă Îndrumaţi de profesor, fişele de bucătărie
Descrierea 200 g soluţie......................20g sare elevii calculează masa lucru apă
100g soluţie........................c
sarcinilor de c=100g·20g/200g de apă şi masa soluţiei:
învăţare mapa=180cm3·1g/cm3=180g
c=10%
ms=20g+180g
Dirijarea învăţării Profesorul îndrumă elevii să ms=200g
C3 folosească fişele de lucru
Evaluarea C4 Concentraţia procentuală a 300g ms=300g Rezolvări de Frontal
cunoştinţelor soluţie care conţine 60 g piatră md=60g probleme
Fixare vânătă este: c=md·100/ms
a) 2% b))20 % c=60·100/300
Sistematizare c=20%
c) 30%

Tema pentru
acasă problema 2
de pe fişa de
lucru

Fişă de activitate experimentală


Numele...............................................
Clasa.....................
Materialul didactic: pahar Berzelius, cilindru gradat, spatulă, baghetă de sticlă, apă, sare de bucătărie.
Modul de lucru:
Sarcina 1:
1. Se pun cu spatula cu mare atenţie 20g sare de bucătărie şi se cântăresc.
md = 20g
2. Se măsoară cu cilindrul gradat 180 cm3 apă , aducând nivelul apei până la gradaţia necesară (nivelul apei se ia după meniscul de
jos, situat la nivelul ochilor).

3
3. Se toarnă apa în paharul Berzelius şi se adaugă cele 20 grame sare.
4. Se agită până la dizolvarea completă a sării.
5. Se calculează masa apei: ρ = m/V; m= V· ρ; mapa=180cm3·1g/cm3=180g
 Se calculează masa soluţiei
ms= md+mapa
ms=20g+180g
ms=200g
 Se calculează concentraţia soluţiei:
200 g soluţie......................20g sare
100g soluţie........................c
c=100g·20g/200g
c=10%
ms.....................md
100..................c
c=md·100/ms

Sarcina 2:
1. Se pun cu spatula cu mare atenţie 10g zahăr şi se cântăresc.
md = 10g
2. Se măsoară cu cilindrul gradat 90 cm3 apă , aducând nivelul apei până la gradaţia necesară (nivelul apei se ia după meniscul de jos,
situat la nivelul ochilor).
3. Se toarnă apa în paharul Berzelius şi se adaugă cele 10 grame zahăr.
4. Se agită până la dizolvarea completă a zahărului.
5. Se calculează masa apei: ρ = m/V; m= V· ρ; mapa=90cm3·1g/cm3=90g
 Se calculează masa soluţiei
ms= md+mapa
ms=10g+90g
ms=100g
 Se calculează concentraţia soluţiei:
100 g soluţie......................10g sare
100g soluţie........................c
c=100g·10g/100g

4
c=10%
ms.....................md
100..................c
c=md·100/ms

Probleme:
1. Concentraţia procentuala a 300g soluţie care conţine 60 g piatră vânătă este:
a) 2% b) 20 % c) 30%

2. 5 kg soluţie de concentraţie 20% conţine dizolvată


a) 4kg sodă caustica b) 2kg sodă caustica c) 1kg sodă caustica

S-ar putea să vă placă și