Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea şcolară:
Clasa: a VII-a A
Profesor: Casapciuc Eugenia

Disciplina: Limba și literatura română


Unitatea de conţinut: Personalități, exemple, modele
Tema:. „Alexandru refuzând apa” de Ștefan Augustin Doinaș
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștințe

Scopul lecției: Dezvoltarea receptivităţii literar-artistice a elevilor.


Perspectiva interdisciplinară: literatură - istorie

Motivația: Lecţia este foarte importantã întrucât elevii vor afla despre o personalitate, un exemplu, un model din istoria lumii. Aceastã operã îi
va ajuta sã-şi dezvolte capacitãţile intelectuale, sã-şi formeze o bazã cu privire la unul dintre cele mai importante personaje din istorie. Totodată,
ei îşi vor reaminti şi de specia literarã: ,,baladã’’.

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în receptarea și în producerea mesajelor în diferite situații de comunicare;
2. Folosirea modalităților de analiză tematică, structurală și stilistică în receatrea diferitelor texte literare și nonliterare;
3. Argumentarea în scris și oral a unor opinii în diverse situații de comunicare.

COMPETENTE SPECIFICE :
1.2. Identificarea elementelor specifice din structura unor tipuri textuale studiate ;
2.1. Aplicarea unor tehnici vizând înțelegerea textelor literare sau nonliterare;
2.4. Analizarea componentelor structurale și expresive ale textelor literare studiate și discutarea rolului acestora în tratarea temelor;
3.2. Identificarea elementelor dintr-un text care confirmă sau infirmă o opinie privitoare la textul respectiv;
3.3. Argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate.
1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a)Cognitive

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili de următoarele:

O1 : să citească expresiv un text, cu ajutorul suportului teoretic;


O2 : să identifice corect secvențele unui text dat, cu ajutorul suportului teoretic;
O3: să identifice corect indicii spațiali și temporali prin secvenţe semnificative de text;
O4: să interpreteze corect anumite scene sugestive cu ajutorul suportului teoretic, dar și al profesorului;
O5: să identifice minim trei figuri de stil/imagini artistice și să explice corect semnificația acestora, cu ajutorul manualului;
O6: să releve corect particularităţile de construcţie a personajului principal, cu ajutorul suportului teoretic;

b) Psihomotorii:
Pe parcursul lecției, elevii vor deveni capabili:
O7 : să-și dubleze exprimarea verbală printr-un comportament nonverbal adecvat interesului de persoană;
O8: să manipuleze eficient și în condiții de igienă materialele necesare.

c)Afective
O9: să dovedească receptivitate faţă de interpretarea unui text literar;
O10: să fie dispuşi să integreze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice;
O11: să-şi dezvolte gândirea creatoare şi gustul pentru literatură.

Strategii didactice

Metode şi procedee: Dialogul, Expunerea, Conversaţia euristică, Lectura expresivã și explicativă a textului poetic, Explicaţia, Observaţia,
Analiza de text, Exemplul, Exercițiul, Prelegerea.
Metode: Dezbaterea, Brainstorming, Învăţarea prin descoperire, Cvintetul.

Resurse educaţionale: manualul, fişa de lucru, tabla, caietele elevilor.

Forme de organizare: lucrul în perechi, activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă individuală sau activitate combinată,;

2
Sistemul de evaluare:

Forme de evaluare: orală;.


Metode de evaluare: observare curentă, verificare orală, fișă de lucru.

Timp: 45 de minute.

Bibliografie:

1. Adrian, Costache, Florin, Ioniță, M.N. Lascăr, Adrian, Săvoiu, Limba și literature română - Manual pentru clasa a IX-a, Ed. ART, București,
2008;
2. Eftenie, Nicolae., ,,Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române”, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2008;
3. Ştefan Augustin Doinaş, ,,Versuri’’;
4. Programa școlară pentru limba și literatura română clasa a IX-a, București, 2009;
Dupa ce a preluat tronul macedonean, dupa asasinarea tatalui sau,a faurit un imperiu urias si a pus temeliile impletiri a doua civilizatii,greaca si
orientala.Ridica in Egipt un oras care-i poarta numele si-i duce faima mai departe si in trei ani a castigat teritoriile de la sud de Marea Caspica si
la nord de Indus.Temperamentul sau era violent si impulsiv,foarte incapatanat si deschis la dezbateri.A fost un conducator pragmatic cu o mare
carisma si personal it ate
4.5

Citește mai multe pe Brainly.ro - https://brainly.ro/tema/297553#readmore

3
PROIECT DIDACTIC

Etapele lecţiei. OB. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
Timp Metode şi Forme de Mijloace de
procedee organizare învăţământ
1. Moment Consemnarea prezenţei elevilor. Elevii salută, răspund solicitărilor Dialogul Frontal Catalogul Observarea
organizatoric Asigurarea condiţiilor optime pentru profesorului, se pregătesc pentru sistematică
1’ desfăşurarea lecţiei. începerea orei.
2.Captarea O9 Concurs: Lucrați în perechi și, în Elevii dau exemple de personalități Conversaţia Lucrul în Caietele
atenţiei O10 două minute, redactați o listă cu nume /modele cunoscute. perechi elevilor
O11 de personalități/modele cunoscute
6’ de voi, din următoarele domenii: artă,
istorie, politică, știință, sport, religie.
Conversaţia
Perechea câștigătoare va fi cea care euristică
va avea cea mai numeroasă listă de
personalități.
Apreciere
La terminarea concursului, verbală

4
profesorului îi întreabă pe elevi: Ce
credeți că au realizat aceste Elevii dezbat tema dată de către Dezbaterea Frontal
persoane, astfel încât au devenit profesor, enumerând asemănări Exemplul
personalități pentru domeniile în între personalități.
care au activat? Găsiți asemănari
între acestea, ținând cont de actiunile
lor?

3. Anunţarea Astăzi vom descifra mesajul textului Elevii sunt atenți la tema lecției pe Expunerea Frontal Tabla Observarea
temei şi a din manual și vom învăța despre o care urmează să o facă. Caietele sistematică
obiectivelor mare personalitate istorică. Se scrie elevilor
2’ Elevii scriu titlul lecţiei în caiete.
titlul pe tablă (Alexandru refuzând
apa), apoi se anunţă obiectivele
lecţiei.
4.Recapitulare O7 Profesorul adresează elevilor Elevii răspund la întrebările -
legată de noua O10 următoarele întrebări: profesorului:
activitate O11 1.Câte genuri literare cunoașteți? Îmi 1.Genul epic, liric și dramatic. Conversaţia
puteți da definiția operei epice? Opera epică este opera în proză Euristică;
4’
sau versuri în care autorul își
transmite în mod indirect ideile, Conversaţia
gândurile și sentimentele prin euristică
intermediul acțiunii și al
2. Care sunt speciile literare care fac personajelor. Brainstorming Frontal
parte din genul epic? Ce este o baladă 2. Specii: Basmul, Nuvela, Apreciere
cultă? Romanul, Povestirea, Schița, verbală
Balada, Fabula, Poemul, etc.
Balada cultă este o specie a
genului epic, în versuri, cu un Explicația

5
conflict puternic, în care se
prezintă fapte vitejești, întâmplări
extraordinare ale unui personaj
excepțional, exemplar, pe un
fundal fabulos.
6.Dirijarea Profesorul oferă câteva date despre Elevii ascultă informațiile oferite Expunerea Frontal
învăţării. O1 Șt. Augustin Doinaș. de profesor. Frontal Manual
Ca punct de plecare al discuției, se Elevii citesc expresiv textul. Lectura
28’ realizează lectura integrală a textului. expresivă
Profesorul va citi câteva rânduri, apoi
elevii vor continua să citească balada.

Cadrul didactic îi întreabă pe elevi Elevii cer explicații cu privire la Explicaţia Frontal
dacă sunt cuvinte pe care nu le eventualele cuvinte noi. Conversaţia
înțeleg. euristică
Exemple de cuvinte noi:
Licoare = băutură fină
Coif = acoperământ de metal pentru
protecţia capului, purtat de ostaşi în
timpul luptei
Policandru = candelabru cu mai
multe braţe
Zenit = culme, apogeu, înălţime
Pojar = căldură mare, arsiţă
Bumbi = nasturi
Raclă = sicriu (pop.)
Facle = torţă
Priveghea = A sta de veghe noaptea la
Coversația
mort
Conversaţia Frontal euristică

6
Elevii sunt solicitați să-și exprime Elevii răspund la solicitarea euristică, Apreciere
opinia privind textul. profesorului. Explicaţia verbală

Profesorul le explică elevilor că acest Explicaţia Frontal


text îmbină atât trăsăturile genului Observarea
epic, cât și trăsăturile genului liric. sistematică
Elevii sunt solicitați să identifice
etapele specifice unei narațiuni după Elevii răspund la solicitarea Conversaţia Frontal
schema dată: profesorului, împărțind balada pe euristică, Tabla
1.situaţia iniţială (1-10) momentele subiectului. Analiza de text Individual Caietele
O2 2. cauza care modifică situaţia elevilor
iniţială(11-20) Manualul
3. desfăşurarea acţiunii(21-30)
Conversaţia
4. depăşirea situaţiei dificile (31-40)
5. situaţia finală (41-54) euristică

După identificarea momentelor


subiectului, se descrie prima imagine
O4 a personajului Alexandru cel Mare, Elevii descriu prima imagine a Analiza de text Manualul
asa cum apare în textul dat: este un personajului Alexandru cel Mare și Exemplul. Apreciere
om aflat în suferință din cauza
O6 caută secvențe în care este descris. verbală
căldurii sufocante. Este caracterizat
prin intermediul epitetului dublu
011 ,,obosit și setos”.

Profesorul îi întreabă pe elevi dacă Elevii răspund la solicitarea Învăţarea prin Frontal
personajul are vreo însușire profesorului: descoperire,
extraordinară care să-l deosebească Personajul nu are nici o însușire Brainstorming

7
de restul soldaților. extraordinară care să-l
Discuția va fi dirijată în așa fel încât deosebească de ceilalți soldați, el
elevii să remarce că personajul nu fiind un om obișnuit aflat într-o
este descris de la început un erou, ci
situație critică, în suferință.
un om simplu.
Elevii ascultă explicațiile
Cadrul didactic va explica elevilor că profesorului. Explicația Frontal
viziunea modernă asupra eroismului
se observă în portretul personajului,
deoarece acesta este surprins în
simplitatea lui.
Elevii primesc fișele
Se împart fișele de lucru. (Anexa 1) Elevii rezolvă exercițiile propuse Exercițiul Frontal Fişa de lucru
O3 Se propun spre rezolvare exercițiile pe fișa de lucru
O4 1, 2, 3.
Elevii ascultă informațiile oferite
de către profesor. Conversaţia
Se remarcă faptul că, deși se află într-
o situație critică, Alexandru cel Mare euristică
O7 refuză să numescă apa: ,,Cui duceți
O9 Elevii răspund: Conversația Frontal Fişa de lucru
această?”. (versul 7)
O11 Apa este simbolul vieții, al euristică Apreciere
vitalității; În situația dată, apa verbală
Ce simbolizează apa? Este importantă
devine un scop al existenței.
apa în situația dată?

După rezolvarea exercițiului 3 ,


profesorul adresează întrebarea:
Cu toate că se află într-o situație
critică, Alexandru cel Mare refuză Explicația Frontal Manualul
De ce credeți că refuză personajul
apa atât de necesară, pentru că își
apa?

8
dă seama cât este de prețioasă.

Elevii sunt atenți la indicațiile


profesorului.
Cadrul didactic mută discuția pe rolul Conversația Frontal
descrierii efectelor devastatoare ale euristică Observarea
căldurii. Elevii sunt rugați să sistematică
urmărească textul începând cu versul Elevii rezolvă exercițiul propus pe
15. fișa de lucru. Apreciere
Se propune spre rezolvare Exercițiul Individual Fişa de lucru verbală
exercițiul 4.

Discuția va fi dirijată în așa fel încât


elevii să observe că se introduc Elevii rezolvă exercițiile propuse
elementele lirice în text. pe fișa de lucru.
O5 Se propun spre rezolvare exercițiile Exercițiul Frontal Fișa de lucru
5 și 6 de pe fișa de lucru. Învățarea prin
descoperire Frontal Conversația
Exercițiile de pe fișa de lucru au în euristică
vedere identificarea elementelor lirice
din text (figuri de stil, imagini
artistice). Elevii rezolvă exercițiile și ascultă
informațiile oferite de către
profesor.
O4 Se rezolvă exercițiile 7 și 8. Exercițiul Frontal Fișa de lucru
O9 În urma rezolvării exercițiului 8 , se Explicația
010 comentează atitudinea soldaților față
011 de Alexandru și semnificația gestului

9
acestora de a-i da apă personajului Elevii răspund și își exprimă
principal. opinia față de imaginea lui
Alexandru cel Mare:
Cum apare de data aceasta Alexandru -prin refuzul apei, acesta se
cel Mare? Este prezentat la fel ca la apropie de statutul de divinitate,
O6 început? deoarece reușește să treacă peste Exercițiul Frontal
O10 suferința proprie și să se sacrifice.
= devine un personaj excepțional,
având ca trăsături de bază: mila,
compasiunea față de cei din jur,
solidaritate cu cei aflați în Conversația
suferință,capacitatea de a-și euristică
controla propria suferință.
Explicația Frontal
7. Fixarea şi Profesorul propune Metoda Elevii realizează poezia cerută de
consolidarea. Cvintetului, astfel că le explică către profesor.
elevilor ce au de făcut.
Cvintetul este o poezie care impune Exemplu:
6’ Observare
sintetizarea unor informaţii, formată
O6 din 5 versuri: Alexandru cel Mare Tabla sistematică
milos solidar Cvintetul Individual Caietele
-primul vers este alcătuit din cuvântul suferind înțelegând sacrificând
tematic: Alexandru cel Mare Este o personaj excepțional elevilor
O10 -al doilea vers: 2 adjective care să model
arate însuşirile personajului; Conversaţia
-al treilea vers: 3 verbe la gerunziu euristică
care să exprime acţiunile
O11
personajului;
-al patrulea vers: o propoziţie Apreciere
alcătuită din 4 cuvinte prin care se verbală
afirmă ceva esenţial despre cuvântul

10
tematic;
- al cincilea vers: un cuvânt care să
exprime imaginea personajului în
oglindă;

Ce părere aveţi despre personajul Elevii răspund la întrebările Conversaţia Frontal - Conversaţia
studiat astăzi? Devine Alexandru cel profesorului. euristică euristică
Mare un model pentru soldații săi? Explicaţia
Apreciere
Se verifică înţelegerea şi însuşirea verbală
cunoştinţelor de către elevi.
8.Aprecierea Profesorul face aprecieri verbale pe Elevii cer eventuale explicaţii Expunerea Frontal Apreciere
activităţii tot parcursul lecţiei, vizând pentru aprecierea făcută de către verbală
elevilor şi participarea elevilor, calitatea profesor.
încheierea
exemplelor şi a argumentaţiei,
activităţii
1’ calitatea şi corectitudinea exprimării.
9.Sarcini de Profesorul le dă elevilor tema pentru Elevii îşi notează tema şi cer Explicaţia Frontal Caietele
lucru pentru acasă si le explică cerinţa: explicaţii dacă este cazul. elevilor
acasă Realizați o compunere în care să
vorbiți despre o persoană care v-a
2’
impresionat foarte mult și motivați-vă
opțiunea. Poate fi și o persoană din
viața personală.

Obs.! În cazul în care timpul nu


permite rezolvarea tuturor exercițiilor
de pe fișă, acestea rămân ca temă.

11
SCHEMA TABLEI

Alexandru cel Mare


de Șt.Augustin Doinaș

Momentele subiectului:

1.situaţia iniţială (1-10): -explorarea Imperiului Person;


- peisaj: ,, pe sub streşini de stânci” ( element romantic), ,, văile adânci”;
- conducătorul refuză apa pe care o consideră un lucru prețios .
2. cauza care modifică situaţia iniţială (11-20): - imaginea lui Alexandru cel Mare ,, obosit și setos” (om obișnuit);
- Sintagma „bântuit de lumini” evidențiază situația grea în care se află = vedenii, vede fantasmele deşertului;
3. desfăşurarea acţiunii (21-30): -situația dramatică a soldaților, devastați de căldura sufocantă a deșertului: „Văpaia ţâşnea din căldări şi din
zale”, ,,umbră de foc arunca pe pământ”;
-soldații nu își abandonează armele de luptă „ ţinând superbele hamuri de flăcări”.
4. depăşirea situaţiei dificile (31-40): - moartea eroică a unor soldați și continuarea altora să scrie istorie (imagine dramatică);
- Alexandru cel Mare este neputincios în fața căldurii = are conștiință morală.
5. situaţia finală (41-54): - refuzul apei îl face pe Alexandru cel Mare să se transfigurează și să se identifică cu un zeu, prin umanitatea de care
dă dovadă = apare ca ,,salvatorul” soldaților.
Tema: tema sacrificiului;

12
Apa = simbolul vieții, al revitalizării, al purificării, al puterii;
Alexandru cel Mare: om obișnuit - neputincios - solidar - are conștiință morală - personaj divin (văzut ca un zeu)

13

S-ar putea să vă placă și