Sunteți pe pagina 1din 7

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Direcţia Educaţie Sîngerei


Gimnaziul Bălăşeşti

Proiect didactic
la geografie
Tema:Migraţia și repartiția
geografică a populaţiei
Clasa a IX-a

A elaborat:Rotaru Dina
profesoară de geografie
grad didactic doi

28 octombrie 2016
Proiect didactic
Disciplina: Geografia

Subiectul lecţiei:Migraţia și repartiția geografică a populației

Tipul lecţiei: de asimilare a cunoştinţelor şi de formare a competenţelor.

Subcompetențe:
S.1. Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.

S.5. Analiza materialelor statistice, grafice şi cartografice la caracterizarea indicilor


demografici.
Obiective operaţionale:
O1. Să explice esenţa noţiunilor migraţie, imigraţie, emigraţie, bilanţ migratoriu, în baza
studierii fragmentului de text.

O2. Să enumere cauze şi consecinţe ale migraţiei populaţiei ţării, în baza studierii unui
fragment de text;

O3.Să clasifice migraţiile conform diferitor criterii;

O4. Să analizeze evoluţia proceselor migraţioniste din țară, studiind un fragment de text;
O5. Să estimeze avantajele şi dezavantajele proceselor migraţioniste din R.Moldova;

O6. Să identifice factorii ce influienţează repartiţia geografică a populaţiei, studiind


fragmentul de text şi schema din manual.

O7. – Să calculeze densitatea populaţiei în diverse unităţi administrativ-teritoriale în baza


datelor statistice.

Strategii didactice:
Metode/procedee: Conversaţia euristică, studierea unui fragment de text, explicarea, exerciţii
de studiere a diagramei, Ciorchinele, analiza hărţii, Graficul T, „Soarele ideilor”, „Tabelul
analitic”, Metoda Inteligenţelor Multiple, Cinquain, Prezentare Power Point, Tehnica
„Hexagonul”

Forme de învăţămînt: frontală, individuală, în grup


Materiale didactice: Harta densității populaţiei Republicii Moldova, schema „Clasificarea
migraţiilor populaţiei”, Harta distribuției pe țări a migrației definitive, Prezentare PPT
„Migraţia din R.Moldova”
Desfăşurarea lecţiei
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
lecţiei didactice
Evocare Salută elevii.
Mesaj: „A fi împreună este un început, Mesaj
A rămîne împreună este un progres, Prezentare
A lucra împreună este un succes.” power point
(Henry Ford)

Se verifică tema de acasă Răspund la întrebări după


Elevii vor răspunde la întrebări după tehnica „Hexagonul”
tehnica „Hexagonul” Activitate
1.Cum a variat, pe parcursul anilor 1940 Cum? frontală
– 2016, dinamica numerică a populaţiei
Republicii Moldova? Ce? Cînd? Tehnica
2. Ce reprezintă natalitatea, „Hexagonul”
mortalitatea, mortalitatea infantilă, Care? De ce?
recensămîntul populaţiei? Unde?
3.Cînd bilanţul natural al populaţiei este
pozitiv şi cînd este negativ?
4.Care sunt factorii ce influenţează
asupra indicatorilor reproducerii
populaţiei?
5.De ce are loc îmbătrînirea populaţiei ?
6.Unde, în ţara noastră, rata natalităţii
este mai ridicată decît rata mortalităţii?
Deduc tema lecţiei
Realizarea -Se propune vizionarea unui mic „Migraţia populaţiei” Prezentarea
sensului reportaj, după care se deduce tema Notează tema lecţiei în caiet video-
lecţiei „Migraţia și repartiția şi citesc obiectivele lecţiei. reportajului
populaţiei”. Se anunță obiectivele
lecției.
Explică noțiunea de
- Explicaţi esenţa noţiunii „migraţie a migrație apoi o compară cu Conversaţie
populaţiei” , apoi comparați cu cea din cea din manual. și din euristică
manual studiind primul fragment de text dicționarul explicativ al Activitate
și cu cea din dicționarul explicativ al limbii române. frontală
limbii române.

-Se formează 4 grupe de elevi. Fiecare Activitate în


grup primesc cîte o însărcinare: grup
Lucrul cu
Studiază fragmentele de text manualul
O2 I grup: Studiați aliniatul 2, pag. 36 și doi şi completează
scrieți cauzele migrației completînd „Ciorchinele” Ciorchinele
,,Ciorchineleʺ:
Cauzele
O3
Migrației

Studiază tema din manual și


II grup: Studiați aliniatul 3, pag.36 și completează „Soarele Tehnica
scrieți consecințele migrației ideilor” Soarele
completînd ͈Soarele ideilorʺ ideilor

Consecin
ţele
migraţiei

Studiază termenii-cheie și
O1 III grup: Analizați termenii- cheie, pag. apoi le explică Lucrul în
37 și explicați ce reprezintă noțiunile: grup
emigrație, imigrație, bilanț migratoriu,
repatriere.
Explică evoluţia proceselor
IV grup: Explicați evoluţia proceselor migraţioniste din țară,
migraţioniste din țară, studiind studiind fragmentul de text
fragmentul de text unu și doi pag.37. unu și doi pag.37
O4 Elevii cercetează figura 2.6
- Analiza schemei ,,Clasificarea din manual . Analiza
migraţiilor populaţieiʺ. Analizează tipurile de schemei
Se explică unele tipuri de migrație care migrații Conversaţie
nu sînt reflectate în manual Explicare

- Migrația temporară devine deseori Explicare


migrație definitivă. Fluxul cel mai
O5 intens al migrației definitive țara Conversaţie
noastră îl are cu Rusia și Ucraina
urmate de Canada, țările UE, și altele.
Se explică despre populația refugiată.
-Se propune lucrul în grup. Elevii completează tabelul
Două grupe (I și II) vor analiza harta analitic, analizînd harta de Activitate în
din fig.2.7 și vor identifica direcțiile și la fig.2.7 din manual, pag.38 grup
numărul de migranți pe ţări, completînd Distribuția emigranților și
tabelul analitic. a imigranților pe țări Tabelul
Tipul Denumi- numărullanalitic
migrației rea statelor Lucrul cu
Emigrație harta
Imigrație Tabelul
analitic
Graficul T
O6 Iar două grupe vor completa Graficul T Avantajele Dezavantaje Graficul T
Gr. III indică avantajele migrației migraţiei migraţiei

Gr.IV- dezavantajele migrației.

O7 Este cunoscut faptul că populația Terrei Analiza


are o distribuție neuniformă. schemei
Răspîndirea geografică a populației
este influențată de diferiți factori.
-Condițiile naturale
- Analizați fig.2.8 pag.38 și deduceți favorabile (relieful, clima,
care dintre factorii indicați determină, solul) au stimulat popularea
într-o măsură mai mare, repartiția relativ intensă în toate
actuală a populației pe teritoriul țării. perioadele istorice.
-Factorii politici (războaiele,
politica statelor)
-Factorii demografici
Densitatea populației este indicatorul (reproducerea și migrația Explicare
ce reflectă gradul de concentrare a populației)
populației pe un anumit teritoriu.
Ea reprezintă raportarea numărului
de locuitori de pe un anumit teritoriu la
suprafața acestuia; se exprimă în
locuitori la km².
După densitatea medie a populației,
R.Moldova ocupă un loc de mijloc
printre statele europene.(120loc/km²)
Analizează harta și
-Analizați harta densității populației pe formulează răspunsuri Analiza hărții
unități administrative și determinați
arealele mai dens populate și mai puțin
populate .
Formulează răspunsuri
-De ce în regiunea de sud și în special Situație-
O6 în stepa Bugeacului densitatea problemă
populației este cea mai mică? (65-85
loc/km²) D = Np/St
Însărcinare: Calculați densitatea D = densitatea populaţiei Exerciţiu
Reflecţie medie a populației raionului Sîngerei Np – numărul populaţiei Activitate
care are o suprafață de 1033,71km² și o St –suprafaţa teritoriului frontală
populație de 92200 locuitori. Comparați
acest indicator cu densitatea medie pe
țară. Fiecare grup rezolvă
-După Teoria Inteligenţelor Multiple însărcinarea primită. Metoda
se formează 4 grupe şi se împart Inteligenţe-
următoarele însărcinări: lor Multiple

Scriitorii: Alcătuiţi un cinquain cu


cuvîntul „Migraţie” Activitate în
Analiștii: Imaginați-vă că la 30 grup
octombrie ați fost ales președintele
republicii Moldova. Prima problemă pe
care ați pus-o în programa electorală a
fost Migrația populației. Cum veți
soluționa această problemă?
Reporterii: Scrieţi cinci întrebări
referitor la tema: Migraţia și repartiția
geografică a populaţiei.
Matematicienii: Calculați densitatea
medie a populației satului Bălășești care
are o suprafață de28,4 km² și o
populație de 1876 locuitori. Comparați
acest indicator cu densitatea medie pe
țară.
Rezolvă exercițiul 1
Extindere Se rezolvă exercițiul 1 pag.40 comentînd mottoul acestei Exercițiul
teme. Motto
Noteză tema pentru acasă
Tema Exercițiul 4 pag.40
pentru Se face bilanţul lecţiei. Se apreciază cu
acasă note elevii.

Se propune să se cînte cîntecul „Cît


trăim pe acest pămînt”

S-ar putea să vă placă și