Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Şcoala Gimnazială ,,Liviu Rebreanu” Comăneşti

PROFESOR : PĂDUREANU CARMEN-IONELA

DATA: 6 .05.2014

CLASA : a V-a A

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA: Educaţie Plastică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Ore la dispoziţia profesorului

TEMA PLASTICĂ: REDAREA UNEI COMPOZIŢII PLASTICE DUPĂ O OPERĂ LITERARĂ

SUBIECTUL APLICATIV: ,,BALADA MIORIŢA”

DURATA: 50 minute

TIPUL LECŢIEI: lecţie de transmitere de noi cunoştinţe.

SCOPUL LECTIEI:-dezvoltarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii artistice.

COMPETENŢE GENERALE:-dezvoltarea spiritului de observaţie şi de inventivitate, dezvoltarea fanteziei şi a simţului estetic.

COMPETENŢE SPECIFICE:

-cognitive:-C1- să înţeleagă importanţa lecţiilor interdisciplinare(în cazul nostru corelarea între literatură,muzică şi artele plastice);
-C2- să precizeze care sunt momentele importante ale acţiunii,personajele şi elemente despre decor/peisaj;

-C3- să realizeze o compoziţie plastică cu unul din momentele expresive ale desfăşurării acţiunii, preferate de ei;

-C4- să cunoască paşii de aşezare în scenă a elementelor;

-C5- să folosească orice tehnică de lucru pentru realizarea compoziţiei;

-psiho-motorii:-C6- să adopte o poziţie corespunzătoare în bancă pe parcursul activităţii;

-C7- să utilizeze corect instrumentele de lucru în exprimarea liberă a gestului pictural.

-afective:-C8- să participe cu plăcere şi interes la oră;

-C9- să dea dovadă de imaginaţie, fantezie, spirit creativ şi inventiv;

-C10- să formuleze judecăţi cu valoare estetică privind compoziţia proprie şi a celorlalţi colegi.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, lectura expresivă, audiţia muzicală, demonstraţia, activitatea individuală.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: prezentare Power-Point, laptop, videoproiector, CD player.

MATERIALE SPECIFICE DE LUCRU: foaia de hârtie, acuarele,creioane, pensule, recipient pentru apă.

FORME DE ORGANIZARE: individuală, frontală.

FOERME DE EVALUARE: observarea sistematică, probă practică, evaluarea continuă, aprecieri orale, evaluarea finală, autoevaluarea.

CRITERII DE EVALUARE A LUCRĂRILOR:

-respectarea temei date;

-folosirea corectă a instrumentelor de lucru;

-respectarea modului de aşezare în pagină a elementelor;


-armonie cromatică;

-expresivitatea artistico-plastică.

BIBLIOGRAFIE:

-,,Metodica predării desenului la clasele V-X”, Al.Tohăneanu/ M.Ilioaia


Etapele lecţiei Compe- Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
tenţe elevilor procedee didactice organizare
1.Moment -salutul; -conversaţia - coală de hârtie, -frontală -observare
organizatoric(2min.) -notarea absenţelor; coală plastic, -individuală
-pregătirea materialelor şi creioane
instrumentelor de lucru; colorate,
-asigurarea disciplinei şi a markere
unui climat favorabil
desfăşurării lecţiei.
2.Captarea atenţiei - pun elevilor o prezentare -urmăresc -lectura -individuală -lectura
(5min.) video care conţine versurile prezentarea explicativă; expresivă
baladei Mioriţa, imagini video -audiţie -audiţie muzicală
plastice şi un fond muzical. muzicală.
3.Anunţarea temei -anunţ noua temă şi -urmăresc cu -conversaţia -frontală
şi a obiectivele ; atenţie; -explicaţia
obiectivelor(2min.) -tema: BALADA MIORIŢA
-le transmit elevilor câteva
aspecte importante despre
balada Mioriţa;
C1 -fac referiri la acţiune,
personaje şi decor/peisaj;
C2 -stabilesc împreună cu elevii -stabilesc
momentele cele mai momentele
importante şi expresive ale acţiunii.
acţiunii;
C4 -amintesc paşii de realizare a
unei compoziţii şi aşezarea
în pagină a elementelor;
C3 -cer elevilor să realizeze o
compoziţie plastică cu un
moment expresiv îndrăgit de
ei.
4.Etapa de creaţie şi C8 -creez un climat favorabil -elevii realizează -activitatea -CD player -frontală -audiţie muzicală
de formare a C9 dezvoltării imaginaţiei prin compoziţia independentă -individuală
priceperilor şi folosirea unui fond sonor plastică cerută -exerciţiul -materiale
deprinderilor(33 muzical în care vor -învăţarea prin specifice de
min.) reasculta, pentru înţelegerea descoperire lucru
acţiunii, versurile baladei în
interpretarea muzicală a unor -demonstraţia
cântăreţi de muzică
populară-Irina Loghin,
Tudor Gheorghe;
-în această etapă de muncă
independentă verific modul
în care elevii îndeplinesc
sarcinile de lucru cerute
astfel încât să se atingă
obiectivele lecţiei printr-un
maxim de randament.
5.Etapa de evaluare C10 -se fac aprecieri generale -conversaţia -frontală -aprecieri orale
a lucrărilor.(5 min.) asupra modului în care s-a -observaţia -individuală
desfăşurat ora; directă
-elevii sunt întrebaţi ce -am realizat o -probă practică
lucrare au scenă din balada
realizat,obţinându-se astfel Mioriţa;
feed-backul lecţiei;
-voi afişa în faţa clasei , pe -planşele -evaluare
coli mari de polistiren toate elevilor finală(note)
lucrările elevilor, realizând -autoevaluare
un ,,tur al galeriei”
-se notează activitatea
elevilor;
-se fac precizări pentru
activitatea din ora următoare.
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Şcoala Gimnazială ,,Liviu Rebreanu” Comăneşti

PROFESOR : PĂDUREANU CARMEN-IONELA

DATA: 6 .05.2014

CLASA : a VI-a C

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA: Educaţie Plastică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Rolul decorativ al liniei şi punctului

TEMA PLASTICĂ: ROLUL DECORATIV AL PUNCTULUI ŞI LINIEI ÎN ARTA POPULARĂ ROMÂNEASCĂ

SUBIECTUL APLICATIV: ,,VAS DECORATIV”

DURATA: 50 minute

TIPUL LECŢIEI: lecţie de- verificare a cunoştinţelor

-formare a priceperilor şi deprinderilor

SCOPUL LECTIEI:-formarea deprinderilor de a folosi linia şi punctul în scopul ornamentării unei suprafeţe (vas construit);

-dezvoltarea simţului pentru ritm şi echilibru în compoziţia decorativă.


COMPETENŢE GENERALE:-dezvoltarea spiritului de observaţie şi de inventivitate, dezvoltarea fanteziei şi a simţului estetic.

COMPETENŢE SPECIFICE:

-cognitive:-C1- să recunoască diferite tipuri de puncte şi linii în artele decorative;

-C2- să utilizeze diferite tipuri de puncte şi linii pentru ornamentarea vasului;

-C3- să utilizeze diferite materiale şi tehnici de lucru pentru obţinerea vaselor ce vor fi decorate (vase ceramice, vase din

carton, vase din peturi de plastic+pastă din hârtie igienică şi aracet/ziare şi aracet);

-C4- să utilizeze diferite tipuri de materiale de lucru cu ajutorul cărora să obţină puncte şi linii decorative;

-C5- să realizeze un vas decorativ;

-psiho-motorii:-C6- să adopte o poziţie corespunzătoare în bancă pe parcursul activităţii;

-C7- să utilizeze corect instrumentele de lucru în exprimarea liberă a gestului pictural.

-afective:-C8- să participe cu plăcere şi interes la oră;

-C9- să dea dovadă de imaginaţie, fantezie, spirit creativ şi inventiv;

-C10- să formuleze judecăţi cu valoare estetică privind compoziţia proprie şi a celorlalţi colegi.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, activitatea independentă, învăţarea prin descoperire.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, planşe demonstrative, prezentare Power-Point, flippchart, laptop, videoproiector, CD player.

MATERIALE SPECIFICE DE LUCRU: vase construite din diverse materiale, tempera, vas pentru apă, cârpă pentru şters, pensule,

markere, materiale decorative(sclipici, mărgele, scoici, panglici, etc.)

FORME DE ORGANIZARE: individuală, frontală


FOERME DE EVALUARE: observarea sistematică,evaluarea scrisă, probă practică, evaluarea continuă, aprecieri orale, evaluarea
finală, autoevaluarea.

CRITERII DE EVALUARE A LUCRĂRILOR:

-respectarea temei date;

-folosirea corectă a instrumentelor de lucru;

-respectarea principiilor artei decorative pentru realizarea unei compoziţii echilibrate;

-armonie cromatică;

-expresivitatea artistico-plastică.

BIBLIOGRAFIE:

-,,Desen artistic şi Educaţie plastică”, manual pentru clasa a VI-a, Ed. All, 2008

-,,Metodica predării desenului la clasele V-X”, Al.Tohăneanu/ M.Ilioaia


Etapele lecţiei Compe- Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
tenţe elevilor procedee didactice organizare
1.Moment -salutul; -conversaţia -vase din -frontală -observare
organizatoric(2 -notarea absenţelor; materiale variate, -individuală
min.) -pregătirea materialelor şi pensule, acuarele,
instrumentelor de lucru; markere,materiale
-asigurarea disciplinei şi a decorative, lipici,
unui climat favorabil recipient cu apă,
desfăşurării lecţiei. prosop
2.Verificarea C1 - întreb elevii despre ce am -Punctul şi linia -conversaţia
cunoştinţelor(5 vorbit ora trecută; ca elemente
min.) decorative;
-verific noţiunile învăţate ora -răspund la -fişe de lucru -individuală -evaluare
trecută printr-o fişă de întrebările din scrisă(test)
evaluare(împart elevilor fişă.
fişa)-3 min;
-verificăm răspunsurile din
fişă-2 min. -colegii de bancă
schimbă fişele
între ei pentru
corectare şi
notare
3.Anunţarea -prezint elevilor noua temă, -urmăresc cu -conversaţia -planşe afişate pe -frontală
temei şi a obiectivele urmărite şi atenţie flipp-chart
obiectivelor(5 subiectul aplicativ;
min.) -tema:ROLUL DECORATIV -explicaţia
AL PUNCTULUI ŞI LINIEI
ÎN ARTA POPULARĂ
ROMÂNEASCĂ -demonstraţia -obiecte populare
-le vorbesc elevilor pe scurt
despre arta populară
românească;
-prezint elevilor o -exerciţiul
miniexpoziţie cu obiecte -învăţarea prin
populare: vase ceramice, descoperire
ştergare, costum popular;
C2 -cer elevilor să decoreze şi ei
C3 propria vază creată din
C4 diverse materiale utilizând
C5 tipuri variate de puncte şi
linii, o paletă cromatică
bogată şi ţinând cond de
principiile artei decorative:
repetiţia, alternanţa, simetria.
4.Etapa de C8 -creez un climat favorabil -frontală
creaţie şi de C9 dezvoltării imaginaţiei prin -individuală
formare a folosirea unui fond sonor -CD player
priceperilor şi muzical;
deprinderilor(33 -în această etapă de muncă -decorează vasul -activitatea -materiale
min.) independentă verific modul cu puncte şi linii independentă specifice de lucru
în care elevii îndeplinesc folosind -exerciţiul
sarcinile de lucru cerute materialele -învăţarea prin
astfel încât să se atingă aduse. descoperire -planşe
obiectivele lecţiei printr-un demonstrative
maxim de randament; -demonstraţia
-expun lucrări demonstrative
ale altor elevi care să le
stimuleze mai mult
imaginaţia;
-împart elevilor fişe
demonstrative cu modele
decorative obţinute cu
ajutorul liniilor şi punctelor.
5.Etapa de -se fac aprecieri generale -conversaţia -frontală -aprecieri orale
evaluare a asupra modului în care s-a -observaţia -individuală
lucrărilor.(5 desfăşurat ora; directă
min.) -elevii sunt întrebaţi ce -am realizat vase -probă practică
lucrare au realizat,obţinându- decorative cu
se astfel feed-backul lecţiei; puncte şi linii în
stil popular.
C10 -în final se prezintă lucrările -elevii participă -vasele decorative -evaluare
mai reuşite care au atins la analiza finalizate de elevi finală(note)
obiectivele cerute şi care pot lucrărilor -autoevaluare
fi considerate drept modele spunându-şi
pentru elevii a căror lucrări părerea despre
nu sunt reuşite sau finalizate; lucrările proprii
-se notează cele mai reuşite dar şi ale
lucrări; colegilor.
-se fac precizări pentru
activitatea din ora următoare.
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Şcoala Gimnazială ,,Liviu Rebreanu” Comăneşti

PROFESOR : PĂDUREANU CARMEN-IONELA

DATA: 6 .05.2014

CLASA : a VII-a A

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA: Educaţie Plastică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de design

TEMA PLASTICĂ: DESIGN-UL VESTIMENTAR

SUBIECTUL APLICATIV: ,,ROCHII”

DURATA: 50 minute

TIPUL LECŢIEI: lecţie de -consolidare a cunoştinţelor;

- formare a priceperilor şi deprinderilor

SCOPUL LECTIEI:-formarea deprinderilor de a utiliza diferite tipuri de materiale pentru a obţine modele variate de rochii;

-dezvoltarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii artistice.


COMPETENŢE GENERALE:-dezvoltarea spiritului de observaţie şi de inventivitate, dezvoltarea fanteziei şi a simţului estetic.

COMPETENŢE SPECIFICE:

-cognitive:-C1- să definească design-ul;

-C2- să deosebească diferite ramuri ale design-ului;

-C3- să croiască şi să asambleze forme volumetrice din materiale diferite obţinând modele variate de rochii;

-C4- să utilizeze diferite tipuri de materiale de lucru cu ajutorul cărora să obţină rochii- hârtie de ziar, hârtie albă, staniol,

material textil, material plasticat/folie pentru parchet;

-C5- să creeze diferite accesorii-pălărie,poşetă,mănuşi,mărgele, pantofi;

-psiho-motorii:-C6- să adopte o poziţie corespunzătoare în bancă pe parcursul activităţii;

-C7- să utilizeze corect instrumentele de lucru în exprimarea liberă a gestului pictural.

-afective:-C8- să participe cu plăcere şi interes la oră;

-C9- să dea dovadă de imaginaţie, fantezie, spirit creativ şi inventiv;

-C10- să formuleze judecăţi cu valoare estetică privind compoziţia proprie şi a celorlalţi colegi.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, activitatea în grup, învăţarea prin descoperire, jocul.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, planşe demonstrative, flippchart, CD player.

MATERIALE SPECIFICE DE LUCRU:hârtie alba, hârtie de ziar, staniol,materiale textile, folie pentru parchet, foarfecă, capsator,
instrumente pentru cusut, scoci

FORME DE ORGANIZARE: grupuri/echipe de 4/5 elevi, frontală, individuală


FOERME DE EVALUARE: observarea sistematică, probă practică, evaluarea continuă, aprecieri orale, evaluarea finală, autoevaluarea,
defilare pe podium.

CRITERII DE EVALUARE A LUCRĂRILOR:

-respectarea temei date;

-folosirea corectă a instrumentelor de lucru;

-originalitatea materialelor şi a formelor;

-inventivitate;

-armonie cromatică;

-expresivitatea artistico-plastică.

BIBLIOGRAFIE:

-,,Desen artistic şi Educaţie plastică”, manual pentru clasa a VII-a, Ed. All, 1998

-,,Metodica predării desenului la clasele V-X”, Al.Tohăneanu/ M.Ilioaia


Etapele lecţiei Compe- Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
tenţe elevilor procedee didactice organizare
1.Moment -salutul; -conversaţia - hârtie alba, -frontală -observare
organizatoric(2 -notarea absenţelor; hârtie de ziar,
min.) -pregătirea materialelor şi staniol,materiale
instrumentelor de lucru; textile, folie
-asigurarea disciplinei şi a pentru parchet,
unui climat favorabil foarfecă,
desfăşurării lecţiei. capsator,
instrumente
pentru cusut,
scoci
2.Verificarea şi - întreb elevii despre ce am -despre design -conversaţia -frontală -evaluare
consolidarea vorbit ora trecută; -individuală continuă
cunoştinţelor(5 -care este definiţia design- -proiectarea sau
min.) ului? desenarea
obiectelor de uz
practicdin punct
de vedere estetic
şi funcţional;
-amintiţi ramurile design- -design grafic, de
ului; produs,
ambiental;
-la ce se referă design-ul -la
vestimentar? confecţionarea
de haine;
-aţi fost împărţiţi în 5 echipe -prezintă piesele -explicaţia
şi aţi avut de croit piesele obţinute.
pentru vestimentaţia aleasă,
din materiale variate;
-verific realizarea acestor
piese.
3.Anunţarea -prezint elevilor noua temă, -urmăresc cu -conversaţia -frontală
temei şi a obiectivele urmărite şi atenţie -explicaţia
obiectivelor(3 subiectul aplicativ; -demonstraţia
min.) -tema-Design-ul vestimentar; -reţin tema şi -exerciţiul
-subiectul aplicativ-Rochii; obiectivele -învăţarea prin
-prezint pe scurt obiectivele. descoperire
4.Etapa de creaţie -creez un climat favorabil -CD player -frontală
şi de formare a dezvoltării imaginaţiei prin -în echipă
priceperilor şi folosirea unui fond sonor -materiale
deprinderilor(33 muzical; specifice de lucru
min.) -în această etapă de muncă în -activitatea în
echipă verific modul în care echipă -aprecieri orale
elevii îndeplinesc sarcinile de -exerciţiul
lucru cerute astfel încât să se -învăţarea prin
atingă obiectivele lecţiei descoperire
printr-un maxim de
randament;
-elevii împărţiţi în 5 echipe
îşi desemnează un lider şi un
elev-manechin şi vor realiza
rochii din următoarele
materiale:
*hârtie albă
*hârtie de ziar
*staniol alimentar
*materiale textile
*folie plasticată pentru
parchet;
-cer elevilor să asambleze -asamblează -exerciţiul -evaluare
piesele croite dar să realizeze piesele pentru a -jocul continuă
şi diverse accesorii. obţine rochiile
5.Etapa de -se fac aprecieri generale -conversaţia -frontală -aprecieri orale
evaluare a asupra modului în care s-a -observaţia -în echipă
lucrărilor.(5 desfăşurat ora; directă
min.) -elevii sunt întrebaţi ce -probă practică
lucrare au realizat,obţinându-
se astfel feed-backul lecţiei;
-în final se prezintă creaţiile -manechinele -rochiile -frontală -evaluare
ca o prezentare de modă pe defilează finalizate de elevi -în echipă finală(note)
podium punctându-se prezentând -autoevaluare
atingerea obiectivele cerute ; rochiile obţinute
-solicit elevilor alegerea prin de echipa lor.
vot a celei mai frumoase
rochii realizate;
-se notează toate lucrările;
-se fac precizări pentru
activitatea din ora următoare.
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Şcoala Gimnazială ,,Liviu Rebreanu” Comăneşti

PROFESOR : PĂDUREANU CARMEN-IONELA

DATA: 6 .05.2014

CLASA : a VIII-a A

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA: Educaţie Plastică

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de arhitectură

TEMA PLASTICĂ: ROZETA GOTICĂ

SUBIECTUL APLICATIV: ,,VITRALIU”

DURATA: 50 minute

TIPUL LECŢIEI: lecţie mixtă

SCOPUL LECTIEI:-formarea şi consolidarea deprinderilor de a folosi împărţirea cercului în părţi egale, în vederea realizării unei rozete

decorative;

-dezvoltarea sensibilităţii, a imaginaţiei şi a creativităţii artistice.


COMPETENŢE GENERALE:-dezvoltarea spiritului de observaţie şi de inventivitate, dezvoltarea fanteziei şi a simţului estetic.

COMPETENŢE SPECIFICE:

-cognitive:-C1- să observe şi să recunoască rozeta gotică pe imaginidiferite tipuri de puncte şi linii în artele decorative;

-C2- să explice modul de construcţie al rozetei gotice- împărţirea cercului în părţiegale;

-C3- să realizeze un proiect de vitraliu al unei rozete gotice(pe hârtie, în creioane colorate);

-C4- să transpuna proiectul pe bucăţi de plastic şi să îl coloreze(bucăţile de plastic vor constitui piesele unui puzzle);

-C5- să folosească o paletă cromatică cât mai bogată;

-psiho-motorii:-C6- să adopte o poziţie corespunzătoare în bancă pe parcursul activităţii;

-C7- să utilizeze corect instrumentele de lucru în exprimarea liberă a gestului pictural.

-afective:-C8- să participe cu plăcere şi interes la oră;

-C9- să dea dovadă de imaginaţie, fantezie, spirit creativ şi inventiv;

-C10- să formuleze judecăţi cu valoare estetică privind compoziţia proprie şi a celorlalţi colegi.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, dialogul dirijat, demonstraţia, activitatea în echipe de câte 2 elevi.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, planşe demonstrative, prezentare Power-Point, flippchart, laptop, videoproiector, CD player.

MATERIALE SPECIFICE DE LUCRU: coală de hârtie, coală plastic, creioane colorate, markere

FORME DE ORGANIZARE: individuală, frontală, în grup

FOERME DE EVALUARE: observarea sistematică, probă practică, evaluarea continuă, aprecieri orale, evaluarea finală, autoevaluarea.
CRITERII DE EVALUARE A LUCRĂRILOR:

-respectarea temei date;

-folosirea corectă a instrumentelor de lucru;

-respectarea modului de construcţie a rozetei gotice;

-armonie cromatică;

-expresivitatea artistico-plastică.

BIBLIOGRAFIE:

-,,Educaţie plastică”, manual pentru clasa a VIII-a, Rita Băduescu

-,,Metodica predării desenului la clasele V-X”, Al.Tohăneanu/ M.Ilioaia


Etapele lecţiei Compe- Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
tenţe elevilor procedee didactice organizare
1.Moment -salutul; -conversaţia - coală de hârtie, -frontală -observare
organizatoric(2min.) -notarea absenţelor; coală plastic, -individuală
-pregătirea materialelor şi creioane
instrumentelor de lucru; colorate, markere
-asigurarea disciplinei şi a
unui climat favorabil
desfăşurării lecţiei.
2.Actualizarea - întreb elevii despre ce am -Rozeta gotică -conversaţia -individuală
cunoştinţelor vorbit ora trecută;
transmise în ora -ce este rozeta gotică?
anterioară(5 min.) -verific daca elevii şi-au -evaluare
construit proiectul de vitraliu scrisă(test)
pe hârtie, dacă l-au transpus
pe colile de plastic.

3.Anunţarea temei -transmit elevilor noua temă, -urmăresc cu -conversaţia -frontală


şi a obiectivele şi sarcinile de atenţie -explicaţia
obiectivelor(2min.) lucru;

4.Etapa de creaţie şi -cer elevilor să continue -frontală


de formare a rozeta gotică concepută ora -individuală
priceperilor şi anterioară, ocupându-se -CD player
deprinderilor(33 acum de partea de culoare şi
min.) finalizarea prin asamblare a -activitatea -materiale
pieselor de puzzle; independentă specifice de lucru
-creez un climat favorabil -exerciţiul
dezvoltării imaginaţiei prin -învăţarea prin
folosirea unui fond sonor descoperire -planşe
muzical; demonstrative
-în această etapă de muncă -demonstraţia
independentă verific modul
în care elevii îndeplinesc
sarcinile de lucru cerute
astfel încât să se atingă
obiectivele lecţiei printr-un
maxim de randament;
-expun lucrări demonstrative
ale altor elevi care să le
stimuleze mai mult
imaginaţia;
5.Etapa de evaluare -se fac aprecieri generale -conversaţia -frontală -aprecieri orale
a lucrărilor.(5 min.) asupra modului în care s-a -observaţia -individuală
desfăşurat ora; directă
-elevii sunt întrebaţi ce -am realizat un -probă practică
lucrare au vitraliu cu rozeta
realizat,obţinându-se astfel gotică;
feed-backul lecţiei;
-evaluare
-în final se asamblează -elevii -vitraliile elevilor finală(note)
piesele puzzle care vor asamblează şi -autoevaluare
constitui o rozetă de mari expun vitraliul
dimensiuni; în lumina
-se notează activitatea soarelui .
elevilor;
-se fac precizări pentru
activitatea din ora următoare.

S-ar putea să vă placă și