Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Unitatea de învăţământ:
Clasa: a II-a
Învăţător:
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică şi mişcare
Unitatea de învăţare: Timbrul (sunetul)
Titulul lecţiei: Sunetele muzicale vocale – „O vioară mică”
Tipul lecţiei: recapitulare, evaluare
Competenţe specifice:
1.1. Receptarea unor sunete emise de surse diferite, cu durate, intensităţi, înălţime şi viteză de succesiune contrastante;
1.2. Receptarea sunetelor emise de anumite instrumente muzicale şi identificarea direcţiei de propagare a sunetului;
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între c;
Scopul lecţiei: Recapitularea cunoştinţelor însuşite în clasa I prin aplicarea acestora în diverse situaţii concrete;
Obiective operaţionale
O1: să păsteze poziţia şi respiraţia corectă în timpul cântatului;
O2: să interpreteze corect sunetele învăţate;
O3: să intoneze cântecele ,,O vioară mică” şi “Pupăza din tei” în cor şi în grupuri mici, respectând regulile elementare de cânt;
O4: să cânte în cor, într-un grup stabilit şi individual;
O5: să respecte comanda şi tonul de începere;
Strategia didactică:
1) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia.
2) materiale didactice: manual, laptop
3) forme de organizare: frontal, individual, grupe.
Durata: 50 minute
Bibliografie:
1. Perţea Alina, Radu Dumitra, 2016, Muzică şi mişcare – manual pentru clasa a II-a, Editura CdPress, Bucureşti;
2. Ministerul Educaţiei Naţionale, 2013, Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare – clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a,
Bucureşti;

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE LECŢIEI OB. CONŢINUT INSTRUCTIV- METODE ŞI MIJLOACE FORME DE

DURATA OP. EDUCATIV PROCEDEE DE ORGANIZA EVALUARE


ÎNVĂŢĂMÂNT RE
1. MOMENT Sunt asigurate condiţiile pentru buna
ORGANIZATORIC desfăşurare a lecţiei:
(1 min) -Aerisirea sălii de clasă
-Pregătirea materialelor necesare
2. PRECIZAREA O1 – Se precizează elevilor că astăzi vor Conversaţia Frontal Observarea
CONŢINUTULUI O5 recapitula cântecul „O vioară mică”. sistematică a
CE URMEAZĂ A FI Explicaţia elevilor
RECAPITULAT
(1 min)

3. 1.Exerciţii de respiraţie sub formă de joc: Conversaţia Frontal


RECAPITULAREA O1 - umflăm balonul Evaluarea
PE BAZA - mirosim florile capacităţii
PLANULUI - suflăm puful de păpădie elevilor de a
ANUNŢAT 2. Exerciţii de încălzire a vocii sub formă emite
de joc Exerciţiul Individual onomatopee şi
- se imită sunete din natură sunete din
O2 ... imităm zumzăitul albinei natură
... imităm ciripitul păsărelelor
... imităm sunetul clopoţelului
3. Exerciţii muzicale care dezvoltă
deprinderile melodice:

Exerciţiul Individual
O2

Exerciţiul Manual Individual Evaluarea


capacităţii
elevilor de a
citi pe silabe
prima strofă a
cântecului
Se va citi pe silabe prima strofă a
O3
cântecului „O vioară mică ”:
Demonstraţia Laptop Frontal
O vi-oa-ră mi-că de-aş a-vea,
O vi-oa-ră mi-că mi-ar plă-cea.
Toa-tă zi-ua aş cân-ta
Evaluarea
Mul-te cân-te-ce cu ea.
capacităţii
O4 elevilor de a
Se va audia linia melodică a cântecului cu
interpreta
ajutorul laptopului.
corect
Se va interpreta cântecul model de către
cantecele date
învăţător, apoi elevii. Exerciţiul Individual
„O vioară mică de-aş avea,
O5 O vioară mică mi-ar plăcea,
Toată ziua aş cânta
Multe cântece cu ea;
Di-li, di-li, dum, dum, dum, dum, dum.
Di-li, di-li, dum, dum, dum, dum, dum. Observaţia Frontal
Toată ziua aş cânta
Multe cântece cu ea.”’
Apoi se va interpreta şi melodia „Pupăza
din tei”.
O4 „Pu-pu-pu,
Strici mereu
Somnul meu,
Pupăză din tei!
Las că mi te prind, moţato,
Şi te-oi întreba ce vrei
O5 Când ţi-oi smulge coada toată
Şi te-oi vinde pe cinci lei.”
5. APRECIEREA Se apreciază activitatea elevilor . Conversaţia Frontal
ELEVILOR (1 min)

S-ar putea să vă placă și