Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVĂȚĂMÂNT: Grădinița „DUMBRAVA MINUNATĂ”


Data: 04.11.2019

Grupa: MICĂ „Fluturașii” PROGRAM NORMAL (nivel I )


Educatoare: Iancu Cristina
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA ZILEI: „Fructe sănătoase și gustoase”
TIPUL ACTIVITĂȚII: însușire de noi cunoștințe;
FORMA DE ORCANIZARE: activitate frontală
CATEGORII DE ACTIVITĂTI:
ADP:
Rutine:- Întâlnirea de dimineață: „Bună dimineața ,fructe sănătoase !”
- Moment de poveste: „Poveste de toamnă”;
- Salutul, Prezența, Calendarul naturii;
- Ne pregătim pentru activități;
- Sosirea copiilor la grădiniță- deprinderi specifice;
- Servirea micului dejun - deprinderi de igienă și autoservire.
1
Tranziți: „Prin livadă” - variante de mers-joc
„A venit pe dealuri toamna”- cântec
ADE:- Cunoașterea mediului(DȘ): „MĂRUL” - observare
ALA:
Bibliotecă: „Citim imagini cu fructe”
Construcții: „Gardul livezii”
ALAII
„Hora merelor” - joc de mișcare

Scop:
- Însușirea cunoștințelor despre măr - formă, mărime, culoare, păstrare,
- dezvoltarea atenției și a spiritului de observație,
- cunoașterea foloaselor merelor în alimentația copiilor, precum și a regulilor de igienă,
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să recunoască, să analizeze, să descrie fructul prezentat;
O2- să denumească părțile componente ale mărului;
O3 - să precizeze forma, mărime, culoarea;

2
O4 - să-și însușească cunoștințe noi;
O5 - să alcătuiască propoziții simple;
O6 - să construiască prin alăturare, îmbinare utilizând ambele mâini în timpul lucrului;
O7 - să realizeze tema dată prin lucrul în echipă, respectând regulile de ordine și disciplină;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, exercițiul, învățarea prin descoperire, lucrul în perechi,
lucrul pe grupe, lucrul individual, amestecă, îngheață, formează perechi, turul galeriei.
Mijloace de învățământ: „Zâna Toamna”, coș cu mere, cuțit, farfurii, cuburi din lemn, imagini cu fructe de
toamnă, laptop.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
*** Currriculum pentru învățământ preșcolar MEN-2019;
* Revistele Învățământului preșcolar 2014-2018;
* Laborator Preșcolar, Ghid Metodologic, București - 2002 Mihaela Păisi Lăzărescu, Liliana Ezechil;
*Metode interactive de grup, S. Breban, E. Gongea, G. Ruiu, M. Fulga, Ed.Arves2002

SCENARIU ACTIVITĂȚII
Întâlnirea de dimineață debutează cu Salutul între copii, care se realizează de la educatoare către copii:
Dimineața a venit
La grădiniță am sosit
3
Pe pernițe ne așezăm
Cu toți ne salutăm.
„ Bună dimineața...!”
Prezența : „Cine nu este prezent astăzi”. Cu ajutorul educatoarei o fată numără băieții și un băiat
numără fetele. Educatoarea numără toată grupa.
După această etapă copii, ajutați de educatoare vor completa „Calendarul naturii” prin întrebările : „În
ce anotimp suntem?” ; „ În ce lună ne aflăm:”; „În ce zi a săptămânii suntem?; „Cum este vremea astăzi”; „ Cum
mai spunem noi anotimpului toamna?”; „De ce este bogat?”.
Moment de poveste; „POVESTE DE TOAMNĂ”
Noutatea zilei constă în prezentarea sub formă de surpriză a „Zânei Toamna” încărcată cu un coș cu mere
de diferite culori. Sunt întrebați copii dacă doresc să cunoască cât mai multe informații despre mere. Se
desfășoară jocul „Amestecă, îngheață, formează perechi”.
În continuare se derulează activitatea de cunoașterea mediului, unde copiii vor afla multe cunoștințe
despre măr. La centrul „Bibliotecă” vor citi imagini cu fructe de toamnă. La centrul „Construcții” vor construi
„Gardul Livezi”. La final se analizează activitatea de la centre, copiii sunt felicitați și recompensați cu surprize dulci.
Activitatea se încheie cu jocul de mișcare „Hora merelor”.

DEMERSUL DIDACTIC
4
Evenimente Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
didactice Metode si Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
Moment Se vor asigura condițiile
organizatoric necesare pentru desfășurarea
optimă a activității:
- Se va aerisi sala de grupă
- Mijloacele de învățământ
vor fi distribuite în fiecare
centru
Întâlnirea de dimineață:
- ”Bună dimineața fructe - conversația
sănătoase! - catalog - frontal observarea
Salutul: - calendarul comportamentului
Dimineața a venit naturii copiilor
La grădiniță am sosit
Pe pernițe ne așezăm
Cu toții ne salutăm.
Prezența:
”Cine nu este prezent astăzi?”
Calendarul naturii: răspunsurile copiilor
”Cum este vremea astăzi”?
Joc ”Amestecă, îngheață,
formează perechi”
Tranziții
5
„A venit pe dealuri toamna” –
cântec
Captarea și Se va realiza prin prezentarea - conversația - zâna Toamna - frontal - observarea
orientarea sub formă de surpriză a zânei - explicația cu coșul cu comportamentului
atenției Toamna cu coșulețul cu fructe fructe copiilor
Reactualizarea Se va face o discuție despre - conversația - imagini - individual - răspunsurile
cunoștințelor bogăția anotimpului Toamna copiilor
Anunțarea Se prezintă copiilor tema zilei : - conversația - materialele de - frontal - observarea
temei și a „Fructe sănătoase”. Se intuiesc - explicația la centre comportamentului
obiectivelor materialele și se anunța tema, copiilor
obiectivele și modul de
desfășurare a activităților : ”
Mărul” – observare, se va
construi gardul livezii, se va citi
imagini despre fructe.
Dirijarea Cunoașterea mediului - conversația
învățării Pentru că zâna Toamna a fost - explicația
ADE(DȘ) darnică cu noi și ne-a adus un - exercițiul
coș cu mere, haideți să aflăm - răspunsurile
cât mai multe informații despre - frontal copiilor
măr. Activitatea de observate se
va desfășura sub formă de
întrebări și răspunsuri.
Întrebările sunt clare pe
înțelesul copiilor. - coșul cu mere
„Ce am în mână?” - cuțit
”Ce formă are?” - farfuriuțe
”Ce culoare are?”
6
”De ce îl țin?”
”Dacă îl tai pe jumătate ce
observăm?”
”Cum sunt semințele?”
”Ce culoare au?”
”Cu ce este acoperit mărul?”
”Cum este miezul?”
Sinteza parțială este făcută de
educatoare. Părțile componente
ale mărului sunt coaja care
acoperă mărul, miezul, sâmburii
mici și tari și o codiță la exterior.
Merele pot avea coaja de mai
multe culori.
Educatoarea invită copiii să
guste mărul.
„ Ce gust are?”
”Ce facem înainte de a consuma
merele?”
”De ce cumpărăm mere de la
piață?”
”Ce pregătesc mamele noastre
din mere?”
Sinteza finală este făcută de
educatoare. Merele se mănâncă
crude sau se folosesc la compot,
plăcintă, prăjituri.

7
Înainte de a fi mâncate, ele
trebuie spălate. Merele sunt
păstrate în lădițe frumos
aranjate în cămară sau beci.
Trebuie culese cu grijă fără a fi
lovite pentru a putea fi cât mai
bine păstrate iarna.

Obținerea Educatoarea propune - explicația - imagini - pe grupe observarea


performanței preșcolarilor alegerea unui - demonstrația - cuburi din comportamentului
centru în care ar dori să lucreze lemn copiilor
cu specificația că se pot roti în
ordinea preferințelor.
Biblioteca - Pentru a cunoaște
cât mai multe informații despre
mere vă rog să citiți imaginile
prezentate.
Construcții – în acest centru
vom construi gardul livezii,
având sarcina să construim prin
alăturare și îmbinare folosind
cuburile din lemn. Educatoarea
va supraveghea activitatea și îi
va ajura pe cei care întâmpină
greutăți.

8
Asigurarea La final educatoarea va cere - explicația - imagini cu măr - frontal observarea
feedbackului copiilor să dea un măr din - demonstrație - laptopul comportamentului
mână, când va spune stop - exercițiul copiilor
copilul care are mărul trebuie să - turul galeriei
răspundă la o întrebare. Se va
repera procedura de mai multe
ori.
La Construcții se fac aprecieri
referitoare la respectarea
sarcinilor primite în realizarea
gardului.
La Bibliotecă au cunoscut cât
mai multe informații despre
mere.
Joc de mișcare – ”Hora
merelor”.
Copiii vor avea în mână câte un
măr decupat și pe o melodie vor
executa mișcări ritmate ( înapoi,
stânga, dreapta, sus -jos)
Încheiere Educatoarea apreciază toată - conversația - măr - frontal Comportamentul
activitatea desfășurată și vor copiilor
primi câte un măr și indemnul
de a consuma cât mai multe
mere.

S-ar putea să vă placă și