Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20. I. 2020

GRĂDINIȚA:

GRUPA: Mare

PROPUNĂTOR:

TEMA ANUALĂ: Cine sunt, suntem?

TEMA SĂPĂMÂNII: Hai să dăm mână cu mână ( 24 ianuarie)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul Științe – Cunoașterea mediului

TEMA: Hai să dăm mână cu mână ( Mica Unire)

FORMA DE REALIZARE: Lectură după imagini

SCOPUL ACTIVITATII: stimularea şi dezvoltarea sentimentelor de dragoste şi respect faţă


de valorile populare româneşti, faţă de ţară.

Obiective operaționale:

- Să denumească elemente componente ale zilei de 24 ianuarie, pe baza imaginilor


prezentate
- să-şi îmbogăţească sfera de reprezentări despre momente importante din istoria noastră;
- să identifice însemnele tării (steag, harta, stema, imn) manifestând respect faţă de
acestea;
- să manifeste sentimente de solidaritate față de personalitățile eroice ale țării;
- să participe activ și afectiv la activitatea desfășurată.

METODE ȘI PROCEDEE: Observarea, conversația, explicația;

MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Planșe, imagini

FORMA DE ORGANIZARE: frontal și individual


Desfășurarea activișătii didactice

Secvențele Conținutul științific Strategii Evaluare

activității didactice

1.Moment -aerisirea sălii de grupă;


organizatoric Observarea
Aranjarea scaunelor în semicerc comportamentului
copiilor
Copiii se așează pe scăunele

2.Captarea -prezinta copiilor o plansă cu Al. Ioan.

atenției Cuza și o imagine cu Harta României în

cele 3 culori: albastru, galben și roșul.


Conversația
Adresez întrebări:

Î:Ce culori are sablonul țării? R:


Albastru, galben și roșul

Î: ce semnifica aceste culori? R: Steagul/

drapelul României.

3.Anunțarea Astăzi vom discuta despre evenimentele Conversația

temei ce au avut la la 24 ianuarie 1859,în țara

noastră

4.Dirijarea Copiilor le este prezentat un tablou ce Explicația Observarea

învățării sugerează evenimente istorice, Conversația gradului de

personalități remarcante, costume Observația înțelegere a

populare. sarcinii

Copiii vor enumera elementele


compoziționale observate în mod Planșa

spontan și contemplativ.

-Ce vedeți în acest tablou? (R. Imagini

cu steagul țării, costume populare, grup

de copii dansînd). Explicația

-Ce culori observați pe steagul țării? Conversația

(Roșu, galben și albastru) Observația

-Ce poartă copiii din imagini? (R: Aprecieri verbale

Costume populare). și nonverbale

-Ce fac copiii? ( R: Dansează)

-Ce credeți că dansează?( Hora Unirii)

Educătoarea dirijează percepția copiilor Planșa

despre planul central al tabloului, și

copiii vor fi îndrumați să identifice

componentele tabloului, să le

denumească și să interpreteze imaginile

pentru a ajunge la concluzii.

Voi evidenția importanța celebrării

acestei zile importante pentru țara in

care trăim.

5.Obținerea Educătoarea împreuna cu copiii vor crea Exercițiul

performanței o scurtă povestire, având ca suport Conversația


și asigurarea imaginile tabloului. La final vor cânta Planșa

feed- și vor dansa Hora Unirii

backului

6.Încheierea Voi face aprecieri asupra modului de Aprecieri

activității realizare a sarcinilor, comportamentului generale și

didactice copiilor și voi distribui fiecăruia câte un individuale

ecuson tricolor Aplauze

S-ar putea să vă placă și