Sunteți pe pagina 1din 5

18.09.

19

Școala Gimnazială „Negoiță Dănăilă”, Bucești

PROIECT DIDACTIC
Arte vizuale și abilități practice
clasa pregătitoare

1 prof. înv. primar


SUSANU DOINA
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA TEMATICĂ: La început de drum
SUBIECTUL LECŢIEI: Elemente de limbaj plastic: linii puncte și culoare
TIPUL LECŢIEI: de formare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: Arte vizuale şi abilităţi practice, Dezvoltare personală
COMPETENŢE VIZATE:

Competențe generale:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte familiare

1. Arte vizuale și abilități practice:


1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii și a formei în ipostaze familiare, în spațiul înconjurător
2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale în aplicații simple, specifice artelor vizuale

2.Muzică și mișcare:
3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică apelând la diverse forme de exprimare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. AVAP
O1.1.2.. - să recunoască tipurile de linii, observând imaginile
O2.2.2. - să asocieze formele unor obiecte cu lucrurile din lumea înconjurătoare, prin pipăit
O3 .2.2. - să utilizeze adecvat tehnicile de lucru: punctare, linie modulată și repetiție realizând modelul de pe covoraș
2. M.M.
O1.3.1.- să manevreze umbrela adecvat ritmului melodiei apelând la diverse figuri de exprimare

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, conversaţia , observația, demonstratia, observarea directă, învățarea prin descoperire
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE MATERIALE: pagina 8-9 din auxiliar, laptop (suport imagistic), viceoproiector, carioci, creioane colorate
RESURSE TEMPORALE: 30 minute + 15minute activităţi în completare
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: analiza produselor activității

2
ETAPELE Ob CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
op.
LECŢIEI Metode si Resurse Forme de
procedee materiale
organizare

1. Moment Asigurarea unui climat educațional favorabil necesar desfășurării cretă,


organizatoric activității. Ne asiguram daca avem toate materialele prezente- cretă, burete,
burete, materiale didactice, carioci și creioane, pensulă și borcănaș cu materiale
apă. didactice,
carioci și
creioane,
pensulă și
borcănaș
cu apă.

2.Reactualiza- * Recunoașterea diferitelor tipuri de linii întâlnite în medii familiare.


rea Afișarea pe tablă a unor imagini care arată obiecte formate din
cunoştinţelor diferite tipuri de linii de diferite grosimi (trecere de pietoni, munte,
ață, valurile mării, ploaia)

Conversaţia

Observarea Imagini Frontal


O1.1.2
directă

3. Captarea * Joc: „Săculețul fermecat”


- Copiii introduc mâna într-un săculeț cu obiecte, le pipăie și recunosc
3
atenţiei obiectul doar după formă. Joc didactic Frontal
O2.2.2 (obiectele descoperite vor avea culorile curcubeului, împreună vom
.
stabili ordinea culorilor) ROCVAIV
4.Anunţarea * La această lecție vom descoperi cât de importante sunt liniile,
temei şi a punctele și culoarea.
obiectivelor
5. Desfășurarea *
activității - Copii, numiți fiecare câte un obiect preferat! (...)
-În auxiliare la pagina 8,veți găsi imagini cu doi copii care au nevoie
de ajutorul vostru pentru a ajunge la obiectele lor preferate. Folosiți
culorile indicate!!! Învățarea Aux. p. 8 Individual
prin
1. Se trasează linii, folosind creioane colorate unind punctele folosinf descoperire
culorile indicate ( băiat- roz)
2. Se trasează liniile cu ajutorul pensulei folosind culorile indicate
(fată- albastru)
3. Continuă modelul folosind culori, după propria imaginație.
conversația
Analiza
produselor
-Ce culori ai folosit? De ce? (...)
activității

*Afișez la tablă câteva imagini, copiii le observă și identifică


modalitatea prin care au fost realizate (linii, puncte)

O1.1.2

Imagini Frontal
obsevarea
directă

4
6. Obținerea O3 .2.2 * Realizează modelul de pe covoraș unind punctele prin linii, adaugă Explicația Aux. p. 9 Individual
performanței și alte puncte de diverse culori.

7.Activitate O1.3.1 *Dansul umbrelelor Joc didactic Umbrele Frontal


recreativă Melodie Yann Tiersen - Comptine d'une autre ete

8.Încheierea *Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra participării Analiza
activității elevilor la activitate, precum și asupra comportamentului lor pe produselor
parcursul orei. activității
*Vom afișa lucrările și fiecare copil va primi câte o față zâmbitoare
pentru modul în care a lucrat

S-ar putea să vă placă și