Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Grupa Mijlocie


DATA:
NUME:
UNITATEA DE INVATAMANT:
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Evaluare sumativa
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DOS
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂȚII : realizarea ramei cu un peisaj de iarnă din povești
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: “Rama pentru secena din poveste” (lipire)
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
- Mesaje orale în diverse situații de comuicare;
- Finalizarea sarcinilor și a actiunilor (persistență în activități)
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Demonstreazăextinderea progresivă a vocabularului .
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
SCOPULStimularea imaginației, a creativității și potențialului creativ al
copiilor.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: Sa stie sa foloseasca corect materialele cu ajutorul carora vor lucra;
O2: Sa redea prin picture tema propusa;
O3: Sa foloseasca elemente de limbaj plastic;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia, observatia, explicatia;
Resuerse materiale: : peisaj de iarna, bete de inghetata, lipici
Durata: 20-25 min
Forme de organizare: individual, frontal
BIBLIOGRAFIE:
-,,Programa activităților instructiv educative în gradinița de copii’’, Ed V&I
Integral, Bucuresti, 2000;
-Curriculum pentru educația timpurie- 2019
MOMENTELE DESFĂȘURAREA STRATEGII EVALUARE
LECȚIEI ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Moment Asigur condițiile optime pentru desfăsurarea activității: amenajarea
organizatoric mobilierului , așezarea scăunelelor la mese, pregătirea materialului
necesar pentru desfășurării activității.

Captarea atenției Pentru a trezi interesul pentru activitate voi prezenta copiilor un Conversația Frontal
peisaj de iarna sub forma de surpriza si voi purta o scurta Explicația
convorbire cu copiii referitoare la tema propusa: Tablou de iarna
-ce anotimp este reflectat in peisajul prezentat?
-ce caracteristici ale acestui anotimp reflecta imaginile din peisaj?
Anunțarea Astazi vom realiza o rama pentru peisajul de iarna”. Copii vor lipi Explicația
temei și a bete de inghetata pentru a realiza conturul la rama. Conversația
obiectivelor Va trebui sa lucrati ingrijit, sa nu murdariti foaia de hartie,sa
respectati intocmai caracteristicile acestei teme.
Prezentarea noului Vom executa cateva exercitii de incalzire a le muschilor mici ai Conversația Frontal
conținutului și mainiilor. Explicația Individual
dirijarea învățării Voi explica copiilor modul de lucru, apoi le urez ,,spor la lucru” Obesrvația
In timpul executarii temei voi trece pe la fiecare copil pentru a da
indicatiile de rigoare,pentru a-i corecta si a-i incuraja in realizarea
temei. Le voi spune ca trebuie sa duca la bun sfarsit tema inceputa.
Obținerea Cu ajutorul copiilor vom analiza lucrarile. Conversația Frontal
performanței Explicaţia
Acestea vor fi asezate pe un panou pentru a putea fi vazute de catre Panou
toti copiii.
Cele mai frumoase lucrari vor fi expuse la un panou special, numit
,,munca noastra”.
Încheierea Se vor face aprecieri verbale cu privire la participarea și Conversația Aprecieri verbale
activității implicarea copiilor în activitatea propusă.

S-ar putea să vă placă și