Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Numele şi prenumele profesorului :


Şcoala:
Clasa: XI F - „Tehnician în Activităţi Economice”
Modulul: MI - Marketingul Afacerilor
An şcolar 2013/2014
Data: 26 Mai 2014
Plan de învăţământ aprobat prin Ordinul M.E.C.I.: nr.3423 / 18.03.2009, Anexa 3
Programa aprobata prin Ordinul M.E.C.T.S.: 3412/16.03.2009

Unitatea de învăţare: Cercetarea de marketing şi nevoile clienţilor


Titlul lecţiei: Cercetarea de marketing şi nevoile clienţilor
Tipul lecţiei : Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Timp: 50 de minute

Scopul lecţiei: Formarea competenţelor şi abilitaţilor de analiză şi interpretare a tipurilor de cercetări utilizate în marketing, formarea abilităţilor
de stabilire în mod corect a metodelor de cercetare a nevoilor clienţilor şi de analiză şi interpretare a datelor utilizate în cercetarea de marketing.
Motivaţia: Lecţia este foarte importantă întrucât elevii trebuie să-şi fixeze foarte bine noţiunile dobândite pe parcurs în cadrul acestei unităţi de
învăţare, noţiuni ce le sunt necesare, atât în activitatea din cadrul firmei de exerciţiu, cât şi dupa terminarea liceului, ca viitor angajat sau student
al unei facultăţi din domeniul ştiinţelor economice şi nu numai. A şti să investighezi/cercetezi, a şti CUM să realizezi această investigare şi
CUM să interpretezi rezultatele obţinute este o activitate ce le este necesară elevilor pe tot parcursul lor educaţional.

Unitatea de competenţă
C2 Cercetarea de marketing şi nevoile clienţilor

Competenţe generale: Determinarea nevoilor clienţilor

Competenţe specifice
vizate:
- Investigarea nevoilor clienţilor
- Stabilirea metodelor de cercetare în investigarea nevoilor clienţilor
- Analizarea şi interpretarea datelor
1
Competenţe derivate:
C 2.1.- Identificarea şi determinarea surselor primare şi a celor secundare
C 2.2. – Caracterizarea şi aplicarea metodei de investigare a surselor statistice pentru determinarea nevoilor clienţilor
C 2.3. – Caracterizarea şi aplicarea metodei cercetării directe pentru determinarea nevoilor clienţilor
C 2.4. – Caracterizarea şi aplicarea metodei experimentul în cercetarea de marketing pentru determinarea nevoilor clienţilor
C 2.5. – Identificarea şi aplicarea în mod corect a scalelor uzuale folosite în cercetarea de marketing
C 2.6. – Interpretarea rezultatelor obţinute cu ajutorul graficelor sau a diagramelor
Competenţe pedagogice:
C2.1. C2.2. C2.3. Dezvoltarea atenţiei concentrate;
C2.4., C2.5. C2.6. Dezvoltarea gândirii şi a spiritului de observaţie;
Utilizarea limbajului specific disciplinelor economice.

STRATEGII DIDACTICE :

a) Principii didactice : principiul participării active, principiul asigurării progresului gradat al performanţei, principiul conexiunii inverse
b) Metode didactice :
- metode de comunicare orală : expunerea, conversaţia, problematizarea
- metode de acţiune : prin descoperire (Metoda CIORCHINELUI)
c) Procedee de instruire: problematizarea prin crearea situaţiilor problemă, conversaţia de consolidare
d) Forme de organizare: de grup, individuală
e) Forme de dirijare a învăţării: dirijată de profesor, independentă
f) Resurse materiale: - material bibliografic
- videoproiector,laptop
- instrumente de scris
- foi de scris
- fişe de lucru
g) Metode de evaluare: - evaluarea orală

Bibliografie: - Ilie, SC., Tanislav C., Poştovei C., Manual pentru clasa a XI a - “Marketingul Afacerilor”, Editura Oscar Print, Bucuresti,
2006
- Maxim, E. - “Marketing”, Editura Universităţii “Al. I. Cuza” Iaşi, 2009

2
Anexe: Plan de Recapitulare, Fişe Ciorchine, Fişa de lucru

Competenţe
Secveneţele Lecţiei Strategie didactica
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de Mijloace de Forme de Evaluare
invatamant invatamant organizare
a activitatii

Moment organizatoric -profesorul face prezenta elevilor şi Elevii de servici anunţă elevii absenţi, Conversatia Catalog Frontală
(2 min) face observatii, daca este cazul dacă sunt, şi îşi însuşesc observaţiile -
-verifică funcţionarea aparaturii: primite
videoproiector, laptop, tablă interactivă etc.

Captarea atenţiei şi C2 -aminteşte titlul lecţiei – „Cercetarea de Sunt atenţi şi răspund la întrebările Conversaţia Fisa de lucru
verificarea temei marketing şi nevoile clienţilor”, competenţele profesorului citind din caiete rezolvarea Explicaţia Videoproiector Individuala Evaluare
(5 min) vizate pentru aceastăoră de recapitulare şi temei pentru acasă Laptop Frontala orala
planul de recapitulare
-profesorul întreabă dacă s-au întâlnit
dificultăţi în rezolvarea temei pentru acasă şi
cere elevilor să o prezinte

Anunţarea conţinutului -profesorul prezintă modul de desfăşurare al Ascultă si devin interesati de activităţile Observare
activităţii orei (metoda ciorchinelui şi lucrul pe fişe de propuse de profesor Expunerea Fişa de lucru Individuala curenta
(5 min) lucru) Urmaresc atent explicaţiile profesorului Explicatia Planşe Frontală Evaluare
C2.1 -profesorul explica metoda didactică de şi îşi pregătesc materialele necesare să Observatia Videoproiector orala
C2.2 recapitulare (metoda ciorchinelui) expusă cu iasă câte unul la tablă pentru a completa Conversatia Laptop
C2.3. ajutorul videoproiectorului modelul de ciorchine
C2.4.
C2.5.
C2.6.

3
Desfăşurarea activităţii C2.1 Profesorul dirijează activitatea de învăţare -ies la tablă şi completează schema Expunerea
(20 min) C2.2 invitând la tablă elevii pentru a completa Ciorchine şi răspund la întrebările Explicatia Observare
C2.3. schema Ciorchine (una pentru primul profesorului Observatia Videoproiector Frontala curenta
C2.4. subcapitol şi una pentru al doilea subcapitol) - sunt atenţi când un coleg iese la tablă Conversatia Tablă Evaluare
adresând întrebări pentru fiecare concept şi completează schema orala
adaugat; -îşi scriu pe caiete schema pe momentul
- invită toată clasa la discuţii pe marginea completării lor şi fac adăugiri la lecţie
conceptelor adăugate în schema ciorchine,
crează situaţii problemă, supune la dezbateri
-Împarte clasa în grupuri de câte doi elevi (pe -completează fişa de lucru pe echipe Expunerea Fişa de lucru Frontala Observare
(5 min) C2.5. bănci) si le împarte fişa de lucru privind Conversaţia curenta
C2.6. “Scalele uzuale folosite în cercetarea de Observaţia
marketing” (recapitaluarea se va efectua pe Problematiza
baza unei fişe de rezolvare) rea
- Aşteaptă ca elevii să completeze fişa de
rezolvare
- invită elevii la discuţii -citesc rezolvarea fişei de lucru Expunerea Fişa de lucru Frontala Observare
(5 min) -fac completări Conversaţia curenta
Observaţia Evaluare
Explicaţia orală

Asigurarea transferului C2.1 Profesorul apreciază activitatea şi calitatea Elevii ascultă aprecierile profesorului Observare
(3 min) C2.2 prezentărilor , analizând punctele tari şi cele descriere Individuala curenta
C2.3. slabe constatate analiză Frontala Evaluare
C2.4. SWOT orala
C2.5.
C2.6.
Secventa finala Formuleaza aprecieri, observatii si
Aprecierea desfasurarii recomandari. Retin aprecierile, observatiile si Conversatia Catalog Individuala
lectiei si a asimilarii Apreciaza prin note raspunsurile elevilor recomandarile. Frontala
cunostintelor motivandu-le Observare
(3 min) curenta

Prezentarea temei Prezinta continutul unei activităţi de rezolvat Noteaza tema de rezolvat; retin Explicatia Caietul de teme Individuala
pentru acasă pentru acasă (Test de Autoevaluare de la precizarile profesorului. Conversatia Frontala -
(2 min) pagina 95, Manual)

S-ar putea să vă placă și