Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Activitate integrată (DOS, DLC)


Tema: Tema: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
Subtema: „Are si toamna flori?”
Nivel II
grupa mare
Educatoare: Murgoci Simona
Categoria de activitate:
DLC “Limba si comunicare Repovestire „Ciubotelele ogarului” de C.Gruia
DOS-practic activitate practica „gentuta cu tufanica” (snuruire, decorare prin lipire)
Tipul activităţii: consolidare

SCOP:
- consolidare cunostintelor copiilor legate de continutul povestirii “Ciubotelele ogarului”, prin reproducerea coerenta si expresiva
a unui fragment cerut de educatoare
- formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică: snuruire, decorare prin lipire.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 – sa identifice personajele prezentate si sa denumeasca titlul povestirii;
O2 – sa asocieze personajul cu cadrul de poveste adecvat;
O3 – sa redea axpresiv si coerent replici scurte ale personajelor din povestile cunoscute;
O4 – sa recunoasca titlul povestirii dupa un fragment audiat;
O5 – sa clasifice personajele in functie de trasaturile morale : personaje pozitive,personaje
negative;
O6 – sa formuleze propozitii cu cuvinte date din povestile cunoscute;
O7 – sa aprecieze faptele personajelor argumentand acordul sau dezacordul fata de acestea;
O8 - să cunoască şi să utilizeze unelte şi tehnici de lucru pentru realizarea activităţii practice: decupare pe contur, asamblare,
şnuruire, decorare
O9 - să găsească utilitate produselor realizate.

1
STRATEGII DIDACTICE:
1) METODE SI PROCEDEE: conversatia,observatia,explicatia,exercitiul,repovestirea,problematizarea, jocul.
2) MIJLOACE DIDACTICE: planse din povestire, siluete, tabla (support de expus), gentute din carton perforate, snur din rafie,
petale de crizanteme de diferite culori si lungimi, pasta de lipit.

FORME DE REALIZARE:frontala,individuala, in perechi

DURATA: 40-45 min.

ELEMENTE ESENTIALE DE
ETAPELE OB STRATEGII DIDACTICE
CONTINUT evaluare
ACTIVITATII OP
METODE MIJLOACE FORME
PREGATIREA Voi asigura conditiile necesare
GRUPEI PENRTU desfasurarii activitatii.Voi aseza
ACTIVITATE mobilierul grupei in semicerc,apoi
voi pregati materialul didactic
necesar desfasurarii activitatii.
Copiii intra in liniste in sala de
grupa,isi controleaza tinuta.
CAPTAREA Voi realiza captarea atentiei printr-un Plansa, gentuta,
ATENTIEI moment surpriza. Copiii revad buchetel de Urmaresc
imaginea iepurasului din ciubotelele tufanele Individual, comportamentul
ogarului dar are o gentuta si un grup copiilor,
buchet de tufanele. aprecierea
Recunoasteti personajul. In ce Conversatia raspunsurilor
poveste l-am intalnit.
Copiii raspund la intrebarile puse. Evaluarea
Iepurasul va invata sa confectionati capacităţii de a
aceasta gentuta cu crizanteme daca urmări relatarea
puteti sa povestiti voi dupa imagini poveştii

2
povestea…

ANUNTAREA Prezint prima imagine din Observatia Imagine din Individual,


TEMEI Ciubotelele ogarului. Conversatia poveste grup
Copiii recunosc imaginea pe care o
descriu,denumind povestea.
DESFASURAREA Cer copiilor sa povesteasca cu
ACTIVITATII propriile cuvinte pe baza suportului conversatia Imagini cu
PROPRIU-ZISE intuitiv –imagini cu momentele Explicatia momentele Individual
principale din poveste. Insist asupra exercitiu principale din
redarii unor expresii asa cum le-a poveste
scris autorul, sa foloseasca
descrierea aspectelor de toamna si
trairile iepurasului. Conversatia Individual, in
Dialogul dintre ogar, iepuras, Mos Expunere, perechi
Martin va fi povestit de trei copiii exercitiu
imitand rolurile si expunerile lor. Pe Problematizar
toata durata desfasurarii repovestirii ea Urmaresc
insist pe exprimarea clara si corecta comportamentul
a copiilor, dar si prin coerenta (de a copiilor,
nu se departa de subiect). aprecierea
Observatia raspunsurilor
OBTINEREA Amestec imaginile din poveste in Exercitiul,
PERFORMANTE timp ce copiii isi tin ochii inchisi jocul
LOR Cer copiilor sa sesizeze ce s-a
schimbat, sa le aseze in ordinea
cronologica.

EVALUARE Cer copiilor sa enumere personajele conversatia Individual, in


negative si pozitive, mesajul si Exercitiul perechi
morala acestei povestiri

3
“consecintele increderii in
necunoscuti”

Voi face aprecieri cu privire la


INCHEIEREA modul de participare al copiilor la
ACTIVITATII activitate. Copiii primesc
recompense de la iepuras materialele
pentru gentutele cu tufanele.

Moment Asigurarea condiţiilor pentru buna Grup


organizatoric desfăşurare a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic
necesar snuruirii;
-intrarea copiilor şi aranjarea pe
scăunele.
Captarea atenţiei Gentute Evaluarea
Se realizează prin introducerea în Conversatia, decupate si Grup, capacităţii de a
lumea de poveste prin care se citesc observatia, perforate din aplica
Anunţarea temei şi instructiunile primite de la iepuras.. carton, snur din Individual cunoştinţele şi
a obiectivelor intr-o gentuta (forma finala) rafie, petale abilităţile
Cea mai frumoasa “gentuta cu decupate, bulina căpătate în
tufanele” snuruire galbena, frunza vederea
de tufanica, realizării
Le explic copiilor tehnica snuruirii pasta de lipit activităţii
pentru a confectiona o gentuta: practice
Prezentarea 1.varful snurului se introduce prin Demonstratia,
conţinutului şi cele doua orificii suprapuse ale explicatia,
dirijarea învăţării cartoaneleor exercitiu

4
2. se formeaza un nod,
3.prin miscari circulare, repetitive se
realizeaza prinderea partilor gentutei
(ca un buzunar cu capac, plic),
4.siretul ramas se prinde de primul Observarea
orificiu formandu-se manerul capacităţii de
gentutei. Demonstratia, in perechi, concentrare şi a
5. pe capacul gentutei se aplica pasta explicatia, individual interesului
Obţinerea de lipit stik sub forma circulara exercitiu
performanţei 6 se lipesc petale sub forma de”stea”
pe 2 straturi
7 se aplica o bulina decupata
deasupra petalelor, o frunza de
tufanica Panou de expus
lucrarile
Pe parcursul etapelor, indrum Conversatia, personale
individual copiii, insist pe exercitiu
corectitudine si acuratete in
executie, pozitionare corecta in
timpul lucrului individual.
Grup,
Încheierea Se fac aprecieri verbale asupra individual
activităţii- modului dupa turul galeriei cum au Turul galeriei,
lucrat si finalizat tema , iar drept conversatia
recompensă vor păstra aceste
gentute.

5
6

S-ar putea să vă placă și