Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

” O poveste de Crăciun”

Grădinița
Grupa mică
Prof. înv. preșcolar: BOGDAN ADELA-DIANA
Data:

1
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ:
Propunător: Prof. înv. preșc.: BOGDAN ADELA-DIANA
Grupa: mică
Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ” Bucuria sărbătorilor de iarnă”
Subtema proiectului: „ În așteptarea lui Moș Crăciun”
Tema activității: „O poveste de Crăciun”
Categorii de activități de învățare: ADP+ALA1+DLC(Pov. educatoarei)+DOS (Activitate
practic-gospodărească) + ALA 2
Forma de realizare: Activitate integrată

ADP:

Întâlnirea de dimineață,

Rutine, Tranziții

Joc de masă: Joc de rol:


”Tablouri ”Prăjituri
pentru Artă: pentru
Moș Crăciun” ”Trăistuța
colindători”
colindătorului”
-decorare-

ALA1 Domeniul Om și
Domeniul Limba
și comunicare: Societate

”Povestea lui Moș ”O poveste de ”Podoabe pentru


Crăciun” Crăciun” brad”
-povestea
educatoarei- - lipire-

ALA 2: Joc distractiv


„Caută spiridușul”;
e masă: ”Puzzle cu Moș Crăciun”
masă: Joc de mișcare:
”Puzzle cu Moș”Casă,
Crăciun”
căsuță, cine locuiește
aici?”
2
Tipul activității: Mixt

Durata: o zi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
 Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind securitatea personală;
 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,
specifice vârtei;
 A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
 A.3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale;
 B. 1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
 C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care
întâmplină dificultăți;
 C.3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
 D.1.1 Exersează cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea
înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
 D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi,
curiozități, acțiuni, emoții proprii;
 E.1.3. Construiește noi experiențe, pornind de la experiențe trecute.

Comportamente vizate: Obiective operaționale:


A.1.1. Își coordonează mușchii în O1: Preșcolarul va fi capabil să lipească
desfășurarea unor activități diversificate, bucăți de hârtie colorată pe globul de
specifice vârtei; polistiren acoperind toată suprafața
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru globului;
realizarea de activităţi variate;
A.3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a O2: Preșcolarul va fi capabil să expună
igienei personale; globul decorat în brad, exprimându-și
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru opinia față de lucrarea proprie și față de
realizarea sarcinilor de lucru la care lucrarea celorlați.
întâmplină dificultăți; O3: Preșcolarul va fi capabil să decoreze
C.3.1. Manifestă creativitate în activități trăistuța colindătorului folosind creioane
diverse; cerate;
O4: Preșcolarul va fi capabil să modeleze
prăjituri din cocă (aluat din biscuiți) pentru
colindători folosind planșete și forme;
O5: Preșcolarul va fi capabil să realizeze
tablouri îmbinând piesele de mozaic;

3
D.2.1. Demonstrează capacitate de O6: Preșcolarul va fi capabil să identifice
comunicare clară a unor idei, nevoi, cel puțin un personaj din povestea”Povestea
curiozități, acțiuni, emoții proprii; lui Moș Crăciun”, pe baza textului audiat;
E.1.3. Construiește noi experiențe, pornind
de la experiențe trecute. O7: Preșcolarul va fi capabil să redea cel
puțin două momente din poveste, având ca
sprijin imaginile din poveste;
B. 1.3. Inițiază/participă la interacțiuni O8: Preșcolarul va fi capabil să ascundă
pozitive cu copii de vârstă apropiată; spiridușul în perimetrul spațiului destinat
E.1.3. Construiește noi experiențe, pornind jocului în grupă;
de la experiențe trecute. (O10)
O9: Preșcolarul va fi capabil să găsească
locul unde este ascuns spiridușul, folosind
indicațiile colegilor;
O10: Preșcolarul va fi capabil să alerge spre
căsuța lui (scaun) când aude semnalul dat
de conducătorul jocului.

Scopul activităţii:
Exersarea deprinderii de a asculta o poveste și de a reda ideile acesteia, îmbogățindu-și
vocabularul cu cuvinte și expresii noi, precum și exersarea unor deprinderi practice însușite
anterior.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
- povestirea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, descoperirea, exercițiul, problematizarea,
instructajul verbal, turul galeriei, metoda RAI (Răspunde- Aruncă- Întreabă), covorul
povestitor, aprecierea verbală.
Mijloace de învăţământ:
- panoul cu calendarul naturii, spiriduș de pluș, calculator, planșe, material pentru covor,
figurine, traistă din material, creioane cerate, cocă (aluat din biscuiți), planșete, forme,
globuri de polistiren, hârtie colorată, coșulețe, brad, recompense.
Evaluare:
- acuratețea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările referitoare la poveste;
- calitatea și acuratețea produselor activității (tablouri din mozaic, trăistuțe, prăjituri, globuri);
- corectitudinea executării mișcărilor în timpul jocului de mișcare;
- gradul de manifestare generală a comportamentelor și atitudinilor urmărite și nivelul de
autonomie demonstrat prin activitățile de dezvoltare personală;
- corectitudinea executării mișcărilor în timpul jocurilor de mișcare, a rutinelor și tranzițiilor;
- numărul de încercări și reușitele în cazul jocului liber (ex. Construirea orășelului lui Moș
Crăciun din piese lego, floricele)

4
Bibliografie:
 Curriculum pentru educatie timpurie 2019;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concept și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019;
 Scrisoarea metodică pentru anul școlar 2019-2020;
 Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenuţa Tătaru, (2009), ”Educaţia timpurie, ghid
metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Editura Paralela 45;
 Tătaru L., Glava A., Chiș O., (2014), ”Piramida cunoașterii, repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar”, Editura Diamant, Pitești.
 Breben S. Gongea E., Ruiu G., Fulga M. (2002), ”Metode interactive de grup-ghid
metodic” , Editura Arves
 Berbeceanu G., Cioflică S., Mareta C., Ilie E.(2018) ”Ziua bună începe la ”Întâlnirea
de dimineață””, Editura TehnoArt
 www.didactic.ro

5
SCENARIUL ZILEI
Jocul liber: pe parcursul sosirii preșcolarilor în sala de grupă, aceștia sunt invitați să
participe la jocul liber, explorând materialele de la centrul tematic.
I. Momentul organizatoric
În vederea desfășurării activității instructiv-educative în condiții optime, se va
proceda la: aerisirea sălii de grupă, aranjarea și decorarea mobilierului corespunzător pentru
activitate - respectiv a scăunelelor în formă de semicerc, pregătirea materialului didactic,
crearea și asigurarea unei atmosfere adecvate de lucru.
II. Întâlnirea de dimineață
Salutul:
Preșcolarii, îmbrăcați în costume populare, intră ordonat în sala de grupă și cu ajutorul
educatoarei se așează pe scăunele în semicerc; vor fi invitați să se salute prin recitarea
colectivă a poeziei:
“Dimineața a sosit
La grădiniță am venit
În semicerc ne adunăm,
Cu toții ne salutăm:
Bună dimineața PRICHINDEILOR
Mă bucur că sunteți aici.”
Prezența:
Salutul se va propaga de la educatoare spre copilul din stânga ei, acesta la rândul lui
va răspunde la salut, apoi își va saluta colegul din partea stângă. Se procedează în acest mod
până când toți copiii sunt salutați. Educatoarea face prezența și notează absenții. Fiecare copil
își așază fotografia în spațiul pentru copiii prezenți, iar fotografiile rămase vor fi plasate la
absenți.
Calendarul naturii:
Se va completa Calendarul naturii, precizând în ce anotimp ne aflăm, cum ne
îmbrăcăm, în ce zi și în ce dată suntem, marcând schimbările din natură, starea vremii prin
cântecelul: ”Cum e vremea?”
Împărtășirea cu ceilalți:
Împărtășirea cu ceilalți se va realiza prin utilizarea unor cartonașe cu emoticoane care
sugerează trăirile emoționale: vesel/trist. Acestea vor fi așezate pe o măsuță, fiecare copil va
lua un cartonaș apoi va arăta colegilor fața cartonașului care reprezintă starea lui emoțională.
Cei care doresc vor putea explica starea emoțională.
Activitatea de grup: Se va realiza prin metoda:„ Răspunde- Aruncă- Întreabă”
Copilul care are globul strigă pe nume un alt copil şi îl întreabă ceva- legat de tema
săptămânii- rostogolind în acest timp globul spre copilul strigat. Cel care primeşte globul
răspunde la întrebare, rostogolește globul spre un alt copil (anunţat în prealabil) şi îl
întreabă ceva...şi tot aşa. (de ex.: ”Îți place anotimpul iarna?”„Andrei, ce sărbătoare se
apropie?”).
Mesajul zilei: ”Bucuria sărbătorilor de iarnă”
Momentul de mișcare:
”Unu-doi, unu-doi,
La plimbare, hai cu noi,
Unu-doi, unu-doi

6
Prin zăpadă, alergăm,
Unu-doi, unu-doi
Apoi cu bulgări aruncăm.
Unu-doi, unu-doi,
Ne oprim, ne scuturăm.
Unu-doi, unu-doi
Pe scăunele ne așezăm.”
Noutatea zilei
Se aud bătăi în ușă. Educatoarea deschide ușa descoperind, împreună cu preșcolarii,
personajul surpriză spiridușul care vine în grupă cu surprize pentru prichindei.
III. Captarea atenției pentru activitățile de învățare
Prin intermediul scrisorii citită de educatoare, aflăm că spiridușul, vrea să petreacă o
zi cu copiii de la grădiniță.
IV. Anunțarea temei și a obiectivelor
Educatoarea anunță: „Astăzi, dragi copii, ne vom desfășura activitățile în compania
prietenului nostru spiridușul. M-am gândit să-l primim alături de noi, să-i arătăm cum ne
pregătim pentru a sărbători Crăciunul. Astfel, azi, vom decora traista colindătorului folosind
creioane cerate, vom modela din cocă de aluat din biscuiți prăjituri pentru colindători, vom
realiza tablouri pentru Moș Crăciun. Apoi, vom asculta povestea ”Povestea lui Moș Crăciun”
și vom confecționa podoabe pentru brad. La sfârșitul activității ne vom juca jocurile: ”Caută
spiridușul” și ”Casă, căsuță, cine locuiește aici?”.
V. Prezentarea conținutului și dirijarea învățării
Preșcolarii sunt invitați să-și aleagă centru unde doresc să lucreze și experimenteze.
După finalizarea activității propuse la central ales, pot să-și aleagă alt centru. Cu ajutorul
tranziției:
”Hai cu toții împreună
Să lucrăm cu voie bună” activitatea se va muta la centrele de interes.
ALA1 (activități liber-alese)
O3: Preșcolarul va fi capabil să decoreze trăistuța colindătorului folosind creioane cerate;
O4: Preșcolarul va fi capabil să modeleze prăjituri din cocă (aluat din biscuiți) pentru
colindători folosind planșete și forme;
O5: Preșcolarul va fi capabil să realizeze tablouri îmbinând piesele de mozaic;
Educatoarea prezintă copiilor centrele de interes: „Astăzi, la Artă, aveți pregătite
trăistuțe din material textil și creioane cerate colorate pentru a decora traista. La Joc de masă,
veți realiza tablouri pentru Moș Crăciun din piese de mozaic cu care vom decora șemineul
nostru, iar în cadrul Jocului de rol veți modela din cocă (aluat din biscuiți) prăjituri
folosindu-vă de planșete, forme de decupat.”
Copiii se așează la centrul ales prin ecuson, iar mai târziu își pot schimba locul între
ei. Educatoarea dirijează și îndrumă activitatea, răspunde la întrebări și acordă sprijin
preșcolarilor care au nevoie. La sfârșitul activităților liber alese, ea face aprecieri asupra
modului de desfășurare a activității și expune produsele activității.
Rutină: preșcolarii se deplasează la baie - deprinderi de îngrijire
Tranziție: ”Unu-doi, unu-doi
Către baie mergem noi
Unu-doi, unu-doi
Spiriduș, haide cu noi!”

7
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE: DLC (educarea limbajului-povestea
educatoarei)+DOS (activitate practic-gospodărească- podoabe pentru brad- lipire)
DLC- povestea educatoarei
Organizarea activității: Scaunele în semicerc, în fața șemineului
Pe tranziția: ”Unu, doi, trei
Prichindeii cuminței
Intră-n grupă ordonat
Pe scaune s-au așezat.”
Preșcolarii intră ordonat în sala de grupă și se așază pe scăunele, în semicerc. Spiridușul le
propune să descopere ce se află în interiorul cadoului pe care l-a adus. Preșcolarii descoperă
că în cadoul adus de spiriduș se află figurine reprezentând pe Moș Crăciun, o căprioară, copii,
o sanie, un brad.
Desfășurarea activității:
Introducerea în activitate se va realiza cu ajutorul spiridușului. Aceasta, prin vocea
educatoarei propune copiilor să le spună ”Povestea lui Moș Crăciun”. Prin acest mod se va
face anunțarea temei si a obiectivelor.
Dirijarea învățării: Expunerea conținutului poveștii de către educatoare împreună cu
spiridușul, folosind covorul povestitor și figurinele din poveste. Pe durata expunerii
educatoarea mănuiește figurinele din poveste, se transpune în rolul personajelor despre care
povestește pentru a transmite permanent emoții copiilor, facilitând astfel înțelegerea
conținutului poveștii.
O6: Preșcolarul va fi capabil să identifice cel puțin un personaj din povestea”Povestea lui
Moș Crăciun”, pe baza textului audiat;
Obținerea performanței și asigurarea feed-back-ului. Obținerea performanței se realizează
cu ajutorul imaginilor sugestive din poveste și a întrebărilor, fără intenția de a repovesti
conținutul poveștii
O7: Preșcolarul va fi capabil să redea cel puțin două momente din poveste, având ca sprijin
imaginile din poveste;
Curios, spiridușul îi întreabă pe copii cum s-au simțit pe durata desfășurării acestei activități,
dacă le-a plăcut, cum de pregătesc ei să-l întămpine pe Moș Crăciun etc. Spiridușul îi roagă
pe copii să-l învețe să decoreze podoabe pentru brad, pentru a-și împodobi și el bradul.
Cu ajutorul tranziție:
”La măsuțe ne grăbim
Podoabe să pregătim,
Bradul să-l împodobim”preșcolarii se îndreaptă spre măsuțe la activitatea practică.
Domeniul Om și Societate – Activitate practic-gospodărească
Preșcolarii se așază la măsuțe, acestea sunt organizate în careu deschis, pentru realizarea
activității practice ”Podoabe pentru brad”
Intuirea materialelor
Preșcolarii, alături de spiriduș, identifică materialele de pe măsuțe: globuri de polistiren,
bucăți mici de hârtie colorată- diverse culori, lipici, planșetă.
Intuirea modelului de către copii: preșcolarii sunt invitați să-și exprime părerea referitoare la
modul de realizare a globului-model.
Explicarea și demonstrarea modului de lucru: Educatoarea, explică și demonstrează modul
de realizare al decorării globului (aplicarea lipiciului pe glob și lipirea hărtiei colorate peste
lipici, astfel încăt tot globul să fie acoperit cu bucăți de hârtie colorată).
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
Se execută exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii:

8
E frig afară!- frecăm mâinile
Încălzim mâinile!- rotim palmele una în jurul celeilalte
Ninge, ninge...- mișcăm degetele
Formăm bulgări- strângem palmele
Aruncăm cu bulgări!- închidem/deschidem pumnul și răsfirăm degetele
Realizarea temei de către copii
Copiii vor realiza individual sarcina de lucru, ajutați și îndrumați de către educatoare. Fiecare
copil decorează un glob.
O1: Preșcolarul va fi capabil să lipească bucăți de hârtie colorată pe globul de polistiren
acoperind toată suprafața globului;
În surdină se vor auzi cântece despre iarnă-colinde, iar copiii vor cânta şi ei, în timp ce
lucrează. După finalizarea globului, fiecare copil își va așeza globul în brad, se va realiza
turul galeriei, iar educatoarea va face aprecieri asupra modului de desfășurare a activității și
asupra felului în care au lucrat .
O2: Preșcolarul va fi capabil să expună globul decorat în brad, exprimându-și opinia față de
lucrarea proprie și față de lucrarea celorlați.

Preșcolarii se deplasează la baie (deprinderi de îngrijire) pe tranziția:


”Unu-doi, unu-doi
Către baie mergem noi
Unu-doi, unu-doi
Spiriduș, haide cu noi!”
Pe tranziția : ”Unu doi,trei
Prichindeii cuminței
Intră-n grupă ordonat
Pe scaune s-au așezat.”
Întorși în grupă spiridușul propune copiilor să se joace împreună jocul distractiv: ”Caută
spiridușul”
ALA 2:
1. Joc distractiv ,,Caută spiridușul”
Participanți: 15-20 de copii
Locul de desfășurare: sala de grupă
Materiale: spiriduș de jucărie
Desfășurarea jocului:
Se prezintă spiridușul, se precizează că trebuie ascuns şi un copil iese afară din sala de grupă.
În acest timp alt copil ascunde spiridușul.
O8: Preșcolarul va fi capabil să ascundă spiridușul în perimetrul spațiului destinat jocului în
grupă;
La semnalul educatoarei copilul intră şi începe să caute spiridușul; copiii îl dirijează prin
cuvintele rece-departe, cald-aproape. Dacă il găseşte este aplaudat, iar dacă nu, este ajutat de
colegi să îl descopere .
O9: Preșcolarul va fi capabil să găsească locul unde este ascuns spiridușul, folosind
indicațiile colegilor;
Se repetă jocul de câteva ori.

9
Momentul de lectură: ”Nașterea lui Iisus” (Povestiri biblice ilustrate), Editura Kreativ,
2014

2. Joc de mișcare ”Casă, căsuță, cine locuiește aici?”


Participanți: 15-20 de copii
Locul de desfășurare: sala de grupă
Materiale: scăunele, brad împodobit, traiste pentru colindători
Desfășurarea jocului:
Fiecare jucător își aranjază scăunelul în spațiul delimitat pentru joc din sala de grupă, unde
dorește (scăunelul reprezintă ”căsuța” pentru fiecare copil). Conducătorul jocului bate la ușa
unei ”căsuțe” și întreabă: ”Casă, căsuță, cine locuiește aici?” Copilul răspunde: ”Eu,
Andrei”. Conducătorul jocului îl invită pe copil să meargă la colindat și pornesc împreună la
altă casă. Jocul continuă până când sunt vizitate toate căsuțele, iar copilașii sunt adunați în
jurul bradului, unde colindă. La un moment dat, conducătorul jocului îi avertizează că:”Vine
Moș Crăciun!”, toți copiii aleargă la căsuțele lor și se prefac că dorm.
O10: Preșcolarul va fi capabil să alerge spre căsuța lui (scaun) când aude semnalul dat de
conducătorul jocului.
Câștigă copilul care a ajuns primul la căsuța lui.
VIII. Evaluarea activității
În final se fac aprecieri individuale şi colective referitoare la rezolvarea sarcinilor şi la
comportamentul copiilor în timpul activității.
IX. Încheierea activității:
Spiridușul, bucuros de activitatea copiilor le spune acestora că este așteptat de alți copiii pe
care dorește să-i învețe lucruri minunate despre Crăciun. Le mulțumește pentru ziua minunată
petrecută împreună și îi răsplătește pe copii cu prăjituri, mere, nuci și îi îmbrățișează.
Bucuroși de ziua petrecută alături de spiriduș , preșcolarii îl conduc spre ușă cu ajutorul
tranziției : ”Spiriduș, drag spiriduș
Noi cu toți îți mulțumim
Moșului să îi transmiți
Că noi tare îl iubim
Și cu drag il așteptăm
De Crăciun, să ne bucurăm.”

10
Anexa 1

Povestea lui Moş Crăciun

Cândva, demult, la marginea unui oraş, trăia un meşter bătrân care făcea jucării
cu dragoste şi răbdare. Toate jucăriile erau minunate şi nu semănau una cu alta.

În Ajunul Crăciunului, bătrânul meşter pleca prin oraş şi dăruia jucăriile tuturor
copiilor din oraș. Meşterul dăruise toate jucăriile şi se întorcea spre casă. În drum spre
casă, bătrânul gândea: „Aş vrea să pot face atât de multe jucării, încât să dăruiesc câte
una fiecărui copil din lume, dar mai ales celor sărmani, cărora n-are cine să le dea”. Şi
cum mergea aşa, pe gânduri, văzu în zăpadă un pui de căprioară care-l privea cu ochi
trişti.

- Pui de căprioară, ce te doare ?


Se pare că puiul de căprioară se rănise la un picior. Cum a ştiut şi cu ce a avut la
el, bătrânul i-a legat rana şi l-a ajutat să se ridice. Atunci căprioara i-a vorbit cu glas
limpede ca de copil:

- Acum văd că ai o inimă bună. Dorinţa ta se va împlini.


Ca din pământ a apărut o sanie fermecată purtată în zbor de nişte reni minunaţi.

Şi bătrânul s-a urcat în sanie și s-a înălţat cu ei în înaltul cerului înstelat, spre o
lume de basm. Chiar şi hainele lui sărăcăcioase se preschimbaseră în nişte haine
neobişnuite de culoare roşie.

Într-un târziu, a simţit cum coboară încet într-un ţinut înzăpezit, unde îl aştepta
o căsuţă luminată și o mulţime de pitici ca şi cei din poveşti l-au întâmpinat bucuroşi.

Piticii erau harnici, iar bătrânul meşter îi îndruma pe pitici şi împreună făceau
jucării, mereu mai multe şi mai frumoase, pentru fiecare copil din lume.

În seara de Ajun, în fiecare casă se împodobește bradul, copiii se îmbracă în


haine frumoase și pornesc la colindat. La fiecare casă, ei aduc vestea minunată a
naşterii Domnului şi urează un an bun.

Târziu, când noaptea se lasă, copiii se așează în paturile lor. Apoi adorm şi
visează...

Este noaptea în care visele copiilor se împlinesc. A doua zi, în dimineaţa de


Crăciun, în jurul bradului împodobit, bucuria nu mai are margini. Nici unul dintre ei n-a
fost uitat. Iar după numele sărbătorii, copiii i-au pus numele Moş Crăciun şi aşa a rămas
până astăzi.

De aceea, în zilele acestei sfinte sărbători, când stăm cu toţii în jurul mesei
încărcate cu bunătăţi, nu trebuie să-i uităm pe cei sărmani. Moşul are grijă de ei o dată
pe an. Noi trebuie să ne gândim la ei mereu.

11
Anexa 2

Momentul de lectură din ”Povestiri biblice ilustrate”-Editura Kreativ, 2014

”Nașterea lui Iisus”

În zilele acelea, Augustus Cezar a dat poruncă să se facă un recensământ al tuturor


oamenilor care trăiau sub stăpânire romană. Fiecare trebuia să meargă în orașul său
pentru a fi înregistrat, așa că Iosif s-a dus în cetatea Nazaret a Galileei tocmai în Betleem,
pentru că era din neamul lui David. A luat-o cu el și pe Maria, care era însărcinată. Când se
aflau în Betleem, a venit vremea ca Pruncul să se nască. Din cauza recensământului, toate
locurile de găzduire din oraș erau ocupate, dar un hangiu le-a dat voie să stea peste noapte
într-o peșteră pe care o folosea ca grajd.Când S-a născut Copilul, Maria L-a înfășurat în
veșminte și l-a culcat într-o iesle.

12

S-ar putea să vă placă și