Sunteți pe pagina 1din 9

NAȘTEREA DOMNULUI - BUCURIA CREȘTINILOR

Proiect didactic

ȘEZĂTOARE DE IARNĂ

Clasa: a VI-a

Disciplina: Religie Ortodoxă

Subiectul (titlul lecției): Nașterea Domnului – bucuria creștinilor, șezătoare de iarnă

Tipul lecției: de formare a deprinderilor

Competente generale

1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifesări ale credinței

2. Manifestarea unui comportament moral, în viața personală și în societate în acord cu valorile religioase

Competențe specifice

1.1 Prezentarea cronologică a principalelor evenimente din viața și activitatea Mântuitorului Iisus Hristos, pe
baza textelor biblice

1.2 Integrarea unor concepte specifice în prezentarea de evenimente religioase, istorice și culturale

2.1 Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase, literare studiate

2.2 Relaționarea pozitivă cu colegii, în activități, sarcini de învățare, situații problemă, utilizând reguli de
comportament religios moral

3.3 Analizarea rolului diferitelor sărbători și tradiții religioase în viața personală și a comunității

Competențe specifice

C: să indice elementele de bază ale relatării biblice despre Nașterea Domnului;

C2: să realizeze minim o lucrare practică sau una intelectuală în cadrul șezătorii, în echipă;

C3: să cânte cel puțin trei colinde învățate;

C4: să dezbată pe marginea materialelor audio-video prezentate;

Strategia didactică:

- mijloacele de învățământ folosite la lecție: laptop cu conexiune la Internet, videoproiector, slide show, DVD
despre Locurile Sfinte (Betleem): Israel, pământul mântuirii – Trinitas TV, Album Pământul lui Iisus, coș
tradițional cu covrigi, mere, nuci;
- metodele de învățământ utilizate la lecție: conversația, conversația euristică, explicația, exemplul, exercițiul,
povestirea, filmul religios, problematizarea, audiția muzicală;

- formele de organizare a clasei: frontal, pe grupe și individual.

Bibliografia folosită la lecție:

Sfânta Scriptură, Articol despre șezătorile românești,

Colecție de colinde.

Metodica predării Religiei – Dorin Opriș,

I. Moment organizatoric

- salutul;

- rugăciunea Tatăl nostru;

- notarea absențelor;

- aranjarea băncilor pentru grupele de lucru.

II. Anunțarea titlului lecției noi și prezentarea obiectivelor propuse

- se precizează elevilor că vor fi prezentate în cadrul lecției tradiții românești despre Crăciun, cu pregustarea
bucuriei sărbătorii Nașterii Domnului, atât într-o formă modernă (a prezentării power point), cât prin implicare
directă într-o șezătoare din Postul Crăciunului. În acest fel, tradiționalul și modernul se vor putea armoniza,
fiecare păstrându-și specificul și valorificându-și utilitatea.

III. Actualizarea unor cunoștințe

- Discuție despre Nașterea Domnului, persoanele care s-au bucurat de acest eveniment, sursele creștine de
informare cu privire la eveniment.

IV. Efectuarea activității intelectuale și practice

- Se formează grupe de câte 4-5 elevi, în jurul băncilor unite pentru a facilita gruparea. Fiecare grupă / echipă își
alege o temă de lucru: fie una practică (ex. Felicitare de Crăciun, ornamente de iarnă, stea de colindat), fie una de
muncă intelectuală (ex. De alcătuire a unei compuneri dialogate, cu titlul: Povestea mielului nevinovat, care să se
refere la nașterea Domnului, folosind personificarea unuia dintre mieii care I-au fost dăruiți lui Iisus de către
păstori). Sunt solicitați și elevii să propună teme de lucru.

- Odată stabilită tema, fiecare echipă lucrează fără a o deranja pe cealaltă, fiind solicitați între timp, la moment
de scurte pauze, să urmărească la tabla multimedia un film de cca 5 minute despre Betleem (DVD) și un slide
show despre tradiția șezătorilor (în special a celor de iarnă) la români.

- De asemenea, echipele de elevi vor fredona colinde (toate, același colind simultan), dintre cele învățate: Pe
podele de nuiele, O ce veste minunată, Astăzi S-a născut Hristosetc.

- În afara materialelor prezentate, pe tabla multimedia vor rula filmulețe cu colinde românești, descărcate
online, ca fundal sonor. În afara prezentărilor video / audio, profesorul îndrumă pe fiecare din echipele de elevi
de la șezătoare și îi provoacă pe aceștia la dialog pe baza celor vizionate, fie la sfârșitul, fie pe parcursul
prezentărilor.

V. Analiza, aprecierea modului de formare a deprinderii

Sunt prezentate și evidențiate realizările fiecărei echipe și se împart tuturor covrigi, mere și nuci.

În final, cântă cu toții un colind la alegere.

VI. Activitatea suplimentară

Căutați materiale despre obiceiurile de iarnă la români și extrageți o pagină cu cel mai interesant dintre acestea,
spre a-l prezenta la clasă.

VII. Încheierea

Rugăciunea. Salutul.
Exemplu de conținut de slide:
ANEXA 1

FIŞA nr .1

Completeazã corespunzãtor:
Dupã cum au profeţit David ,Isaia,Miheea şi alţi prooroci,Mântuitorul ..........................s-a
nãscut dintr-o.......................în oraşul......................Dupã o cãlãtorie grea,Iosif şi .................au ajuns
în cetate.Aici nimeni nu-i ..............................spre gãzduire,aşa cã au intrat întru-un ..................de
vite.
Pruncul a fost încalzit de suflarea........................şi i s-au cântat primele colinde de
cãtre .......................veniţi din ceruri.Cântãrile acestea minunate le-au învãţat apoi
şi ...........................ce pãzeau oile şi vitele.
Cãlãuziţi de o ..............,cei trei Crai de la Rãsãrit au venit în faţa Pruncului şi i s-au închinat
aducându-i în dar ................,................şi...........

FIŞA nr .1

Completeazã corespunzãtor:
Dupã cum au profeţit David ,Isaia,Miheea şi alţi prooroci,Mântuitorul ..........................s-a
nãscut dintr-o.......................în oraşul......................Dupã o cãlãtorie grea,Iosif şi .................au ajuns
în cetate.Aici nimeni nu-i ..............................spre gãzduire,aşa cã au intrat întru-un ..................de
vite.
Pruncul a fost încalzit de suflarea........................şi i s-au cântat primele colinde de
cãtre .......................veniţi din ceruri.Cântãrile acestea minunate le-au învãţat apoi
şi ...........................ce pãzeau oile şi vitele.
Cãlãuziţi de o ..............,cei trei Crai de la Rãsãrit au venit în faţa Pruncului şi i s-au închinat
aducându-i în dar ................,................şi...........

ANEXA 2

COMPLETEAZA REBUSUL

Definiţii rebus:1.În ce anotimp se prãznuieşte


Crãciunul?
2.Cum se mai numeau Craii?
3.Era bãtran şi purta de grija fecioarei Maria.

A G S
4.Oraşul naşterii Domnului.
5.Locul naşterii Domnului.
6.Mama lui Iisus?
7.I-a condus pe magi pânã la Iisus.
8.Al treilea dar adus de magi lui Iisus.
9.Se primesc de la Moş Craciun.
10.Rege ce a trait în timpul Naşterii Domnului.
11.Al doilea dar adus de magi lui Iisus.
12.Îl primim la botez.
13.Primul dar adus pruncului Iisus.
14.Obicei de Crãciun.
15.Rege în timpul cãruia a avut loc recensamantul din timpul Naşterii Mântuitorului.
16.Numele Mântuitorului.

Anexa3

AȘEAZĂ ÎN ORDINE CRONOLOGICĂ EVENIMENTELE PETRECUTE LA NAȘTEREA DOMNULUI


NUMEROTEAZĂ DEASUPRA LINIILOR
___Magii s-au întors pe altă cale în ţara lor
___Intrând în casă magii s-au închinat Pruncului aducându-i ca daruri aur, smirnă şi tămâie.
___Cezarul August a dat poruncă să se facă un recensământ.
___Magii de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând: „Unde este regele Iudeilor, Cel ce S-a născut? Căci
am văzut la răsărit steaua Lui şi am venit să ne închinăm Lui.” (Matei 2,2)
___Îngerul Domnului s-a arătat în vis lui Iosif şi i-a spus: „Scoală-te, ia Pruncul şi pe mama Lui şi fugi în Egipt
şi stai acolo până ce-ţi voi spune, fiindcă Irod are să caute Pruncul ca să-l ucidă.” (Matei 2,13)

___Iosif din cetatea Nazaret a mers împreună cu Fecioara Maria la Betleem.

___Îngerul Gavriil vesteşte Naşterea Mântuitorului: “Iată, Fecioara va avea în pântece şi va naşte Fiu şi vor
chema numele Lui Emanuel, care se tâlcuieşte: Cu noi este Dumnezeu.” (Matei 1,23)

___Irod auzind cuvintele magilor s-a tulburat şi a căutat să afle unde avea să se nască Hristos.

___Irod văzând că a fost înşelat a dat poruncă să fie ucişi toţi pruncii mai mici de doi ani.

___Steaua a călăuzit magii până unde se afla Pruncul.

___Îngerul Domnului s-a arătat păstorilor şi le-a zis: „Nu vă temeţi. Căci, iată, vă binevestesc vouă bucurie
mare, care va fi pentru tot poporul; Că vi S-a născut azi Mântuitor, Care este Hristos Domnul, în cetatea lui
David.” (Luca 2,10-11
___Irod a chemat magii şi i-a trimis să caute Pruncul apoi să-i vesteasca şi lui: „ Mergeţi şi cercetaţi cu de-
amănuntul despre Prunc şi, dacă îl veţi afla, vestiţi-mi şi mie, ca, venind şi eu să mă închin Lui.” (Matei 2,8)
___Mântuitorul s-a născut în Betleem în zilele lui Irod.

S-ar putea să vă placă și