Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Profesor: Arama Maia


Instituția de învățământ: Gimnaziul ,,V. Cordineanu” Chițcanii Vechi
Disciplina de învăţământ: Matematica
Clasa: IX
Data: 18.10.19
Numărul lecţiei în sistemul de lecţii (conform proiectării de lungă durată): 13
Numărul lecţiei conform orarului: 4
Durata lecţiei: 45 min Capitolul(Modulul): II.3
Subiectul lecţiei: Transformarea graficelor
Competențe specifice:
- - Identificarea şi aplicarea conceptelor, terminologiei şi a procedurilor de calcul specifice matematicii în contexte diverse.
Unități de competențe:
3.1. Identificarea şi aplicarea terminologiei, a notaţiilor aferente noţiunii de funcţie în diverse contexte.
3.6. Explorarea unor proprietăţi cu caracter local şi /sau global a unor funcţii în situaţii reale şi /sau modelate.
3.7. Justificarea unui demers sau rezultat matematic obţinut sau indicat cu referire la funcţii, recurgând la argumentări.

Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:

 Săidentifice și să aplice în diverse contexte terminologia și notațiile aferente noțiunii de funcție;


 Să determine domeniul de definiție și domeniul de valori ale funcțiilor studiate;
 Să identifice și să reprezinte grafic funcțiile de tipul: f:R→R, ƒ(x)=ax2+n, ƒ(x)=a(x-m)2, a≠0, m€R*;
 Să justifice un demers sau rezultat matematic cu studiul funcțiilor date, recurgând la argumentări.

Tipul lecţiei: Lecţie de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor


Tehnologii didactice:
a) Forme: frontal, individuală.
b) Metode: problematizarea, exercițiul, observaţia, analiza, deducţia, lucrul individual, cooperarea.
c) Mijloace de învăţământ: manual cl.IX , I. Achirii, fișe, poster
Evaluarea: a) Tipul evaluării: formativă(curentă)
b)Forme, metode, tehnici de evaluare: exerciții practice, observarea sistematică, lucrare independentă, test formativ
Scenariul lecției:
Evenimente Activitatea Activitatea elevilor Evaluarea Timp
instrucţionale profesorului ul
Evocare Salut elevii.
Organizarea Propun elevilor să justifice adevărul următoarelor Oral, apreciază dacă rezultatul enunțului este Se verifică 3 min
clasei enunțuri: Adevărat sau Fals. visual, dacă se
Pe poster sunt scrise câteva enunțuri, elevii verifică efectuază
răspunsul prin Adevărat sau Fals. Exemple: Răspunsuri posibile: corect etapele
1.Graficul funcției ƒ:R→R, ƒ(x)=ax2 reprezintă o F respective
dreaptă.
A Elemente de
2.Dacă parabola este cu ramurile în sus, atunci funcția test
are valoare minimă. A
3.Dacă a<0, atunci parabola este cu ramurile în jos.

Verificarea Se verifică frontal tema pentru acasă, eventual se 7 min


temei pentru discută asupra exerciţiile mai dificile.
acasă Reactualizarea noţiunilor referitoare la funcția de gradul
Reactualizarea I și II se va realiza prin utilizarea unui desen, la care
cunoștințelor elevii trebuie să enumere proprietățile funcțiilor date. enumere proprietățile funcțiilor Evaluare orală
și capacităților

Realizarea Se anunță tema: Graficul funcției ƒ:R→R, ƒ(x)=ax2+n, Elevii vor trebui sa se organizeze, Lucrare 7 min
sensului Graficul funcției ƒ:R→R, ƒ(x)=a(x-m)2, a≠0, m€R* autoevaluindu-și cunostintele si sa–si împarta independentă,
Predarea – Clasa se împarte în 4 grupuri. Pe tablă se afișează singuri sarcinile din fișă. În cadrul grupului pot cu aprecieri
învăţarea regulile de lucru în grup. apărea discuţii „certuri” toate însă orale
materiei noi În continuare, fiecărui grup i se repartizează o fișă, constructive. Fiecare membru al grupului se
care conține o sarcină. Elevii rezolvă în comun sarcina va stradui sa îndeplinească corect si rapid
din fișa respectivă, într-un timp limitat. Fișele sunt sarcina proprie. La expirarea timpului
anexate. La final un elev din grup trece și prezintă
rezultatele. Analiza rezultatelor obținute.
Fișa N1 acordat pentru concurs, fiecare grup va
1
Fie funcțiile ƒ:R→R, ƒ(x)=2x2; g:R→R, g(x)= 2x2+3.
1 presenta posterul la tablă .
Observații și concluzii: Evaluare orală 8 min
Alcătuiți tabelul de valori al funcțiilor ƒ și g. Trasați
1. Gg se obține din Gf efectuând translația
graficul.
cu 3 unități liniare de-a lungul axei Oy,
Fișa N2
1 1 în sensul acesteia.
Fie funcțiile ƒ:R→R, ƒ(x)=2x2; g:R→R, g(x)= 2x2-2.
Alcătuiți tabelul de valori al funcțiilor ƒ și g. Trasați 2. Gg se obține din Gf efectuând translația
graficul. cu 2 unități liniare de-a lungul axei Oy,
Fișa N3 în sensul opus acesteia.
1
Fie funcțiile ƒ:R→R, ƒ(x)=2x2; g:R→R,
1 3. Gg se obține din Gf efectuând translația
g(x)= 2 (x-3)2. cu 3 unități liniare de-a lungul axei Ox,
Alcătuiți tabelul de valori al funcțiilor ƒ și g. Trasați în sensul acesteia.
graficul.
Fișa N4 4. Gg se obține din Gf efectuând translația
1 1
Fie funcțiile ƒ:R→R, ƒ(x)=2x2; g:R→R, g(x)= 2 (x+2)2 cu 2 unități liniare de-a lungul axei Oy,
Alcătuiți tabelul de valori al funcțiilor ƒ și g. Trasați în sensul opus acesteia.
graficul.

Reflecție Prezentare Power Point. Se prezintă funcțiile, se pune


Consolidarea întrebarea: cum se deplasează graficul funcției date. Explică oral cum se transformă graficul Test 5 min
materiei şi După se elevii dau răspunsuri se prezintă varianta funcției. formativ
formarea corectă (transformarea graficelor)
capacităţilor
(la nivel de
reproducere)

Evaluarea Parabola – graficul funcției ƒ:R→R, ƒ(x)=-3x2, a fost Rezolvă individual problema 17, pag.53 din Evaluare 10 min
(curentă , deplasată cu 2 unități de-a lungul axei Oy și cu 3 unități manual. scrisă
instructivă , de-a lungul axei Ox.
fără aprecieri a) Determinați funcția g al cărei grafic este
cu note) parabola obținută în urma efectuării acestor a) ƒ:R→R, ƒ(x)=-3x2 +2
transformări ale graficului funcției f. Câte funcții g ați ƒ:R→R, ƒ(x)=-3(x-3)2
determinat?
b) Trasați graficul funcției obținute. Anexa 2
Bilanțul lecției c) Determinați proprietățile fiecărei funcții Detrmină proprietățile funcțiilor
obținute. Întrebări orale 5 min
Cu ajutorul elevilor fac concluzii asupra lecţiei : Deduc concluzii, reflecții asupra lecției. Dau
unde poate fi aplicată în şcoală, în viaţă această temă? . exemple unde poate fi aplicată tema dată în
viața cotidiană?

Extensie De învățat tema 3.3.1-3.3.2, pag.36 Notează tema pentru acasă.


Anunțarea De repetat temea 3.2, pag.33
temei pentru De rezolvat ex. 11, p.47
acasă

Fișa N1
1 1
Fie funcțiile ƒ:R→R, ƒ(x)= x2; g:R→R, g(x)= x2+3. Alcătuiți tabelul de valori al funcțiilor ƒ și g. Trasați graficul.
2 2

Tabel 1
x -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4
1 8 4,5 2 0,5 0 0,5 2 4,5 8
ƒ(x)= x2
2
1 11 7,5 5 3,5 3 3,5 5 7,5 11
g(x)= x2+3
2
Fișa N2
1 1
Fie funcțiile ƒ:R→R, ƒ(x)= x2; g:R→R, g(x)= x2-2. Alcătuiți tabelul de valori al funcțiilor ƒ și g. Trasați graficul.
2 2

Tabel 2
x -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4
1 8 4,5 2 0,5 0 0,5 2 4,5 8
ƒ(x)= x2
2
1 2
g(x)= x -2 6 2,5 0 -1,5 -2 -1,5 0 2,5 6
2

Fișa N3
1 1
Fie funcțiile ƒ:R→R, ƒ(x)= x2; g:R→R, g(x)= (x-3)2.
2 2
Alcătuiți tabelul de valori al funcțiilor ƒ și g. Trasați graficul.

Tabel 3
x -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6

1 4,5 2 0,5 0 0,5 2 4,5 8 12,5 18


ƒ(x)= x2
2
1
g(x)= (x-3)2 18 12,5 8 4,5 2 0,5 0 0,5 2 4,5
2
Fișa N4
1 1
Fie funcțiile ƒ:R→R, ƒ(x)= x2; g:R→R, g(x)= (x+2)2
2 2
Alcătuiți tabelul de valori al funcțiilor ƒ și g. Trasați graficul.

Tabel 4
x -6 -4 -3 -2 -1 0 1 2 -5

1 18 8 4,5 2 0,5 0 0,5 2 12,5


ƒ(x)= x2
2
1
g(x)= (x+2)2 8 2 0,5 0 0,5 2 4,5 8 4,5
2

ANEXA 2

S-ar putea să vă placă și