Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 07.10.2019
CLASA PREGĂTITOARE B
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnaziala Nr 1, Mizil
PROPUNĂTOR: prof. înv. primar, Călugăreanu Mihaela
DISCILINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Toamnă mândră, darnică…
SUBIECTUL: Compararea numărului de elemente
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII: fixare de cunoştinţe
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- sa compare corect multimile prin raportarea 1-1
- sa stabileasca multimile cu mai multe/mai putine elemente, pe
baza unui rationament logic, motivat.
- sa verbalizeze actiunile efectuate, folosind un limbaj matematic
corect si adecvat.
- sa respecte cerintele in rezolvarea corecta a fiselor matematice
individuale.
METODE ŞI PROCEDEE: exercitiul, jocul, explicatia, conversatia,
problematizarea.
MIJLOACE DIDACTICE: caiete, creioane colorate, fise de evaluare,
recompense.
FORMA DE REALIZARE: frontala
DURATA:35 minute
ETAPELE
ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEA COPIILOR METODE MIJLOACE
ACTIVITĂŢII

MOMENT Se asigură climatul necesar desfăşurării Se pregătesc pentru lecţie.


ORGANIZATORIC activităţii în condiţii optime.

Exercitiul
Se va realiza printr-o descriere a semnelor Enumeră semnele Jocul
CAPTAREA
anotimpului toamna. anotimpului toamna Explicatia
ATENŢIEI
Conversatia
Problematizarea

Explicatia
La activitatea de azi vom compara
multimile sa vedem unde sunt mai multe si
ANUNTAREA
unde sunt mai putine elemente. Trebuie sa
TEMEI SI - ascultă şi răspund dacă este

Conversatia
fiti foarte atenti, sa raspundeti corect, sa
ENUNŢAREA cazul
lucrati cat mai repede si cat mai corect, sa
OBIECTIVELOR
nu incurcati multimile si elementele
acestora, sa folositi culorile potrivite.
Se enumeră piedicile întâlnite în drumul
spre şcoală de Melcul-şcolar şi se va
desena la tablă o mulţime care are tot Caietul auxiliar
-Copiii numiti vin la tabla si
atâtea elemente, apoi mulţimi cu mai multe Creioane colorate
rezolva cerintele, exercitiile,

Exercitiul
şi mai puţine elemente.
verbalizad si motivand
Cer copiilor să deschidă caietele la pagina
actiunile efectuate.
12, explic sarcinile de lucru. Se insistă
asupra corectitudinii rezolvării exerciţiilor

Jocul
DESFASURAREA - Copiii asculta si repeta
şi asupra modului curat şi ordonat de lucru.
ACTIVITATII cerintele de lucru.

Explicatia
-Realizează corespondenţa între mulţimea
florilor şi cea a fluturilor, cu compararea
numărului de elemente.
-Copiii rezolva exerciţiile
-Încercuiesc mulţimea cu mai multe
individual.
elemente.
-Colorează şi desenează mulţimi în funcţie
de cerinţe.
Explicatia
Copiii raspund solicitarilor,
motiveaza modul in care au
Se explica modul in care trebuie rezolvata Fişe de evaluare
rezolvat fisele, exprimandu-
fisa si cerintele acesteia.
OBTINEREA se in limbaj matematic

Conversatia
Se solicita 1, 2 copiii care sa explice oral
PERFORMANTEI adecvat.
modul in care au realizat cerinţa si modul
-apreciaza modul de
in care au rezolvat fişa.
rezolvare a fiselor, cu
argumente.

Se fac evaluari asupra modului in care au Explicatia


fost rezolvate sarcinile de lucru prin Recompense
raportare la obiectivele si cerintele Conversatia
ÎNCHEIEREA
stabilite.
ACTIVITĂŢII
Se fac aprecieri generale şi individuale
stimulative cu privire la activitatea
copiilor.
Se ofera recompense.

S-ar putea să vă placă și