Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT Nr. 2, Vasile Conta, Targu Neamt


EDUCATOARE:
GRUPA: MARE
TEMA CENTRALĂ: ANIMALELE
SUBTEMA:ANIMALE SALBATICE
TIPUL DE ACTIVITATE: EDUCATIE PLASTICA-PICTURA
FORMA DE REALIZARE: pe grupuri şi individual
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la animale sălbatice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1-să realizeze tema, cu ajutorul educatoarei


O2-să folosească culori corespunzătoare
O3 – să enumere pe baza imaginilor animalele salbatice
O4 – să recunoască animalele salbatice si cele de curte

STRATEGII DIDACTICE:
∙METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, explicaţia, povestirea, observaţia, demonstraţia,
exerciţiul,jocul,munca independentă
∙MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: imagini cu animale sălbatice, jetoane, panou, fişe,
creioane colorate, acuarele, pensule, pahare cu apă, foi de desen

BIBLIOGRAFIE:
“Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Bucureşti, Editura
V&Integral, , 2005
Preda, Viorica- “Educaţia pentru ştiinţă în grădiniţă”, Bucureşti, Editura Compania, 2000
Bojneag, Maria-,,Educaţie plastică-ghid metodic pentru învăţământul
preşcolar, Editura TehnoArt, Petroşani,2007
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
MOMENTUL Asigurarea condiţiilor
ORGANIZATORIC necesare unei bune
desfăşurări a activităţii
Pregătirea materialelor . Expunerea Observarea
comportamentului
copiilor
CAPTAREA Trezirea interesului Aprecieri verbale
ATENŢIEI pentru activitate printr-o Surpriza
scrisoare primită pe adresa
grădiniţei, de la directorul Conversaţia
Gradinii Zoologice. Explicaţia
Discuţii pe baza scrisorii
despre animalele sălbatice,
la centrul tematic.
ANUNŢAREA Prezentarea ariilor de joc Conversaţia Observarea
TEMEI ŞI A Explicaţia comportamentului
OBIECTIVELOR Intuirea de către copii a copiilor
materialelor

Anunţarea temelor şi
obiectivelor.
Demonstraţia
Precizări privind sarcinile
de lucru specifice

Educatoarea
demonstrează modul de
lucru pentru realizarea
lucrării

Observarea
PREZENTAREA Explicaţia comportamentului
CONŢINUTULUI ŞI Realizarea lucrării – Observaţia copiilor
DIRIJAREA pictarea unui contur de
ÎNVĂŢĂRII animal sălbatic
∙ Aprecieri verbale
Realizarea temei,
folosindu-se de materialul Munca
pus la dispoziţie independentă Observarea copiilor

Antrenarea imaginaţiei
creatoare

OBŢINEREA Copiii lucerază în


PERFORMANŢEI grupuri mici şi individual
Utilizează experienţe Jocul
diverse conform cu Exerciţiul
activitatea specifică
picturii.
Folosirea diferitelor
metode şi tehnici de lucru
pentru îndeplinirea
sarcinilor

ASIGURAREA Se corectează şi se
FEED-BACK-ULUI controlează raportându-se
la reguli, la cerinţele
stabilte la început, în
momentul comunicării
obiectivelor
EVALUAREA Grupurile îşi prezintă Expoziţe cu lucrări
ACTIVITĂŢII lucrările realizate
Evaluarea lucrărilor
Aprecieri generale
ÎNCHEIEREA
ACTIVITĂŢII Aprecieri si recomandări
Acordarea de
recompense

S-ar putea să vă placă și