Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Ed. Ispir Iuliana-Florentina, Gradinita cu P.P. Dumbrava minunata, Rm. Valcea


Tema:”Cine sunt, suntem”
Tema proiectului: “Prescolarii de azi, scolarii de maine
Grupa: mare
Tema zilei : “Scoala ne asteapta”
Mijloc de realizare: Activitate integrata
Elemente ale activitatii: ADP+ ALA
ADP : - Întâlnirea de dimineaţă - “Salutul”, ‘’Prezenţa’’, ‘’Calendarul naturii ‘’,
- Rutine - „Mă pregătesc pentru activitate” - exersarea unor deprinderi de autoservire;
- “Bun venit in lumea jocului” (primirea copiilor)
- “Fa la fel ca mine” (gimnastica de inviorare)
- “Singurel ma spal pe maini” (deprindere de igiena)
- “Stiu unde e locul meu la masa” (Micul dejun)
-„Singurel îmi fac ordine la locul de muncă”- exersarea unor deprinderi de muncă
gospodărească.
- Noutatea zilei – “Sa confectionam un minighiozdanel”
- Tranziţii - Joc cu text si cant “Te-ai trezit, canta”
Poezia – “Sfatul mamei” de Florin Iordachescu
- Activitate de grup - „Cine e cel mai aproape de adevar? ”- joc de intuitie matematica
“Ce mi s-a intamplat ieri?”
“Ghici, ghicitoarea mea “ – concurs de ghicitori despre rechizetele scolarului
Joc distractiv: “Motanelul orb ” – joc distractiv
ALA: 1.Constructii : “Scoala mea”
2.Arta: “Modelam litere”
3.Joc de masa: Puzzle cu litere, cifre si imagini
Scop: - Participarea si implicarea active a copiilor in vederea stimularii comunicarii, favorizarii
interrelationarii, impartasirii cu ceilalti, formarea comportamentului empatic la prescolari, a unei imagini
de sine pozitiva.
- Dobandire si consolidare de noi cunostintedespre rechizitele scolarului, modul de ingrijire si utilizare
al acestor obiecte.
- Crearea unei atmosfere de buna dispozitie, destindere si relaxare.
- Educarea atentiei, disciplinei, indemanarii
- Educarea relatiilor de colaborare intre copii, a formarii unei imagini de sine pozitiva prin
raspunsurile corecte pe care le da ghicitorilor
Tipul activitatii: sistematizare, consolidare
Forme de organizare: frontala, individulala, in perechi
Obiective operationale:
ADP: - sa utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- sa adopte un comportament adecvat in timpul salutului (mimica, privire)
- sa sesizeze absenta sau prezenta unui coleg cunoscandu-i chipul si in acelasi timp numele
- sa observe cu atentie vremea de afara oferind verbal cateva caracteristici ale acesteia, marcandu-le prin
simbol adecvat:
- sa povesteasca un eveniment petrecut in ziua precedenta
- sa comunice pe baza unei idei elaborate invingandu-si timiditatea si mentinandu-si increderea in
propriile forte de exprimare in cadrul grupului
- sa raspunda cat mai repede si corect la ghicitori
- sa ghiceasca numele copilului pe care l-a prins
- sa respecte regulile jocurilor

1
ALA: - sa construiasca din diferite cuburi o cladire care va reprezenta scoala in care vor invata fiecare dintre
ei, cu alee, cu pomisori..
- sa redea litere din plastilina dupa modelul celor din jetoanele care le au la dispozitie, chiar sa imbine
litere formand cuvinte simple
- sa rezolve corect puzzle-ul astfel incat sa obtina imagini si litere corespunzatoare sunetelor cu care
incep cuvintele
Metode si procedee :
 conversatia,
 explicatia,
 jocul,
 exercitiul,
 problematizarea,
 povestirea..
 turul galeriei,

Elemente de joc: dansul, descoperirea, aplauze, aprecieri pozitive, intrecerea,surpriza
Resurse umane: copiii grupei pregatitoare, educatoarea
Resurse materiale: Catalogul grupei, calendarul naturii, saculet cu nuci, cuburi, plastilina, plansete, jetoane cu
litere, piese din puzzle, o esarfa, foarfece, coli cartonate colorate, culori, buline rosii si negre.

SCENARIUL ACTIVITATII
Dupa servirea Micului dejun copiii merg la baie apoi in sala de clasa unde ii asteapta o noua zi plina de activitati
interesante.
Salutul: Buna dimineata, copii! Astazi eu voi fi scolar si doresc sa merg la scoala pentru ca am implinit sapte
ani.
“Buna dimineata, Carina! …eu vreau sa merg la scoala pentru ca vreau sa invat sa scriu si sa citesc.
”…”Buna dimineata, Razvan…., ma bucur ca ai venit la camin, si eu astept sa merg la scoala pentru
ca nu mai vreau sa dorm la amiaza.”
Prezenta: Vad ca astazi suntem aproape toti la camin, va rog sa imi spuneti cine lipseste.Vreau sa imi spuna…
Calendarul naturii : Dupa atatea zile in care a plouat, in sfarsit este soare, ne bucura acest lucru, pentru ca
vom putea sa ne jucam si afara. Sa completeze calendarul naturii azi ......, pentru ca astazi el va fi persoana ce
va conduce actiunile zilei alaturi de mine. Cum este astazi afara?... Verific calendarul naturii Cine imi spune ce
zi este astazi?.....Dar ieri ce a fost?....Dar maine ce zi va fi?...A catea zi din saptamana este?...Stie sa imi spuna
cineva ce data este astazi?....In ce anotimp este luna mai?....Acum sa ne invioram putin inainte de a incepe
lucrul. “Fa la fel ca mine” (gimnastica de inviorare)

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL STRATEGII
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
Inainte de a afla ce ati mai facut voi ieri haideti
1. MOMENT sa repetam poezia “Sfatul mamei” de Florin Tranzitie
ORGANIZATORIC Iordachescu dupa care vom trece sa lucram la
cele trei centre pe care le-am ales sa lucram Conversaţia
astazi: Constructii - arta si jocuri de masa.
2. CAPTAREA Voi canta cantecul “Eu voi fi maine scolar” Sesizarea
ATENŢIEI ŞI si voi pune intrebari copiilor despre ce stiu ei de Conversatia atenţiei copiilor
REACTUALIZAREA activitatea de scolar.
CUNOŞTINŢELOR
Se va realiza în mod direct, prin anunţarea
3. ANUNŢAREA temei şi a scopului activităţii, în termeni Expunerea
TEMEI ŞI A accesibili preşcolarilor: „Azi ne vom juca si ne

2
OBIECTIVELOR vom aminti cate ceva din activitatea de scolar
despre care am invatat in acesta saptamana si pe Elementul
care o veti imbratisa de la toamna cand veti surpriză
pleca la scoala. Tema este “Scoala ne asteapta”
Voi prezenta copiilor ce si unde vor lucra astazi Explicaţia
:La Constructii: veti construii o cladire care va
reprezenta scoala la care ei veti invata. Veti face Conversaţia
si strada scolii, cu pomisori si alte componente
4. DIRIJAREA pe care ei le stiti si de care dispuneti in
ACTIVITĂŢII gradinita.La Arta: veti modela litere din Exercitiul
plastilina conform celor de pe jetoanele pe care
le aveti la dispozitie apoi le veti imbina formand
cuvinte simple.La Joc de masa: aveti de realizat Elemente de
imagini si veti aseza corect literele sunetelor cu problematizare
care incep cuvintele respective.Timpul de lucru
este de 10 minute dupa care ne vom roti
grupurile la centrele la care nu ati lucrat astfel Aprecierea
incat fiecare dintre voi sa lucreze la fiecare modului in care
centru. De fiecare data cate un copil de la fiecare Turul galeriei s-a facut
centru de interes va face apreciere despre modul curatenie la
in care s-a lucrat in grupul advers. locul de joaca.
Acum ca am terminat cu lucrul pe centre sa Conversaţia
cantam si sa dansam impreuna cantecelul “Te-ai
trezit, canta”, nu inainte de a strange fiecare la
lucul unde am lucrat. Sa ne asezam in semicerc
si sa continuam lectiile.
Ce mi s-a intamplat ieri? Vreau sa ne
povesteasca ce au facut ieri, fetitele care au Povestirea Aprecierea
astazi parul impletit. Vor veni in fata 2-3 fetite modului în care
care au parul impletit si vor povesti ce au facut Explicatia copilul
in ziua precedenta. Exercitiul povesteste,
Activitatea de grup: Pentru ca voi mergeti Conversatia formularea
curand la scoala, vreau sa jucam un joc, pentru corecta a
ca vreau sa ma conving ca voi sunteti viitori propozitiilor
scolari.Vom juca un joc distractiv. Voi pune intr-
un saculet 10 nuci, copiii il vor trece din mana
in mana, vor pipai saculetul si va spune fiecere Elemente de Aprecierea
cate nuci crede ca sunt in saculet. Eu voi scrie problematizare modului in care
initiala prenumelui fiecarui copil si numarul pe se conformeaza
care l-a spus. La sfarsit, copilul care a ghicit sau actiunilor
care este cel mai aproape de adevar va fi
castigatorul jocului si va fi numit “istetelul zilei”
5. OBŢINEREA Noutatea zilei: Pentru ca ati dovedit ca sunteti Probă practica
PERFORMANŢEI isteti, astazi vom raspunde la ghicitorile pe care
eu vi le voi spune si astfel vom descoperi de ce Conversatia
are nevoie un scolar la scoala. Apoi vom Observarea
confectiona un minighiozdanel. Acum insa interesului
haideti sa ne impartim in doua grupe: fete-baieti Exerciţiul pentru activitate
si prin raspunsurile date de fiecare grupa , ca
intr-o intrecere, vom afla care dintre voi a fost
astazi mai pregatit: echipa fetelor sau a baietilor. Aprecieri
Copiii se impart in doua grupe si asftel incepe verbale asupra

3
intrecerea fiecare raspuns bun dat va fi Turul galeriei rezolvării
recompensat cu aplauze si o bulina rosie, iar cel sarcinilor
gresit cu un sunet de dezaprobare si o bulina
neagra. Pantru ca a fost egalitate in cadrul
concursului vom trece la masute si vom incerca
sa confectionam minighiozdanelul asa cum va
voi spune eu. Voi da indicatiile necesare si la
sfarsit vom o fetita si un baietel va verifica
corectitudinea cu care se realizeaza lucrarile.
7.ÎNCHEIEREA Vom expune lucrările şi fiecare va face Aprecieri
ACTIVITĂŢII aprecieri asupra modului în care a lucrat fiecare Acordarea colective,
participant. surprizelor de stimulative
Se vor face aprecieri verbale asupra modului în către educatoare adresate
care s-a desfăşurat activitatea, se se vor împărţi copiilor.
recompense.
Activitatea se va încheia cu jocul „ Motanelul
orb ”. Se alege un jucator care va fi “Motanelul Realizarea
orb”.I se leaga o esarfa la ochi, iar ceilalti copii jocului
se plimba in patru picioare pe jos. Motanelul
trebuie sa puna mana pe capul unui copil, iar
copilul atins va spune de trei ori “miau”, iar
motanelul trebuie sa ghiceasca numele copilului.
Daca ghiceste ,schimba locul cu acesta, daca nu
atunci continua pana cand va ghici numele unuia
dintre participantii la joc. Daca nu reuseste de
trei ori consecutive, atunci va primi o pedeapsa
(sa spuna o poezie..etc), si va fi motanelul
ultimul copil atins.

S-ar putea să vă placă și