Sunteți pe pagina 1din 10

Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației

Student: Tigîță Irina Gabriela


Specializarea: Pedagogia învățământului primar și preșcolar
Anul II, Grupa 1

Proiect didactic

Data: 4.11.2019
Grupa: Mare
Tema anuală de studiu: Cum este/a fost și va fi aici pe pământ?
Subtema: Călătoriile
Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate (DOS)
Titlul acțivității: Cum ne comportăm în mijloacele de transport?
Tipul activității: Consolidare
Scopul activității: Consolidarea cunoștințelor de a respecta și aplica în mod corect regulile de comportament în mijloacele de transport.
Modalități de realizarea activității didactice:Convorbirea

Obiective operaționale :
O1 - Să recunoască mijloacele de transport prezentate pe planșe.
O2 – Să identifice tipurile de mijloace de transport din imaginile expuse pe panou.
O3 – Să precizeze minim 2 reguli de comportament dintr-un mijloc de transport preferat.
O4 – Să respecte regulile de politețe și de comportament în mijloacele de transport.

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: convorbirea,conversația,expunerea,explicația.


Materiale didactice:Imagini ilustrând mijloace de transport, Râzâciosul,recompense
Forme de organizare: Frontal

Strategii didactice Evaluare


Nr.Crt Secvențele activității Ob. Conținut instructiv-educativ
Metode și Materiale Formă de
procedee didactice organizare
didactice de
predare-
învățare

1. Moment organizatoric Voi aşeza mobilierul şi voi pregăti cele Frontală


necesare pentru buna desfăşurare a activităţii: Conversația
aranjarea măsuţelor
pregătirea materialelor didactice;
aerisirea sălii de grupă;
intrarea copiilor ordonată în sala de
grupă.
Le fac cunoștință copiilor cu Râzâciosul, Conversația Frontala Evaluez
explicându-le că el dorește să călătorească cu capacitatea
2. Captarea atenției Râzâciosul
mijloacele de transport, însă nu știe cum să copiilor de a
se comporte în ele. Astfel, acesta le cere verbaliza.
ajutorul.

Se va realiza printr-un joc de atenție Adevărat


sau Fals prin care se cere copiilor să bată din
3. Pregătirea pentru Conversația Frontală Evaluez
palme la propozițiile adevărate sau să îsi pună
reactualizarea noilor capacitatea
o mână pe umăr la propozițiile false formulate Explicația
cunoștiințe copiilor de a-și
de cadrul didactic.
Joc didactic reaminti
1. Mașina este condusă de un aviator.(F) cunoștiințele
2. Trenul merge pe asfalt.(F)
3. Mașina este un mijloc de transport
terestru.(A)
4.
Astăzi vom purta o discutie despre cum
trebuie să ne comportăm în mijloacele de
4. Precizarea titlului și a Conversația Imagini cu Frontală Evaluez
transport și ei vor trebui să fie atenți pentru a
obiectivelor mijloace de capacitatea
răspunde la întrebările formulate pe baza
transport copiilor de
imaginilor.
receptare a
unui mesaj.

Le voi pune copiilor câteva întrebări despre Conversația Imagini cu Frontală Evaluez
mijloace de transport: mijloace de capacitatea
5. Dirijarea învățării Convorbirea
transport copiilor de a fi
-Ce mijloace de transport cunoașteți?
atenți la
- De câte tipuri sunt mijloacele de transport? întrebările care
le sunt
Apoi,voi analiza împreuna cu copiii o adresate.
imagine cu un mijloc de transport terestru
(autobuzul) , aerian (avion) și pe apă
(vaporul).
I.Analiza primului tablou (imaginea cu
autobuzul)
1.Copii,ce vedeți în această imagine?
2.Cum se numește locul în care se așteaptă
autobuzul?
3.Cum procedam când urcăm în autobuz?
4.Pentru a circula cu autobuzul, trebuie să
cumpărăm bilet?
5.Avem voie să aruncăm gunoaie în autobuz?
6.Copilul procedează corect la vederea
bătrânului?
7.Cum ne comportăm când cineva ne cedează
locul?
8. Dacă toate scaunele din autobuz sunt
ocupate, căror persoane le cedăm locul?
II.Analiza celui de-al doilea tablou ( imaginea
cu avionul)
1. Copii,ce vedeți în această imagine?
2. Ce fel de mijloc de transport este
avionul?
3. Cum se numește locul în care
aterizează avionul?
4. Avem voie să mergem prin avion în
timp ce acestă se află în mers?
5. Cum trebuie să ne comportăm atunci
când călătorim cu avionul?
6. Trebuie respectate instrucțiunile pe
care ni le dă personalul avionului?

III.Analiza celui de-al treilea tablou


(imaginea cu vaporul)
1. Copii,ce vedeți în această imagine?
2. Ce fel de mijloc de transport este
vaporul?
3. Cum ne așezăm într-un vapor atunci
când călătorim?
4. Ce vestimentație purtăm când
călătorim cu vaporul?
5. Cum trebuie să ne comportăm atunci
când mergem cu vaporul?
6. Trebuie să fie respectate instrucțiunile
celui care conduce vaporul?
La final, copiii vor veni pe rand la tabla
magnetică şi va alege imaginea cu mijlocul de
transport preferat pe baza căreia va preciza și
o regula de comportament.

Le prezint copiilor și alte mijloace de Conversația Frontală Evaluez


transport înafară de cele menționate și îi voi capacitatea
6. Obținerea performanței
ruga să precizeze o regulă de comportament copiilor de a
pentru un mijloc de transport la alegere. răspunde
corect și
coerent la
întrebările
adresate.
Încheierea activității/ Copiii sunt felicitați pentru că au participat la Conversația. Frontală Evaluez
Explicații pentru activitatea de astăzi și că au fost atenți,drept capacitatea
7. Recompense
continuarea recompensă vor primi câte o bulină veselă. copiilor de a
activităților de joc și asimila
învățare „Dragi copii, Râzâciosul vă multumește
informații noi.
pentru toate informațiile pe care i le-ați oferit
și abia așteaptă să iasă la plimbare cu
mijloacele de transport în comun și promite
că va respecta regulile discutate astăzi”.

Anexe
Imagini cu mijloace de transport
Materiale pentru captarea atenției

S-ar putea să vă placă și