Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şc. Gimnazială Nr. 1 Blândeşti


DATA: 14.10.2019
CLASA: a I I I- a
PROPUNĂTOARE: prof. înv. primar Păduraru Marina
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Numerele natural în concentrul 0-10000
SUBIECTUL LECŢIEI:,, Exerciții și probleme recapitulative’’
TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizare
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: Matematică
Limba şi literatura română
SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea capacităților și deprinderilor de a efectua adunări şi scăderi cu numerelor
naturale din concentrul 0-10000 .
COMPETENŢE GENERALE:
 Utilizarea numerelor în calcule.
 Rezolvarea de probleme în situaţii familiare.
 Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare.

COMPETENȚE SPECIFICE:
 Matematică
2.1. Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000 şi a fracţiilor subunitare sau echiunitare, cu
numitori mai mici sau egali cu 10.
2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, respectiv a fracţiilor subunitare sau echiunitare care
au acelaşi numitor, mai mic sau egal cu 10.
2.3. Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000 şi respectiv a fracţiilor subunitare sau echiunitare care
au acelaşi numitor, mai mic sau egal cu 10.
2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 - 10 000 sau cu fracţii cu acelaşi numitor.
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
cu raţionamente simple.
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0 - 10 000.

 Limba şi literatura română


1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să citească numere naturale formate din mii, sute, zeci şi unităţi ;
O2- să scrie cu litere numere formate din mii, sute, zeci și unități;
O3-să identifice cifra unităţilor, zecilor, a sutelor și a miilor la diverse numere;
O4-să compună și să descompună un număr format din mii, sute, zeci și unități;
O5 - să efectueze operații de adunare și scădere ;
O6 – să afle termenul necunoscut ;
O7 - să rezolve probleme utilizând operațiile de adunare și scădere;
O8- să participe activ la toate activitatile lectiei ;
O9- să utilizeze terminologia specifică operațiilor de adunare și scădere;

STRATEGII DIDACTICE:
- METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicația, observația, exerciţiul, problematizarea, munca, jocul
didactic;
- RESURSE:
- MATERIALE DIDACTICE SI MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: fișe de lucru, rebus ;
- UMANE: 11 elevi
- TEMPORALE: 45 de minute
- FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
BIBLIOGRAFIE: Neacşu, I., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, E.D.P., Bucureşti, 1998
Programa şcolară pentru Matematică - clasele a III-a-a IV-a, Bucureşti, 2014
Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Ob. Op./ Conţinut instructive-educativ Strategii didactice Evaluare


Timp Metode şi Mijloace Forme de
procedee şi organizare
didactice materiale
didactice
1. Moment Se asigură un climat educaţional Conversaţia Manualul Frontal
organizatoric 1 favorabil Caietele
min desfăşurării lecţiei, se pregăteşte de
materialul didactic necesar. aplicaţii
2. Verificarea şi 1
reactualizarea min Verificarea cantitativă si calitativă a Conversaţia
cunoştinţelor temei: Caiete Frontal Obs.sistematică
-observă dacă elevii au efectuat Individual
tema dată;
-verifică tema selectiv şi corectează Exerciţiul
greşelile ;
-reactualizează cunoştinţele elevilor
cu exerciţii de „antrenare a minţii”

3. Captarea 5 Se va realiza prin intermediul Conversaţia Rebus- Frontal Aprecieri verbale


atenţiei min unui rebus. Explicaţia ANEXA 1 Individual
O8
(ANEXA 1)

4.Anunţarea temei Voi anunţa tema şi obiectivele. Conversaţia Frontal


şi a obiectivelor 1 Astăzi vom face exerciţii
min recapitulative cu numerele
naturale din concentrul 0-10000.
5. Recapitularea 20 Se realizeaza exerciţii cu numerele Fisă Frontal Aprecieri verbale
conţinutului min natural formate din MSZU (0- ANEXA 2 Individual
10000):
O1 -citirea şi scrierea numerelor
O2 formate din MSZU
O3 - identificarea cifrei unităţilor,
O4 zecilor, a sutelor și a miilor la
O5 diverse numere
O6 -compunerea şi descompunerea
O7 numerelor
O8 -efectuarea operaţiilor de adunare şi
O9 scădere
-aflarea termenului necunoscut
-rezolvarea de probleme
6.Obţinerea 15 Distribui elevilor o fişă de lucru Conversaţia Fişă de Frontal Obs.sistematică
performanţei Min după care explică sarcinile de lucru. Explicaţia lucru Individual
( ANEXA 3) ANEXA 3
O2
O3
O4
O5
O6
O7

7. Încheierea 2 Fac aprecieri frontale cu privire la Conversaţia Frontal Aprecieri verbale


lecţiei min modul de participare al elevilor la Explicaţia frontale/individuale
lecţie şi transmit si explica tema
pentru acasă.
ANEXA 1

REBUS

1. Se numeşte produs rezultatul.................(împărţire)


2. Ce oră avem noi acum? (matematică)
3. Diferenţa este rezultatul...................(scădere)
4. Rezultatul......................se numeşte sumă sau total. (adunare)
5. ..........................se numeşte rezultatul înmulţirii. (produs)
6. Proba înmulţirii se poate realiza atât prin .................cât şi prin înmulţire.(împarţire)
7. Numerele care se înmulţesc senumesc.................. (factori)
8. ............................este numărul din care se scade. (descăzutul)
9. ..................este rezultatul împărţirii. (câtul)
10.Numărul care se scade se numeşte...................(scăzător)
11. 2186 este un număr...........(par)
12.4573 şi 9613 sunt numere.............(impare)
ANEXA 2

1. Scrie cu cifre numerele :


cinci mii trei sute nouă ………………..
o mie două sute optsprezece ……………..
şapte mii nouăzeci şi şase………………….
noua mii trei sute optzeci şi patru..................................
2. Scrie cu litere numerele:
1245...............................................................
4701................................................................
7915................................................................
2857................................................................
3. Identifica:
- cifra zecilor la numărul 7859
-cifra miilor la numărul 4352
-cifra sutelor la 9163
-cifra unităţilor 2456
4. Descompune numerele
1674-
8371-
9023-
3501-
5. Compune numerele
3000 + 100+ 10+ 5=
6000+ 80 + 5=
1000+ 200+ 70+ 3=
6. Compara numerele
2683 6748 785 1725 7018 7081
1275 1257 3562 10000 3412 6734
7. Calculeaza
1627 + 768= 2534+ 2785=
6758- 1784= 896+1673=
7648+1000= 4569+ 1284=
65784-2456= 7509-5643=
8. Afla termenul necunoscu
a+ 6732= 9278
9742- b=4532
c+ 758= 3612
1356- d= 891
9. Intr-o florarie s-au adus intr-o zi 26000 de garoafe, cu 1147 mai multi trandafiri, iar magarete cu 168
mai putine decat garoafe si trandafiri la un loc.
Cate flori s-au adus in total?

10. Bunica are in total 2635 de carti cu basme. Ea ii da nepoatei sale 678,iar nepotului 1000.
Cate carti ii raman bunicii?
ANEXA 3
Fişă de lucru

1. Scrie cu cifre numerele :


cinci mii trei sute nouă ……………….......................................
o mie două sute optsprezece …………….................................
şapte mii nouăzeci şi şase…………………...................................

2. Aseaza numerele în ordine crescătoare, apoi descrescătoare :

3 194, 1 658, 2 226, 9 703, 1 377, 9 105.


.........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................

3. Comparaţi numerele folosind unul din semnele < , = , > :

1 461 ….. 1 452

3 385 ….. 3 395

2 292 ….. 2 922

4. Scrie numerele :

Sase mii sapte sute optsprezece - ...............................

O mie optzeci - .................................


5. Scrie vecinii numerelor:

.............. 7 599 ..............

. ............ 4 789 ...............

6.Broscuţa s-a rătăcit.


Ajuta broscuţa să ajungă la şcoală, ştiind că trebuie să treacă numai peste pietrele care au un număr par. Coloreaza
numerele pare cu culoare galbena si traseaza drumul.

1 358
2 016

10 000

1 141

2 433
1 084
3 005 3 240

4 832
3 124

S-ar putea să vă placă și