Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 168, Sector 6, București


Disciplina: Matematică
Clasa: a VII-a
An școlar: 2019-2020
Data: 5.12.2019
Unitatea de învățare: Operații cu numere reale si radical
Lecția: Recapitularea cunoștințelor
Tipul lecției: Lecția de recapitulare și sistematizare
Durata lecției: 50 minute
Propunător: Istrate Mihnea

Competențe specifice:
1. Identificarea numerelor aparținând diferitelor submulțimi ale lui ℝ;
2. Utilizarea unor algoritmi şi a proprietăţilor operaţiilor în efectuarea unor calcule cu numere reale si radicali;
3. Folosirea terminologiei aferente noţiunii de operatie cu radical si ecuatii (factor, putere, conjugata, fractie);
4. Elaborarea de strategii pentru rezolvarea unor ecuatii si cunoasterea ordinii efectuarii operatiilor
5. Modelarea matematică a unor situații practice care implică operații cu numere reale;
Obiective operaționale:
 Cognitive
1. Sa cunoasca algoritmul de extragere a radacinii patrate
2. Sa stie sa introduca si sa scoata factori de sub radical
3. Sa cunoasca ordinea efectuarii operatilor cu radicali si fractii
4. Sa existe un procent de promovabilitate a lectiei de peste 70%
5. Sa isi insuseasca modul de lucru in echipa
 Afective
 Stimularea dorintei de a avea rezultate
 Sa se implice in activitatea de la clasa
 Sa tina cont de opiniile celorlalti intr-o echipa

Strategii didactice:
 Metode și procedee de instruire
 Conversația
 Exercițiul
 Jocul
 Forme de organizare
 Frontal
 Individual
 În echipe
 Mijloace de instruire
-Tabla
-Fisa cu exercitii

 Evaluare
 Orală și scrisă, individuală și în grup

Bibliografie
o Programa Școlară – Matematică cls. V-VIII
o Manual Matematică clasa a VII-a, Editura Sigma, autori: Mihaela Singer, Sorin Borodi, Vlad Copil, Emilia Iancu, Maria
Popescu, Vicențiu Rusu, Cristian Voica
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Obiective Descrierea Metode Mijloace Forme de Timp Strategia


activității operaționale activității de de organizare de evaluare
instruire instruire
Moment Asigur
organizatoric - condițiile optime - - - 5’ -
pentru desfășurarea
lectiei:
-salutarea elevilor
-verificarea
existenței resurselor
materiale necesare
Recapitularea, -Sa cunoasca Are loc -expunere -Tabla Individual 30’ -evaluare prin
sistematizarea algoritmul de verificarea temei și -conversatia expunerea
și consolidarea extragere a rezolvarea
cunostintelor
radacinii patrate eventualelor
cunoștințelor -Sa stie sa neclarități/nelămuriri la tabla
introduca si sa întalnite: verificarea
scoata factori de temei elevilor prin
sub radical sondaj folosind
- Sa cunoasca dialogul profesor–
ordinea efectuarii elev, elev-elev, prin
operatilor cu confruntarea
radicali si fractii rezultatelor
* întreab dacă elevii
au nelămuriri.
Analiza -Sa existe un -Va avea loc o -conversatia -Tabla Individual/colectiv 15’ -prin
rezultatelor procent de evaluare a -Fisa cu conversatie si
promovabilitate a cunostiintelor
activității și exercitii
elevilor prin sondare
elaborarea lectiei de peste aleatorie, iar la final evaluare
concluziilor 70% vor primi o fisa cu scrisa
- Sa isi insuseasca exercitii ce trebuie
modul de lucru in rezolvata in echipe
echipa de 2-3 colegi

S-ar putea să vă placă și