Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învătământ:Scoala Gimnazială ,,I.C.Drăgușanu,, Drăguș

Profesor: Ivașcu Gheorghe-Ionuț

Data:12.12.2019

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Religie - Cultul Ortodox

Unitatea de învățare: „TRĂIREA ÎNVĂȚĂTURII CREȘTINE”

Conținutul învățării: RECAPITULARE, SISTEMATIZARE ȘI EVALUARE

- „ Pilda viţei şi a mlădiţei – viaţa în Hristos” (Ioan 15,1-6)

- „Pilda semănătorului – primire şi împlinire a cuvântului lui Dumnezeu” ( Luca 8,


5-8)

- „Pilda neghinei – îndelunga răbdare şi dreptatea lui Dumnezeu” (Matei 13,


24-30;36-43.)

Tipul lecției: fixare de cunoștințe și evaluare

Durata: 50 minute

Competențe specifice și exemple de activități de fixare, sistematizare și evaluare:

1,2: Argumentarea importanţei iubirii de Dumnezeu și de aproapele pentru dobândirea mântuirii.

- Identificarea în Biblie a Pildelor Mântuitorului conform trimiterilor: Ioan 15,1-6;

Luca 8, 5-8; Matei 13, 24-30;36-43.

- Povestirea pericopelor evanghelice care redau cele trei Pilde ale Mântuitorului,
studiate: „Pilda viței și a mlădiței”, „Pilda semănătorului” și „Pilda neghinei”;

- Identificarea acțiunilor la care face referire Mântuitorul prin cele trei pilde, acțiuni
prin care creștinul face dovada iubirii față de Dumnezeu și de aproapele și se poate
mântui;

3,3: Explicarea mesajului pildelor Mântuitorului;

- Decodificarea mesajului transmis de Mântuitorul în cadrul pildelor/ parabolelor


prin identificarea și explicare simbolurilor din pilde;

- Formularea de mesaje sub formă de învățături/îndemnuri desprinse din mesajul


biblic oferit de Mântuitorul prin intermediul pildelor/parabolelor;

4,1: Argumentarea importanţei conlucrării omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii.


- Descoperirea și analizarea modului în care Dumnezeu lucrează asupra omului și cu
omul, în vederea mântuirii acestuia;

- Identificarea căilor prin care omul se poate mântui;

- Argumentarea necesității conlucrării omului cu Dumnezeu în vederea mântuirii.

Competențe derivate:

La sfârșitul lecției, elevul trebuie să aibă competența de:

- A povesti conținutul pildelor;

- A crea legături noi între lecții;

- A formula în enunțuri simple și clare, corecte mesajul transmis de Mântuitorul prin


intermediul pildelor;

- A explica simbolurile din pilde ;

- A transpune/a aplica în viața de zi cu învățăturile desprinse din pilde;

- A se comporta conform învățăturilor desprinse în pilde;

- A identifica/ a găsi căi prin care să conlucreze cu Dumnezeu în vederea mântuirii


personale și colective:

- A - și exprima punctul de vedere respectând părerile celorlalți, fără a intra în polemici


dușmănoase/divergențe;

- A scoate învățături personale din pilde;

- A descoperi și a analiza modul în care Dumnezeu lucrează cu omul și asupra omului în


vederea mântuirii acestuia;

- A identifica prin ce căi se poate el mântui;

- A argumenta de ce este important ca el să lucreze împreună cu Dumnezeu pentru a se


mântui;

- A recunoaște contribuția fiecărei părți implicate în actul mântuirii: om și Dumnezeu;

- A-și aduce contribuția la actul mântuirii lucrând în „echipă” cu Dumnezeu.

Obiective formativ-educative:
- să înţeleagă cât de mare este iubirea lui Dumnezeu pentru noi oamenii și că Dumnezeu din
iubire dorește să ne mântuim cu toții, dar nu ne obligă, ci ne respectă libertatea de voință;
- să conştientizeze necesitatea şi frumuseţea devenirii noastre întru asemănarea Sfintei Treimi.
Strategia didactică:
 mijloacele de învăţământ folosite la lecţie: planşă cu icoane; album cu icoane, Sfânta
Scriptură, fișa, videoproiectorul;
 metodele de învăţământ și evaluare folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia,
conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, argumentarea, testul scurt;
 formele de organizare a clasei: frontală, pe echipe și individuală.

Bibliografia:
 Credinţa ortodoxă, Editura Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, Trinitas, Iaşi, 1996;
 Dicţionar religios, Pr. Ion M. Stoian, Editura Garamond, 1995;
 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Mistune al B.O.R.,
Bucureşti, 1995;
 Metodica Predării Religiei, prof. Monica Opriş, Editura Reîntregirea, Alba-Iulia,
2000.

 https://www.uvvg.ro/cdep/wp-content/uploads/2012/06/Didactica-competente-
final.pdf - „Didactica formării competențelor”, Cercetare – dezvoltare - inovare -
formare, Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad, Centrul de Didactică şi
Educaţie Permanentă Coordonatori: Aurel ARDELEAN Octavian MÂNDRUŢ,
Editura „Vasile Goldiş” University Press ARAD – 2012.

Desfăşurarea lecţiei:

I. Moment organizatoric (3 minute):


- salutul, rugăciunea, prezenţa.

II. Captarea atenției elevilor:(8 minute)


-se distribuie fișele nr. 1 (a, b, c) pe cele trei rânduri, fiecare rând primește doar un fel de fișă. Se
dau 5 minute timp de lucru individual. Apoi se citesc răspunsurile corecte în 3 minute și se
corectează singuri;
III. Anunțarea subiectului lecției și a competențelor derivate, precum și a celor formativ-educative
(2 minute):
IV. Recapitularea conținuturilor (15 minute):
- Se identifică în Sfânta Scriptură conținutul pericopelor biblice ( câte un elev
pentru fiecare pildă) folosindu-se de trimiterile de pe fișele cu pildele în versuri;
- Se prezintă de către 3 elevi, pe rând, povestirea unei pilde din cele 3 studiate
(individual);
- Se identifică și se interpretează simbolurile pildelor (frontal și individual);
- Se scot pe rând învățături ce se desprind din fiecare pildă în parte, apoi din toate
trei ( învățături comune sau care au ceva în comun);
- Se dau exemple concrete de punere în practică;
V. Obținerea performanței (5 minute):
- argumentează pe rând mai mulți elevi (completându-se unul pe celălalt) de ce este important ca
omul să lucreze împreună cu Dumnezeu la mântuirea sa;
VI. Evaluarea cunoștințelor/deprinderilor elevului (10 minute):
- Se împart fișe de evaluare cu o hartă conceptuală care să cuprindă toate cele trei
pilde studiate, pornind de la „MÂNTUIRE” și felul/ căile în/prin care o putem
dobândi. Fișa se rezolvă individual în timp de , apoi se ia spre verificare și
evaluare. În câteva momente se anunță răspunsurile corecte.
VII. Asigurarea retenției și a transferului: (5 minute)
- Se transmite de către fiecare elev un cuvânt cheie referitor la cele învățate;
- Se extrage o concluzie a celor învățate folosind cuvinte din cuvintele cheie și se
notează.
VIII. Încheierea (2 minute):
- Aprecieri verbale;
- Rugăciunea „Cuvine-se cu adevărat”.
Fișa nr. 1 (a)

 Lecturează cu atenție următoarea pildă în versuri și completează spațiile libere cu ceea ce


se potrivește, folosind cuvintele din paranteză:

(ascultau, înecat-o , învăța, lângă drum, stâncos, leapădă, , împiedică, roditor,


sămânță, împlinesc, vorbea, chemare , înțeleagă, oameni, părăsesc, rădăcină,
primesc, pământ bun, bun, mult, trăieșt).

Pilda semănătorului (Luca 8, 5-8) - (în versuri)

Și nu a rezistat prea mult.

Pe vremea când Domnul era Când soarele a răsărit


Pe pământ și învăța Sămânța îndată s-a pălit
Mulți erau cei ce-L ………………………. Și pentru că nu avea ………………………..
Si cu drag El le vorbea. S-a uscat, s-a ofilit.

Ca ei să ……………………….. Aceșta sunt oamenii care


Taina Împărăției lui Dumnezeu Aud Cuvântul și-l ………………………………
Le vorbea în pilde Se bucură pân’ la o vreme
Ca să nu le fie greu. Dar apoi îl …………………………………… .

Într-una din zile Domnul sta Nu au rădăcina în ei


Lângă mare și norodul …………………. Și cum vine înstrâmtorarea
Ascultați voi cei de aici Se …………………………. de Dumnezeu
Semănătorul la lucru a ieșit Și contnuă hoinăreala.

O parte din sămânță O alta parte din sămânță


A căzut ……………………….. A căzut chiar între spini
Iar păsările cerului Spinii au crescut deodată
De ea s-a apropiat Iar pe ea au …………………………………. .
Și tot ce era căzut
Ele au mâncat. Aceșta sunt oamenii care
Aud Cuvântul de …………………………… ,
Aceșta sunt acei …………………… Dar înșelăciunea și bogăția
În care Cuvântul a semănat Le ………………………. mântuirea.
Dar ca un hoț Satana vine
Și îndată totul ia. O altă parte din sămânță
A căzut în ……………..........
O altă parte din sămânță …………………….
A căzut pe un loc …………………………….. S-a înălțat și a crescut
Unde nu avea mult pământ Și-a adus rod ……………….. si …………… .
Aceșta sunt oameni care
Primesc Cuvântul și-l ………………………
La vremea potrivită aduc roadă
Unul treizeci ,iar altul șaizeci.

Nu doar celor de atunci


Dumnezeu ……………………….. ,
Căci șta că și noi
Trebuință vom avea

Stai și fă-ți verificarea


Ce fel de eșt
Unde eșt aruncat?
Și în ce pământ ……………………………… ?

Să nu fi aruncat lângă drum


Și nici în loc stâncos,
Să nu fi nici între spini,
Ci într-un pământ ………………………… .

AMIN
Aceștia sunt oamenii care
Aud Cuvântul și-l primesc
Se bucură pân’ la o vreme
Dar apoi îl părăsesc.

Fișa nr. 1 (a) - (revolvată) Nu au rădăcina în ei


Și cum vine înstrâmtorarea
 Lecturează cu atenție următoarea pildă și Se leapădă de Dumnezeu
completează cu ceea ce se potrivește: Și continuă hoinăreala.
Pilda semănătorului (în versuri)
O alta parte din sămânță
Pe vremea când Domnul era A căzut chiar între spini
Pe pământ și învăța Spinii au crescut deodată
Mulți erau cei ce-L ascultau Iar pe ea au înecat-o.
Si cu drag El le vorbea.
Aceștia sunt oamenii care
Ca ei să înțeleagă Aud Cuvântul de chemare,
Taina Împărăției lui Dumnezeu Dar înșelăciunea și bogăția
Le vorbea în pilde Le împiedică mântuirea.
Ca să nu le fie greu.
O altă parte din sămânță
Într-una din zile Domnul sta A căzut în pământ bun
Lângă mare și norodul învăța S-a înălțat și a crescut
Ascultați voi cei de aici Și-a adus rod bun si mult.
Semănătorul la lucru a ieșit
Aceștia sunt oameni care
O parte din sămânță Primesc Cuvântul și-l împlinesc
A căzut lângă drum La vremea potrivită aduc roadă
Iar păsările cerului Unul treizeci ,iar altul șaizeci.
De ea s-a apropiat
Și tot ce era căzut Nu doar celor de atunci
Ele au mâncat. Dumnezeu vorbea,
Căci știa că și noi
Aceștia sunt acei oameni Trebuință vom avea
În care Cuvântul a semănat
Dar ca un hoț Satana vine Stai și fă-ți verificarea
Și îndată totul ia. Ce fel de sămânță ești
Unde ești aruncat?
O altă parte din sămânță Și în ce pământ trăiești?
A căzut pe un loc stâncos
Unde nu avea mult pământ Să nu fi aruncat lângă drum
Și nu a rezistat prea mult. Și nici în loc stâncos,
Să nu fi nici între spini,
Când soarele a răsărit Ci într-un pământ roditor.
Sămânța îndată s-a pălit
Și pentru că nu avea rădăcină AMIN
S-a uscat, s-a ofilit.
Și toate au rămas aşa,
Grâul, neghina, au ……………. .
Fișa nr. 1 (b) Omul, mereu le urmărea,
Să le …………….. nu a vrut.
 Lecturează cu atenție următoarea pildă
în versuri și completează spațiile libere Venind timpul de ……………… ,
cu ceea ce se potrivește, folosind Neghina toată a fost scoasă
cuvintele din paranteză: De lucru toţi s-au apucat
Şi-n foc, cu totul a fost …………. .
(stăpânului, Vrăjmașul, a-ndrăznit,
despartă, înţelept, hambare, crescut,
Grâul, a fost eliberat,
secerat, bucurat, arsă)
A fost frumos cu bobul mare,
El a fost strâns şi aşezat
În ale stăpânului …………….. .
Pilda neghinei
Matei (13, 24-30) Amin!

Un om, ogorul a semănat


Apoi a stat să se odihnească
……………, care atent a stat
S-a pus răul să-nfăptuiască,

Căci el, neghina a aruncat


Peste a ……………. lucrare.
Iar omul răbdător a aşteptat
Să vadă, ce acol’ răsare ?

Tot grâul, frumos a ieşit


Şi omul mult s-a ………………..
Dar, când mai atent a privit
De neghină era-ncărcat.

Chiar robii lui s-au minunat


Văzând grâul înăbușit,
Cu toţi, miraţi s-au întrebat
Cine s-o facă, ………………… ?

Stăpânul, însă a-nţeles


Cine necazul i-a făcut
Şi cine răul l-a ales,
Dar ………………, nu s-a temut.
Fișa nr. 1 (b) - (rezolvată)
Venind timpul de secerat,
 Lecturează cu atenție următoarea pildă Neghina toată a fost scoasă
în versuri și completează spațiile libere De lucru toţi s-au apucat
cu ceea ce se potrivește, folosind Şi-n foc, cu totul a fost arsă.
cuvintele din paranteză:

Pilda neghinei Grâul, a fost eliberat,


Matei (13, 24-30) A fost frumos cu bobul mare,
El a fost strâns şi aşezat
În ale stăpânului hambare.
Un om, ogorul a semănat
Apoi a stat să se odihnească Amin!
Vrăjmașul, care atent a stat
S-a pus răul să-nfăptuiască,

Căci el, neghina a aruncat


Peste a stăpânului lucrare.
Iar omul răbdător a aşteptat
Să vadă, ce acol’ răsare ?

Tot grâul, frumos a ieşit


Şi omul mult s-a bucurat
Dar, când mai atent a privit
De neghină era-ncărcat.

Chiar robii lui s-au minunat


Văzând grâul înăbușit,
Cu toţi, miraţi s-au întrebat
Cine s-o facă, a-ndrăznit ?

Stăpânul, însă a-nţeles


Cine necazul i-a făcut
Şi cine răul l-a ales,
Dar înţelept, nu s-a temut.

Și toate au rămas aşa,


Grâul, neghina, au crescut
Omul, mereu le urmărea,
Să le despartă nu a vrut.
Fișa nr. 1 (c) Se leagă de Hristos în veșnicie

 Lecturează cu atenție următoarea pildă Prin Trup și Sânge s-a legat,


în versuri și completează spațiile libere
Cu Duhul Sfânt s-a botezat.
cu ceea ce se potrivește, folosind
cuvintele din paranteză:

Pilda viței și a mlădiței Iar faptele îi sunt cununa,

(Ioan 15, 1-6) Credința îi este armura,

Eu sunt viță cea adevărată... Iubirea îi este căldura,

Spuse Fiul într-o pildă, Prin Liturghie-i vine mântuirea.

Iar Tatăl Meu este Stăpânul AMIN!

Ce via cu grijă o lucrează.

Orice mlădiță ce n- aduce roadă

Întru Domnul, se taie și se aruncă,

Căci vița trebuie curățată,

Ca roadă multă să aducă.

Mlădița cea desprinsă de butuc

Nimic nu va rodi, căci se usucă,

Din seva viței nu se va hrăni,

Iar roade neavând, la ce va folosi?

Cel ce rămâne întru Domnul,

Și Domnul va rămâne-n el,

Hrăni-se-va din seva sfântă,

Curat va fi sufletu-n el.

Căci un creștin adevărat


Fișa nr. 1 (c) – (rezolvată) Și Domnul va rămâne-n el,

Hrăni-se-va din seva sfântă,

..................va fi sufletu-n el.


 Lecturează cu atenție următoarea pildă
în versuri și completează spațiile libere
cu ceea ce se potrivește, folosind
cuvintele din paranteză: Căci un ...................adevărat

(viță, se usucă, creștin, Credința, Se leagă de Hristos în veșnicie


mlădiță, se aruncă, Liturghie, Stăpânul,
Prin Trup și Sânge .................,
faptele, roade, rămâne, Curat, s-a legat,
s-a botezat). Cu Duhul Sfânt...................... .

Pilda viței și a mlădiței Iar ....................îi sunt cununa,


(Ioan 15, 1-6) .................... îi este armura,
Eu sunt ..................cea adevărată... Iubirea îi este căldura,
Spuse Fiul într-o pildă, Prin ..................-i vine mântuirea.
Iar Tatăl Meu este ........................ AMIN!
Ce via cu grijă o lucrează.

Orice ...................ce n- aduce roadă

Întru Domnul, se taie și..................,

Căci vița trebuie curățată,

Ca roadă multă să aducă.

Mlădița cea desprinsă de butuc

Nimic nu va rodi, căci.....................,

Din seva viței nu se va hrăni,

Iar ...........neavând, la ce va folosi?

Cel ce ................. întru Domnul,

S-ar putea să vă placă și