Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECTIE

CLASA: pregătitoare .

PROF. ÎNV. PRIMAR : TEODORESCU VASILICA

ARIA CURICULARA: Limbă şi Comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: Lumea din jurul meu

SUBIECTUL LECŢIEI: Consolidarea literelor învăţate

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor

DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare în limba română Matematică şi explorarea mediului , Muzica si mișcare, Dezvoltare personală

COMPETENŢE SPECIFICE :

* Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar

1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar

2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple

3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar

* Matematică şi explorarea mediului

2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii precizate, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţa, în
spatele, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic

5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat

* Dezvoltarea personală

2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare

2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară

* Muzica și mișcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O.1-să identifice un mesaj scurt;

O.2-să raspunda corect la ghicitori;

O.3-să sorteze si sa grupeze corect elemente dupa un criteriu dat;

O.4 - să formeze cuvinte;

O.5 -să manifeste interes pentru realizarea corectă a diferitelor sarcini ce le vor primi pe parcursul lecţiei;

O. 6 -să interpreteze în colectiv cântece învățate

O.7- să relaționeze pozitiv cu membrii grupului de apartenență (grupul şcolar);

STRATEGII DIDACTICE :
Metode și procedee: Conversația, expunerea , explicația, problematizarea, munca în echipă, jocul didactic;

Resurse si materiale : cosulet, conuri de brad, frunze, fructe, legume, cuburi , cauciucuri;
Temporale: 45 de min. ;

Spațiale: parc ;
Forme de organizare: Frontal, îndividual, în echipă;
Forme și tehnici de evaluare: Observare sistematică a comportamentului elevilor, evaluare reciprocă, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE :
1. Programa școlară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS NR. 3418/19.03.2013, București
2. Ministerul Educatiei, Cercetării, Tineretului și Sportului - Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7ani, 2008;

3. Site-ul www.didactic.ro

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENT OB. CONTINUT STIINTIFIC
METODE ȘI PROCEDEE RESURSE MATERIALE FORME DE
DIDACTIC OP. ORGANIZARE
1.Moment organiztoric O.1 Se asigură condițiile necesare
desfășurării în condiții optime a orei
de Comunicare în limba română:
aerisirea sălii de clasă, pregătirea
materialelor.
2.Captarea atenției O.1 Se prezinta copiilor o cutie in care se Expunerea Cutia cu povestea Frontal
afla un mesaj. ,,Astăzi am pentru voi Conversatia
o mare provocare. Sunteți curioși?
(Anexa 1)
Cand am venit la scoala am
gasit o cutie cu un mesaj.
Fermecătoarea prințesa Mila a fost
O.5 răpită de un malefic vrăjitor care vrea să

o transforme intr-un fluture.

Pentru aosalva va trebui să trecem mai


multe probe și să gasim o comoara.”
Pornim la drum spre parc și urmăm pas
cu pas fiecare etapă.
3.Anunțarea temei O.5 Ca să puteți rezolva sarcinile trimise Conversatia Explicatia Frontal
de printul Ruslan va trebui să fiți
atenți, și să rezolvati toate probele
corect.
4. Dirijarea activității Se formeaza echipele. ( mere, morcovi, Conversatia Jetoane Perechi
O.7 frunze,flori) Explicația
Proba 1. Răspunde corect la ghicitori!
Ghicitori
(Anexa 2)
Fiecare echipă raspunde corect la două
ghicitori, apoi se deplaseaza pe un traseu
creat din conuri de brad. Conuri de brad
O.2
Proba 2. Grupeaza si sortează!
Copiii sunt asezati in fata a două
coșuri. Primul coș contine fructe si
legume , iar al doilea frunze si flori. Cosuri cu fructe, legume,
Conversatia
Fiecare echipa va sorta in cercuri frunze, flori
O.3 formate din conuri elementele din Explicația Perechi
cele doua cosuri.
Dupa rezolvare copiii pornesc mai
departe pe un traseu format din
frunze.
Proba 3. Spune un cuvant!
Intr-un cerc mare sa afla mai multe
cuburi pe fetele caruia sunt scrise 6
litere (A, M, I, E, U, R). Fiecare
Cuburi
copil va arunca cubul spunand un
O.4 Conversatia
cuvant cu litera ramasa deasupra. Individual
Dupa ce toti copiii au raspuns corect Explicația
vor primi un indiciu despre locul
unde se afla comoara.
Proba 4. Gasirea comorii!
Copiii cauta in echipe in gramezile
de frunze pentru a gasi comoara ,
stabilindu-se astfel echipa
castigatoare. Echipa castigatoare
canta un cantecel de bucurie: ,,Noi
O.5 Problematizarea Frunze, cutie Perechi
suntem piticii”

5.Obținerea O.7 Proba 5. Cursa cu obstacole! Cauciucuri Individual


Explicația
performanței și a
Pentru a termina traseul copiii trebuie sa
feed- backului
realizeze o cursa in care obstacolele sunt
cauciucuri. Fiecare copil trece prin
cauciucuri fara a omite nici unul. La
sfarsitul traseului elevii primesc câte un
balon pe care vor lipi etichete cu starea
lor emotionala la sfasitul orei..
6.Încheierea activității O.5 Se vor face aprecieri generale si Baloane Individual
individuale asupra participării elevilor la Aprecierea verbală
lecție precum și asupra
comportamentului lor pe parcursul
orei.

Anexa 1

Dragi spiridusi,
Fermecătoarea prințesa Mila a fost răpită de un malefic vrăjitor care vrea să o transforme intr-un fluture. Printul Ruslan
de care este îndrăgostita printesa, va trebui să treacă peste mai multe obstacole pentru a o aduce înapoi pe prințesă și pentru a
dovedi că iubirea adevărată poate învinge magia. In drumul lui spre vrajitor , printul trebuie sa gaseasca o comoara pentru a o
putea rascumpara pe printesa si are nevoie de ajutorul vostru.
Anexa 2
GHICITORI DESPRE FRUCTE SI LEGUME

Balon dezumflat, Miezul doar e de mancat.


Galben colorat, Coaja e de aruncat.
Are mustacioară Si in sac se pot pastra.
Si se cheama… Sparte doar se pot manca.
(Para) (Nucile)

Acrisoare sunt si bune Intr-o cusca-s multi catei,


Brumarii li se mai spune. Toti sunt albi şi rotofei,
Si la fiert daca se pun, Mama-i pune la mujdei.
Faci cel mai gustos magiun. Ia ghiciţi. Cine sunt ei ?
(Prunele) (Usturoiul)

Rosu, lung si mustacios Rotunjoare, colorate


Mai subtire ori mai gros, În cămară sunt păstrate
Dulce, vitaminizat Şi cu ele curăţate,
Rege-i peste zarzavat. Faci plăcinte minunate
Nas la omul de zapada (Marul)
Iepurele vrea sa-l roada.
(Morcovul)

Buni sunt copti, fierti şi prajiti Verde, rosu! Cine esti?


Si-s aproape nelipsiti, Lung ,subtire, gras ori dulce
Cand dorim o garnitura Iute,
Langă orisice friptura. Poti sa mi-l ghicesti?
(Cartofii) (Ardeiul)

S-ar putea să vă placă și