Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.12.2019
Clasa: a IV-a C
Propunător: Puia Dumitra-Aurelia
Unitatea de învățământ: Colegiul Tehnic „Mihai Viteazu” - Școala Gimnazială Numărul 5, Vulcan
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Discipline integrate:
 Arte vizuale și abilități practice
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice.
Unitatea de învățare: „Magia iernii”
Subiectul: Genuri muzicale: colinde
Colind: „Scoală gazdă din pătuț”
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției:
o Formarea deprinderii de a cânta în colectiv, precum și a deprinderilor melodice;
o Formarea deprinderii de a cânta cu acompaniament instrumental;
o Formarea ținutei și a respirației corespunzătoare obținerii unei emisii vocale curente;
o Formarea deprinderii de a cânta expresiv.
Competențe specifice:
1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferențe de natură
muzicală și de mișcare corporală/scenică;
1.2. Corelarea înălțimilor de sunete și a valorilor de note și pauze cu notația muzicală;
2.1. Cântarea individuală, în grupuri mici, în colectiv, însoțită de elemente de mișcare cu diferențieri expresive;
2.2. Utilizarea notației înălțimilor sunetelor și valorilor ritmice ale notelor și pauzelor pentru însușirea unor cântece;
Obiective operaționale:
O1 - să execute cât mai corect exercițiile de respirație, de dicție, de încălzire și de omogenizare a vocii;
O2 - să interpreteze cât mai corect cântecele în cor și în grupuri mici;
O3 – să identifice corect notele muzicale din partitura dată;
O4 – să își însușească versurile și melodia colindei;
O5 - să interpreteze corect cântarea alternativă, sesizând timpii de intrare;
O6 - să participe activ, cu interes și plăcere la activitățile muzicale.
Strategia didactică:
1. Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul muzical, expunerea, observația, jocul didactic muzical, rebusul.
2. Mijloace didactice: laptop, videoproiector, boxe, creioane colorate, diplome, planșă rebus, fișe.
3. Forme de organizare: frontal, în grupuri.

Resurse:
a) Temporale: 50 minute
b) Spațiale: sala de clasă
c) Umane: 16 elevi

Bibliografie:
1. Palade M., Șcheiul D., „Hai la joc afară! - culegere de cântece, jocuri și numărători muzicale pentru preșcolari și școlari”, Editura George Tofan,
Suceava 2006.
NR. ETAPELE LECȚIEI OB. CONȚINUT INFORMAȚIONAL STRATEGII EVALUARE
CRT. DIDACTICE
1. Moment organizatoric Asigur ordinea și liniștea în sala de clasă. Conversația
Pregătesc materialele necesare pentru desfășurarea lecției: laptop,
videoproiector, boxe, creioane colorate, diplome, planșă rebus,
fișe.
Elevii se pregătesc pentru oră.
2. Exerciții de cultură vocală O1 I. Exerciții de respirație: Conversația Evaluare orală
 „Oftatul” (offffff) - înainte de inspirație se scoate tot aerul din
plămâni, apoi se inspiră profund și se expiră tot aerul în ritm
relativ lent;
 „Stingeți toate lumânările de pe tort” - inspirație puternică și
expirație forțată, prin scoaterea aerului din plămâni;
 Joc didactic muzical: „Ce frumos miroase floarea” - mimarea
gestului de a duce la nas o floare, inspirație lungă, profundă,
controlarea aerului expirat în timpul rostirii propoziției: „Ce
frumos miroase floarea!” (se repetă de 3 ori)
Demonstrația
II. Exerciții de dicție:
Fiecare exercițiu se pronunță prima dată mai rar, apoi din ce în ce
O6 mai rapid - ritmul este accelerat de 3 ori).

1. Trenul pleacă de la gară


Și străbate-ntreaga țară,
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, Observarea
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu. sistematică a
comportamentului
Exercițiul elevilor
2. Muzica îmi place mult
Și s-o cânt și s-o ascult,
La, la, la, la, la, la, la,
La, la, la, la, la, la, la.

III. Exerciții de încălzire și omogenizare a vocii:


O1  Pe vocale (vocalize): a, e, i, o, u. Explicația
 Pe silabe deschise: ma, me, mi, mo, mu; ta, te, ti, to, tu; la, le, li,
lo, lu;
3. Reactualizarea structurilor O2 Elevii adoptă poziția corespunzătoare în banci. Se intonează Conversația Observarea
dobântite anterior colectiv și pe grupe (fete/băieți) cântecele de iarnă : Laptop sistematică a
O5  „Deschide ușa, creștine!” (ANEXA 1) comportamentului
 „Iată, vin colindători!” (ANEXA 2) Boxe elevilor
O6  „Îngerii șoptesc” (ANEXA 3) Exercițiul
 „Altfel de colind” (ANEXA 4)
4. Discuții pregătitoare O6 Le prezint elevilor planșa cu rebus și le propun rezolvarea Conversația Evaluare orală
cerințelor pentru deslușirea soluției. (ANEXA 5)

1. Pe fiecare portativ, la început, trebuie să scriem ... CHEIA Planșă rebus


SOL
2. Prima notă muzicală este ... DO Observarea
3. Portativul este format din 5 ... LINII Expunerea sistematică a
4. Portativul este format din 4 ... SPATII comportamentului
5. Gama Do este alcătuită din 8 ... muzicale (NOTE) elevilor
6. „Steaua” și „Sorcova” sunt cântece care fac parte din tradițiile
și ... neamului nostru (TRADITIILE) Observația
7. Folclorul copiilor este alcătuit din ... referitoare la animale,
plante, jocuri, anotimpuri, familie, scoală, etc. ( CANTECE)

Soluția descoperită în urma rezolvării rebusului este „COLINDA”. Explicația


Pe baza acestui cuvânt-cheie voi dezvolta o scurta discuție cu elevii:
- În ce anotimp ascultăm acest gen de muzică?
R: ... iarna Jocul didactic
- Datorită cărui eveniment ascultăm colinde?
R: ... Nașterea Mântuitorului
- Ce sentiment ne trasmit colindele? Exercițiul Evaluare scrisă
R: ... bucurie ...

5. Anunțarea temei și enunțarea Astăzi, la ora de Muzică și mișcare, vom învăța o altă colindă, Conversația Evaluare orală
obiectivelor intitulată „Scoală gazdă din pătuț”.
Pentru ca activitatea să se desfășoare armonios trebuie să vă Observarea
însușiți versurile, să descifrați notele muzicale, să vă însușiți linia sistematică a
melodică și să adoptați o poziție corespunzătoare în bancă. comportamentului
Notez data și titlul pe tablă, iar elevii notează în caiete. Împart elevilor
elevilor câte o fișă pe care sunt notate versurile colindului, dar și
portativele cu notele muzicale. (ANEXA 6)
6. Dirijarea învățării O3 Pentru însușirea armonioasă a noului colind după partitură, Conversația Evaluare practică
învățarea se va face conform următoarelor etape:
O4 I. Citirea pe note în ritm propriu; Explicația
II. Citirea melodică; (ANEXA 6) Observarea
O2 III. Caracterizarea cântecului; Exercițiul sistematică a
IV. Valorificarea conținutului educativ; comportamentului
O5 V. Învățarea pe unități logice a colindei cu întreaga clasă; Demonstrarea elevilor
VI. Repetarea colindei cu întreaga clasă, apoi pe grupe.
O6
7. Obținerea performanțelor O2 Elevii vor mai cânta o data colinda pe intensități diferite (încet, Conversația Evaluare practică
mediu, tare), în funcție de cum îi voi dirija.
O6 După aceea, vor face în caiete un desen reprezentativ colindei. Explicația Observarea
Jocul didactic sistematică a
comportamentului
Creioane colorate elevilor
8. Încheierea activității Fac aprecieri generale asupra modului de participare al elevilor la Conversația Observarea
oră. sistematică a
Fiecare elev primește diploma pentru „Cel mai talentat cântăreț” Diplome comportamentului
(ANEXA 7). elevilor

S-ar putea să vă placă și