Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba latină


Clasa: a VIII-a A
Profesor: Galer Alina
Tipul lecţiei: Mixt
Subiectul lecţiei: Indicativul imperfect al verbului esse şi al verbelor latinesti regulate.
Scopul: Dezvoltarea unei gândiri logice şi critice prin descoperirea elementelor şi structurilor specifice
limbii latine şi civilizaţiei romane prezente în diverse domenii ale cunoaşterii şi acţiunii umane.
Durata: 50 minute
Data: 04.XI. 2019

Obiective cadru:
1. Receptarea mesajelor orale / scrise
2. Producerea mesajelor orale / scrise
3. Valori şi atitudini faţă de studiul limbii latine şi al civilizaţiei greco-romane

Competente specifice:
1.1 identificarea unor litere, sintagme şi enunţuri într-un text scris;
1.2 identificarea elementelor de structură ale părţilor de vorbire studiate;
1.3 identificarea într-un text a relaţiilor sintactice esenţiale, prin analogie cu limba română, în vederea
traducerii;
2.2 traducerea orală/scrisă a unor cuvinte, enunţuri şi texte scurte;

Valori şi atitudini:
 Asumarea conştientă a unor repere fundamentale din patrimoniul spiritual european
 Conştientizarea contribuţiei limbii latine şi a civilizaţiei romane la elaborarea modelului cultural
european
 Dezvoltarea unei gândiri logice şi critice prin descoperirea elementelor şi structurilor specifice limbii
latine şi civilizaţiei romane prezente în diverse domenii ale cunoaşterii şi acţiunii umane

Metode didactice: expunerea, lucrul individual, învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică;
Resurse umane: elevii clasei a VIII-a A
Resurse materiale: tabla, manualul.
Bibliografie: Dr. Fotea – Mic dicţionar de cuvinte, locuţiuni, cugetări şi citate străine;
http://www.limbalatina.ro/gramatica/indimpe.html
Secvenţele Timpul Activitatea profesorului Activitatea elevilor
lecţiei
Moment 2' Profesorul notează absenţele şi creează o atmosferă
organizatoric favorabilă desfăşurării lecţiei;
8' Profesorul ascultă, corectează şi încurajează elevii care Doi elevi citesc pe rând tema realizată acasă: prezentare referate cu
Verificarea citesc. tema, Spectacolele la romani sau Imbracamintea la romani
temei pentru
acasă
5' Profesorul adresează întrebări privind formarea Elevii răspund la întrebările profesorului oferind exemple de verbe de
Reactualizarea indicativului prezent la verbele latineşti: la fiecare coniugare:
cunoştinţelor Indicativul prezent activ al verbului latin se foloseste, in general, ca si
anterioare Câte conjugări avem în limba latină? cel roman.
Cum le recunoaştem? Cand enuntam un verb, prima forma este indicativul prezent persoana
Cum procedăm pentru a conjuga verbe aparţinând I singular (laudo, scribo, ducere, respectiv, audio).
fiecărei conjugări?
Prezentul indicativ se formeaza, adaugand terminatiile (o), (s), (t),
(mus), (tis) si (nt), la tema prezentului.
Tema prezentului se formeaza, indepartand terminatia (re) de la
infinitivul prezent activ in cazul conjugarilor I, II si IV, iar in cazul
conjugarii a III-a se indeparteaza si vocala neaccentuata "e" care
precede terminatia (re);
astfel: lauda, scribe, duce, audi;
Adaugand la tema prezentului terminatiile amintite mai sus,
obtinem: laudo [eu laud], laudas [tu lauzi], laudat [el, ea lauda],
laudamus [noi laudam], laudatis [voi laudati], laudant [ei, ele lauda];
Verbul legere (conjugarea a III-a):
lego, legis, legit, legimus, legitis, legunt- a citi
3' Profesorul scrie pe tablă o maximă pe care elevii Elevii notează maxima pe caiete si o traduc:
Captarea trebuie să o traducă şi să extragă învăţătura: Înţelepciunea este stiinta vieţii;
atentiei Sapientia ars vitae est (Seneca); Ei deduc faptul că doar prin învăţătură devin înţelepţi;
Profesorul notează pe tablă flexiunea verbului esse la Elevii notează în caiete, după care, 5 dintre ei vor merge pe rând la
indicativ imperfect şi algoritmul după care se conjuga tablă pentru a conjuga câte un verb;
verbele regulate (de fiecare conjugare) la indicativ Canto/are, scribo/ ere, duco/ ducere, audio/ ire.
imperfect şi dă explicaţiile necesare;
ESSE – ind. Impf.
eram eramus Doi elevi vor veni pe rând la tablă pentru a rezolva sarcinile propuse;
eras eratis
Dirijarea 30' erat erant
învăţării - arata o actiune neterminata (ca si in limba romana) (in
+ per+ facio) (imperficio, -ere, fece, fectum)
Are specific sufixul gramatical –ba
NB! Singura deosebire apare la vb. de conjug. a III-a
vocalica (facio) si a IV-a unde apare vocala de legatura
–e- inainte de sufixul –ba
Ex:
Conj.I laudo, -are => lauda + bam, bas ...
sg pl
Laudabam laudabamus
Laudabas laudabatis
Laudabat laudabant Elevii vor conjuga verbul la tabla pentru a demonstra ca au inteles
Conj a II-a habeo, -ere => habe (sg) habebam, -s, -t (pl) habebamus, -tis, -nt
Conj a III-a consonantica duco, -ere (sg) ducebam, -s, -t (pl) ducebamus, -tis, -nt
Conj a III-a vocalica (primeste –e-)
Facio, -ere => faciebam, -ebas, - ebat .....
Conj a IV-a scio, sciere (sg) sciebam, -s, -t (pl) sciebamus, -tis, -nt
Aplicatie:
Precizati formele urmatoarelor verbe la ind. 1. Verbul venio,-ire,veni,ventum (= a veni) are la indicativ
Imperfect (diateza activa) imperfect, diateza activa, persoana a doua plural forma
venio,-ire,veni,ventum (= a veni) -persoana a doua veniebatis.
plural 2. Verbul timeo,-ere,-ui (= a se teme) are la indicativ imperfect,
timeo,-ere,-ui (= a se teme) - persoana a doua singular diateza activa, persoana a doua singular forma timebas.
taceo,-ere,-cui,-itum (= a tacea) - persoana a treia plural 3. Verbul taceo,-ere,-cui,-itum (= a tacea) are la indicativ
vinco,-ere,vici,victum (= a invinge) - persoana intai imperfect, diateza activa, persoana a treia plural forma
plural tacebant.
iacto,-are,-avi,-atum (= a arunca) - persoana a treia 4. Verbul vinco,-ere,vici,victum (= a invinge) are la indicativ
singular imperfect, diateza activa, persoana intai plural forma
vincebamus.
5. Verbul iacto,-are,-avi,-atum (= a arunca) are la indicativ
imperfect, diateza activa, persoana a treia singular forma
iactabat.

-elevii vor fi atenți la cerința profesorului și vor traduce citatul cu


-profesorul notează pe tablă un citat din Juvenal pe care ajutorul dicționarului Latin-Român:,,Dați pâine și jocuri”
elevii trebuie să-l traducă: ,,Panem et circenses(dare)”
,, Dați poporului pâine și jocuri (circ)”

Daca timpul ne permite, vom citi Ridendo - elevii citesc si traduc cu ajutorul dictionarului.
de la pagina 52, o fabula scurta in limba latina.
Apoi elevii extrag toate verbele, spun la ce timp
sunt si le trec la imperfect.

Asigurarea S-a asigurat pe tot parcursul lecţiei prin corectări,


feedback-ului aprecieri verbale şi încurajări.
Asigurarea 2` Profesorul propune ca temă pentru acasă conjugarea la Elevii își notează tema în caiete
retenţiei şi a ind. imperfect a câte unui verb din fiecare coniugare:
transferului voco, -are,- avi, -atum = conj. I ; a chema
suadeo, -ëre, -asi, -asum = conj. II; a sfatui
mitto, -ere, -si, -ssum = conj. III consonantica; a trimite
fugio, -ere, -gi, -itum = conj. III vocalica; a fugi
audio, -ire, -ivi, -itum = conj. IV; a auzi

S-ar putea să vă placă și