Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

Data: 3.12.2019

Clasa: a-X a B

Nivelul clasei : bun

Disciplina de învățământ : Psihologie

Subiectul lecției : Limbajul

Competențe specifice :

2.2 Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare şi prin utilizarea unor instrumente adecvate de măsurare

3.1 Relaţionarea eficienta/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi evaluarea informaţiilor referitoare la procese şi manifestări psihice
4.1. Utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la situaţii concrete de viaţă

Obiective operaționale:

Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili :

O1. Să definească limbajul utilizând schema de comunicare (M&E)


O2. Să ilustreze un exemplu pentru fiecare funcție a limbajului pe baza definițiilor a funcțiilor.
O3.Să rezolve rebusul, oferind 7 exemple pe baza informațiilor acumulate în urma lecției.
O4.Să ofere minim 2 exemple din viața cotidiană, raportându-se la formele limbajului.

Strategia didactică

Tipul de experiență de învățare: euristică bazată pe explicație și relaționare

Metode și procedee: explicația, conversația, descrierea, exercițiul .

Sistemul mijloacelor de învățamânt: tablă , marker, rebus, cartonașe Activity, ștampilă, ciocolată.

Forme de organizare a activităților : frontal, individuale, pe grupe


Etapele activității Obiectivele Timp Conținutul instruirii Strategia instruirii Evaluarea activității
didactice operationale și alte observații
1.Moment organizatoric 1m - Împărțirea prezenței
- Pregătirea materialelor didactice
- Crearea mediului favorabil
2.Captarea atenției 3m Alocarea cartonașului de activity și instruirea - Explicația - Observare
participantului în explicarea cuvântului de pe cartonaș - Descrierea - Feedback
3. Anunțarea temei și a 2m Astăzi vom studia limbajul . Această temă nu o studiem - Descrierea
obiectivelor doar în scop didactic, având în vedere că o să vă ajute și
pe voi în viața cotidiană.
Pe parcursul lecției vom vorbi despre cum spre produce o
comunicare, care sunt funcțiile limbajului și cum le putem
folosi noi pentru a fi mai eficienți în transmiterea ideilor.
Mă aștept să colaborăm eficient , iar această oră să fie
plăcută pentru toată lumea.
Pe parcursul orei răspunsurile deosebite sau intervențiile
bune vor fi recompensate cu o ștampilă iar la final cine
adună cele mai multe ștampile v-a primi o ciocolată.
4. Dirijarea învățării 1.Pornind de la exemplul din captarea atenției vom
realiza schema lui ce cuprinde : Meyer și Eppler emițător Conversația
5 , codul, canalul de comunicare, mesajul, receptorul ,
min conexiunea inversă de la receptor la emițător , zgomot.

O1 1
min Explicație
Descriere

2. Definiția limbajului – procesul cognitiv de comunicare


10 ce se manifestă prin intermediul limbii. Este un produs al
O2 min istoriei și reprezintă principalul mijloc de comunicare.
3.Funcțiile limbajului
Schemă cu ajutorul elevilor.

Cele 8 funcții :
De comunicare – transferarea a unui conținut de la o Conversația
persoana la alta (dialog, mi foame) Observarea activă

Cognitivă- de integrare, conceptualizare și in general de


elaborare a gândirii (explicarea cunoștintelor de
psihologia personalității altui coleg)

O2 Simbolic-reprezentativă – de substituire a unor obiecte,


fenomene, relații prin formule verbale (roiu/ valea –
pleacă , cară-te)
Explicația
Expresivă – de exprimare a unui conținut semantic, nu
numai prin cuvinte , ci și prin mimică, pantomimică ,
intonație și gestică. ( când vedem un copil, piesă de
teatru)

Persuasivă – convingerea ( hai la film)


Exercițiul
Ludică - asociere verbale de efect, consonanță ritmică
(poezii, alintări )
O4
Cathartică – descărcarea tensiunilor interne prin
relatarea unui interlocutor a problemelor deranjante.
10 (confesarea la o prietenă)
min Explicația
FORMELE LIMBAJULUI
Le putem clasifica
1. După funcție
-limbajul activ- asigură inițiativa în comunicare - procesul
de pronunțare a cuvintelor și fixarea lor în scris
-Limbajul pasiv – asigură recepția și intelegerea limbajului

2. După forma de manifestare.


-limbaj extern – oral
- scris
Limbajul intern Descrierea
O4
Limbajul oral este forma naturală și fundamentală a
limbajului.
Forme: colocvial, dialogat, monologat/

Caracteristicile limbajului oral:


- se serveşte de elemente situative contextuale
- are caracter adresativ pregnant;
-poate fi eliptic, aluziv, indirect;
- asigură o conexiune inversă rapidă şi, prin aceasta,
permite reveniri, precizări (această caracteristică are
anumite particularităti in cazul limbajului monologat);
- are un caracter expresiv pregnant
Explicație
Expresivitatea este realizată prin:
a) mijloace lingvistice: intonatia şi accentul permit
sublinieri, exprimareą unor atitudini şi stări afective;
alegerea cuvintelor şi modul de frazare - asigură
adaptarea,mesajului dim la situatia concretă, un anumit
ritm al comunicării; oel uta/ topica permite sublinieri,
evidentieri (a se vedea: ,a vorbit el" - ,et a vorbit"); 9n
hchnc
b) mijloace extralingvistice:
gesturile, mimica, postura etc. - subliniază sensuri,
atitudini etc.

Observație: Toate mijloacele de expresie inerente vorbirii


şi exterioare ei trebuie să fie subordonate continutului de
idei, imaginii şi sentimentelor ce se transmit şi să nu
atragă atenția prin ele insele.

O4 Limbajul scris -o forma culturala a limbajului.

Caracteristici : necesită o activitate de elaborare a


frazelor în raport cu un plan prealabil;
este sever reglementat de norme gramaticale, lexicale şi
ortografice;
claritate, sistematizare; evidentiază mai bine capacitatea
de gândire decât limbajul oral.

. Limbajul intern se desfășoara în sfera lăuntrică și


reprezintă arhitectonica lumii subiective a omului;
apare pe baza interiorizării limbajului respectarea
Caracteristici: ideomotricitate economicitate;
-utilizează prescurtări
-extraordinare viteză de lucru
- anticipare, proiectare și coordonare a limbajului extern
5. Fixarea performanței O3 Exercițiu rebus-vezi fișa de lucru. Exercițiu Observarea legăturii
între concepte
Completând pe orizontală corect cerințele de mai jos,
veți descoperi pe verticală subiectul lecției de azi.
1. Forma naturală și fundamentală a limbajului.
2. Funcția principală a limbajului. Conversația
3. Limbajul are mai multe…
4. Funcție a limbajului care constă în substituirea
unor obiecte, fenomene, relații prin formule
verbale.
5. Ce funcție a limbajului folosim într-o ședință de
psihoterapie?
6. Funcția ludică se bazează pe…

6. Feedback Feedback reciproc Conversația


- Părere profesor pentru activitate – cine
acumulează cele mai multe ștampile primește o
ciocolată
- Bilețele din partea elevilor

S-ar putea să vă placă și