Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lectie demonstrativă

Data : 05.12.2011
Grupa :a 13 specialitatea “Lacatuşi auto”
Discipilna: Matematică-algebră
Titlul lecţiei: Ecuatii de gradul I si II. Metode de rezolvare.
Tipul: lecţie de recapitulare şi consolidare
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei elevul va fi capabil :
 Să cunoască formele unei ecuaţii de gradul al I şi II-lea completă si incompletă;
 Să reproducă si să aplice formula discriminantului si formulă de rezolvare a ecuaţiei
ax2+bx+c= 0 ,a0
 Să anticipeze numarul de soluţii reale ale ecuaţiei ax2+bx+c= 0 ,a0
 Să rezolve ecuaţii reductibile la forma ax2+bx+c= 0 ,a0
 Să aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizării rezolvărilor
 Să manifeste perseverenţa si interes pentru rezolvarea ecuaţiei de gradul I şi II.
Obiective specifice lecţiei:
a)cognitive:-să-şi însuşeasca formula discriminantului si formula de rezolvare a
ecuaţiei de gradul al II-lea ax2+bx+c= 0 ,a0
b)formative:-să poată determina dacă o ecuaţie de gradul al II-lea are sau nu
soluţii şi în caz afirmativ să ştie să le determine folosind formula de
rezolvare;
-să prezinte într-o maniera clară, corectă şi concisă, oral sau scris
succesiunea paşilor de rezolvare a ecuaţiei de gradul al II-lea
folosind terminologia si noţiunile adecvate;
c)afective:-dezvoltarea dorinţei de a cunoaşte cât mai bine ecuaţia de
gradul al II-lea
Metode si procedee: conversaţia euristica, explicaţia, demonsţratia, exerciţiul,
observaţia, munca individuala, expunerea;
Resurse: a)materiale: -manual alternativ clasa a X, ,
-cretă albă, colorată, caiete de notiţe,planse,fişe de lucru;
fişă de evaluare;
b)umane: -clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare;
-activităţi frontale,individuale, in grup.
c)timp: 45 min;
Scenariu didactic:

Secvenţele Ob. Activitaţi ale lecţiei


lecţiei de Resurse Timp Metode Evaluare
ref.
1.Moment -verificarea prezenţei elevilor si notarea absenţelor in
organizatoric catalog; 2`
-verificarea ţinutei elevilor si celor necesare defaşurarii orei
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna
desfaşurare a orei
2.Capterea -Propun spre atentia elevilor intrebari la care solicit Activitate Analiza
atenţiei raspunsul promt din partea lor: 5` comună raspunsurilor
1. Participi la un concurs de alergări, il depăşeşti pe cel de
pe pozitia a doua. În ce pozitie te afli? (prima)
Dacă il depaşeşti pe ultimul pe ce pozitie te vei afla?
(imposibil)

2. Tatal Tanţei are 5 fete: 1 Dada, 2 Dede, 3 Didi, 4 Dodo.


Cum o cheama pe fata a 5-a ? (Tanţa)

3. Situaţie problema:
Tu conduci o rutieră de la Calarasi pina la Chisinau. La
autogară se suie 15 persoane. La Bucovaţ coboară 5 şi
urcă 4, La Straseni coboară 3 şi urcă 5, La Vatra coboara
10 si urca 9. Ajungi la Chisinau. Ce mărime poarta şoferul
la pantof? Chear nuti aminteşti marimea pantofului.
3.Recapitularea Elevii primesc nişte fişe cu o ecuaţie de gradul I. O rezolva 3` explicaţia Observare
cunoştinţelor şi la tabla fiecare ecuaţie cite un elev aleatoriu. Dupa care sistematică a
repartizarea sunt rugati sa se grupeze elevii care au aceeaşi expresie. atentiei
elevilor pe Dau denumire grupului si aleg liderul care va transcrie la
grupe de lucru. tabla rezultatele cercetarilor.
4. Subiectul Le aduc la cunoştintă tema de azi pe care o deducem in Activitate în Aprecieri
lectiei. baza fişei anterioare. Aduc la cunoştinţa şi obiectivele grup. verbale
lecţiei scrise déjà pe tablă. Fixez patru postere pe tabla
.
Fiecare grup primeşte marcher şi transmit prima
insarcinare. Cu ajutorul manualui gasiţi raspunsuri la Activitate în Aprecierea
intrebările de pe fisă: grup rezultatelor
5`
1.1 1) Ce numim ecuaţie?
2) Care sunt etapele de rezolvare a unei ecuaţii de
forma ax+b=0

Fiecare reprezentat al grupurilor trece la tabla si scriu


propriile notiţe. Dupa ce se audiaza aduc la cunoştinţă
raspunsurile corecte la aceste intrebări:

“1. O egalitate ce conţine una sau mai multe


necunoscute din din mulţimile date se numeşte ecuaţie.
2. a) Se aplică diferite reguli de calcul între oricare
membru al ecuaţiei.
b) Trecerea unor termini dintr-un membru în celalalt cu
semnul schimbat.
c) Înmulţirea sau împărţirea fiecărui termen al ecuaţiei
cu acelaşi semn diferit de zero.
d) Schimbarea semnului la toţi termenii, înmulţirea cu
(-1)
e) Eliminarea numitorului.
Mulţimea soluţiilor ax+b=0 sunt S = -b/a”

Şi acum în baza celor expuse anterior va propun sa 3


rezolvaţi ecuaţia :
3 3 1 Lucru Analiza
x 
2 4 4 individual raspunsurilor

La expunerea rezolvarii evidenţiază etapele enumerate.

Grupurile primesc alte fişe cu următoarele întrebări:


1,1 1. Determinaţi forma, termenii şi coeficienţii ecuaţiei de 5
1,2 gradul 2.
2. Care sunt formulele de rezolvare cînd
descriminantul ocupă una din cele 3 situaţii posibile.

Fiecare reprezentant pe poster adduce la cunoştinţa Expunerea


ideile selectate din grup cu ajutorul manualelor. pe postere Completari

Răspunsurile pe care trebuie să le obţină sunt:

1.2 1). ax 2  bx  c  0 formă a ecuaţiei de gradul 2


ax 2 - termenul de gradul II, a – coefficient al term. gr.2
bx - termenul de gradul I, b – coefficient al term. gr.1 Lucru in Analiza
c - termenul liber. grup raspunsurilor
2)
  b 2  4ac 1)   0, S  Ø
 b 
2)   0, S   
 2a 
 b   b 
3)   0, S   2a
;
2a

 
Mai aduc la cunoştinţă completările de rigoare:
Pe lîngă forma completă mai întimpinăm şi forme
incomplete: Explicaţia
a) ax 2  bx  0 se rezolvă în felul următor: 5
1.3 1) se descompune membrul sting în factori:
x( ax  b)  0
2. Se rezolvă ec. x  0, ax  b  0
 b 
3. Se calculează soluţia S  0, 
 2a 

b) Ecuaţia de forma ax  b  0
1) Dacă a si c au acelaşi semn, S= R
2. Dacă c  0, S   0
 c c
3. Dacă a si c au semne diferite S   , 
 a a

Şi acum propun să rezolvăm în baza celor expuse


3 exemple:
Lucru Analiza
1) x 2  3 x  2  0 ; 2) 3 x 2  4  0 ; 3) 2 x 2  5 x  0 individual raspunsurilor
La tabla reprezentanţii aduc la cunoştinţă etapele pe
care leau utilizat pentru rezolvarea acestor exemple. 5
1.4
Se fac corectările de rigoare.

5.Consolidarea 1.5 Se propune elevilor o fişă de lucru ce conţine: 8` colaborare


cunoştinţelor si 1.6 1)  x  1 2   x  2 2  2 x  3 2  5 x 2 in grup Analiza
asigurarea 2) Produsul a două numere consecutive este 168. Aflaţi exerciţiul răspunsurilor
feed-back-ului numerele.

8.Tema pentru SE transmite cite o fisă de lucru pentru fiecare grup. 2` Conversaţia
acasa
9.Aprecieri -se notează elevii ce s-au evidentiat in timpul orei 2` Aprecieri
verbale
note
ECUATIA DE GRADUL AL II-LEA
FIŞĂ DE LUCRU

1. a)Aflaţi numărul real a ştiind că 2 este soluţie a ecuaţiei x 2  ax  30  0 , apoi rezolvaţi ecuaţia
b) Să se determine numărul real ştiind că ecuaţia 3 x 2  2mx  5  0 admite soluţia x1=1
2 2.Rezolvă ecuaţiile:
a) x 2  5x  6  0 g) x 2  2 x  20  2 n) 2 x 2  9 x  4  0
b) 2 x 2  3 x  5  0 h) x 2  3 x  10  0 o) 2 x 2  7 x  3  0
c) 2 x 2  3 x  2  0 i) 3 x 2  x  2  0 p) 6 x 2  7 x  2  0
d) x 2  8 x  16  0 j) 3 x 2  4 x  4  0 q) 2 x 2  5 x  12  0
e) 2 x 2  18  0 k) 2 x 2  7 x  3  0 r) 6 x 2  x  2  0
f) x 2  4x  0 l) 2 x 2  7 x  4  0 s) x 2  x  12  0
m) 4 x 2  5 x  6  0

3. Rezolvaţi ecuaţiile, după ce le-aţi adus la forma generală


a)  x  1 2   x  2 2  2 x  3 2  5 x 2
b)  x  3 2  2 x  1 2  4 x  3
c)  x  2 2   x  3 2  25   x  2 x  2
2 x  1 3x  4
d) 
x7 x 1
x 7 x
e) 
3x  1 x  3

4 . Calculează lungimea laturilor unui triunghi dreptunghic cu catetele de x+1 si x si respectiv


ipotenuza de 2x.

5. Produsul a două numere consecutive este 182. Aflaţi numerele.

6. Un dreptunghi are lungimea cu 7cm mai mare decât laţimea şi aria de 60cm 2. Aflaţi perimetrul
dreptunghiului

7. Produsul a două numere pare consecutive este 168. Aflaţi numerele

Ministerul Educației al Republicii Moldova


Institutul de Științe al Educației

Departamentul de Formare Continuă

Catedra de Matematică și Științe

Proiect didactic desfășurat

Tema: Ecuatii de gradul I si II.


Metode de rezolvare

Lucrarea este elaborată:


profesor de matematică, grad didactic
II,
Școala Profesională Călărași,
Grecu Valeriu.

Lucrarea este evaluată: doctor conf.univ. Ion Achiri

Chisinău 2012

S-ar putea să vă placă și