Sunteți pe pagina 1din 4

Cîrligeanu Cristian Constantin

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Liceul Teoretic”Dr. Mihai Ciucă” Săveni


Data: octombrie 2017
Clasa: a V-a
Profesor: Cirligeanu Cristian Constantin
Disciplina: Informatică și T.I.C.
Unitatea de învăţare: Conceptul de sistem de operare ; Tipuri de software ;
Titlul lecţiei: Comunicare de noi cunoștințe
Tipul lecţiei: Lecție mixtă
Locul de desfăşurare: Laboratorul de informatică
Durata: 50 min

Obiective operaţionale:
01. Sa defineasca si sa justifice necesitatea existentei unui sistem de operare ;
02. Sa clasifice sistemele de operare ;
03. Sa dea exemple de sisteme de operare ;
04. Sa clasifice aplicatiile soft dupa rol,activitatea pt. care sunt concepute,cost ;

 cognitive
o să utilizeze conceptul de sistem de operare
o să înțeleagă rolul sistemelor de operare ca soft necesar pentru utilizarea sistemelor de calcul
o să utilizeze sistemul de operare Windows ca fiind cel mai răspândit dintre SO
o să cunoască elementele de interfață ale unui sistem de operare
 afective
o să se implice afectiv cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei
o să reacţioneze pozitiv la aprecierile sau criticile profesorului
o dezvoltarea acuităţii vizuale şi a simţului estetic
 psiho-motorii
o să utilizeze cu rapiditate tastatura şi mouse-ul pentru transmiterea comenzilor într-un SO

Strategii didactice :
 metode de învăţământ: conversaţia, explicaţia, învăţarea prin descoperire
 principii didactice
o principiul participării active a elevilor
o principiul conexiunii inverse (feed-back-ul)
 forme de organizare a activităţii instructive: frontală, individuală
 forme de dirijare a activităţii: dirijată de profesor şi independentă
 resurse materiale: calculatorul, sistemul de operare Windows

Bibliografie:

 Carmen Petre, Daniela Popa, Ştefania Crăciunoiu, „Metodica predării informaticii şi


tehnologiei informaţiei”, editura Arves
 Daniela Oprescu, „Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor”, editura Niculescu, 2006

Metode de evaluare:
 Probă de evaluare practică
 Autoevaluarea

Botoșani, Serie 1, Grupa 2, Echipa 2


Cîrligeanu Cristian Constantin

Botoșani, Serie 1, Grupa 2, Echipa 2


Cîrligeanu Cristian Constantin
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
EVENIMENTE ACTIVITATEA ACTIVITATEA OB. MIJLOACE SI METODE MODALITATI
LE INSTRUIRII PROFESORULUI ELEVILOR OP. MATERIALE DIDACTICE DE
DIDACTIVE EVALUARE
Captarea atentiei Notarea absentelor
(5min) Anuntarea obiectivelor lectiei
Verificarea Ce lectie ati pregatit pt. Descrierea si rolul
cunostintelor astazi ? componentelor hardware
anterioare Vom da un scurt test de
(20min) evaluare,de 20 min in care va Se completeaza testele Fise de lucru Proba scrisa
trebui sa raspundeti la
intrebari,sa completati spatiile
libere si sa bifati raspunsul
corect.
Se impart testele ;se dau
cateva indicatii

Predarea noilor Explicarea necesitatii Se deschide dosarul lectia9 si 01 Calculatoare Conversatiei Prezentarea modului
cunostinte existentei unui set de se citeste schita ; echipate cu MS de lucru
20 min programe care sa asigure Word ;
“comunicarea “intre calculator Munca pe grupe Redarea libera a
si utilizator.Acest set de Se noteaza pe caiet enuntului
programme poarta denumirea principalele repere ;
de sistem de operare. Discutie
Notarea titlului:Conceptul de
sistem de operare Analiza
Pe surafata de lucru aveti un 02 observatiilor
dosar lectie9 pe care va rog sa Se citesc exemplele de 03
il deschideti(dublu cilc sau programe de mai multe ori ; 04
clic si Enter)
Aici aveti schita noii lectii ;
Se inchide dosarul lectia9 cu
buton de inchidere
Se inchid calculatoarele

Fixarea cunostintelor Despre ce am vorbit astazi ?


(5min) De cate feluri sunt sistemele
de operare ?Dar programele ?
Start/Shut down/O.K
Se inchide monitorul apoi
Botoșani, Serie 1, Grupa 2, Echipa 2
Cîrligeanu Cristian Constantin
unitatea centrala

Botoșani, Serie 1, Grupa 2, Echipa 2

S-ar putea să vă placă și